Тема. Літературна казка. 0. Шентао «Опудало»
Мета: ознайомити учнів з казкою китайського письменника 0. Шентао, вчити виразно читати текст, визначати послідовність подій у творі; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати монологічне мовлення, навички вибіркового читання, дослідницько-пошукової діяльності; учити оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їх поведінки; виховувати співчуття, бажання допомогти, зрозуміти інших.
Обладнання: мапа Європи; прямокутники Лезера; картки для гри «Назвіть усі числа»; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
І. Емоційне налаштування на урок
— Роз’єднайте слова і прочитайте вірш.
Казкавгостізавітала,
Мудростіусіхнавчала.
Відкриласекрети, показаладива.
Розвеселиланасіповела Стежкамибарвистими,
Якимнемаєзабу ття.
— Про що в ньому йдеться?
— Отже, ми сьогодні продовжимо ознайомлення з літературною казкою.
II. Актуалізація опорних знань
1 Мовна розминка
— Прочитайте прислів’я.
багатододають
розуму
казки
маленькі
2 Гра «Чого навчає казка?»
— Кожна казка чогось нас навчає. Я зачитаю головну думку з прочитаних казок, а ви відгадайте, з якої це казки.
• «Ця казка розповідає нам про боротьбу зі злими чаклунськими силами. Показує, що добро завжди переможе зло». («Карлик Ніс»)
• «Провідною є думка, що добро вічне, воно не вмирає. Герой робив лише добрі вчинки, допомагав хворим і немічним». («Щасливий Принц»)
• «Своїм розумом, наполегливою працею можна досягти здійснення заповітної мрії». («Пінгвінятпко без фрака»)
III. Повідомлення теми й завдань уроку
— Сьогодні ми ознайомимося з творчістю китайського казкаря О. Шентао і будемо працювати над казкою
пуОлода Учні розшифровують назву казки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Рольова гра «Інтерв'ю з письменником»
Діти об’єднуються у пари так, як сидять за партами, один учень виконує роль кореспондента, інший — китайського казкаря. Представники кореспондентів ставлять запитання напарникам по парті, щоб отримати інформацію про біографію О. Шентао. Інформацію беруть зі статті підручника (с. 188).
— Чи можна дізнатися Ваше справжнє ім’я? (Справжнє ім’я О. Шаоцзюнь)
— Розкажіть, будь ласка, про вашу професію. (Трудову діяльність розпочав з учителювання, надзвичайно полюбляв викладати своїм учням літературу.)
— Скільки Вам було років, коли Ви написали свій перший твір? (Твори почав писати двадцятирічним юнаком.)
— Як називаються Ваші збірки оповідань? (Найзначніші публікації — збірки оповідань «Відчуження», «Пожежа», «У місті».)
— Які Ваші твори найбільше люблять читати діти Китаю? (Дуже популярними в Китаї є мої твори про життя школярів — повість «Дружба» та збірка «Десяти нотаток».)
2 Підготовка до читання. Вправи для розширення кута зору
• Робота з прямокутниками Лезера
Прямокутник 20x40 см ділять на 50 клітинок. Вписують довільні числа від 1 до 50. Час роботи — 50 с.
1 28 18 29 9
16 35 40 12 22
39 7 ЗО 17 6
21 41 2 15 34
6 38 10 49 11
20 33 43 25 27
14 26 37 3 24
47 8 48 32 45
36 42 13 46 50
4 31 23 44 5
• Гра «Назвіть всі числа»
— Дивлячись у центр фігури, назвіть усі числа від 1 до 9.
165
459 3 8 2
7#87•87•6
235114
9 62 43 9
З Самостійне напівголосне читання учнями казки «Опудало»
— Ми підготували очі до самостійного швидкого читання. Прочитайте казку й поділіться думками: які почуття викликала у вас прочитана історія?
4 Словникова робота
— Прочитайте подані слова «Дощиком» (кожний учень читає слова напівголосно у своєму темпі).
Питвонеспростовний стирчать
кістякбамбуковиххміліють
віялолотосовимзападають
повіньподовгурозрізниш
корнюневгамовноївидзьобують
достаток мерехтливихяскряться
— Запам’ятайте значення поданих слів.
Уп’ястися очима — дивитися.
Кістяк — основа тулуба.
Бігти світ за очі — іти куди-небудь.
5 Виразне читання учнями казки за частинами та аналіз прочитаного
1) Читання від слів «Опудало стоїть там, де його поставили, і стежить за полем» до слів «Радісно стає на душі в Опудала, коли воно уявляє собі, як усміхатиметься його господиня, бідна стара жінка, збираючи багатий урожай».
— Що розповіло нам Опудало про поле?
— Чому воно радіє з того, що має бути, добрий урожай?
2) Читання від слів «Це — Опудало» до слів «Немає у нього і невгамовної цікавості, як у пса, що ладен будь-якої миті бігти світ за очі».
— Яким ви уявили героя казки? Чи сподобався він вам?
6 Вибіркове читання
— Як автор ставиться до свого героя? Обґрунтовуючи свою думку, використовуйте рядки з тексту.
7 Гра «Співавтор»
— Уявіть, що Опудало може рухатися і говорити. Які пригоди з ним могли статися? Придумайте продовження твору.
— Яка кінцівка буде у вашій казці — весела чи сумна?
V. Узагальнення й систематизація знань
1 Встановлення послідовності подій казки
— У якому порядку ці речення розташовані у творі? Позначте цифрами.
І | Солом’яну людину, тобто Опудало змайстрували селянські руки.
] Поети оспівували у віршах осяяні сонцем поля.
□ Але цього літа хліба виросли буйні та обіцяли багатий урожай.
] Опудало стоїть там, де його поставили, і стежить за полем. П Ця усмішка йому дорожча над усе, адже воно любить і шанує свою господиню.
2 Творча робота (розвиток монологічного мовлення)
— Порівняйте героїв казок «Опудало» та «Щасливий Принц».
— Чим відрізняється доля Принца від долі Опудала? Висловте свою думку.
VI. Підсумок уроку
— Чого навчає нас ця казка?
— Якою була б кінцівка казки, якби Опудало могло ходити?
— Що нового ви відкрили для себе, прочитавши цю казку?
— Намалюйте ілюстрацію до казки.
Завдання для тих, хто любить читати
— Прочитайте повний варіант казки. Дізнайтеся, яку вона має кінцівку — веселу чи сумну?
Мета: ознайомити учнів з казкою китайського письменника 0. Шентао, вчити виразно читати текст, визначати послідовність подій у творі; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати монологічне мовлення, навички вибіркового читання, дослідницько-пошукової діяльності; учити оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їх поведінки; виховувати співчуття, бажання допомогти, зрозуміти інших.
Обладнання: мапа Європи; прямокутники Лезера; картки для гри «Назвіть усі числа»; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
І. Емоційне налаштування на урок
— Роз’єднайте слова і прочитайте вірш.
Казкавгостізавітала,
Мудростіусіхнавчала.
Відкриласекрети, показаладива.
Розвеселиланасіповела Стежкамибарвистими,
Якимнемаєзабу ття.
— Про що в ньому йдеться?
— Отже, ми сьогодні продовжимо ознайомлення з літературною казкою.
II. Актуалізація опорних знань
1 Мовна розминка
— Прочитайте прислів’я.
багатододають
розуму
казки
маленькі
2 Гра «Чого навчає казка?»
— Кожна казка чогось нас навчає. Я зачитаю головну думку з прочитаних казок, а ви відгадайте, з якої це казки.
• «Ця казка розповідає нам про боротьбу зі злими чаклунськими силами. Показує, що добро завжди переможе зло». («Карлик Ніс»)
• «Провідною є думка, що добро вічне, воно не вмирає. Герой робив лише добрі вчинки, допомагав хворим і немічним». («Щасливий Принц»)
• «Своїм розумом, наполегливою працею можна досягти здійснення заповітної мрії». («Пінгвінятпко без фрака»)
III. Повідомлення теми й завдань уроку
— Сьогодні ми ознайомимося з творчістю китайського казкаря О. Шентао і будемо працювати над казкою
пуОлода Учні розшифровують назву казки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Рольова гра «Інтерв'ю з письменником»
Діти об’єднуються у пари так, як сидять за партами, один учень виконує роль кореспондента, інший — китайського казкаря. Представники кореспондентів ставлять запитання напарникам по парті, щоб отримати інформацію про біографію О. Шентао. Інформацію беруть зі статті підручника (с. 188).
— Чи можна дізнатися Ваше справжнє ім’я? (Справжнє ім’я О. Шаоцзюнь)
— Розкажіть, будь ласка, про вашу професію. (Трудову діяльність розпочав з учителювання, надзвичайно полюбляв викладати своїм учням літературу.)
— Скільки Вам було років, коли Ви написали свій перший твір? (Твори почав писати двадцятирічним юнаком.)
— Як називаються Ваші збірки оповідань? (Найзначніші публікації — збірки оповідань «Відчуження», «Пожежа», «У місті».)
— Які Ваші твори найбільше люблять читати діти Китаю? (Дуже популярними в Китаї є мої твори про життя школярів — повість «Дружба» та збірка «Десяти нотаток».)
2 Підготовка до читання. Вправи для розширення кута зору
• Робота з прямокутниками Лезера
Прямокутник 20x40 см ділять на 50 клітинок. Вписують довільні числа від 1 до 50. Час роботи — 50 с.
1 28 18 29 9
16 35 40 12 22
39 7 ЗО 17 6
21 41 2 15 34
6 38 10 49 11
20 33 43 25 27
14 26 37 3 24
47 8 48 32 45
36 42 13 46 50
4 31 23 44 5
• Гра «Назвіть всі числа»
— Дивлячись у центр фігури, назвіть усі числа від 1 до 9.
165
459 3 8 2
7#87•87•6
235114
9 62 43 9
З Самостійне напівголосне читання учнями казки «Опудало»
— Ми підготували очі до самостійного швидкого читання. Прочитайте казку й поділіться думками: які почуття викликала у вас прочитана історія?
4 Словникова робота
— Прочитайте подані слова «Дощиком» (кожний учень читає слова напівголосно у своєму темпі).
Питвонеспростовний стирчать
кістякбамбуковиххміліють
віялолотосовимзападають
повіньподовгурозрізниш
корнюневгамовноївидзьобують
достаток мерехтливихяскряться
— Запам’ятайте значення поданих слів.
Уп’ястися очима — дивитися.
Кістяк — основа тулуба.
Бігти світ за очі — іти куди-небудь.
5 Виразне читання учнями казки за частинами та аналіз прочитаного
1) Читання від слів «Опудало стоїть там, де його поставили, і стежить за полем» до слів «Радісно стає на душі в Опудала, коли воно уявляє собі, як усміхатиметься його господиня, бідна стара жінка, збираючи багатий урожай».
— Що розповіло нам Опудало про поле?
— Чому воно радіє з того, що має бути, добрий урожай?
2) Читання від слів «Це — Опудало» до слів «Немає у нього і невгамовної цікавості, як у пса, що ладен будь-якої миті бігти світ за очі».
— Яким ви уявили героя казки? Чи сподобався він вам?
6 Вибіркове читання
— Як автор ставиться до свого героя? Обґрунтовуючи свою думку, використовуйте рядки з тексту.
7 Гра «Співавтор»
— Уявіть, що Опудало може рухатися і говорити. Які пригоди з ним могли статися? Придумайте продовження твору.
— Яка кінцівка буде у вашій казці — весела чи сумна?
V. Узагальнення й систематизація знань
1 Встановлення послідовності подій казки
— У якому порядку ці речення розташовані у творі? Позначте цифрами.
І | Солом’яну людину, тобто Опудало змайстрували селянські руки.
] Поети оспівували у віршах осяяні сонцем поля.
□ Але цього літа хліба виросли буйні та обіцяли багатий урожай.
] Опудало стоїть там, де його поставили, і стежить за полем. П Ця усмішка йому дорожча над усе, адже воно любить і шанує свою господиню.
2 Творча робота (розвиток монологічного мовлення)
— Порівняйте героїв казок «Опудало» та «Щасливий Принц».
— Чим відрізняється доля Принца від долі Опудала? Висловте свою думку.
VI. Підсумок уроку
— Чого навчає нас ця казка?
— Якою була б кінцівка казки, якби Опудало могло ходити?
— Що нового ви відкрили для себе, прочитавши цю казку?
— Намалюйте ілюстрацію до казки.
Завдання для тих, хто любить читати
— Прочитайте повний варіант казки. Дізнайтеся, яку вона має кінцівку — веселу чи сумну?