середа, 29 жовтня 2014 р.

визначні події в історії 29 жовтня

1945 – у США з’явилися в продажу кулькові ручки
Ще наші батьки писали чорнильними ручками, з кінчиків яких часто крапали чорнила, і зошити школярів були прикрашені вигадливими ляпками. Проте епоха чорнил і ляпок відійшла в минуле – молоде покоління знається лише з кульковими ручками. Вірменські вчені встановили, що перша кулькова ручка виникла ще у ХІІ столітті. Це була бамбукова паличка, яку наповнювали чорнилом і закладали всередину кульку. При писанні кулька рухалася і постійно змочувалася чорнилом. Але ці палички не прижилися, і аж до ХІХ століття писарі строчили гусячими перами, вимазуючи руки в чорнилі. З часом гусяча пера замінили сталевими, однак проблема ляпок вирішена не була. Створення сучасної кулькової ручки приписують угорському хіміку Йозефу Біро, винаходом якого користувалися англійські пілоти (писати чорнильною ручкою в польоті було практично неможливо). Проте значно краще відоме ім’я Джозефа Паркера. Цей скромний американець працював на телеграфі та підробляв агентом з продажу чорнильних ручок. Ручки протікали і часто ламалися. Паркер їх лагодив, аж доки йому це не набридло. «Зроби щось краще – і люди це куплять», – вирішив він, і –винайшов кулькову ручку. 1945 року ручки з’явилися в американських магазинах із рекламним гаслом «перша ручка, що пише під водою». Першого ж дня було продано 10 тисяч ручок. А вже за рік Паркер заснував власну фірму з виробництва ручок, які на честь їхнього винахідника почали називати «паркерами».

1969 – вперше в історії передане повідомлення через комп’ютерну мережу
Відправка електронних листів стала настільки звичною справою, що вже не кожен згадає, коли він востаннє ходив на пошту і відсилав звичайний лист із маркою на конверті. Перший експериментальний «лист без марки» було надіслано 1969 року, коли ще навіть персональних комп’ютерів не існувало. Це був цілком таємний військовий проект, розроблений Міністерством оброни США – створено експериментальну комп’ютерну систему під назвою «Arpanet» для передачі інформації на відстані. Було встановлено зв’язок між Каліфорнійським і Стенфордським університетами, розташованими на відстані 600 км одне від одного. 29 жовтня 1969 року інженери цих університетів обмінялися повідомленнями через комп’ютери – тобто надіслали перші електронні листи. А за 4 роки було встановлено електронний зв’язок між країнами – Британія та Норвегія почали листуватися через комп’ютер. Таємний військовий проект «Arpanet» став явним і доступним для широкого загалу, та отримав назву Інтернет. На сьогодні люди усього світу листуються через комп’ютери. Виникла навіть особлива манія – деякі люди щохвилини заглядають у свої електронні поштові скриньки, очікуючи листів.

1451 – народився Христофор Колумб, видатний мореплавець, першовідкривач Америки
Легендарний мореплавець Христофор Колумб фактично зазнав невдачі. Зазнав тому, що його експедиція, покликана прокласти морський шлях іспанським кораблям до Індії, не впоралася із поставленою задачею. Однак саме ця невдача зробила Христофора Колумба славним на весь світ першопрохідцем, а його плавання започаткувало епоху Великих географічних відкриттів. В часи Колумба спеції в Європі цінувалися на вагу золота – їх привозили здалеку, і в дорозі вони стрімко дорожчали. Охоплений чутками про багаті східні країні, де спеції можна брати майже задарма, Колумб мріяв доплисти до Індії і звідти по морю прокласти до Іспанії «великий спецієвий шлях». Іспанський двір також був зацікавлений у цьому, але на той час на півдні Іспанії ще існували мусульманські держави, засновані у давнину арабськими мореплавцями, які постійно ворогували з християнською Іспанією. Однак 1492 року іспанці взяли останню твердиню мусульман – Гранаду – і королівський двір на радощах виділив кошти для експедиції Колумба. Переживши шторми, мертвотні штилі та бунт команди, Колумб врешті дістався до берегів Америки. Висадившись на берег, іспанці зустріли дивних людей з червоною шкірою. Цих людей, які не мали борід, не носили одягу і не знали металу, Колумб назвав індіанцями, оскільки був переконаний, що він зараз знаходиться в Індії. Спецій на нововідкритих землях не виявили, тому Колумб завантажив кораблі екзотичними фруктами, папугами, а також взяв на борт кілька чоловіків місцевого племені, яких він надумав навчити іспанської та навернути у християнську віру. Так був відкритий новий континент – Америка, або, як його прозвали європейці, «Новий світ». Свою назву Америка отримала на честь іншого видатного мандрівника – Амеріго Веспуччі, який доклав чималих зусиль для дослідження та опису американських земель.

29 жовтня свої іменини святкують Олексій, Георгій та Євген
Не забудьте привітати!

Немає коментарів:

Дописати коментар