Тема. Водойми рідного краю
Мета: дати учням поняття про водойми рідного краю, вчити називати їх; з’ясувати значення водойм рідного краю; формувати пізнавальний інтерес, вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Знайдіть зайве слово.
Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.
— Якою назвою об’єднати всі інші слова? (Водойми)
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які водойми є у вашому рідному краї.
— Що належить до водойм?
— Яких з цих водойм немає в нашому краї?
— Яка з цих водойм найменша, а яка — найбільша?
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про водойми рідного краю
— Які водойми є в нашому краї, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадки.
• Дзюркочу серед лісу я,
Холодне, гомінке.
Ще здалеку по пісеньці
Впізнаєте мене. (Джерело)
• Серед села
Стоїть бочка немала. (Криниця)
• Навкруги вода,
А з питвом біда. (Море)
• Стоїть корито,
Повне налито. (Ставок)
• Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукави має. (Річка)
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 70–71)
— Розгляньте малюнок на с. 70.
— Розкажіть, що на ньому зображено.
— Найкращим місцем відпочинку для багатьох людей є водойми: річки, озера, ставки, джерела.
— Пригадайте, які водойми є у вашому населеному пункті. Як вони називаються?
— Яке значення мають водойми вашої місцевості для людей?
— Розкажіть, які риби водяться у водоймах вашої місцевості.
— Які птахи живуть поблизу водойм?
- Робота в парах
— Разом із сусідом по парті розгляньте малюнки на с. 71.
— Що ви бачите на кожному з них? Складіть речення.
— Розкажіть, що забруднює водойми у вашій місцевості.
— Як, на вашу думку, можна не забруднювати водойми?
— Поясніть, чому так кажуть: «Вода на лужку — сіно у стіжку»?
— Відгадайте загадку.
• Серед села корито
Водою налито,
Біля нього вербичка пухнаста
І калина гілляста.
І малеча, і дорослі
Часто йдуть до нього в гості. (Джерело)
— Які слова у загадці допомогли вам її відгадати?
— Які дерева і кущі ростуть біля водойм?
2. Читання пам’ятки
Пам’ятайте! Водойма — це не просто вода. Це дім, у якому мешкають різні і незвичайні істоти. Їм потрібен дім, і вони йому потрібні.
Потрібно оберігати водойми від забруднення.
Будувати очисні споруди.
Садити на берегах водойм дерева, які будуть укріплювати береги.
Розчищати джерела.
Виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз’яснювальні написи.
3. Виконання малюнка
— Намалюйте заборонні знаки щодо поведінки біля водойм, їх охорони.
V. Підсумок уроку
— Що належить до водойм?
— Чим вони відрізняються?
— Які водойми є в нашому краї?
— Яке значення в природі і в житті людини мають водойми нашого краю?
— Чи є річка у вашому краї? Як її використовують? А як охороняють?
— Чи знаєте ви, як правильно поводитися біля води?
- Гра «Розшифруй!»
— Назви рослин і тварин водойм сховалися. Знайдіть їх та обведіть.
Ю Р А К П Д Б Й К Л А Т А Т Т Я
О Ч Е Р Е Т Е В О Д О М І Р К А
Б А Р Р О Г І З Г Г Р Е Ж А Б А
Р И Б А Ж Р Я С К А Ц Е Ш З Ї У
Немає коментарів:
Дописати коментар