Я і Україна 1 клас
Тема: Ґрунт. Значення ґрунту. Як люди дбають про ґрунт.
Мета: формувати у дітей поняття «ґрунт». Розвивати знання про значення ґрунту в житті людини, рослин, тварин. Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: малюнки тварин, які живуть у землі, склянка з водою, металевий лист, сухий спирт, скло, сухий ґрунт, таблиця ґрунту, сигнальні та розрізні картки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Дзвоник продзвенів,
Покликав всіх нас на Урок,
Працювати нам пора,
Добувать нові знання.
2. Гра «Слово».
Зима біла, та не їсть снігу, а все (Сіно)
Зима без снігу — літо без (Хліба)
Як у травні дощ надворі, то восени у коморі (Хліб)
— Іди, де чорно! — Ні, піду, де вчора. (Дощик).
Як вересніє, то сіє. (Дощик).
Плаче жовтень холодними (Сльозами).
3. Гра «Склади зі складів речення»:
ДА ВО ПО ВСІМ ТРІБ НА
(Вода потрібна всім.)
— Чому вода потрібна всім?
— Кому це всім?
— Які три стани води ви знаєте?
4. Проблемний вступ до уроку. Розгадування ребуса. (ҐРУНТ)
— Що у світі найбагатше? (Земля)
— Куди людина саджає квітку, щоб вона росла, цвіла, приносила радість? (У ґрунт)
— Куди людина кидає зерно, щоб виросла пшениця? (У ґрунт).
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
1. Повідомлення теми та завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про ґрунт. Ви дізнаєтесь, яке значення має він для всього живого, а саме, для людини, тварин, рослин.
2. Розповідь вчителя.
Ґрунт — це верхній шар землі, на якому ростуть рослини. Ґрунт дуже важливий для рослин, як і тепло сонця. Крім того, ґрунт утримує воду, він є основним джерелом поживних речовин, необхідних для росту рослин.
3. Діти розглядають таблицю, де схематично намальований розріз ґрунту.
— Який верхній шар ґрунту? (Найтемніиіий).
А темний він тому, що відмерлі рослини, опале листя перегнивають. Цьому допомагає повітря, вода і тварини, які живуть у землі. Таким чином, утворюється перегній, він надає верхньому шару, самому м'якому, пухкому, багатому речовинами, темний колір.
— Згадайте, перед тим, як посадити якісь рослини, що спочатку роблять ваші батьки? (Копають)
— А на полях, що роблять? (Орють)
— Як ви гадаєте, навіщо спушують землю? (Рослини краще ростуть )
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли,
Потім в гору полетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Всі веселі
Кружимось на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
4. Робота з підручником, с. 64.
Опрацьовування статті «Ґрунт».
5. Проведення дослідів.
Дослід 1.
Візьміть склянку води і киньте трішки ґрунту.
— Що ви помітили? (Виходять бульбашки)
— Як ви гадаєте, що то за бульбашки? (Повітря)
— Що є в ґрунті? (Повітря)
Запис на дошці вчителем: Повітря.
Дослід 2.
(Робить вчитель, діти допомагають і слідкують)
Покладемо ґрунт на металевий лист, добре нагріємо його на вогні. Потримаємо холодне скло над гарячим ґрунтом.
— Що ви помітили на склі? (Крапельки води)
— Що в ґрунті? (Вода)
Запис вчителем на дошці: Вода.
Дослід 3.
Нагріємо ґрунт ще більше.
— Що ви побачили? (Дим)
— Що ви почули носом? (Неприємний запах)
— Як ви думаєте чому це так? Що це згорає? (Поживні речовини ) Запис на дошці: Поживні речовини.
— Що є в ґрунті?
Читання хором: Повітря, Вода, Поживні речовини.
6. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
— Які тварини зображені на малюнку?
(Дощові черв'яки, кріт, земляна жаба, миша)
Рослинами живляться тварини. Для деяких тварин ґрунт є і домівкою. Серед тварин, які живуть в ґрунті багато корисних, їх не можна знищувати. Є повір'я у народі, якщо в ґрунті багато дощових черв'яків, значить земля родюча, багато в ній споживних речовин. Черв'яки у ґрунті роблять отвори, через які проходить краще вода і повітря. Якщо побачите жабу, не скривдіть її. Хоч вона і не дуже приваблива, деякі говорять, від свого незнання, що взяли її в руки, з'являються буцім-то на руках гуски, знайте — це не правда. Жаба приносить велику користь, вона знищує комах, більшість з яких не корисні, а завдають людині багато клопоту.
Хлібороби дружно знають, що тільки родючі землі дають високі врожаї хліба. Вони працюють не покладаючи рук, круглий рік.
Роси, роси, дощику, ярину,
Рости, рости, житечко, на лану.
На крилечках вітрику, полети,
Колосочки золотом обмети.
Як достигне житечко на лану,
Прийдуть люди жатоньки ярину.
Роси, роси, дощику, ярину,
Рости, рости, житечко, на лану.
(Олександр Олесь )
— Що помагає рости житечкові?
Фізкультхвилинка
Пригадаймо, друзі вмить.
Як пшениченька шумить:
Ш — ш — ш — ш — ш — ш!
Як в гайку струмок дзвенить:
Дз — дз — дз — дз!
Як шумлять у птаха крила:
Ш — ш — ш — ш!
В морі синьому вітрила.
Ш— ш — ш — ш!
Вітер з гаєм розмовляє:
Ш — ш — ш — ш — ш — ш!
Поміж листячком гуляє:
Ш— ш — ш — ш — ш — ш!
Й ми всі трохи пошуміли,
Від роботи відпочили.
III. Формування вмінь та навичок
1. Читання оповідання.
Поле і луки
З давніх-давен живуть поруч поле і луки. З ранньої весни до пізньої осені на поле приходить людина. Оре землю, сіє, знищує бур'яни, збирає урожай, знов оре... Вона радіє, що на полі вродить колосиста пшениця. А на луках трава росте. Весною цвітуть квіти, літають бджоли. Пасуться корови і вівці. Зеленіють луки від весни до осені. Якось поле й питається луків:
— Скажіть, будь ласка, чого це так: ніхто вас не оре й не засіває, а зеленієте від весни до осені?
Луки й кажуть:
— Нас напуває весняна вода. Вода дає нам силу. Поле каже:
— А я зеленію, бо засіває мене праця людська.
(В. Сухомлинський)
— Як ви гадаєте, на луках буде рости пшениця?
2. Робота в зошиті з друкованою основою, с. 39:
Дайте відповідь на питання:
— З чого складається ґрунт?
Самостійно допишіть.
3. Гра «Дай правильну відповідь».
(зелений — «так», червоний — «ні»)
• Дерево може вирости в саду, на городі, асфальті.
• У ґрунті живуть черв'яки, птахи, кроти, метелики, земляні жаби.
4. Робота з прислів'ями.
— Як ви розумієте прислів'я?
Хто про землю дбає, вона тому повертає.
• Поле працю любить.
• Лежачого хліба ніде немає.
• Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
Посіяли ярую пшениченьку
Та біля озимого жита.
У ярої пшениченьки колосся яріє,
А житечко половіє.
Житечко густе, колосисте,
А пшениця ще густіша, голосистіша.
Піднялося стебло, як срібло,
Стебло — як срібло, золотий колос.
Радіє пташина, радіють люди,
Що хліб їм буде.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Ярий колос
(В. Пепа)
З малої зернини
З малого зернятка —
Наш колос у полі.
Із хмарки малої —
Дощ на роздоллі.
З малого струмочка
Витікає ріка.
З малої стежини —
Цей шлях до вершини.
І хліб для людини —
З малої зернини.
Сьогодні, скажу я,
Хоч трохи мала:
— Спасибі за все,
Що земля нам дала!
(М. Сингаівський)
Тема: Ґрунт. Значення ґрунту. Як люди дбають про ґрунт.
Мета: формувати у дітей поняття «ґрунт». Розвивати знання про значення ґрунту в житті людини, рослин, тварин. Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: малюнки тварин, які живуть у землі, склянка з водою, металевий лист, сухий спирт, скло, сухий ґрунт, таблиця ґрунту, сигнальні та розрізні картки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Дзвоник продзвенів,
Покликав всіх нас на Урок,
Працювати нам пора,
Добувать нові знання.
2. Гра «Слово».
Зима біла, та не їсть снігу, а все (Сіно)
Зима без снігу — літо без (Хліба)
Як у травні дощ надворі, то восени у коморі (Хліб)
— Іди, де чорно! — Ні, піду, де вчора. (Дощик).
Як вересніє, то сіє. (Дощик).
Плаче жовтень холодними (Сльозами).
3. Гра «Склади зі складів речення»:
ДА ВО ПО ВСІМ ТРІБ НА
(Вода потрібна всім.)
— Чому вода потрібна всім?
— Кому це всім?
— Які три стани води ви знаєте?
4. Проблемний вступ до уроку. Розгадування ребуса. (ҐРУНТ)
— Що у світі найбагатше? (Земля)
— Куди людина саджає квітку, щоб вона росла, цвіла, приносила радість? (У ґрунт)
— Куди людина кидає зерно, щоб виросла пшениця? (У ґрунт).
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
1. Повідомлення теми та завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про ґрунт. Ви дізнаєтесь, яке значення має він для всього живого, а саме, для людини, тварин, рослин.
2. Розповідь вчителя.
Ґрунт — це верхній шар землі, на якому ростуть рослини. Ґрунт дуже важливий для рослин, як і тепло сонця. Крім того, ґрунт утримує воду, він є основним джерелом поживних речовин, необхідних для росту рослин.
3. Діти розглядають таблицю, де схематично намальований розріз ґрунту.
— Який верхній шар ґрунту? (Найтемніиіий).
А темний він тому, що відмерлі рослини, опале листя перегнивають. Цьому допомагає повітря, вода і тварини, які живуть у землі. Таким чином, утворюється перегній, він надає верхньому шару, самому м'якому, пухкому, багатому речовинами, темний колір.
— Згадайте, перед тим, як посадити якісь рослини, що спочатку роблять ваші батьки? (Копають)
— А на полях, що роблять? (Орють)
— Як ви гадаєте, навіщо спушують землю? (Рослини краще ростуть )
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли,
Потім в гору полетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Всі веселі
Кружимось на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
4. Робота з підручником, с. 64.
Опрацьовування статті «Ґрунт».
5. Проведення дослідів.
Дослід 1.
Візьміть склянку води і киньте трішки ґрунту.
— Що ви помітили? (Виходять бульбашки)
— Як ви гадаєте, що то за бульбашки? (Повітря)
— Що є в ґрунті? (Повітря)
Запис на дошці вчителем: Повітря.
Дослід 2.
(Робить вчитель, діти допомагають і слідкують)
Покладемо ґрунт на металевий лист, добре нагріємо його на вогні. Потримаємо холодне скло над гарячим ґрунтом.
— Що ви помітили на склі? (Крапельки води)
— Що в ґрунті? (Вода)
Запис вчителем на дошці: Вода.
Дослід 3.
Нагріємо ґрунт ще більше.
— Що ви побачили? (Дим)
— Що ви почули носом? (Неприємний запах)
— Як ви думаєте чому це так? Що це згорає? (Поживні речовини ) Запис на дошці: Поживні речовини.
— Що є в ґрунті?
Читання хором: Повітря, Вода, Поживні речовини.
6. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
— Які тварини зображені на малюнку?
(Дощові черв'яки, кріт, земляна жаба, миша)
Рослинами живляться тварини. Для деяких тварин ґрунт є і домівкою. Серед тварин, які живуть в ґрунті багато корисних, їх не можна знищувати. Є повір'я у народі, якщо в ґрунті багато дощових черв'яків, значить земля родюча, багато в ній споживних речовин. Черв'яки у ґрунті роблять отвори, через які проходить краще вода і повітря. Якщо побачите жабу, не скривдіть її. Хоч вона і не дуже приваблива, деякі говорять, від свого незнання, що взяли її в руки, з'являються буцім-то на руках гуски, знайте — це не правда. Жаба приносить велику користь, вона знищує комах, більшість з яких не корисні, а завдають людині багато клопоту.
Хлібороби дружно знають, що тільки родючі землі дають високі врожаї хліба. Вони працюють не покладаючи рук, круглий рік.
Роси, роси, дощику, ярину,
Рости, рости, житечко, на лану.
На крилечках вітрику, полети,
Колосочки золотом обмети.
Як достигне житечко на лану,
Прийдуть люди жатоньки ярину.
Роси, роси, дощику, ярину,
Рости, рости, житечко, на лану.
(Олександр Олесь )
— Що помагає рости житечкові?
Фізкультхвилинка
Пригадаймо, друзі вмить.
Як пшениченька шумить:
Ш — ш — ш — ш — ш — ш!
Як в гайку струмок дзвенить:
Дз — дз — дз — дз!
Як шумлять у птаха крила:
Ш — ш — ш — ш!
В морі синьому вітрила.
Ш— ш — ш — ш!
Вітер з гаєм розмовляє:
Ш — ш — ш — ш — ш — ш!
Поміж листячком гуляє:
Ш— ш — ш — ш — ш — ш!
Й ми всі трохи пошуміли,
Від роботи відпочили.
III. Формування вмінь та навичок
1. Читання оповідання.
Поле і луки
З давніх-давен живуть поруч поле і луки. З ранньої весни до пізньої осені на поле приходить людина. Оре землю, сіє, знищує бур'яни, збирає урожай, знов оре... Вона радіє, що на полі вродить колосиста пшениця. А на луках трава росте. Весною цвітуть квіти, літають бджоли. Пасуться корови і вівці. Зеленіють луки від весни до осені. Якось поле й питається луків:
— Скажіть, будь ласка, чого це так: ніхто вас не оре й не засіває, а зеленієте від весни до осені?
Луки й кажуть:
— Нас напуває весняна вода. Вода дає нам силу. Поле каже:
— А я зеленію, бо засіває мене праця людська.
(В. Сухомлинський)
— Як ви гадаєте, на луках буде рости пшениця?
2. Робота в зошиті з друкованою основою, с. 39:
Дайте відповідь на питання:
— З чого складається ґрунт?
Самостійно допишіть.
3. Гра «Дай правильну відповідь».
(зелений — «так», червоний — «ні»)
• Дерево може вирости в саду, на городі, асфальті.
• У ґрунті живуть черв'яки, птахи, кроти, метелики, земляні жаби.
4. Робота з прислів'ями.
— Як ви розумієте прислів'я?
Хто про землю дбає, вона тому повертає.
• Поле працю любить.
• Лежачого хліба ніде немає.
• Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
Посіяли ярую пшениченьку
Та біля озимого жита.
У ярої пшениченьки колосся яріє,
А житечко половіє.
Житечко густе, колосисте,
А пшениця ще густіша, голосистіша.
Піднялося стебло, як срібло,
Стебло — як срібло, золотий колос.
Радіє пташина, радіють люди,
Що хліб їм буде.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Ярий колос
(В. Пепа)
З малої зернини
З малого зернятка —
Наш колос у полі.
Із хмарки малої —
Дощ на роздоллі.
З малого струмочка
Витікає ріка.
З малої стежини —
Цей шлях до вершини.
І хліб для людини —
З малої зернини.
Сьогодні, скажу я,
Хоч трохи мала:
— Спасибі за все,
Що земля нам дала!
(М. Сингаівський)
Немає коментарів:
Дописати коментар