Тема. Вибірковий переказ тексту «Кульбаба»
Мета:ознайомити учнів з поняттям «вибірковий переказ», вчити переказувати вибірково;розвивати уміння добирати влучні слова, вибирати суттєве, зосереджувати увагу наосновному, удосконалювати навички чітко і повно відповідати на питання; виховуватибережливе ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням кульбаби та інших квітів, дитячі малюнки.
Хід уроку
1. Організація класу
Усміхнися всім навколо:
небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
день тобі веселим буде!
2. Актуалізація опорних знань
2.1. Прочитайте зашифроване слово.
1. В житечку зеленім —
Факели вогняні.
Цілий день собі горять,
З сонечком лягають спать.(Мак)
2. У матінки-квіточки
лиш блакитні діточки.
З жита виглядають,
літечко вітають.(Волошки)
3. Одяглась у біле плаття,
примостилась на лататті,
задивилася у воду
на свою діючу вроду.(Лілія)
4. Я квітка ніжна, як весна,
На стеблі колючки маю.
Все літо пишна й запашна,
Я й осінь зустрічаю.(Троянда)
5. На сонечко я схожий,
І сонце я люблю,
До сонця повертаю
Я голову свою.(Соняшник)
6. Наче сонце, серединка,
пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
звуть цю квіточку ...(Ромашка)
2.2. Відгадайте загадку
Стала на поляні
в жовтім сарафані.
Підросте — всміхнеться,
для вітрів вбереться
В платтячко біленьке,
пишне та легеньке.
Хто вона?(Кульбаба)
- Ми сьогодні будемо говорити про кульбабу.
- Коли вона розквітає?
- А хто ще знає загадки про цю квіточку?
Квітень жовту фарбу взяв,
моріжок розмалював,
і з-під пензлика розквітли,
наче сонце, диво-квіти.
Сонечко в траві зійшло,
усміхнулось, розцвіло.
Потім стало білі-біле
і за вітром полетіло.
Білі кульки на стеблах
Красуються в полі.
Повіє легенький вітерець —
Стебла стоять голі.
2.3. Цікаві відомості про квітку
- А ви знаєте, чому ця квітка так називається?
Чому кульбабку кульбабкою назвали?
Навесні з густої травички виглянули маленькі жовтенькі сонечка. Ви, звичайно, здогадались, що це — кульбабки. А ви ніколи не задумувались, чому цю квіточку так назвали? Я вам зараз розповім.
Ця квітка зазнає дивних перетворень. Жовтеньке сонечко перетворюється на маленьку білу кульку, яка нагадує бабусю з сивою голівкою. Перша частина назви цієї квітки — "куль" взята від слова кулька, а друга частинка — "бабка" походить від слова бабуся. Ось і вийшло — кульбабка.
Яку цікаву назву отримала ця квітка!
Вікторія Гаврилюк
Кульбаба — це багаторічна трав'яниста рослина. Стебло у неї безлисте, світлого кольору, усередині порожнисте. Якщо його зірвати, то з нього витікає яскраво-білий гіркий сік. На його верхівці — одна велика жовта квітка у формі кошика. Вона яскрава, наче сонечко. У квіточки безліч пелюсточок, ніби промінчиків. Увечері вони згортаються, а вранці розкриваються. А листочки у неї розложисті, довгі, краї зубчасті, якісь казкові. Вони ростуть від самого кореня і ніби оберігають рослину від не-безпеки.
Кульбаба—лікарська рослина. Вона використовується у народній медицині та в косметиці. Коріння та листя кульбаби збуджують апетит, а сік сприяє зникненню веснянок.
2.4. Народні прикмети
Кульбаби рясно вкрили всю долину— на ясну погідливу днину.
Кульбаба стулює свою пухнасту голівку, наче парасольку, щедо вечора—погодапогіршиться.
3. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні науроці ми ознайомимося з поняттям«вибірковий переказ», навчимося вибирати з тексту опис.
4. Слово вчителя
Вибірковий переказ – це такий переказ, який передбачає передачу «своїми словами» вузької теми цілого тексту. Це може бути переказ окремого епізоду, сцени зустрічі двох героїв, опис природи.
5. Ознайомлення з текстом
Кульбабки
Біля великих проїжджих шляхів, біля стежок, на широких зелених луках раннього літа цвітуть кульбабки. Кожна з них схожа на маленьке сонечко із золотими промінчиками.
Сім'я кульбабки зібране в легку пухнасту кульку. Дмухнеш на кульку — і попливе, полетить у повітрі легке сім'я.
Увесь день услід за сонцем кульбабки повертають свої голівки. Сонце сховалось. Кульбабки згорнули свої пелюстки.
Усю ніч міцно стиснуті золоті кошики кульбабок. Сходить сонце. Квіти розкриваються. У літній сонячний день золотою здається лісова галявина.
(За Соколовим-Микитовим)
6. Змістовий аналіз тексту
– Про яку рослину йдеться в тексті?
– Де вона росте?
– На що схожі квітки кульбабок?
– Яке у них сім'я?
– Як себе «поводять» кульбабки вдень?
– Авночі?
– Чому автор кілька разів використав у тексті прикметник золотий.
– Чи доводилося вам бачити лісову галявину, усіяну кульбабками?
– Яке враження вона справила на вас?
– Чи знаєте ви інші рослини, що повертають свої квітки за сонцем?
– Щоб відповісти на це запитання, спробуйте прочитати слова:
няшсоник, дукалален, корійци
(Соняшник, календула, цикорій)
7. Мовний аналіз тексту
– Як можна по-іншому сказати:шлях – (дорога),галявина – (галява, поляна, прогалина),
сім’я – (насіння, зерно).
– До іменників кулька і день доберіть із тексту прикметники.
(Легка, пухнаста; літній, сонячний).
– Зверніть увагу на вимову та написання дієслів на –ться.
(Розкриваються, здається)
– До слів літній, лісова доберіть споріднені слова і знайдіть у нихкорені.
(Літо, літечко; ліс, лісник)
– Перевірте за орфографічним словником написання слів сходити, сховатися, згорнути.
– Слова кульбабки, пелюстки, розкриваються поділіть на склади для переносу.
– Доберіть близьке за значенням слово:золотий(промінчик) – (жовтий, жовтогарячий)
– Доберіть протилежне за значенням слово:сходить (сонце) —(заходить).
– Поясніть написання розділових знаків.
– Якими словами можна замінити слово кульбаба?(Квітка, золоті кошики, вона)
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата - скоки, скоки!
Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!
Час за парти нам усім.
8. Структурний аналіз тексту
– Це текст-розповідь чи текст-опис?
– Поділіть його на чотири частини.
– У першій частині знайдіть речення, де кульбабки порівнюються із сонечком.
– У другій частині виділіть головне й запишіть його одним реченням.
9. Колективне складання плану
1.Маленьке сонечко.
2. Легка пухнаста кулька.
3. Кульбабки вдень і вночі.
4. У літній сонячний день.
10. Повторне читання тексту вчителем
11. Усне вибіркове переказування тексту учнями
– За планом повчимося складати вибірковий переказ.
– Опишіть кульбабки, опустивши речення, у якому розповідається, де вони ростуть і коли цвітуть.(2 – 3 учні)
12. Запис переказу
13. Зачитування 2 – 3 переказів
14. Підсумок уроку
– Що ви сьогодні робили на уроці?
– Що означає переказати текст вибірково?
– Що нового ви дізнались про кульбабку?
– Як потрібно відноситися до рослин?
Мета:ознайомити учнів з поняттям «вибірковий переказ», вчити переказувати вибірково;розвивати уміння добирати влучні слова, вибирати суттєве, зосереджувати увагу наосновному, удосконалювати навички чітко і повно відповідати на питання; виховуватибережливе ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням кульбаби та інших квітів, дитячі малюнки.
Хід уроку
1. Організація класу
Усміхнися всім навколо:
небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
день тобі веселим буде!
2. Актуалізація опорних знань
2.1. Прочитайте зашифроване слово.
1. В житечку зеленім —
Факели вогняні.
Цілий день собі горять,
З сонечком лягають спать.(Мак)
2. У матінки-квіточки
лиш блакитні діточки.
З жита виглядають,
літечко вітають.(Волошки)
3. Одяглась у біле плаття,
примостилась на лататті,
задивилася у воду
на свою діючу вроду.(Лілія)
4. Я квітка ніжна, як весна,
На стеблі колючки маю.
Все літо пишна й запашна,
Я й осінь зустрічаю.(Троянда)
5. На сонечко я схожий,
І сонце я люблю,
До сонця повертаю
Я голову свою.(Соняшник)
6. Наче сонце, серединка,
пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
звуть цю квіточку ...(Ромашка)
2.2. Відгадайте загадку
Стала на поляні
в жовтім сарафані.
Підросте — всміхнеться,
для вітрів вбереться
В платтячко біленьке,
пишне та легеньке.
Хто вона?(Кульбаба)
- Ми сьогодні будемо говорити про кульбабу.
- Коли вона розквітає?
- А хто ще знає загадки про цю квіточку?
Квітень жовту фарбу взяв,
моріжок розмалював,
і з-під пензлика розквітли,
наче сонце, диво-квіти.
Сонечко в траві зійшло,
усміхнулось, розцвіло.
Потім стало білі-біле
і за вітром полетіло.
Білі кульки на стеблах
Красуються в полі.
Повіє легенький вітерець —
Стебла стоять голі.
2.3. Цікаві відомості про квітку
- А ви знаєте, чому ця квітка так називається?
Чому кульбабку кульбабкою назвали?
Навесні з густої травички виглянули маленькі жовтенькі сонечка. Ви, звичайно, здогадались, що це — кульбабки. А ви ніколи не задумувались, чому цю квіточку так назвали? Я вам зараз розповім.
Ця квітка зазнає дивних перетворень. Жовтеньке сонечко перетворюється на маленьку білу кульку, яка нагадує бабусю з сивою голівкою. Перша частина назви цієї квітки — "куль" взята від слова кулька, а друга частинка — "бабка" походить від слова бабуся. Ось і вийшло — кульбабка.
Яку цікаву назву отримала ця квітка!
Вікторія Гаврилюк
Кульбаба — це багаторічна трав'яниста рослина. Стебло у неї безлисте, світлого кольору, усередині порожнисте. Якщо його зірвати, то з нього витікає яскраво-білий гіркий сік. На його верхівці — одна велика жовта квітка у формі кошика. Вона яскрава, наче сонечко. У квіточки безліч пелюсточок, ніби промінчиків. Увечері вони згортаються, а вранці розкриваються. А листочки у неї розложисті, довгі, краї зубчасті, якісь казкові. Вони ростуть від самого кореня і ніби оберігають рослину від не-безпеки.
Кульбаба—лікарська рослина. Вона використовується у народній медицині та в косметиці. Коріння та листя кульбаби збуджують апетит, а сік сприяє зникненню веснянок.
2.4. Народні прикмети
Кульбаби рясно вкрили всю долину— на ясну погідливу днину.
Кульбаба стулює свою пухнасту голівку, наче парасольку, щедо вечора—погодапогіршиться.
3. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні науроці ми ознайомимося з поняттям«вибірковий переказ», навчимося вибирати з тексту опис.
4. Слово вчителя
Вибірковий переказ – це такий переказ, який передбачає передачу «своїми словами» вузької теми цілого тексту. Це може бути переказ окремого епізоду, сцени зустрічі двох героїв, опис природи.
5. Ознайомлення з текстом
Кульбабки
Біля великих проїжджих шляхів, біля стежок, на широких зелених луках раннього літа цвітуть кульбабки. Кожна з них схожа на маленьке сонечко із золотими промінчиками.
Сім'я кульбабки зібране в легку пухнасту кульку. Дмухнеш на кульку — і попливе, полетить у повітрі легке сім'я.
Увесь день услід за сонцем кульбабки повертають свої голівки. Сонце сховалось. Кульбабки згорнули свої пелюстки.
Усю ніч міцно стиснуті золоті кошики кульбабок. Сходить сонце. Квіти розкриваються. У літній сонячний день золотою здається лісова галявина.
(За Соколовим-Микитовим)
6. Змістовий аналіз тексту
– Про яку рослину йдеться в тексті?
– Де вона росте?
– На що схожі квітки кульбабок?
– Яке у них сім'я?
– Як себе «поводять» кульбабки вдень?
– Авночі?
– Чому автор кілька разів використав у тексті прикметник золотий.
– Чи доводилося вам бачити лісову галявину, усіяну кульбабками?
– Яке враження вона справила на вас?
– Чи знаєте ви інші рослини, що повертають свої квітки за сонцем?
– Щоб відповісти на це запитання, спробуйте прочитати слова:
няшсоник, дукалален, корійци
(Соняшник, календула, цикорій)
7. Мовний аналіз тексту
– Як можна по-іншому сказати:шлях – (дорога),галявина – (галява, поляна, прогалина),
сім’я – (насіння, зерно).
– До іменників кулька і день доберіть із тексту прикметники.
(Легка, пухнаста; літній, сонячний).
– Зверніть увагу на вимову та написання дієслів на –ться.
(Розкриваються, здається)
– До слів літній, лісова доберіть споріднені слова і знайдіть у нихкорені.
(Літо, літечко; ліс, лісник)
– Перевірте за орфографічним словником написання слів сходити, сховатися, згорнути.
– Слова кульбабки, пелюстки, розкриваються поділіть на склади для переносу.
– Доберіть близьке за значенням слово:золотий(промінчик) – (жовтий, жовтогарячий)
– Доберіть протилежне за значенням слово:сходить (сонце) —(заходить).
– Поясніть написання розділових знаків.
– Якими словами можна замінити слово кульбаба?(Квітка, золоті кошики, вона)
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата - скоки, скоки!
Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!
Час за парти нам усім.
8. Структурний аналіз тексту
– Це текст-розповідь чи текст-опис?
– Поділіть його на чотири частини.
– У першій частині знайдіть речення, де кульбабки порівнюються із сонечком.
– У другій частині виділіть головне й запишіть його одним реченням.
9. Колективне складання плану
1.Маленьке сонечко.
2. Легка пухнаста кулька.
3. Кульбабки вдень і вночі.
4. У літній сонячний день.
10. Повторне читання тексту вчителем
11. Усне вибіркове переказування тексту учнями
– За планом повчимося складати вибірковий переказ.
– Опишіть кульбабки, опустивши речення, у якому розповідається, де вони ростуть і коли цвітуть.(2 – 3 учні)
12. Запис переказу
13. Зачитування 2 – 3 переказів
14. Підсумок уроку
– Що ви сьогодні робили на уроці?
– Що означає переказати текст вибірково?
– Що нового ви дізнались про кульбабку?
– Як потрібно відноситися до рослин?
Немає коментарів:
Дописати коментар