Урок 137 (читання)
Тема. Звук [х]. Позначення його буквами Х,
х («ха»)
Мета: ознайомити учнів з буквами Х, х («ха»), їх
алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів,
слів з буквою х («ха»); розвивати увагу, фонематичний слух; виховувати
наполегливість, бажання пізнавати нове.
Обладнання: таблиця для складання складів; фішки для складання
звукових моделей слів; зразок друкованої букви Х; таблиці для вправ
«Чарівні квадрати» та «Ланцюжки»; таблиця слів, поданих в аналітико-синтетичній
формі.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Виділення звуків з вірша
— Послухайте і скажіть, який звук найчастіше
зустрічається у вірші.
Хом’ячок наш захворів —
Хтось холодним напоїв.
Хом’ячкові нудно в ліжку,
Ходить в гості сіра мишка.
2 Віднесення звука [х] до твердих
приголосних
3 Вправи на впізнавання звука [х] у заданих учителем
словах (на початку, в середині, у кінці слова). Виявлення слів, у яких відсутні ці звуки
— Приготуйте долоні, я називатиму слова.
Якщо ви почуєте звук [х] на початку слова, то плескає перший ряд, якщо в
середині слова — то другий ряд, а якщо в кінці — третій ряд.
Холод, муха, тепло, хліб, сміх, сніговик, Херсон, схема,
горіх, голодний, хижак, гріх, вхід, ховрах.
4 Колективне складання звукових схем
слів-відгадок
Заповзята трудівниця,
Вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
Називається... (мураха).
• Він такий гіркий один
На городі виріс... (хрін).
• Є у зайця і лисиці,
У корови і куниці,
Навіть у дворі кота
Не зустрінеш без... (хвоста).
5
Самостійне добирання учнями слів зі звуком [х] в різних позиціях — на початку,
в середині, у кінці слова
III. Повідомлення теми і мети уроку
—
Сьогодні на уроці ви вивчите букву, яка позначає звук [х], читатимете слова з
нею.
IV. Ознайомлення учнів з буквою Хх («ха»)
1 Учитель повідомляє, що звук [х] позначається на письмі
буквою Х («ха»), показує велику і малу літери
2 Зіставлення малої і великої літер х, Х (за
формою однакові, а за розміром різні)
Фізкультхвилинка
Хом’як тягнув пір’їну,
Хом’ячиха теж пушину.
Так по крихті позбирали
Та й на зиму ковдру мали.
V. Вправи
з читання
1 Читання складів з буквою х («ха»)
— Утворіть всі можливі склади із буквою х («ха»).
2 Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі
3 Вправа «Чарівні квадрати»
— Прочитайте чітко слова у стовпчиках та рядочках.
4 Вправа
«Ланцюжки»
— Прочитайте слова, утворені з двох
складів, ланцюжком.
VI. Робота за Букварем
1
Читання стовпчиків слів за Букварем
2
Словникова робота
•
Хоровий — виконаний групою співців.
• Хустка
— шматок тканини, переважно квадратної форми, який пов’язують на голову, шию.
•
Мухомор — отруйний гриб на високій тонкій ніжці, з великою червоною шапкою,
вкритий білими цятками.
• Ховрах — невелика тварина з роду гризунів.
Фізкультхвилинка
Якось кухарю на вухо
В кухні шепотіла муха:
«Хоч з тобою не дружу,
Хліб спекти допоможу».
3 Читання «ланцюжком» (учні по черзі читають по одному
слову)
4 Самостійне напівголосне читання
5 Вибіркове читання
—
Прочитайте слово, яке є назвою грибочка.
—
Знайдіть на сторінці звукову модель цього слова. Користуючись схемою, назвіть
голосні звуки; приголосні звуки.
—
Назвіть слова, якими можна замінити слово будинок.
— Чи
є слова хата, хатина, хатинка, хатинонька словами-родичами?
— Чому? (Мають спільну частину і спільне
значення.)
— Складіть речення про хатинку за такою схемою:
(У лісі стоїть хатинка. На хатині лелечине гніздо. Біля хати
виросло дерево.)
— Чи
є ще слова родичі?
—
Прочитайте їх.
—
Прочитайте слова, які є назвою тварин.
—
Прочитайте «смачні» слова.
— Прочитайте
імена хлопчиків.
—
Прочитайте імена дівчаток.
VII. Підсумок уроку
— З
якою літерою ознайомилися на уроці?
— Які
звуки вона позначає на письмі?
— Які завдання ви виконували на уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар