Мета: дати учням поняття про інфекційні хвороби, вказати на методи
профілактики інфекційних захворювань, ознайомити з основними дитячими
інфекційними хворобами, зупинитися на профілактичних мірах в дитячому
колективі щодо зараження гельмінтозами, розкрити небезпеку для організму
людини шкірно-венеричних захворювань, акцентувати увагу на загрозливих
масштабах розповсюдження туберкульозу; розвивати вміння приймати обгрунтовані
рішення; виховувати в учнів почуття власної гідності і відповідальності за свої
вчинки, власне здоров’я і здоров’я оточуючих.
Поняття про інфекційні хвороби. Види інфекційних захворювань. Збудники
інфекційних хвороб. Особливості епідемічного вогнища в надзвичайних умовах.
Поняття про дезинфекцію, дезинсекцію і дератизацію. Приготування робочих
розчинів.
Мета: дати поняття інфекційних хвороб, вказати на їх види, ознайомити із
збудниками, розкрити поняття дезинфекції, дезинсекції і дератизації, навчити
готувати робочі розчини хлорного вапна і хлораміну; розвивати практичні вміння
і навички; виховувати шанобливе ставлення до власного здоров’я.
Обладнання: емальоване відро з кришкою, вода, мірний посуд, 1 кг сухого
хлорного вапна, мішалка.
Хід уроку.
I.
Організація класу.
II.
Мотивація навчальної діяльності.
Останнім часом серед населення України і світу поширеними темпами почали
розповсюджуватися хвороби, в тому числі інфекційні. Це пов’язане в першу чергу
з тим, що у людей України знизився рівень життя, ослабився імунітет, а в природі,
в зв’язку з мутаціями, розповсюдилося багато різних збудників, що ви— кликають
інфекційні захворювання, яких не було раніше. І якщо людство побороло такі
хвороби, як чума, віспа, то отримало інші, не менш страшні, а часом і невиліковні:
пташиний грип, СНІД. Тому кожна молода освідчена людина повинна мати уявлення
про інфекційні хвороби, вміти їх розпізнати і знати, як з ними боротися.
Саме сьогодні ми з вами починаємо вивчати дану тему, яка розрахована на 6
уроків.
Повідомлення
теми і мети уроку.
Робота над темою
уроку.
(Вчитель дає короткий план-конспект уроку).
Інфекція — це взаємодія патогенного мікроорга- нізма з макроорганізмом, що
проходить в умовах зовнішнього середовища. Якщо в результаті цього
порушується
функція організму, то виникає хвороба. Інфекційна хвороба буває гостра і
хронічна.
Збудники:
бактерії, рикетсії, фільтрівні віруси, найпростіші та гриби.
Джерело
інфекції:
•
хвора людина чи тварина;
•
людина, що видужує;
•
бацило — чи вірусоносій.
•
Шляхи передачі:
•
повітряно-краплинний;
•
контактно-побутовий;
•
харчовий;
•
водний;
•
через грунт;
•
через кров;
•
внутрішньоутробний.
Для
всіх гострих інфекційних захворювань характерна циклічність у протіканні —
певна послідовність проявів симптомів:
•
інкубаційний період-від проникнення інфекції до перших проявів;
•
продромальний — загальні симптоми;
•
розвитку хвороби — активні прояви;
•
видужання.
Індекс
сприйняття — це кількість людей, що захворіли, із 100 людей, що були в
контакті з інфекційними хворими.
Вхідні
ворота — місце проникнення мікробів в організм людини.
Класифікація інфекційних хвороб:
•
кишкові інфекції — збудник проникає в ШКТ і викликає клінічні і анатомічні
зміни в організмі, виводиться з випорожненнями, заражається вода, молоко,
харчові продукти;
•
інфекції дихальних шляхів — збудник паразитує на слизових оболонках ВДШ,
виділяється під час посиленого видиху, можливі епідемії;
•
кров’яні інфекції — збудник проникає в момент укусу комах, можливе
паразитування не тільки в організмі людини, але і переносчика;
•
інфекції зовнішніх покривів — збудник потрапляє крізь пошкоджені зовнішні
покриви, можлива передача через заражені предмети;
•
зоонозні інфекції — збудник передається від інфікованих тварин.
Дезинфекція
— знезараження, тобто знищення мікроорганізмів, що визивають інфекційні захворювання.
Буває:
•
профілактична — в дитячих закладах до інфекційного захворювання;
•
поточна — в оточенні інфекційного хворого чи бактеріоносія до його
ізоляції;
•
заключна — після госпіталізації.
Всі
дезиефікуючі засоби поділяють на три групи:
61
•
механічні — витрушування, вибивання, пило- сосення, підмітання, вологе
прибирання, миття водою з милом, прання, провітрювання;
•
фізичні — прокалювання в полум’ї, спалювання, кип’ятіння;
•
хімічні — використання хлорного вапна, хлораміну, фенолу.
Дезинсекція
— знищення комах, збудників інфекційних хвороб. Буває профілактична і знищувальна.
Використовують дез. камери і хімічні речовини — інсектициди.
Дератизація
— знищення гризунів. Буває:
•
біологічна — використання кішок, собак — па- цюколовів;
•
хімічна — використання приманок з отрутою;
•
механічна — використання капканів і пасток.
Практична
робота.
Приготування
робочого розчину хлорного вапна.
Маточний
10% розчин готують в емальованому відрі з кришкою і залишають на одну добу. Для
цього у відро висипають 1 кг сухого вапна і вливають трохи холодрої води,
мішають до повного розчинення і доводять водою до 10 літрів, ще раз перемішують
і накривають кришкою.
Освітлений
10% розчин готують через добу, проціджуючи маточний розчин в темний скляний
посуд, накривають кришкою, придатний до використання 7 діб. Із нього готують
робочі розчини —
0,
2% для миття рук, 0,5% для миття посуду, 2% для миття підлоги і
знезараження туалету.
Хлорамін
готують у момент використання із розрахунку 15% — 1,5 кг на 10 літрів води.
Використовують у вигляді 0,1—1% розчинів.
Закріплення
уроку методом контрольного опитування:
—Які є збудники?
—Хто може бути джерелом інфекції?
—Що таке циклічність у протіканні?
—Які є шляхи передачі?
—Що являє собою індекс сприйняття?
—Яка класифікація інфекційних
хвороб?
—Які є шляхи передачі?
—
Що таке дезинфекція, дезинсекція і дератизація?
—
Як приготувати маточний, освітлений і робочий розчини?
Домашнє
завдання.
Вивчити
матеріал уроку. Розрахувати кількість освітленого розчину хлорного вапна і води
для приготування 0,2% розчину для миття рук і 0,5% розчину для знезараження
посуду.
Немає коментарів:
Дописати коментар