понеділок, 29 вересня 2014 р.

Визначні події в історії 30 вересня

1452 – у Німеччині вийшла перша в Європі друкована книга – Біблія  Часто помилково вважають, що книгодрукування зародилося в Китаї, де винайшли папір. Насправді ж першими почали друкувати книги сусіди Китаю – корейці. Вони вирізали ієрогліфи на дерев’яних дошках, покривати їх фарбою і відтискувати на папері. Відтак з’явилася можливість друкувати одну книгу зразу у багатьох екземплярах. Кількість книг виросла, вони стали недорогими і доступними. В Європі ж тривалий час не знали ні паперу, ні друкування. За папір правив пергамент – тонка, спеціально висушена і вичинена шкіра тварин. Вперше папір до Європи завезли араби, які навчилися його робити у китайців. Книги ж до XV століття в Європі не друкувалися, а переписувалися. Уявіть собі, яка то була марудна робота – переписувати від руки цілу книгу! Однак переписувачі отримували за роботу грубі гроші і дуже нею дорожили. Рукописні книги були такими дорогими, що в середньовічних бібліотеках їх навіть приковували ланцюгами, аби ніхто не вкрав.
Першодрукарем у Європі став німецький винахідник Йоганн Гутенберг. Він винайшов змінні металеві літери, вирізані у зворотному вигляді. З цих літер складався текст, який можна було відтискувати на папері за допомогою спеціального пресу. Винахід Гутенберга з’їв усі його статки, ще й примусив залізти у борги. Однак старання були немарними – 1452 року в Європі  з’явилися перша друкована книга. Нею, звісно ж, була Біблія. Церква швидко оцінила  винахід Гутенберга і призначила йому пенсію, але першодрукар на той час вже позбувся своєї друкарні – вона відійшла купцеві Фусту, якому заборгував Гутенберг. До речі, на сьогодні Біблія є найбільш розтиражованою книгою на планеті. Друге місце за величиною накладу посів цитатник Мао Цзедуна, а третє – китайський філософський трактат «Дао де цзін».

1891 – народився Отто Шмідт, видатний російський вчений і полярник Академік Отто Шмідт прославився не лише своїми винаходами в галузі математики та астрономії, своєю гіпотезою походження Сонячної системи та арктичними експедиціями на криголамах. Він знаменитий іще й власним життям. На що спроможна людина? Отто Шмідт довів, що людина спроможна на все. Ще в 14-річномі віці він склав детальний план свого життя: чому має навчитися, якими науками оволодіти, які книги прочитати, які винаходи здійснити. Коли він підрахував, скільки часу на це знадобиться – виявилося, що рівно 900 років. Шмідт дещо скоротив програму, порахував наново – вийшло 500 років. Нарешті він домігся терміну в 150 років і на цьому зупинився. Розпланувавши своє життя таким чином, Шмідт виконав практично всю програму, проживши 64 роки! Отже свій 150-річний план він спромігся втілити втричі швидше – і цим довести, що для людини в цьому світі не існує нічого неможливого.

30 вересня свої іменини святкують Віра, Надія, Любов та Софія.
  Не забудьте привітати !

Немає коментарів:

Дописати коментар