Я і Україна 1 клас
Тема. Жива і нежива природа. Що належить до природи.
Мета: формувати поняття «природа», розвивати уміння спостерігати за об'єктами природи, вміння групувати предмети за певними ознаками (належить чи не належить до живої природи). Виховувати любов до природи, шанобливе ставлення до речей, які створені людиною.
Обладнання: діапозитиви із зображенням живої і неживої природи, ілюстрації, картки, плакат.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивченого матеріалу.
— Які ігри вам подобаються?
— Які ваші улюблені іграшки? Чому?
2. Проблемний вступ до уроку. Відгадування загадок.
• Куди підеш — всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш (Повітря).
• Голуба хустка, жовтий клубок, покачається, людям усміхається (Небо, сонце).
• Над бабиною хатою висить хліба скибина, собаки
гавкають, а дістати не можуть (Місяць).
• Торох, торох, розсипався горох, почало світати — нема чого збирати (Зірки).
• Вірно людям я служу, їм дерева стережу: дзьоб міцний я маю, шкідників ним добуваю. (Дятел).
• Хто на ніжці невисокій — ніжнолиций, синьоокий — крізь проталини-віконця посміхається до сонця?
( Пролісок ).
• Дуже товсті ноги маю, ледве їх переставляю, бо високий я на зріст, довгий ніс і куций хвіст (Слон).
— Як ви гадаєте, всі ці відгадки, яким одним словом можна назвати? (Природа).
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
1. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про природу: живу і неживу, що відноситься до природи, а що ні, що зроблено руками людини.
2. Демонстрація діапозитивів і розповідь вчителя.
Сонце, зорі, небо, повітря, вода, рослини, тварини, людина — це все природа. Все, що зроблено руками людини не відноситься до природи.
• А що саме, назвіть? (хата, меблі, автомобіль...)
• Що зроблено руками людини в нашому класі? (Відповіді учнів ).
Жива природа — це рослини, тварини і люди. Саме в такій послідовності природа створила живе на Землі. У світі природи все взаємозв'язане. Життя рослин, тварин і людей знаходиться в залежності від сонячної енергії, повітря, води і ґрунту. Сонце, вода, ґрунт — життя рослинам. Без повітря і води не можуть жити ні тварини, ні люди. Усе живе народжується, живиться,
дихає, росте і вмирає. Нежива природа — це Сонце, Місяць, зірки, повітря, вода, ґрунт. Нежива природа немає ознак живої природи. Отже жива природа впливає на неживу. Рослини очищають повітря, збагачують ґрунт. Люди повинні любити і берегти природу.
— Як саме ви оберігаєте природу?
Фізкультхвилинка
Повітря нам потрібне всім
І дорослим, і малим.
Мені, тобі, звірятку, пташці,
Листочку, квіточці, комашці,
Чи під воду ми пірнаєм -
Все ж повітря споживаєм.
Комашка по землі повзе -
І та повітрям дихає.
Вітер крила обертає молодого вітряка
І вітрила надуває величезного човна,
А щоб повітря чистим було,
Потрібно, щоб дерев багато росло.
3. Робота з підручником, с. 54, 55.
• Які предмети не є природою? Чому?
• Перелічіть, які предмети відносяться до живої природи? Чому?
• Що не відноситься до живої природи? Чому?
4. Гра «Живий, неживий».
Вчитель називає ряд предметів. Якщо предмети відносяться до живої природи — діти плескають в долоні, якщо до неживої природи — сидять тихенько. Вовк, гори, каштан, ведмідь, тюльпан, місяць, риба, зорі, вода, комар, сніг, гриби, веселка, школяр...
5. Відгадування загадок.
— Як ви гадаєте, зміна пір року — це є природа?
* * * ***
Спустіли поля, Тане сніжок,
мокне земля, оживає лужок,
дощ поливає, день прибуває,
коли це буває? (Восени).
Сніг на полях, Сонце пече,
лід на річках, липа цвіте,
хуга гуляє. жито доспіває.
Коли це буває? (Взимку). Коли це буває? (Влітку).
6. Робота у зошиті з друкованою основою, с. 31.
— Роздивіться уважно малюнки.
— Як ви гадаєте, що зображено на них? (Пори року).
— Чому?
Висновок: Відбуваються зміни в природі.
— Про яких сестер говориться?
Перша сестра — від квітів рябіє,
Друга сестра — палить, як вогнище,
Третя сестра від дощів мокра,
А четверта сестра сувора жах!
— Підпишіть охайно малюнки. Розфарбуйте улюблену пору року.
Фізкультхвилинка
Ми дзвіночки,
Лісові дзвіночки,
Славим день, славим день,
Любим Сонце,
Небосхил і Сонце.
Світлу тінь, світлу тінь.
Линьте хмари,
Ой, прилиньте, хмари
В ясний день, в ясний день.
Хай по полю,
Золотому полю ляже ТІНЬ.
Хай схитнеться —
Жито усміхнеться
Тінь, тінь.
7. Розповідь вчителя.
Людина дістає від природи все, що їй потрібно для життя: тепло, повітря, їжу, одяг, житло. Вона вивчає природу, щоб уміти використовувати її багатства. За зразками природи побудувала мости, човни, приглядаючись до польоту птаха, людина зробила літак. Ви милуєтесь квітучою черемхою, польотом птаха, метелика, співом соловейка... А знаєте ви, що зелений колір — колір листя, трави, заспокоює людину, знімає втому. Природа зміцнює здоров'я. Ігри на свіжому повітрі, купання в річці, на морі, прогулянки в лісі — загартовують людину. Спілкуючись з природою, треба пам'ятати: не кривдь братів наших менших, не ламай гілок, не зривай квітку, не губи дерево, щоб зламати його потрібна хвилина, а виростити його — потрібні роки. У народі є звичай: народжується дівчинка — садять калину, щоб росла дівчинка така красива, як калина, а хлопчик народжується — садять дуб, щоб дитина була
сильна, здорова. Природа щедра до нас. Відплатіть їй своєю добротою, увагою.
III. Формування вмінь та навичок
1. Гра «Вибери»
(Вчитель читає вірш, а дітям дає завдання по рядах: 1 ряд — запам'ятати і потім назвати предмети живої природи, 2 ряд — неживої природи, 3 — ряд предмети зроблені людиною).
Синє небо, синє море,
Білий парус вдалині.
Понад морем гори
Й білі хмари, наче сніг.
На матросах білий одяг,
Тільки сині комірці.
І біленька Ляля
Ходить з синім м'ячиком в руці.
1. Двічі родився,
У школі не вчився,
А години знає. (Півник)
2. Ніс довгий,
Голос тонкий,
Хто його вб'є.
Свою кров проллє. (Комар)
3. Влітку і взимку
Вбрання одне,
Та кличуть дітки
Завжди мене,
Щоб я на свято.
До них прийшла,
Цяцьок багато
їм принесла. (Ялинка)
4. В земляній сиджу коморі,
А коса моя надворі. (Морква)
5. Не дід, а з бородою.
Не бик, а з рогами.
Не корова, а доїться. (Коза)
6. Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кудлатий.
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає й ожину,
Літом любить полювати,
А узимку — в лігві спати.
Як зачує він весну —
Прокидається від сну. (Ведмідь)
7. Срібна зірка, біла-біла,
На долоню теплу сіла.
І як сіла, то й розтала —
Голуба водиця стала. (Сніжинка)
— Прочитайте слово (Природа)
3. Робота в зошиті з друкованою основою, с. 32. (Самостійно позначити ті предмети, які відносяться до живої природи, розфарбувати предмети, які відносяться до неживої природи).
4. Читання вірша вчителем.
Буду я природі другом.
Йтиму садом, полем, а чи лугом.
Буду я природі вірним другом.
Не столочу навіть і трави,
Я скажу їй: — Зеленій, живи!
Коли лісом буду я іти,
Теж посію зерна доброти.
Побажаю дереву і пташці,
Щоб віки жили у мирі й щасті!
(С. Жупанин )
— Як ви гадаєте, які зерна доброти можна посіяти в лісі?
5. Читання з плакату.
ПРИРОДА
НЕЖИВА
Сонце
Повітря
Вода
Каміння
-ЖИВА
Людина
Тварини
Рослини
Гриби
Мікроби
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Народні прикмети
• Чим тепліший і сухіший вересень, тим пізніше прийде зима.
• Багато грибів восени — чекай неврожаю.
• Пізній листопад — до сурової й тривалої зими.
• Влітку хмари пливуть високо — буде гарна погода.
• Літо з дощами — осінь з грибами.
• Зацвіла калина, шипшина і суниці — скоро з'являться сироїжки.
• Дощове літо — гнила зима.
• Граки рано прилетіли — на теплу весну.
• Якщо весною береза раніше вільхи викине листя — буде літо
сухе, а якщо вільха перша розпуститься — замучать холод і дощ.
Прислів'я та приказки
• Зимове сонце — як мачушине серце: світить та не гріє.
• Як лютий не лютуй, а весна прийде.
• Без дощу і трава не росте.
• Земля годує, але сама їсти просить.
• Де багато пташок — там нема комашок.
• Зрубав одне дерево — посади три.
• Доглядай землю плідну, як матір рідну.
Скоромовки
Соню сонечко любило,
їй волосся золотило,
Ластовиннячком кропило.
Сидить праля та й пряде —
Сніг — іде, іде,
Нитка рветься де-не-де,
А вона пряде, пряде.
На городі бараболя,
Горох, біб і квасоля,
Морква, огірки, буряк,
Редька, мак і пастернак.
Загадки — добавлянки
Відома звіку рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува, як скло, крихка, тверда —
Звичайна (підкажіть!.. ) (Вода).
Тиша... він за обрій зник,
Небо чисто витер...
Незвичайний мандрівник —
То звичайно... (Вітер).
Наче птиця, крила має,
Все літає і співає:
— Я медок вам ношу,
Не чіпай же, бо вкушу.
Так лякає нас мала,
А зовуть її... (Бджола ).
В небі хмаронька пливла,
Хмарка сльозки пролила
На капусту, буряки,
На зелені огірки,
І на трави, і на хвощ...
То не сльози — то йде... (Дощ).
Лиш торкнись до колючок,
Він згортається в клубок.
Хто ж такий він, цей дивак?... (їжак).
Вмійте природу любити
Вмійте природу любити,
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти,
В полі, у лісі, над яром —
Квіти, дерева і трави
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї,
Все це окрасою буде
Нашого рідного краю.
(П. Синиченко)
Дідусь і яблуня
Дідусь садив яблуні. Йому сказали:
— Для чого тобі ці яблуні? Довго чекати з цих яблунь плодів, і ти не з'їси з них яблука.
Дідусь відповів:
— Я не з'їм — інші з'їдять, мені спасибі скажуть!
Правила поведінки на природі
1. Не ламай гілки дерев і кущів.
2. Не пошкоджуй кору дерев.
3. Збираючи лікарські рослини, частину з них залиши природі.
4. Не руйнуй мурашників.
5. Не руйнуй пташиних гнізд.
6. Не лови диких тварин і не принось їх додому.
7. Не рви квітів, вони потрібні рослинам.
8. Не вбивай живе.
9. Взявши в природі — компенсуй втричі, зрубав дерево — посади три.
10. Пам'ятай! У хворій природі не можна залишатися здоровим.
11. Пам'ятай: природа — окраса твого краю. Лише говорити про охорону природи мало — потрібно діяти.
Тема. Жива і нежива природа. Що належить до природи.
Мета: формувати поняття «природа», розвивати уміння спостерігати за об'єктами природи, вміння групувати предмети за певними ознаками (належить чи не належить до живої природи). Виховувати любов до природи, шанобливе ставлення до речей, які створені людиною.
Обладнання: діапозитиви із зображенням живої і неживої природи, ілюстрації, картки, плакат.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивченого матеріалу.
— Які ігри вам подобаються?
— Які ваші улюблені іграшки? Чому?
2. Проблемний вступ до уроку. Відгадування загадок.
• Куди підеш — всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш (Повітря).
• Голуба хустка, жовтий клубок, покачається, людям усміхається (Небо, сонце).
• Над бабиною хатою висить хліба скибина, собаки
гавкають, а дістати не можуть (Місяць).
• Торох, торох, розсипався горох, почало світати — нема чого збирати (Зірки).
• Вірно людям я служу, їм дерева стережу: дзьоб міцний я маю, шкідників ним добуваю. (Дятел).
• Хто на ніжці невисокій — ніжнолиций, синьоокий — крізь проталини-віконця посміхається до сонця?
( Пролісок ).
• Дуже товсті ноги маю, ледве їх переставляю, бо високий я на зріст, довгий ніс і куций хвіст (Слон).
— Як ви гадаєте, всі ці відгадки, яким одним словом можна назвати? (Природа).
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
1. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про природу: живу і неживу, що відноситься до природи, а що ні, що зроблено руками людини.
2. Демонстрація діапозитивів і розповідь вчителя.
Сонце, зорі, небо, повітря, вода, рослини, тварини, людина — це все природа. Все, що зроблено руками людини не відноситься до природи.
• А що саме, назвіть? (хата, меблі, автомобіль...)
• Що зроблено руками людини в нашому класі? (Відповіді учнів ).
Жива природа — це рослини, тварини і люди. Саме в такій послідовності природа створила живе на Землі. У світі природи все взаємозв'язане. Життя рослин, тварин і людей знаходиться в залежності від сонячної енергії, повітря, води і ґрунту. Сонце, вода, ґрунт — життя рослинам. Без повітря і води не можуть жити ні тварини, ні люди. Усе живе народжується, живиться,
дихає, росте і вмирає. Нежива природа — це Сонце, Місяць, зірки, повітря, вода, ґрунт. Нежива природа немає ознак живої природи. Отже жива природа впливає на неживу. Рослини очищають повітря, збагачують ґрунт. Люди повинні любити і берегти природу.
— Як саме ви оберігаєте природу?
Фізкультхвилинка
Повітря нам потрібне всім
І дорослим, і малим.
Мені, тобі, звірятку, пташці,
Листочку, квіточці, комашці,
Чи під воду ми пірнаєм -
Все ж повітря споживаєм.
Комашка по землі повзе -
І та повітрям дихає.
Вітер крила обертає молодого вітряка
І вітрила надуває величезного човна,
А щоб повітря чистим було,
Потрібно, щоб дерев багато росло.
3. Робота з підручником, с. 54, 55.
• Які предмети не є природою? Чому?
• Перелічіть, які предмети відносяться до живої природи? Чому?
• Що не відноситься до живої природи? Чому?
4. Гра «Живий, неживий».
Вчитель називає ряд предметів. Якщо предмети відносяться до живої природи — діти плескають в долоні, якщо до неживої природи — сидять тихенько. Вовк, гори, каштан, ведмідь, тюльпан, місяць, риба, зорі, вода, комар, сніг, гриби, веселка, школяр...
5. Відгадування загадок.
— Як ви гадаєте, зміна пір року — це є природа?
* * * ***
Спустіли поля, Тане сніжок,
мокне земля, оживає лужок,
дощ поливає, день прибуває,
коли це буває? (Восени).
Сніг на полях, Сонце пече,
лід на річках, липа цвіте,
хуга гуляє. жито доспіває.
Коли це буває? (Взимку). Коли це буває? (Влітку).
6. Робота у зошиті з друкованою основою, с. 31.
— Роздивіться уважно малюнки.
— Як ви гадаєте, що зображено на них? (Пори року).
— Чому?
Висновок: Відбуваються зміни в природі.
— Про яких сестер говориться?
Перша сестра — від квітів рябіє,
Друга сестра — палить, як вогнище,
Третя сестра від дощів мокра,
А четверта сестра сувора жах!
— Підпишіть охайно малюнки. Розфарбуйте улюблену пору року.
Фізкультхвилинка
Ми дзвіночки,
Лісові дзвіночки,
Славим день, славим день,
Любим Сонце,
Небосхил і Сонце.
Світлу тінь, світлу тінь.
Линьте хмари,
Ой, прилиньте, хмари
В ясний день, в ясний день.
Хай по полю,
Золотому полю ляже ТІНЬ.
Хай схитнеться —
Жито усміхнеться
Тінь, тінь.
7. Розповідь вчителя.
Людина дістає від природи все, що їй потрібно для життя: тепло, повітря, їжу, одяг, житло. Вона вивчає природу, щоб уміти використовувати її багатства. За зразками природи побудувала мости, човни, приглядаючись до польоту птаха, людина зробила літак. Ви милуєтесь квітучою черемхою, польотом птаха, метелика, співом соловейка... А знаєте ви, що зелений колір — колір листя, трави, заспокоює людину, знімає втому. Природа зміцнює здоров'я. Ігри на свіжому повітрі, купання в річці, на морі, прогулянки в лісі — загартовують людину. Спілкуючись з природою, треба пам'ятати: не кривдь братів наших менших, не ламай гілок, не зривай квітку, не губи дерево, щоб зламати його потрібна хвилина, а виростити його — потрібні роки. У народі є звичай: народжується дівчинка — садять калину, щоб росла дівчинка така красива, як калина, а хлопчик народжується — садять дуб, щоб дитина була
сильна, здорова. Природа щедра до нас. Відплатіть їй своєю добротою, увагою.
III. Формування вмінь та навичок
1. Гра «Вибери»
(Вчитель читає вірш, а дітям дає завдання по рядах: 1 ряд — запам'ятати і потім назвати предмети живої природи, 2 ряд — неживої природи, 3 — ряд предмети зроблені людиною).
Синє небо, синє море,
Білий парус вдалині.
Понад морем гори
Й білі хмари, наче сніг.
На матросах білий одяг,
Тільки сині комірці.
І біленька Ляля
Ходить з синім м'ячиком в руці.
1. Двічі родився,
У школі не вчився,
А години знає. (Півник)
2. Ніс довгий,
Голос тонкий,
Хто його вб'є.
Свою кров проллє. (Комар)
3. Влітку і взимку
Вбрання одне,
Та кличуть дітки
Завжди мене,
Щоб я на свято.
До них прийшла,
Цяцьок багато
їм принесла. (Ялинка)
4. В земляній сиджу коморі,
А коса моя надворі. (Морква)
5. Не дід, а з бородою.
Не бик, а з рогами.
Не корова, а доїться. (Коза)
6. Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кудлатий.
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає й ожину,
Літом любить полювати,
А узимку — в лігві спати.
Як зачує він весну —
Прокидається від сну. (Ведмідь)
7. Срібна зірка, біла-біла,
На долоню теплу сіла.
І як сіла, то й розтала —
Голуба водиця стала. (Сніжинка)
— Прочитайте слово (Природа)
3. Робота в зошиті з друкованою основою, с. 32. (Самостійно позначити ті предмети, які відносяться до живої природи, розфарбувати предмети, які відносяться до неживої природи).
4. Читання вірша вчителем.
Буду я природі другом.
Йтиму садом, полем, а чи лугом.
Буду я природі вірним другом.
Не столочу навіть і трави,
Я скажу їй: — Зеленій, живи!
Коли лісом буду я іти,
Теж посію зерна доброти.
Побажаю дереву і пташці,
Щоб віки жили у мирі й щасті!
(С. Жупанин )
— Як ви гадаєте, які зерна доброти можна посіяти в лісі?
5. Читання з плакату.
ПРИРОДА
НЕЖИВА
Сонце
Повітря
Вода
Каміння
-ЖИВА
Людина
Тварини
Рослини
Гриби
Мікроби
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Народні прикмети
• Чим тепліший і сухіший вересень, тим пізніше прийде зима.
• Багато грибів восени — чекай неврожаю.
• Пізній листопад — до сурової й тривалої зими.
• Влітку хмари пливуть високо — буде гарна погода.
• Літо з дощами — осінь з грибами.
• Зацвіла калина, шипшина і суниці — скоро з'являться сироїжки.
• Дощове літо — гнила зима.
• Граки рано прилетіли — на теплу весну.
• Якщо весною береза раніше вільхи викине листя — буде літо
сухе, а якщо вільха перша розпуститься — замучать холод і дощ.
Прислів'я та приказки
• Зимове сонце — як мачушине серце: світить та не гріє.
• Як лютий не лютуй, а весна прийде.
• Без дощу і трава не росте.
• Земля годує, але сама їсти просить.
• Де багато пташок — там нема комашок.
• Зрубав одне дерево — посади три.
• Доглядай землю плідну, як матір рідну.
Скоромовки
Соню сонечко любило,
їй волосся золотило,
Ластовиннячком кропило.
Сидить праля та й пряде —
Сніг — іде, іде,
Нитка рветься де-не-де,
А вона пряде, пряде.
На городі бараболя,
Горох, біб і квасоля,
Морква, огірки, буряк,
Редька, мак і пастернак.
Загадки — добавлянки
Відома звіку рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува, як скло, крихка, тверда —
Звичайна (підкажіть!.. ) (Вода).
Тиша... він за обрій зник,
Небо чисто витер...
Незвичайний мандрівник —
То звичайно... (Вітер).
Наче птиця, крила має,
Все літає і співає:
— Я медок вам ношу,
Не чіпай же, бо вкушу.
Так лякає нас мала,
А зовуть її... (Бджола ).
В небі хмаронька пливла,
Хмарка сльозки пролила
На капусту, буряки,
На зелені огірки,
І на трави, і на хвощ...
То не сльози — то йде... (Дощ).
Лиш торкнись до колючок,
Він згортається в клубок.
Хто ж такий він, цей дивак?... (їжак).
Вмійте природу любити
Вмійте природу любити,
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти,
В полі, у лісі, над яром —
Квіти, дерева і трави
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї,
Все це окрасою буде
Нашого рідного краю.
(П. Синиченко)
Дідусь і яблуня
Дідусь садив яблуні. Йому сказали:
— Для чого тобі ці яблуні? Довго чекати з цих яблунь плодів, і ти не з'їси з них яблука.
Дідусь відповів:
— Я не з'їм — інші з'їдять, мені спасибі скажуть!
Правила поведінки на природі
1. Не ламай гілки дерев і кущів.
2. Не пошкоджуй кору дерев.
3. Збираючи лікарські рослини, частину з них залиши природі.
4. Не руйнуй мурашників.
5. Не руйнуй пташиних гнізд.
6. Не лови диких тварин і не принось їх додому.
7. Не рви квітів, вони потрібні рослинам.
8. Не вбивай живе.
9. Взявши в природі — компенсуй втричі, зрубав дерево — посади три.
10. Пам'ятай! У хворій природі не можна залишатися здоровим.
11. Пам'ятай: природа — окраса твого краю. Лише говорити про охорону природи мало — потрібно діяти.
Немає коментарів:
Дописати коментар