Тема. Карта України
Мета: дати учням уявлення про карту України та умовні позначення на ній рівнин, гір, річок, морів; вчити знаходити на карті України рівнини, гори, водойми; розвивати світогляд; виховувати любов до Батьківщини.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Наша країна займає велику територію. Але ми можемо здійснити подорож у будь-який куточок, не виходячи з класу. У цьому нам допоможе… А як ви вважаєте, з чиєю допомогою ми зможемо подорожувати?
Відгадайте загадку.
• Моря є — плавати не можна,
Дороги є — їхати не можна.
Земля є — орати не можна.
Що це? (Карта)
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що на карті України можна побачити рівнини, гори, водойми.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Повідомлення вчителя
— Земна поверхня різноманітна. Є на ній великі рівнинні простори, гори, річки, озера і моря. Щоб показати їх, люди придумали застосовувати карти. А на картах умовними знаками зображати різні форми земної поверхні, країни, міста та села. (Учитель вивішує на дошку фізичну карту України.)
— Розгляньте карту України.
— Які кольори ви бачите на ній?
— Географічні карти зазвичай кольорові. Поверхню Землі, воду зображують різними умовними кольорами. Воду на Землі (океани, моря, річки, озера) зображують на карті синім кольором; гори — коричневим; рівнини — зеленим.
2. Робота за підручником (с. 88)
- Читання розповіді
— Де можна побачити всю земну поверхню або якусь її частину?
— Яким кольором на карті позначено рівнини?
— Яким кольором на карті позначено гори?
— Яким кольором на карті позначено річки, озера, моря?
Запам’ятай!
Карта — це зменшене зображення місцевості.
3. Фізкультхвилинка
Учні стають біля парт, учитель символічними кольоровими картками показує поверхню Землі (гори — руки вгору; вода — руки в сторони).
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Гра «Не помились!»
— Що означають на карті різні кольори?
Блакитний — вода.
Зелений — рівнини.
Коричневий — гори.
— Я показуватиму малюнки, а ви — колір, яким цей предмет позначений на карті. (Діти показують кольорові олівці.)
2. Продовження роботи за підручником (с. 88–89). Робота за картою України
— Розгляньте уважно карту України (с. 89). З’ясуйте, що на ній займає більше місця — гори чи рівнини.
— Покажіть на карті столицю України. Як вона позначена на карті?
— Знайдіть на карті України і прочитайте назву області, де знаходиться ваше місто чи село.
— Що головне на карті України? Обговоріть це з друзями та батьками.
3. Тестування «Так — ні»
1) Зеленим кольором на карті позначені рівнини. (Так)
2) Об’єкти на карті показуй тільки пальцем. (Ні)
3) Блакитним кольором на карті позначена вода. (Так)
4) На карті України є океан. (Ні)
5) Коричневим кольором на карті позначені гори. (Так)
V. Підсумок уроку
— Якими кольорами зображують поверхню Землі?
— Яким кольором на карті показані гори? (Коричневим)
— Яким кольором на карті показані рівнини? (Зеленим)
— Яким кольором на карті показані моря і океани? (Блакитним)