Тема. Які рослини ростуть у лісах мого краю
Мета: ознайомити учнів з дикорослими рослинами рідного краю, вчити називати їх; розвивати вміння виділяти головне в навчальному матеріалі; показати багатство і красу рослинного світу рідного краю; виховувати любов до Батьківщини, її багатств.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Чи були ви у лісі?
— Чи є ліс у вашій місцевості? Розкажіть про нього.
— Сьогодні ми ознайомимося з дикорослими рослинами нашого краю, з’ясуємо значення рослин у житті людини.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 72–73)
1) Читання тексту на с. 72.
— Які дерева утворюють хвойні ліси?
— Як виглядає ялиновий ліс? (Він похмурий, темний.)
— Які у ньому ростуть рослини?
— Чим відрізняється сосновий ліс від ялинового? (У сосновому лісі більше сонячного світла, сухо.)
— Які рослини тут ростуть?
— Розгляньте фото. Які із цих рослин зростають у хвойних лісах вашої місцевості?
2) Читання тексту на с. 73.
— Які ліси називають листяними?
— Де ростуть листяні ліси? (Там, де навесні і влітку достатньо вологи, де є багато світла і сонячного тепла.)
— Розгляньте фото.
— Які рослини листяного лісу вам відомі? За якими ознаками ви їх упізнали?
— Крім рослин, ліси багаті на гриби.
— Які їстівні гриби вам відомі? Яких грибів не можна збирати? Чому?
2. Бесіда про значення рослин у житті людини
— Які рослини годують людину? (Яблуня, пшениця, капуста)
— Які рослини одягають людей? (Льон, бавовна)
— Які рослини лікують людей? (Мати-й-мачуха, звіробій, береза)
— Які рослини дають багато корисних речей — меблі, паливо, будівельні матеріали? (Дуб, сосна)
— Яке ж значення лісу в житті людини?
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота над загадками
• Живе один батько і тисячі синів має.
Всім шапки справляє, а собі не має. (Дуб і жолуді)
• Має гарні жовті вічка
Й фіолетову спідничку.
Запах ніжний і духмяний
Наповняє ліс весняний. (Фіалка)
• На дереві гойдається,
Жупан колючий має,
На літо одягається,
А восени скидає. (Каштан)
• У зеленім кожушку, костяній сорочці
Я росту собі в ліску — всім зірвати хочеться. (Горіх)
• Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
• Квітка пишна, квітка гожа,
На троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
Хто із вас цю квітку знає? (Шипшина)
• Серед літа — метелиця:
Пух летить і стелиться. (Тополя)
• Навесні росте, влітку цвіте,
Восени осипається,
Взимку відсипається;
Лікує від грипу,
Кашлю і хрипу. (Липа)
• І літом, і зимою
Одне вбрання у нас,
А можна нас побачить
Як рік почавсь у вас. (Ялина і сосна)
— Які з цих рослин ви зустрічали у лісах свого краю?
2. Ознайомлення з їстівними дикорослими рослинами
— У нашому краї росте значна кількість дикорослих рослин. Серед них є й їстівні.
— Чи збирали ви у лісі ягоди? Які?
— Чи подобається вам збирати гриби? Які?
— Яких правил необхідно дотримуватися під час збирання рослин і грибів? (Точно знати зовнішній вигляд їстівних рослин; збирати далеко від доріг і тільки за містом; краще вживати їх у травні – червні, поки відчувається їх смак.)
V. Підсумок уроку
— Які дерева і кущі поширені там, де ви живете?
— Наведіть приклади інших дикорослих рослин нашого краю.
— Які з них можна вживати в їжу?
— Чи могла б людина існувати без дикорослих рослин? Яке їх значення?
Немає коментарів:
Дописати коментар