середа, 27 листопада 2013 р.

Прирда 2 клас Тема: Уз агальнення систематичних спостережень за сонцем

Прирда 2 клас

Тема: Уз агальнення систематичних спостережень за сонцем

Мета: узагальнити знання учнів про зміну висоти Сонця над горизонтом упродовж дня і в різні пори року; розширити й уточнити уявлення про добу, пори року, про причини зміни доби, пір року; про залежність світла і тепла на землі від висоти Сонця; пояснити принцип дії сонячного годинника; сприяти розвитку мовлення, пам’яті, уваги; продовжити формувати інтерес до уроків природознавства.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. П еревірка домашнього завдання
Презентація малюнків-плакатів, присвячених охороні та захисту природи.
2. Р обота над загадкою
— Відгадайте загадку.
 Хто без дров і без вогня
Світить, гріє нас щодня?
— Доберіть до відгадки слова, що означають її ознаки. (Сонце (яке?) — кругле, жовте.)
— Доберіть слова, що означають дії. (Сонце (що робить?) — світить, гріє.)
— Від чого залежить життя, світло і тепло на Землі? (Усе життя на Землі пов’язане із Сонцем.)
— Запам’ятайте! На Землі світло і тепло залежать від Сонця.
III. По відомлення теми і мети уроку
— Тема сьогоднішнього уроку — «Узагальнення систематичних спостережень за Сонцем».
IV. Уз агальнення систематичних спостережень за Со нцем
1. Б есіда з опорою на малюнки
— Які частини доби ви знаєте?
— Скільки в добі годин?
— Що таке доба? (Доба — період обертання Землі навколо своєї осі, який дорівнює 24 год.)
— Чому день змінюється ніччю? (Земля обертається навколо уявної осі, повертаючись до Сонця то однією, то іншою стороною. Так відбувається зміна дня і ночі.)
— Поясніть висловлювання: «Сонце вдень працює, а вночі бере відпочинок».
— Це висловлювання народилося у наших предків дуже давно. Тоді люди уявляли собі, що Сонце піднімається уранці на небо, щоб освітлювати і обігрівати Землю, а на ніч, зійшовши з неба, гасне до ранку, тобто відпочиває, як люди і звірі.
На дошці — малюнки із зображенням різних частин доби.
— Постежимо, як змінюється висота Сонця над горизонтом у різний час доби.
— Розгляньте малюнок і поясніть, як Сонце змінює свою висоту протягом доби.
— Чому люди з радістю зустрічають схід сонця, а після трудового дня радіють заходу сонця і приходу ночі?
Висновок. Сонце змінює висоту протягом доби.
— Діти, поміркуйте, від чого ще залежить наше життя, наша діяльність, наш одяг, життя рослин, тварин, птахів? (Від пір року.)
— Які пори року ви знаєте?
На дошці — ілюстрації, над кожною ілюстрацією позначений колір: весна — зелений колір; літо — червоний колір; зима — блакитний колір; осінь — жовтий колір.
— Діти, як ви вважаєте, чому я використала ці кольори?
— Так, на зміну зими приходить весна — природа пробуджується, зеленіє. На зміну весні приходить літо — все живе росте, розмножується, плодоносить. На зміну літу приходить осінь — усе жовтіє, починається збирання овочів, плодів, час готуватися до зими, а потім настає зима. Усе завмирає, впадає в довгий сон.
— А яка пора року зараз?
— Як вважаєте, чи завжди буде весна? Чому?
— Діти, а чому відбувається зміна пір року? (Крім того, що наша Земля обертається навколо своєї осі, роблячи оборот за добу, одночасно вона рухається і навколо Сонця. Той час, за який планета здійснює повний оберт навколо Сонця, називається роком.)
Висновок. Від висоти Сонця над горизонтом у різні пори року залежить тепло і тривалість дня.
2. Фізкультхвилинка
3. Г ра «Чи правильно, що...»
Учні використовують сигнальні картки: якщо висловлювання правильне — зелену, якщо не правильне — червону.
- У добі 24 години.
- Висота Сонця над землею завжди однакова.
- Висота Сонця змінюється тільки впродовж дня.
- Висота Сонця змінюється не лише впродовж дня, але й упродовж усього року.
- На Землі світло і тепло залежать від Сонця.
- День і ніч не завжди бувають однакової тривалості.
- Улітку дні коротші, а ночі довші.
- Улітку дні стають довгими, а ночі — короткими.
- Від висоти Сонця залежать світло і тепло на землі.
- Сонце — джерело життя на Землі.
- Без сонячного світла і тепла не можуть жити люди, рослини, тварини.
- Сонце нагріває земну поверхню.
- Без сонячного тепла на землі усе замерзнуло б.
V. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Яке значення в житті рослин має Сонце?
— Що було б, якби Сонце перестало світити?
— Від чого залежить тривалість дня?
— Від чого залежить зміна пір року?

вівторок, 19 листопада 2013 р.

Природа 2 клас Тема: Збереження природи

Природа 2 клас

Тема: Збереження природи

Мета: обговорити з учнями необхідність і заходи щодо збереження природи; розвивати спостережливість; вчити берегти і примножувати природні багатства, охороняти навколишнє середовище від забруднення і винищення.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Як краще заготовляти рослини і як їх зберігати.
— Чи потрібно охороняти природні багатства?
— Від чого слід охороняти природні багатства?
— Як люди забруднюють воду? повітря? ґрунти?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як слід оберігати навколишнє середовище від забруднення і винищення.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р озповідь учителя з елементами бесіди
— Багато людей на нашій планеті розуміють, що природа планети в небезпеці, що вони не «панують» над природою, а просто знищують її. А знищивши навколишню природу, вони й самі не виживуть, бо людина — дитя природи, а не її полонитель. Людина без природи — ніхто.
Природа така беззахисна перед бурхливим людським господарюванням. Бережімо її, рятуймо, рятуймо чисте повітря. Рятуймо воду — в морях, океанах, в малих і великих річках. Рятуймо рідкісних птахів — тих, що зникають у полях, у лісах, на морях. Рятуймо злаки. А потім рятуймо квіти. Рятуймо світанки від кіптяви, пари й димів. Рятуймо тишу, щоб в тиші мовчати й радіти. Рятуймо землю, а також рятуймо небо. Рятуймо мрії.
Охорона природи повинна займати важливе місце в житті кожної людини.
— Що роблять люди для збереження природи? (Переобладнуються фабрики і заводи, щоб вони не забруднювали воду і повітря; на місці вирубаних лісів насаджуються нові; забороняється збирати рідкісні рослини, полювати на рідкісних тварин; створюються заповідники.)
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
Поетична хвилинка. Слухання віршів про природу та її охорону
Птиця
Тріпоче серце спійманої птиці,
В руках моїх не чує доброти.
— Я дам тобі водиці і пшениці,
Моя пташино, тільки не тремти!
— Хіба потоки загубили воду,
Хіба в полях уже зерна нема?!
Пусти мене, мій хлопчик, на свободу,
І все, що треба, я знайду сама.
— Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,
В своїх руках, легеньких, як вітрець.
Хіба неволя це? Хіба це важко —
Від мене взяти кілька зеренець?
— Пусти мене! Мені, дитино мила,
Дорожча воля, ніж зерно твоє!
Страшна, хоч навіть лагідна та сила,
Яка розкрити крилець не дає!
— Лети! Співай у небі гомінкому;
Хоч і маленький, зрозумів я все.
Моя рука ніколи і нікому
Ні кривди, ні біди не принесе!
I. Франко
— Чого навчає цей вірш?

Гімн пр ироді
Чистих рік прозорі води,
Гарні луки і ліси —
Нам джерела насолоди,
І натхнення і краси.
Скрізь рослини і тварини
Зустрічають радо нас.
Нам простори України,
Як один зелений клас.
Ми живого не образим,
Ми живому, як брати,
Прокладаємо ми разом
Шлях до світлої мети.
Нашу рідну Україну
Всю ми хочемо пройти,
Прокладаючи стежину
І краси, і доброти.
Щоб усюди при нагоді
Кожен з нас сказати міг:
Ми даруємо природі
Наш дитячий оберіг!
О. Родінка
— Які поради дає автор вірша?
Двоколірн ий вірш
Коли де-небудь квітку бачу,
«Зірви!» — кричить мені, аж плаче.
Повз деревце іду зелене,
«Зламай!» — схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
«Зжени!» — мерщій мене благає.
«Забий!» — з болота жаба просить.
«Замуч!» — цвіркун сюркоче в просі...
Е ні, негарний вірш такий.
Хай ліпше буде — навпаки!
Коли де бачу квітки очі,
«Люби!» — вона мені шепоче.
Повз деревце іду зелене,
«Привіт!» — схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
Питає пташка: «Як ся маєш?»
«Спочинь!» — з болота жаба просить.
«Всміхнись!» — цвіркун сюркоче в просі...
Який же світ кругом чудовий!
Додому йду в добрі й любові.
С. Павленко
— Чи однаковий був у вас настрій під час слухання вірша?
— Чому автор назвав його двоколірним?
— Якими кольорами ви б зобразили вчинки людини в першій частині?
А в другій? Чому?
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Що ж таке охорона природи?
— Що роблять люди для охорони та збереження природи?
— Що робите ви для охорони та збереження природи?
VII. До машнє завдання

четвер, 14 листопада 2013 р.

Природа 2 клас Тема: Наші проекти. Лісова аптека

Природа 2 клас

Тема: Наші проекти. Лісова аптека

Мета: розповісти учням про лікарські рослини лісів, їх властивості; вчити бути обережними з незнайомими рослинами і їх плодами; обговорити з учнями, плоди яких рослин можна куштувати; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. П еревірка домашнього завдання
Учні презентують малюнки зі скаргами від природи.
2. С лухання вірша
Аптека зелена,
Зелена аптека!
Від тебе й від мене
Вона недалеко.
Зелена аптека
Лежить навкруги,
Зелені горби
І зелені луги,
Зелені сади, і ліси, і поля,—
Уся наша рідна, квітуча земля!
Зелена аптека — це трави і квіти,
Що в кошик збирають дорослі і діти.
Зелена аптека, що бачим навкруг,—
Це наш помічник і хороший друг!
Зелену аптеку слід кожному знати:
Крушина, фіалка,
Конвалія, м’ята,
Вільха, деревій, бузина і чорниці,
Черемха і пижмо,
Шипшина й суниці.
III. По відомлення теми і мети уроку
— Тема нашого уроку — «Лісова аптека».
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 144–145)
— Вам відомо багато рослин, серед них є ті, які називають лікарськими. Вони допомагають людині боротися із хворобами, бо мають лікувальні властивості. Ліс був першою «аптекою», до якої люди з давніх часів йшли по ліки.
— Розгляньте малюнки на с. 145. Які лікарські рослини вам відомі?
— З’ясуйте, які із цих рослин ростуть у вашій місцевості. Які вони мають лікувальні властивості? Які ще лікарські рослини зростають у вашому краї?
— Дізнайтеся, коли краще заготовляти рослини і як їх зберігати. Отримані відомості запишіть у зошит самостійно або з допомогою дорослого. Доповніть їх фотографіями, малюнками. Під час прогулянки у ліс (парк) зберіть рослини для домашньої аптечки. Проведіть презентацію вашої роботи. Оцініть її результати.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Ч итання оповідання Б. Вовка «Зелена аптека»
Зелена аптека
Мишко з дідусем мало не щодня бувають у лісі. Дідусь тут як удома. Усе знає. Де треба шукати ягоди. Де ховаються гриби. Добре знається на травах і квітах. Якось сказав дідусь, що ліс — то зелена аптека. І цим дуже здивував Мишка. Зелена аптека? Чому це ліс — аптека? А дідусь усміхнувся та й мовив:
— Почекай, онучку, побачиш чому. Йдуть вони лісом навесні — квітнуть конвалії. Дід і каже:
— Приглянься-но, Михайлику, до цієї квітки. Гарненька. Духмяна. Та ще й цілюща. З неї ліки готують. Для тих, у кого серце хворе. Ідуть лісовою стежкою дідусь з онуком улітку.
— Придивляйся до квіток, до трав, онучку, придивляйся. Бачиш, деревій цвіте, а отам, де метелик, лісові калачики. Великої цілющої сили й ці квіти. Ось на краєчку стежки помітили листя подорожника. Дід зупиняє онука:
— Обережніше ступай, Мишко, та запам’ятай: ця рослина до стежок і доріг тулиться. Тому й зветься подорожником. Непоказний він, а людині справжній друг. Знадобиться зупинити кров, загоїти рану — стане подорожник у пригоді. Бачиш, як багато цілющих трав, квітів у лісі? Тепер розумієш, чому називають ліс зеленою аптекою?
— Про які цілющі рослини ви дізналися?
2. Р обота над загадками про лікарські рослини

**********************************
Стоять на галявині сестрички
Золотії очі, білі косички. (Ромашка)

**********************************
Як припустить теплий дощик,
Я згорнусь в зелений кошик.
А коли година гожа,
Я на сонце в небі схожа. (Кульбаба)

**********************************
Викупана в сонечку
Стоїть собі донечка.
Бджоли сонячний медок
Дістають з її квіток. (Липа)

**********************************
Що то за рослина,
Що вбиває звіра? (Звіробій)

**********************************
Розкажу я вам до діла:
Жовтий сік у цього зілля
І квітки — жовтогарячі,
Має він таку задачу:
Рани людям лікувать
Всі про це повинні знать. (Чистотіл)

**********************************
Стоїть, коливається,
Головою величається,
А торкнеш — кусається. (Кропива)

**********************************
Лікує хвороби шлунка, кашель, гоїть рани
Листячко довгасте з жилками-нитками
Можеш ти прикласти до своєї рани.
Вздовж доріг, стежинок я люблю рости,
Скрізь мене побачиш, де крокуєш ти. (Подорожник)
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Які рослини називають лікарськими?
— Які лікарські рослини ви запам’ятали?
VII. До машнє завдання

Загадка про подорожник

Загадка про подорожник

Лікує хвороби шлунка, кашель, гоїть рани
Листячко довгасте з жилками-нитками
Можеш ти прикласти до своєї рани.
Вздовж доріг, стежинок я люблю рости,
Скрізь мене побачиш, де крокуєш ти. (Подорожник)

Загадка про кропиву

Загадка про кропиву

Стоїть, коливається,
Головою величається,
А торкнеш — кусається. (Кропива)

Загадка про чистотіл

Загадка про чистотіл

Розкажу я вам до діла:
Жовтий сік у цього зілля
І квітки — жовтогарячі,
Має він таку задачу:
Рани людям лікувать
Всі про це повинні знать. (Чистотіл)

Загадка про звіробій

Загадка про звіробій

Що то за рослина,
Що вбиває звіра? (Звіробій)

Загадка про кульбабу

Загадка про кульбабу

Як припустить теплий дощик,
Я згорнусь в зелений кошик.
А коли година гожа,
Я на сонце в небі схожа. (Кульбаба)

Загадка про ромашку

Загадка про ромашку

Стоять на галявині сестрички
Золотії очі, білі косички. (Ромашка)

середа, 13 листопада 2013 р.

Природа 2 клас Тема: Наші проекти. «Книга скарг» природи

Природа 2 клас

Тема: Наші проекти. «Книга скарг» природи

Мета: навчати учнів оцінювати власний вклад у збереження природи; розвивати пізнавальну активність; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. П еревірка домашнього завдання
Учні у парах презентують розповіді про квіти, які їм найбільше подобаються, або улюблені квіти їхніх родин.
2. С лухання вірша
Спас ибі людям , що зрост или ліс
Спасибі людям, що зростили ліс:
За всі дуби, ялини в пишнім гіллі
І за красу отих зелених кіс,
В яких стоять гнучкі берізки білі.
Коли б не ліс, не знали б ми про те,
Що є фіалка й пролісок на світі,
Як у маю конвалія цвіте —
Найкраща, найніжніша поміж квітів.
Від суховіїв сохнула б земля,
Була б вона подібна до пустелі.
А ліс накличе хмари на поля —
Дощі проллються весняні, веселі...
Спасибі людям, що зростили ліс.
М. Познанська
— Чому ми дякуємо людям, що зростили ліс?
— Що попросила б людей природа, якби вміла розмовляти?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми розглянемо можливі скарги від природи.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 143–144)
— Прочитайте оповідання про сумні пригоди коника. Хто його врятував?
— Розкажіть, чи доводилося вам спостерігати за схожою поведінкою дітей чи дорослих.
— Часто природу руйнує бездумна, безвідповідальна поведінка людей.
Добрі й розумні вчинки допомагають захищати природу. Пройдіться вулицями свого населеного пункту. Зверніть увагу на тіла живої і неживої природи. Напишіть розповідь-скаргу від імені рослини, тварини, ґрунту тощо. Зобразіть скаргу за допомогою малюнка. Поміркуйте, що можна зробити, щоб виправити ситуацію. Після закінчення роботи проведіть презентацію. Запросіть на неї дітей з інших класів, батьків.
Оцініть результати роботи.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
Робота у групах
— Уявіть, що квіти, дерева і птахи вирішили написати побажання людям. Запишіть їх побажання. Потім з кращих побажань можна зробити красиві плакати і розвісити їх у парку або в лісі.
— Кожна група отримує запитання, яке необхідно обговорити вголос, висловити свої міркування, дійти спільної думки та зробити висновок.
а) Що запише нежива природа в книгу скарг?
б) Що запишуть рослини в книгу скарг?
в) Що запишуть птахи і тварини у книгу скарг?
Учні разом з учителем читають скарги і на кожну з них дають відповіді.
Зразок скарг від природи
1) «Не рвіть нас з коренем, а зрізуйте ножем». Чия це скарга? Чому потрібно зрізати ножем?
2) «Ми поспішали, прилетіли до своєї шпаківні, а вона розбита. Як нам жити? Де?» Чия це скарга? Як вчинити?
3) «Ми — солдатики і жучки-сонечка. Тільки сонечко пригріло, ми вилізли погрітись, а діти швидко нас зловили і стиснули у долоньках. Не беріть нас до рук! Благаємо!» Хто звертається по допомогу?
4) «Я — річка. Мені важко нести у воді каміння, сміття, непотрібні речі. Незабаром зникне вся риба». Що ми маємо зробити, щоб допомогти річці?
5) «Просять дерева — не рвіть наші гілки, листя. Нам дуже боляче!» Як ми можемо відповісти на цю скаргу?
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Про що йшлося на уроці?
— Що вас зацікавило?
VII. До машнє завдання

Природа 2 клас Тема: Наші проекти. Квіти в моєму житті

Природа 2 клас

Тема: Наші проекти. Квіти в моєму житті

Мета: навчати учнів спостерігати за квітами найближчого оточення; пояснити значення квітів у житті людини; виховувати любов до квітів.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. П еревірка домашнього завдання
Учні в парах розповідають про рослини, що є символами України.
2. С лухання вірша Г. Черінь «Українські квіти»
Українські квіт и
Вийшли зрання на гуляння
Українські діти, їх стрічали і вітали
Українські квіти.
Ось волошки, сонні трошки,
Синім шовком шиті,
Ясноокі, чисто вмиті,
Розбрелись по житі.
Ось рожева конюшина,
А на ній і комашина,
Що, не дивлячись на ранок,
Їсть солодке на сніданок.
На горбочку мак,
В шапці, як козак.
Він яскравий, як вогонь!
А бундючний — Бог боронь!
Вміє, задаватись так
Тільки ще будяк!
Там росте холодна м’ята
(Добре пахне, як пом’ята),
Там шовковая трава
Щось шепоче, як жива.
А з травички — ніжні личка:
То вже «Братик і Сестричка»
У тих самих кольорах,
Що на наших прапорах.
Розбрелись по полю діти —
Більші, менші і малі —
Молоді яскраві квіти
Української землі.
Г. Черінь
— Про які квіти говорить автор у вірші?
— Що цікавого про квіти ви дізналися?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми поговоримо про значення квітів у нашому житті.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 142–143)
— Без квітів не можна уявити нашого життя. Ми милуємося їхньої красою, вони прикрашають житло. З давніх часів деякі квіти вважають оберегами. Обереги — це те, що береже людину. Прочитайте про квіти-обереги. Розгляньте фотографії на с. 142 і розкажіть, що ви дізналися про них.
— Підготуйте розповіді про квіти, які вам найбільше подобаються, або улюблені квіти ваших родин. Це можуть бути розповіді про квіти-обереги вашого краю. Дізнайтеся про квіти, які ростуть у вашому будинку або квартирі, в класі. Чим вони особливі? Запишіть відомості самостійно або разом з дорослими. Доповніть їх фотографіями.
Обговоріть у класі зібрані матеріали. Можна їх зібрати в одну спільну книгу «Квіти в нашому житті».
Проведіть презентацію роботи. Оцініть результати.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
Міні-проект. Квіти в моєму житті
Зразок робіт учнів
Яка квітка найкраща
(Казка)
У лісі на галявині росли квіти: дзвіночок, ромашка, фіалка, мальва. Вони були дуже красиві і пахучі. Одного разу квіти засперечалися, яка з них найкраща.
Ромашка мовила:
— Я найгарніша. У мене красиві білі пелюсточки.
А дзвіночок продзеленчав:
— Ні, я найкрасивіший. У мене, крім вроди, є сріблястий голосок.
Тут мальва відповіла:
— Ні, найвродливіша — я. У мене гарні квіти. Я висока і гнучка. А маленька фіалка посміхнулася і сказала:
— Не сваріться. Ми всі красиві, особливі, вродливі і неповторні. І квіточки помирилися.
Наталія Дубинка

Моя ул юблена квітка
Тюльпан — моя улюблена квітка. Якого б кольору він не був, здається, що тримаєш на долонях маленький глечик. Тюльпан викликає добрі та щирі почуття. Він нагадує мені чарівну казку про алу квіточку, яка принесла дівчинці щастя. На жіноче свято я завжди намагаюся подарувати мамі цю чарівну квітку — як символ свого серця.
Станіслав Проценко
Троянда
Моя улюблена квітка — троянда. Трояндовий кущ приваблює моє око. Троянда — тендітна, пахуча і красива квітка. На стеблі в неї є маленькі, але гострі колючки. Квіти бувають різного кольору, мені ж до вподоби червоні троянди. Бо вони — квіти любові.
Владислав Бондар
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Що нового ви дізналися на уроці?
VII. До машнє завдання

вівторок, 5 листопада 2013 р.

Природа 2 клас Тема: Які рослини є символами України

Природа 2 клас

Тема: Які рослини є символами України

Мета: розповісти учням про рослини, які є символами України; розвивати мовлення, розширювати світогляд; виховувати дбайливе ставлення до рослин.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Чому багато рослин і тварин стають рідкісними? Що можна зробити для їх охорони?
— Чому тварин, яких не занесено до Червоної книги України, теж треба охороняти?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Тема нашого уроку — «Які рослини є символами України».
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 141)
— Народи світу різняться між собою національним одягом, звичаями, традиціями. У кожного народу є свої національні святині, улюблені речі, дерева, тварини.
Розкажіть, які є рослинні символи у різних народів.
— Чому так говорять: «Без верби і калини — нема України»; «Де вода, там і верба»?
— Яка рослина є символом дівочої краси, ніжності? Що ви про неї прочитали?
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Р обота над прислів’ями та приказками про вербу та калину
Про вербу
- Без верби і калини нема України.
- Де срібліє вербиця, там здорова водиця.
Про калину
- Любуйся калиною, поки цвіте, а дитиною, поки росте.
- Який кущ така й калина, яка мати така й дитина.
- Запишалася калина, наче красная дівчина.
- Дівчина пишна та красива, мов червона калина.
- Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоні ягоди дарує.
2. С лухання пісні «Чорнобривці»
— Про яку квітку ця пісня?
Легенда про чорнобр ивці
Назва чорнобривців пов’язана зі старовинною легендою про майстрів-чоботарів, які виготовляли особливо гарні, святкові жіночі чобітки, що мали яскраво-червоні халяви та чорні голівки — чорнобривці. У народі чорнобривці ще називають оксамитками або бархатками, бо їх яскраві суцвіття виграють у променях сонця. Палахкотять біля вікон українських осель вогнем мальви і жоржини, чорнобривці й маки, буяють різнобарв’ям нагідки, рожі, ромашки, калина, любисток, м’ята — обереги нашого народу. Усім, хто вирушав у далеку дорогу, хто волею долі опинявся далеко від батьківського порогу, вони нагадували: «Там земля мила, де мати народила».
3. Р обота над загадками
- У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)
- Гарні квіти біля хати
Навесні садила мати.
Чорнобриві-чорноброві
Квітнуть в тиші вечоровій. (Чорнобривці)
- Заблукала в верболозі,
Дні і ночі ронить сльози. (Верба)
4. Г ра «Четвертий “зайвий”»
— У кожній групі підкресліть «зайве» слово, поясніть свій вибір.
- Верба, липа, вишня, мальви.
- Чорнобривці, барвінок, калина, мак.
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Що запам’яталося?
— Що найбільше сподобалося?
— Які рослини є символами України?
VII. До машнє завдання

Загадка про вербу

Загадка про вербу

Заблукала в верболозі,
Дні і ночі ронить сльози. (Верба)

Загадка про чорнобривці

Загадка про чорнобривці

Гарні квіти біля хати
Навесні садила мати.
Чорнобриві-чорноброві
Квітнуть в тиші вечоровій. (Чорнобривці)

Природа 2 клас Тема: Червона книга України

Природа 2 клас

Тема: Червона книга України

Мета: ознайомити учнів з рослинами рідного краю, що охороняються і занесені до Червоної книги України; розвивати спостережливість; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до рослин.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Чому виникла потреба охорони рослинного та тваринного світу?
— Яку природоохоронну роботу ви проводите у своєму місті (селі)?
— Як ви вважаєте, що сказали б нам рослини, якби могли говорити?
— Наведіть приклади рослин, які, на вашу думку, не можна зривати.
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з рослинами нашого краю, що охороняються і занесені до Червоної книги України.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 138–140)
— Пригадайте, що ви знаєте про Червону книгу.
— Що міститься у Червоній книзі?
— Що означає червоний колір? До чого він закликає всіх людей?
— Прочитайте на с. 139, що таке Червона книга України.
— Розгляньте фотографії і прочитайте про деякі рослини і деяких тварин, занесених до Червоної книги України.
Перевір себе
— Для чого створено Червону книгу?
— Розглянь фотографії рослин і тварин, занесених до Червоної книги України (с. 140). Які з них зустрічаються у твоїй місцевості?
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Т естування
Позначте правильну відповідь.
1) Червона книга України — це:
а) перелік рослин і тварин;
б) Закон України;
в) перелік рослин і тварин, що зникають.
2) Назви рослин і тварин, яких залишилося мало, заносять у:
а) Червону книгу;
б) енциклопедію.
3) Доповніть визначення: «Червона книга — книга, яка містить відомості про...».
а) рідкісні рослини;
б) зниклі рослини і тварин;
в) рідкісні і зниклі рослини і тварин.
4) Чому для цієї книги вибраний червоний колір?
а) це красивий колір;
б) це яскравий сигнал;
в) це сигнал небезпеки.
2. Г ра «Чи правильно, що?..»
Учні використовують сигнальні картки: якщо висловлювання правильне — зелену, якщо неправильне — червону.
- Рослини очищають повітря.
- З вини людини на Землі зникло багато рослин.
- Усі рослини можна зривати і складати з них букети.
- Наша держава взяла під охорону рідкісні рослини.
- Кульбабу відносять до рослин, що охороняються.
- Учні повинні знати рослини, які охороняються державою.
- Ти можеш допомогти рослинам, щоб їх не ставало менше.
— Сподіваюся, що тепер серед вас не залишиться людей, байдужих до рослин рідного краю, а особливо, представників Червоної книги. Я звертаюся до вас із проханням: не рвіть даремно квіти, охороняйте ніжні й одночасно тендітні й беззахисні рослини.
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Що таке Червона книга?
— З якою метою створена ця книга?
— Що сталося, коли б природу не охороняли?
— Яку участь ви берете в охороні природи своєї місцевості?
— Чому необхідно охороняти природу?
VII. До машнє завдання

Природа 2 клас Тема: Людина і природа

Природа 2 клас

Тема: Людина і природа

Мета: поглибити і розширити знання дітей про вплив людини на природу; підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати і примножувати природні багатства, раціонально їх використовувати; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати дбайливе, господарське ставлення до природи як до рідного дому.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. П еревірка домашнього завдання
— Які водойми є у вашій місцевості?
— Прочитайте назви рослин і тварин, які населяють водойми вашої місцевості.
— Як люди використовують водойми для власних потреб у вашій місцевості?
2. С лухання віршів
Вмійте пр ироду любити
Вмійте природу любити,
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром —
Квіти, дерева, і трави...
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї,
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
П. Сиченко
— Що хотів сказати автор своїм віршем?
— До чого він нас закликає?
— Усе менше залишається на Землі місць, де не побувала б людина. І все більше природа потерпає від її діяльності.
III. По відомлення теми і мети уроку
— Тема нашого уроку — «Людина і природа».
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 135–138)
— Чому потрібно охороняти природу?
— Розгляньте малюнки на с. 135. Доведіть, що природа завжди є основною годувальницею людини.
— З чого людина виготовляє одяг? (З льону й бавовнику — тканини, із хутра тварин — верхній одяг, а з шкіри тварин — верхній одяг і взуття.)
— Що видобувають з надр Землі?
— Де це використовують? Що виготовляють з деревини?
— Розгляньте фотографії на с. 136. Доведіть, що діяльність людини негативно впливає на природу.
— Що потрібно робити для збереження природи? Наведіть приклади.
Перевір себе
— Чому потрібно охороняти природу?
— Що люди мають робити для охорони природи?
— Розгляньте малюнок на с. 138. Як ви вважаєте, до чого може призвести така поведінка дітей?
Підсумок. Людина — частина природи. Вона бере від природи все необхідне
для життя. Людина повинна берегти природу.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Р обота в групах
У кожної групи — картка «Яку людина завдає шкоду природі».
Людина
масове полювання
рибний промисел
збирання трав
вирубування лісів
осушення боліт
забруднення природи
Запитання
— Чи завжди людина з розумінням ставиться до природи? (Ні, не завжди, дуже часто негативно, по-хижацьки.)
— Наведіть приклади негативного ставлення людини до природи. (Вона вирубує ліси, винищує звірів, осушує болота, забруднює повітря, воду, ґрунти.)
— Наведіть приклади негативного впливу людини на природу у вашій місцевості, в Україні. (Аварія на Чорнобильській АЕС, забруднення річок, сміттєзвалища.)
— Якими є наслідки негативного впливу людини на природу? (Погіршується стан природи. Люди хворіють.)
2. Ч итання порад «Природі не завдай шкоди»
- Кожна жива травинка, кожний листочок виділяє в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього немає життя. Не топчи, не зривай рослини!
- Найкраща квітка — та, що квітує там, де зросла. Не губи її!
- Не галасуй у лісі, не вмикай надто голосно музику. Ти злякаєш пташку, вона злетить з гнізда. Яєчка, які вона насиджувала, захолонуть, і з них ніколи не виведуться пташенята, краще послухай голоси лісу.
- Найчистіша і найсмачніша вода — джерельна. Подивись, як схиляються над джерелом трави і квіти, кущі і дерева. Вони оберігають його від посухи, захищають від пилових бур. Не скаламуть і ти джерело. Охороняй його чистоту!
- Викинута консервна банка, скло можуть поранити лісового звіра і привести до його загибелі. Нагріте сонцем скло може стати причиною пожежі. Не залишай після себе сміття в лісі.
3. Р обота у парах
— Про що йдеться в цих приказках?
- Природа одному мати, а іншому — мачуха.
- Земля багата — народ багатий.
- Хто землі дає, тому земля втричі віддає.
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Від чого забруднюється природа?
— Чим людина забруднює навколишнє середовище?
— Як має поводитися людина, щоб зберегти довкілля та примножити різноманітність живої природи?
VII. До машнє завдання

Природа 2 клас Тема: Рослини і тварини прісних водойм

Природа 2 клас

Тема: Рослини і тварини прісних водойм

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю рослин і тварин прісної водойми; вчити пояснювати зв’язки у живій природі на прикладі прісної водойми; розвивати спостережливість, мовлення дітей, учити міркувати над отриманою інформацією; виховувати інтерес до природи, любов до рідного краю.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. П еревірка домашнього завдання
Учні презентують правила поведінки на луці.
2. Р обота над загадками
- Не кінь, а біжить,
Не ліс, а шумить. (Річка)
- Серед поля лежить дзеркало —
Скло голубе, а рама зелена. (Озеро)
- Стоїть корито,
Повне води налите. (Ставок)
— Як можна одним загальним поняттям назвати річки, озера, ставки?
(Прісні водойми)
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми ознайомимося з рослинним і тваринним світом прісної водойми.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 132–134)
— Які бувають прісні водойми?
— Пригадайте свою подорож до озера, ставка або річки. Розгляньте фотографії на с. 132. Які рослини можна побачити під час такої подорожі? Що ви про них дізналися з тексту?
— Розгляньте рослини на малюнках. Їх можна зустріти на берегах і поверхні водойми.
— Порівняйте їх. За якими ознаками вони відрізняються?
— Які тварини живуть поблизу озера й у самій воді? Розкажіть про чаплю.
Чим вона живиться?
— Доведіть, що бабки — хижаки. Які комахи бігають по поверхні води?
— Які жуки мешкають у прісній водоймі?
— Чим живляться жаби?
— Як люди використовують прісні водойми?
Перевір себе
— Які рослини ростуть у водоймах?
— Які тварини живуть у водоймах?
— Як люди використовують водойми для власних потреб у вашій місце-
вості?
— Відгадайте загадки.
- Стоїть над водою,
Хитає сивою бородою.
- Стоять красуні на воді,
Вінки на них білі й золоті.
— Розгляньте малюнки на с. 134, прочитайте тексти. Складіть розповідь про одну з риб. Можна використовувати додаткову літературу: словники, енциклопедії.
Підсумок. У водоймах живуть різні рослини і тварини. Люди використовують водойми для господарських потреб.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Р обота в парах
— Покажіть стрілками, що до чого призводить.
1) У водойми спускають воду підприємства — а) починають утворюватися болота.
2) Усе озеро заросло очеретами і водоростями —
б) рибам легше дихати.
3) Узимку рибалки наробили лунок у льоду — в) гинуть рослини і тварини.
2. Г ра «Четвертий “зайвий”»
— У кожній групі підкресліть «зайве» слово, поясніть свій вибір.
- Водомірка, ящірка, жук-плавунець, бабка.
- Рогіз, очерет, береза, водяна лілія.
3. Р обота в групах
Кожна група отримує висловлювання на картках.
— Біля яких висловлювань ви написали б «Дозволено», а біля яких — «Заборонено»?
1) Смітити на берегах.
2) У водойми не кидати відходи.
3) Не мити машини у водоймах.
4) Не скидати промислові відходи.
5) Вирубувати ліси по берегах водойм.
6) Обмежити вилов риби.
7) Дозволити необмежену риболовлю.
— Які заходи з охорони водойм ви можете запропонувати?
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Які рослини прісної водойми ви запам’ятали?
— Які живі істоти зустрічаються в прісній водоймі?
— Як людина впливає на водойми?
— Як треба охороняти водойми?
VII. До машнє завдання

Загадка про озеро

Загадка про озеро

Серед поля лежить дзеркало —
Скло голубе, а рама зелена. (Озеро)