Я і Україна 1 клас
Тема: Різноманітність рослин.
Мета: розширити уявлення про різноманітність рослин, формувати поняття «кущ», «дерево», розкрити значення рослин для людей. Розвивати вміння доглядати за кімнатними рослинами. Виховувати дбайливе ставлення до рослин, любов до природи.
Обладнання: малюнки з різними рослинами, діапозитиви, плакат, сигнальні картки.
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивченого матеріалу. Складання слів зі складів.
— Для кого ґрунт став домівкою?
— У якому ґрунті краще ростуть рослини?
2. Проблемний вступ до уроку.
— Подивіться на малюнки.
— Що зображено на них? (Дерева, квіти, трава)
— А як можна назвати одним словом? (Рослини)
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності.
1. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про рослини, як і де ростуть, навіщо вони потрібні людям і тваринам, дізнаєтесь, які рослини є символами нашої України.
2. Відгадування загадки.
Що воно таке?
Дихає, росте,
Живиться, розмножується,
А ходить, не ходить. (Рослина)
Хід уроку
— Як ви гадаєте, до якої природи належать рослини?
(Живої природи )
3. Розповідь вчителя.
На скільки багата та різноманітна жива природа! Прогулюючись лісом, ми бачимо там багато метеликів, що порхають між квітучих рослин, величезні дуби, вкриті мохом, біля липи ростуть конвалії, а он біля берези — гриби. Яка кругом краса — справжнє царство! Рослини зустрічаються майже скрізь: і на суходолі, і у річках, морях, океанах. Неоціненна роль рослин у природі. Вони є їжею для тварин і людини. З давньої давнини людина користується рослинами, виробляючи з них усе потрібне для життя: меблі, одяг, папір, ліки, іграшки, їжу; використовує ягоди, гриби, горіхи. Рослини створюють неповторний барвистий образ нашої планети. Одні маленькі, інші — великі; одні протягом року зелені, а інші скидають листя на зиму. Деякі рослини прикрашають наші домівки, подвір'я, інші — вживаємо в їжу. Царство рослин налічує майже півмільйона видів.
4. Гра «Що де росте». Демонстрація діапозитивів із зображенням рослин. Вчитель питає, де ця рослина росте — в лісі, у полі, на луках, на подвір'ї, в кімнаті, а діти відповідають.
5. Робота з підручником, с. 65.
Читання статті «Рослини».
6. Гра «Що де росте».
У дітей картки з підписами: город, ліс, садок. Ведучий називає рослину, зображену на малюнку, а учні показують картку з підписом, де ця рослина росте.
— Яка рослина на малюнку зайва?
7. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Рослини ростуть у природі, вони різноманітні. Між собою їх поділили на групи: дерева, кущі, трав'янисті рослини.
— Подивіться на малюнки. (Зображення дерев, кущів, трав'янистих рослин)
— Як ви думаєте, чим відрізняються ці рослини?
(Відповіді дітей)
Дерево має одне високе дерев'янисте стебло — стовбур, у куща — кілька низьких міцних дерев'янистих стебел; трав'янисті рослини мають м'які, соковиті, зелені стебла.
Фізкультхвилинка
Раз, два — всі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П'ять, шість — на воді,
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім — ще є сили.
Всі до берега приплили,
Обсушились, потягнулись
І розбіглись, хто куди.
8. Відгадування загадок, відгадки записують діти на дошці в дві колонки: дерева і трав'янисті рослини.
• Без рук, без ніг, а на батіг пнеться. (Квасоля)
• Червоний колір, а винний смак,
кам'яне серце, а чому це так? (Вишні)
• Повна діжка жита, п'ятачком накрита (Мак)
• Навесні вона в теплі
Проростає з-під землі.
Має трунок, має вроду
І дарує насолоду. (Квітка)
• Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть кожушки. (Каштан)
9. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
— Кожна рослина живе, живиться, розмножується, помирає.
Учні розглядають малюнок.
— Дивлячись на цю схему, ми з'ясуємо, з яких частин складається кожна рослина.
1) — Що знаходиться у рослини в ґрунті? (Корінь)
2) — Що від кореня росте? (Стебло)
3) — Що знаходиться на стеблі? (Листя)
4) — Що знаходиться на стеблі? (Квіти)
5) — Коли квітка відцвітає, що з'являється замість неї? (Насіння — плоди)
— Який висновок?
Кожна рослина має корінь, стебло, листя, квітку, насіння-плоди.
10. Гра «Яким рослинам належать плоди і листки?»
(Малюнок, на якому намальоване листя, а окремо — плоди.) Учні називають, до якого дерева чи куща належать листя і плід. Рослини живуть не тільки в лісі, садку, а й у кімнаті. Ці рослини називають кімнатними. За кімнатними рослинами треба доглядати, вчасно поливати, підживлювати ґрунт поживними речовинами, їх треба ставити на добре освітлені місця. Воду для поливання не можна брати холодну, бо рослина може загинути. Краще поливати дощовою водою або розтопленим снігом — кімнатні рослини краще ростуть.
11. Ознайомлення учнів з рослинами, які ростуть у класі.
Пеларгонія — дуже поширена кімнатна рослина. В давнину ця рослина була в кожній хаті, вважалося, що вона, як і часник, відганяє нечисту силу від оселі.
Азалія — дуже красиво цвіте, у неї не тільки червоні квіти, а можуть бути рожеві, білі.
Цикламен — красива кімнатна рослина, вона є ще й лікарською. Її корінь допомагає позбутися важкого захворювання — гаймориту. Але треба бути дуже обережними, бо коріння може й отруїти, а не вилікувати.
Фізкультхвилинка
Травичка низько-низько.
Дерева високо-високо,
Вітер дерева гойдає, колише,
Птахи летять відлітають,
Діти тихенько за парти сідають
III. Формування вмінь та навичок
1. Робота з підручником, с. 66.
(Учні розглядають малюнки в підручнику.)
— Дари яких рослин зображено на малюнках?
2. Гра «Дерева, кущі, трав'янисті рослини».
Вчитель по черзі кидає м'яч і називає рослину. Той, хто впіймав м'яч, повинен назвати, до якої групи відноситься вона.
3. Відгадування загадок.
• В золотий клубочок заховався дубочок. (Жолудь)
• Я кущ зелений,
Люблю рости біля криниці,
І хоч не дівка я,
Але стою в червоному намисті. (Калина)
• Зимою, як літом,
Літом, як зимою. (Ялина, сосна)
• Стала на поляні,
В жовтім сарафані,
Підросте — всміхнеться,
Для вітрів вбереться
В платтячко біленьке. (Кульбаба)
4. Робота в зошиті з друкованою основою, с. 42.
Перша бригада розфарбовує рослини, які належать
до дерев та кущів.
Друга бригада — розфарбовує трав'янисті рослини.
Третя бригада — розфарбовує предмети, які виготовляють з рослин.
Четверта бригада — розфарбовує плоди лісу, які ми збираємо.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Берізонька
В нашої берізки біла кориця,
Вичесані кіски. Любо подивитися!
На дорогу з двору вистрибали кізки,
Стали гризти кору білої берізки...
Ми сказали кізкам: «Не гризіть, не треба,
Хай мала берізка виросте до неба!»
(П. Воронько)
Чом, галявинко, не весела?
— Чом, галявинко, не весела,
Чом, галявинко, не зелена?
— Як, же мені зеленіти,
Коли мене цапки зрили,
А хлоп'ята столочили
Отакенними ножищами
Чоботами — чоботищами?
— Чом, галявинко, не весела,
Чом, галявинко, не зелена?
— Як же мені зеленіти,
Коли мене гуси збили,
А дівчатка походили,
Отакісінькими ніжками,
Туфельками — босоніжками!
(Я. Компанієць )
Ліс на світанку
Ростуть опеньки у тумані
Серед сосонок та беріз.
В жабо й атласному каптані
Стоїть грибочок, як маркіз.
І сіє дощ дрібнесенький
Оце уже грибнесенький!
(Л. Костенко )
Капуста
Поливалка — поливальниця,
На вгороді поливальнице!
Набери з криниці
Свіжої водиці,
Поливай капусту,
Щоб клалося густо,
Щоб вродила головата,
То буде що шаткувати!..
Прийшла осінь по капусту,
Наробила тріску-хрусту.
Шаткувала шатківниці,
Розкладала як годиться:
Голови — для діжки.
А листки — для кізки,
А кочанці — дівчатку,
Що поливало грядку.
(Т. Коломієць)
Каштан
Аж там —
на горі каштан.
Засвітив свічки
біля кринички.
Піду по воду,
піду по холодну.
Навшпиньки стану —
свічечку дістану.
(В. Вітько)
* * *
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
(Т. Шевченко)
Липки
Я, маленька липка, Від дощу сховаю
виросту велика, — вранці серед маю, —
не ламай мене. ти полий мене.
Я медовим цвітом Будемо з тобою
зацвіту над світом, — ми рости обоє, —
бережи мене. ти люби мене.
Тінь тобі я кину Виростем за роки,
у гарячу днину, — підем в світ широкий, —
ти шануй мене. не забудь мене.
(П. Воронько )
Калина
Схилилася калина на воду, У сумі калинонька мила
Дивилась на красну вроду. Все листя у воду зронила,
Горобчики з поля летіли, Прийшли з вітрами морози,
Всі ягоди спілі об'їли. Замерзли в калиноньки сльози.
(М. Познанська)
Волошки
Ми — волошки, наші квіти Нас не люблять хлібороби,
Голубіють на полях: Бур'янами нас зовуть,
При дорозі, в просі, в житі, А діткам ми до вподоби —
У пшениці, в ячменях. З нас вінки вони плетуть.
(.К. Переліска)
Зламана гілка
Зломив Івасик гілку ясеневу
І кинув геть, коли награвся нею.
Веселий він побіг собі додому.
Вона ж лежить на глинищі рудому.
В самотині зітхає гілка тяжко:
Уже на ній не сяде більше пташка,
Вже вітерець її не захищає,
«Хитати ще?» — її не запитає.
В її прожилках не бродити соку,
Не гріти мрію ніжну і високу!
Івась у ліжку спить спокійно, тихо.
Невже не знає він, що скоїв лихо?
(А. Бортняк)
Кросворд
«Дикі рослини»
1. Ніхто її не лякає, а все тремтить. (Осика)
2. Маю плаття зелененьке,
Гнучкі, ніжні віти,
Білу кору, стан тоненький...
А як звуся, діти? (Береза)
3. Квітка гарненька,
із сонечком схожа,
Краї біленькі,
а середина жовта. (Ромашка)
4. Я гордо голову тримаю,
і перед вітром не схиляю,
Я жовтий, білий, полум'яний
І, наче яблуко, рум'яний
В саду я квітну навесні
Скажи, яке ім'я мені. (Тюльпан)
5. Стоїть півень на току, у червонім ковпаку. (Мак)
6. Вона цвіте в травневі дні
Між великим листям,
Виснуть квіточки дрібні
Запашним намистом. (Конвалія)
Я вирощу внучку, дідусю
У садку росте стара вишня. Маленький хлопчик Олесь побачив недалеко від неї маленьку вишеньку та й питає дідуся:
— Дідусю, де взялася ця маленька вишенька?
— З кісточки виросла, — відповів дідусь.
— То це донька старої вишні?
— Так, донька!
— А внучка у старої вишні буде?
— Буде, — відповів дідусь, — якщо ти викохаєш оцю маленьку вишеньку, діждемося з неї ягідок, посадемо кісточку — то з кісточки тієї й виросте внучка старої вишні. Олесь задумався. В його очах дідусь побачив ласку і тривогу.
— Я вирощу внучку цієї старої вишні, — сказав Олесь.
(В. Сухомлинський)
Ліс і струмок
У вологій лісовій гущавині, серед боліт і мохів, протікав струмок. Він скаржився на те, що ліс закриває від нього небо і далекі краєвиди, не пропускає до нього ні ясного проміння сонця, ні грайливого вітерця.
— Хоч би прийшли люди і вирубали цей нестерпний ліс! — дзюркотів струмок.
— Дитино моя, — лагідно відповідав ліс, — ти ще малий і не розумієш, що моя тінь охороняє тебе від пекучого сонця і вітру. Без мого захисту швидко висохли б твої слабенькі струмочки. Почекай, наберись спочатку сили під моєю тінню, і тоді ти вибіжиш на відкриту рівнину, але вже не слабким струмком, а могутньою рікою. Тоді, без шкоди для себе, будеш відбивати в своїх водах блискуче небо, будеш безтурботно гратися з могутнім вітром.
(К. Ушинський)
Тема: Різноманітність рослин.
Мета: розширити уявлення про різноманітність рослин, формувати поняття «кущ», «дерево», розкрити значення рослин для людей. Розвивати вміння доглядати за кімнатними рослинами. Виховувати дбайливе ставлення до рослин, любов до природи.
Обладнання: малюнки з різними рослинами, діапозитиви, плакат, сигнальні картки.
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивченого матеріалу. Складання слів зі складів.
— Для кого ґрунт став домівкою?
— У якому ґрунті краще ростуть рослини?
2. Проблемний вступ до уроку.
— Подивіться на малюнки.
— Що зображено на них? (Дерева, квіти, трава)
— А як можна назвати одним словом? (Рослини)
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності.
1. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про рослини, як і де ростуть, навіщо вони потрібні людям і тваринам, дізнаєтесь, які рослини є символами нашої України.
2. Відгадування загадки.
Що воно таке?
Дихає, росте,
Живиться, розмножується,
А ходить, не ходить. (Рослина)
Хід уроку
— Як ви гадаєте, до якої природи належать рослини?
(Живої природи )
3. Розповідь вчителя.
На скільки багата та різноманітна жива природа! Прогулюючись лісом, ми бачимо там багато метеликів, що порхають між квітучих рослин, величезні дуби, вкриті мохом, біля липи ростуть конвалії, а он біля берези — гриби. Яка кругом краса — справжнє царство! Рослини зустрічаються майже скрізь: і на суходолі, і у річках, морях, океанах. Неоціненна роль рослин у природі. Вони є їжею для тварин і людини. З давньої давнини людина користується рослинами, виробляючи з них усе потрібне для життя: меблі, одяг, папір, ліки, іграшки, їжу; використовує ягоди, гриби, горіхи. Рослини створюють неповторний барвистий образ нашої планети. Одні маленькі, інші — великі; одні протягом року зелені, а інші скидають листя на зиму. Деякі рослини прикрашають наші домівки, подвір'я, інші — вживаємо в їжу. Царство рослин налічує майже півмільйона видів.
4. Гра «Що де росте». Демонстрація діапозитивів із зображенням рослин. Вчитель питає, де ця рослина росте — в лісі, у полі, на луках, на подвір'ї, в кімнаті, а діти відповідають.
5. Робота з підручником, с. 65.
Читання статті «Рослини».
6. Гра «Що де росте».
У дітей картки з підписами: город, ліс, садок. Ведучий називає рослину, зображену на малюнку, а учні показують картку з підписом, де ця рослина росте.
— Яка рослина на малюнку зайва?
7. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Рослини ростуть у природі, вони різноманітні. Між собою їх поділили на групи: дерева, кущі, трав'янисті рослини.
— Подивіться на малюнки. (Зображення дерев, кущів, трав'янистих рослин)
— Як ви думаєте, чим відрізняються ці рослини?
(Відповіді дітей)
Дерево має одне високе дерев'янисте стебло — стовбур, у куща — кілька низьких міцних дерев'янистих стебел; трав'янисті рослини мають м'які, соковиті, зелені стебла.
Фізкультхвилинка
Раз, два — всі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П'ять, шість — на воді,
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім — ще є сили.
Всі до берега приплили,
Обсушились, потягнулись
І розбіглись, хто куди.
8. Відгадування загадок, відгадки записують діти на дошці в дві колонки: дерева і трав'янисті рослини.
• Без рук, без ніг, а на батіг пнеться. (Квасоля)
• Червоний колір, а винний смак,
кам'яне серце, а чому це так? (Вишні)
• Повна діжка жита, п'ятачком накрита (Мак)
• Навесні вона в теплі
Проростає з-під землі.
Має трунок, має вроду
І дарує насолоду. (Квітка)
• Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть кожушки. (Каштан)
9. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
— Кожна рослина живе, живиться, розмножується, помирає.
Учні розглядають малюнок.
— Дивлячись на цю схему, ми з'ясуємо, з яких частин складається кожна рослина.
1) — Що знаходиться у рослини в ґрунті? (Корінь)
2) — Що від кореня росте? (Стебло)
3) — Що знаходиться на стеблі? (Листя)
4) — Що знаходиться на стеблі? (Квіти)
5) — Коли квітка відцвітає, що з'являється замість неї? (Насіння — плоди)
— Який висновок?
Кожна рослина має корінь, стебло, листя, квітку, насіння-плоди.
10. Гра «Яким рослинам належать плоди і листки?»
(Малюнок, на якому намальоване листя, а окремо — плоди.) Учні називають, до якого дерева чи куща належать листя і плід. Рослини живуть не тільки в лісі, садку, а й у кімнаті. Ці рослини називають кімнатними. За кімнатними рослинами треба доглядати, вчасно поливати, підживлювати ґрунт поживними речовинами, їх треба ставити на добре освітлені місця. Воду для поливання не можна брати холодну, бо рослина може загинути. Краще поливати дощовою водою або розтопленим снігом — кімнатні рослини краще ростуть.
11. Ознайомлення учнів з рослинами, які ростуть у класі.
Пеларгонія — дуже поширена кімнатна рослина. В давнину ця рослина була в кожній хаті, вважалося, що вона, як і часник, відганяє нечисту силу від оселі.
Азалія — дуже красиво цвіте, у неї не тільки червоні квіти, а можуть бути рожеві, білі.
Цикламен — красива кімнатна рослина, вона є ще й лікарською. Її корінь допомагає позбутися важкого захворювання — гаймориту. Але треба бути дуже обережними, бо коріння може й отруїти, а не вилікувати.
Фізкультхвилинка
Травичка низько-низько.
Дерева високо-високо,
Вітер дерева гойдає, колише,
Птахи летять відлітають,
Діти тихенько за парти сідають
III. Формування вмінь та навичок
1. Робота з підручником, с. 66.
(Учні розглядають малюнки в підручнику.)
— Дари яких рослин зображено на малюнках?
2. Гра «Дерева, кущі, трав'янисті рослини».
Вчитель по черзі кидає м'яч і називає рослину. Той, хто впіймав м'яч, повинен назвати, до якої групи відноситься вона.
3. Відгадування загадок.
• В золотий клубочок заховався дубочок. (Жолудь)
• Я кущ зелений,
Люблю рости біля криниці,
І хоч не дівка я,
Але стою в червоному намисті. (Калина)
• Зимою, як літом,
Літом, як зимою. (Ялина, сосна)
• Стала на поляні,
В жовтім сарафані,
Підросте — всміхнеться,
Для вітрів вбереться
В платтячко біленьке. (Кульбаба)
4. Робота в зошиті з друкованою основою, с. 42.
Перша бригада розфарбовує рослини, які належать
до дерев та кущів.
Друга бригада — розфарбовує трав'янисті рослини.
Третя бригада — розфарбовує предмети, які виготовляють з рослин.
Четверта бригада — розфарбовує плоди лісу, які ми збираємо.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Берізонька
В нашої берізки біла кориця,
Вичесані кіски. Любо подивитися!
На дорогу з двору вистрибали кізки,
Стали гризти кору білої берізки...
Ми сказали кізкам: «Не гризіть, не треба,
Хай мала берізка виросте до неба!»
(П. Воронько)
Чом, галявинко, не весела?
— Чом, галявинко, не весела,
Чом, галявинко, не зелена?
— Як, же мені зеленіти,
Коли мене цапки зрили,
А хлоп'ята столочили
Отакенними ножищами
Чоботами — чоботищами?
— Чом, галявинко, не весела,
Чом, галявинко, не зелена?
— Як же мені зеленіти,
Коли мене гуси збили,
А дівчатка походили,
Отакісінькими ніжками,
Туфельками — босоніжками!
(Я. Компанієць )
Ліс на світанку
Ростуть опеньки у тумані
Серед сосонок та беріз.
В жабо й атласному каптані
Стоїть грибочок, як маркіз.
І сіє дощ дрібнесенький
Оце уже грибнесенький!
(Л. Костенко )
Капуста
Поливалка — поливальниця,
На вгороді поливальнице!
Набери з криниці
Свіжої водиці,
Поливай капусту,
Щоб клалося густо,
Щоб вродила головата,
То буде що шаткувати!..
Прийшла осінь по капусту,
Наробила тріску-хрусту.
Шаткувала шатківниці,
Розкладала як годиться:
Голови — для діжки.
А листки — для кізки,
А кочанці — дівчатку,
Що поливало грядку.
(Т. Коломієць)
Каштан
Аж там —
на горі каштан.
Засвітив свічки
біля кринички.
Піду по воду,
піду по холодну.
Навшпиньки стану —
свічечку дістану.
(В. Вітько)
* * *
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
(Т. Шевченко)
Липки
Я, маленька липка, Від дощу сховаю
виросту велика, — вранці серед маю, —
не ламай мене. ти полий мене.
Я медовим цвітом Будемо з тобою
зацвіту над світом, — ми рости обоє, —
бережи мене. ти люби мене.
Тінь тобі я кину Виростем за роки,
у гарячу днину, — підем в світ широкий, —
ти шануй мене. не забудь мене.
(П. Воронько )
Калина
Схилилася калина на воду, У сумі калинонька мила
Дивилась на красну вроду. Все листя у воду зронила,
Горобчики з поля летіли, Прийшли з вітрами морози,
Всі ягоди спілі об'їли. Замерзли в калиноньки сльози.
(М. Познанська)
Волошки
Ми — волошки, наші квіти Нас не люблять хлібороби,
Голубіють на полях: Бур'янами нас зовуть,
При дорозі, в просі, в житі, А діткам ми до вподоби —
У пшениці, в ячменях. З нас вінки вони плетуть.
(.К. Переліска)
Зламана гілка
Зломив Івасик гілку ясеневу
І кинув геть, коли награвся нею.
Веселий він побіг собі додому.
Вона ж лежить на глинищі рудому.
В самотині зітхає гілка тяжко:
Уже на ній не сяде більше пташка,
Вже вітерець її не захищає,
«Хитати ще?» — її не запитає.
В її прожилках не бродити соку,
Не гріти мрію ніжну і високу!
Івась у ліжку спить спокійно, тихо.
Невже не знає він, що скоїв лихо?
(А. Бортняк)
Кросворд
«Дикі рослини»
1. Ніхто її не лякає, а все тремтить. (Осика)
2. Маю плаття зелененьке,
Гнучкі, ніжні віти,
Білу кору, стан тоненький...
А як звуся, діти? (Береза)
3. Квітка гарненька,
із сонечком схожа,
Краї біленькі,
а середина жовта. (Ромашка)
4. Я гордо голову тримаю,
і перед вітром не схиляю,
Я жовтий, білий, полум'яний
І, наче яблуко, рум'яний
В саду я квітну навесні
Скажи, яке ім'я мені. (Тюльпан)
5. Стоїть півень на току, у червонім ковпаку. (Мак)
6. Вона цвіте в травневі дні
Між великим листям,
Виснуть квіточки дрібні
Запашним намистом. (Конвалія)
Я вирощу внучку, дідусю
У садку росте стара вишня. Маленький хлопчик Олесь побачив недалеко від неї маленьку вишеньку та й питає дідуся:
— Дідусю, де взялася ця маленька вишенька?
— З кісточки виросла, — відповів дідусь.
— То це донька старої вишні?
— Так, донька!
— А внучка у старої вишні буде?
— Буде, — відповів дідусь, — якщо ти викохаєш оцю маленьку вишеньку, діждемося з неї ягідок, посадемо кісточку — то з кісточки тієї й виросте внучка старої вишні. Олесь задумався. В його очах дідусь побачив ласку і тривогу.
— Я вирощу внучку цієї старої вишні, — сказав Олесь.
(В. Сухомлинський)
Ліс і струмок
У вологій лісовій гущавині, серед боліт і мохів, протікав струмок. Він скаржився на те, що ліс закриває від нього небо і далекі краєвиди, не пропускає до нього ні ясного проміння сонця, ні грайливого вітерця.
— Хоч би прийшли люди і вирубали цей нестерпний ліс! — дзюркотів струмок.
— Дитино моя, — лагідно відповідав ліс, — ти ще малий і не розумієш, що моя тінь охороняє тебе від пекучого сонця і вітру. Без мого захисту швидко висохли б твої слабенькі струмочки. Почекай, наберись спочатку сили під моєю тінню, і тоді ти вибіжиш на відкриту рівнину, але вже не слабким струмком, а могутньою рікою. Тоді, без шкоди для себе, будеш відбивати в своїх водах блискуче небо, будеш безтурботно гратися з могутнім вітром.
(К. Ушинський)
Немає коментарів:
Дописати коментар