Профілактика
інфекційних хвороб. Імунітет. СНІД. Шляхи зараження, перебіг хвороби.
Профілактичні заходи.
Мета:
ознайомити учнів із методами профілактики інфекційних хвороб, поглибити знання
про
імунітет,
вказати на небезпеку для людства зараження СНІДом, акцентувати увагу на
профілактичних заходах; розвивати почуття власної гідності і відповідальності
за свої вчинки; виховувати превентивне мислення.
Обладнання:
календар профілактичних щеплень, матеріали періодичної преси, статистичні
дані.
Хід уроку
I.
Організація класу.
II.
Актуалізація опорних знань.
Бліц-опитування
— робота у парах. На кожну парту даю запитання, працюють у парах, потім один із
пари відповідає.
1.
Поняття про інфекційні хвороби.
2.
Класифікація інфекційних хвороб.
3.
Що таке дезинфекція?
4.
Яка буває дезинсекція?
5.
Поняття про дератизацію.
6.
Як приготувати розчини? Ваші домашні розрахунки.
III.
Повідомлення теми і мети уроку.
IV.
Робота над темою уроку.
Профілактика
інфекційних хвороб:
•
соціальна-охорона навколишнього середовища, здоров’я людини;
•
санітарно-освітня робота серед населення;
•
специфічна-щеплення, проводиться відповідно до календаря профщеплень;
•
хіміопрофілактика — для інфікованих туберкульозом чи людей, що були з ними
в контакті: двомісячними курсами весною і восени (1—3 роки) чи однократно на протязі 3 місяців.
Для
профілактики попадання інфекції в лікувальний заклад існують «фільтри» —
вимірюють температуру тіла, перевірка шкіри і голови. Вимагають довідку про
епідоточення.
При
виявленні хворого проводиться ізоляція в боксіровану палату, наклада— ється карантин, обслуговуючий персонал обстежується на предмет носійства,
предмети нагляду піддаються стерилізації.
Карантин-режим
суворої ізоляції певної групи населення з метою запобігай— ня розповсюдження
інфекційних захворювань.
Обсервація-медичне
спостереження за певною групою населення без їх ізо— ляції. Обмежується
спілкування між людьми. Навчальні заклади працюють, але за умови суворого
виконання встановлених правил.
Бактеріологічне
вогнище-територія, на якій виникла епідемія інфекційної хвороби.
Імунітет
— сукупність процесів в організмі, які направлені на захист його від збудників
інфекційних хвороб. Існує два види:
1.
природжений-несприйняття організму забезпечується всією сукупністю
біологічних
61
особливостей
живої істоти. Н-д: людина несприятлива до чуми великої рогатої худоби;
2.
набулий-формується в процесі індивідуального розвитку на протязі усього
життя. Буває: пасивний імунітет новонароджених, активний по- стінфекційний і
штучний після вакцинації.
СНІД
— небезпечна невиліковна інфекційна хвороба, яка визивається ВІЛ, що уражує і
руйнує Т-лімфоцити-хелпери, які відіграють головну роль в імунологіч— ній
реакції організму.
Інкубаційний
період — від 2—5 до 10—15 років.
Розвиток
хвороби:
I
стадія — гострого захворювання з
симптомами ГРВЗ: підвищення температу— ри тіла, головний біль, нездужання,
ангіна, болі в суглобах, м’язах, збільшення лімфа— тичних залоз-від кількох
днів до 2 неділь.
II стадія — безсимптомне протікання.
III
стадія — збільшення лімфовузлів по всьому
тілу.
IV
стадія — добавляється гепатит, цироз
печінки, поліпи.
V
стадія — саме захворювання, людина втрачає
працездатність, відчуття реальності.
Нині
у хворих на СНІД описано 170 інфекцій, з них небезпечними є понад 20. Багато
хворих скаржаться на підвищення температури тіла, слабкість, пітливість,
особливо
вночі, розлад травлення, проноси, втрату ваги, збільшення лімфатичних залоз, висипи
на шкірі.
Уперше
СНІД було зареєстровано у 1981 році. Перші випадки ВІЛ-інфікуван— ня в Україні
— у 1987 році. Україна знаходиться на сумному першому місці по ураженню ВІЛ в
країнах Східної Європи. Щохвилини у світі інфікується одна людина. Щодня СНІД
забирає близько 7000 життів.
СНІД
передається тільки від людини людині:
•
статевим шляхом;
•
через уражену ВІЛ-інфекцією кров;
•
внутрішньоутробним шляхом від матері дитині.
V.
Систематизація та узагальнення вивченого.
Підсумкова
бесіда:
1.
Профілактика інфекційних хвороб.
2.
Імунітет.
3.
СНІД та його профілактика.
VI.
Підсумки уроку. Оцінювання.
Домашнє
завдання: підготувати 5—7 хвилинний виступ: «СНІД-чума XXI століття».
Немає коментарів:
Дописати коментар