Тема. «Веселий настрій». Робота з дитячою
книжкою. Смішинки. Інсценування смішинок
Мета: продовжувати роботу над виразністю читання;
розвивати читацькі навички, словесну творчість учнів, вміння висловлювати своє
ставлення до прочитаного; виховувати інтерес до читання, бережливе ставлення до
тварин, птахів.
Обладнання: малюнки тварин та птахів; виставка книжок.
Література: 1) Бойко Г. П. Диво, диво, дивина: Вірші.
Зб. 2 / Худож. В. Г. Горбачов. — К. : Веселка, 1979. — 24 с.: іл. — (Перші кн.
дит. садка). 2) Бойко Г. П. Веселинки, вірші, скоромовки / Упоряд. Е. М.
Бойко; Передм. Т. О. Коломієць; Худож. А. П. Василенко. — К. : Веселка, 1995. —
240 с.: іл. 3) Бойко Г. П. Бруднуля: Вірші / Худож. В. М. Мануйлович. — К. :
Веселка, 1989. — 24 с. : іл. — (Для першокласника).
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Гра «Додай словечко»
— ... (Веселики-журавлі), що несете на
крилі? (С. Пушик «Веселики-журавлі»)
— Любий... (жайворон) дзвенить. (К.
Перелісна «Весна»)
• Яке слово потрібно додати у кожний рядок?
• З яких творів ці уривки?
• Що, на вашу думку, об’єднує ці два твори? (Вони обидва
— про початок весни та написані у формі діалогу.)
• Уточнення значення поняття діалог.
2 Виразне читання віршів в парах («Післябукварик», с. 20, 24)
3 Робота над оповіданням «Підсніжник» (за Б. Вовком)
1) Відповіді на запитання
— Які зміни відбуваються ранньою весною у
живій природі?
— Які квіточки з’являються у лісі
найпершими?
— Як слід до них ставитись? Чи можна рвати
на букети? Чому?
2) Виразне читання оповідання
3) Переказ тексту за планом
1. Сердитий вовк.
2. Сварливий ведмідь.
3. Пісенька підсніжника.
4. Налякана зима.
4) Проблемна ситуація
— Як
ви вважаєте, чому квітка підсніжник має таку назву?
Фізкультхвилинка
Прокидаються квітки,
Розпускають пелюстки.
|
(Руки вгору, через сторони опустити вниз.)
|
Вітерець дихнув тихенько,
Пелюстки гойднув легенько.
|
(Руки на поясі, нахили тулуба
вправо-вліво.)
|
Сутеніє. І квітки
Закривають пелюстки,
|
(Руки вниз, присісти.)
|
Тихо засинають,
Голівками гойдають.
|
(Нахили голови вперед-назад у повільному
темпі.)
|
III. Робота над матеріалом уроку
1 Гра
«Знайди пару»
— Вгадайте назву тварини.
Клишоногий
Побігайчик
Веселики
Білобока
Сорока
Зайчик
Ведмідь
Журавлі
—
Кого з цих тварин ще й скрекотухами називають?
2
Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми дізнаємося, які дивні пригоди відбуваються
інколи в лісі. Прочитаємо також цікаву книжечку смішинок та спробуємо їх не
тільки розігрувати, а також і складати самостійно.
3
Вправи для розвитку навичок читання (с. 30, завдання 1–3)
4 Ознайомлення з віршем В. Лучука «Танок сорок» (с. 28)
— Чому це сороки повпирали крила в боки?
5
Робота в парах. Читання вірша
6
Виразне читання вірша учнями
7
Словесне малювання
— Яку картину намалювали б ви до змісту вірша? Які
візьмете фарби, щоб вона була веселою?
8
Передбачення за назвою
— Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні
«Різнокольорові звірята»?
9 Ознайомлення з оповіданням «Різнокольорові звірята»(за М.
Пляцковським) (с. 30–31)
— Чому мама-ведмедиця не впізнала свого синочка?
10
Читання оповідання сильними учнями
11 Обговорення прочитаного
— Де сиділа жабка та що вона робила?
— Хто прийшов до неї?
— Що сподобалося зайчикові?
— Які бажання мали ведмедик та зайчик?
— Чому мама злякалася та розсердилася, коли ведмедик
прийшов додому?
— Як ви вважаєте, чи впізнає зайчика його мама?
— Подумайте, що робитимуть зайчик і ведмедик, щоб стати
такими, якими й були?
— Що було смішного в цьому оповіданні? А що вас
засмутило?
IV. Робота
з дитячою книжкою. Смішинки. Інсценування смішинок
1 Прочитайте акровірш
Смішинки — мов прозорі павутинки.
Ми їх, на жаль, не завжди помічаємо,
І кожен день із жарту починаємо,
Хитаючи
смішинки-намистинки…
— Який жанр творів літератури згадувався у акровірші? (Смішинки)
— А що ж таке смішинка, на вашу думку?
Смішинка — невеличкий прозовий чи поетичний
твір, в якому розповідається про якусь смішну життєву ситуацію.
2 Бесіда про значення оптимістичного ставлення до життя,
вміння бачити смішне в житті, значення сміху в житті людини та позитивний його
вплив на здоров’я
3 Ознайомлення
з книжкою Грицька Бойка
«Смішинки-веселинки» (розглядування книги, визначення автора, жанру творів,
вміщених у книжці)
4 Читання, обговорення та інсценування смішинок Грицька Бойка
Чому Тимко подряпаний
—
Чому це ти подряпаний? —
Юрко
Тимка пита.
Тимко
йому відказує:
— Та
я ж купав кота!
— А я
от не подряпаний,
Хоч
теж купав свого...
—
Еге, ти ж не викручував
І не
сушив його!
Г. Бойко
— За що ж кіт подряпав Тимка?
ШВИДКО
ВІДПОВІВ
Коли прийшов зі школи внук,
Дідусь щоденник взяв до рук:
— За віщо двійку ти схопив?
— За те, що швидко відповів...
— За те, що швидко? — гримнув дід.
За це ж п’ятірки ставить слід!
— Та що ви, діду, кричите?
Сказав я швидко, та не те...
Г. Бойко
— Чому ж хлопчик отримав двійку? Чи завжди потрібно поспішати?
— Прочитайте прислів’я. Визначте, яке з них передає
повчальний зміст смішинки.
• Не спіши руками, а спіши — головою.
• Без охоти нема роботи.
• Де руки й охота, там скора робота.
• Не роби нікому того, що тобі не мило.
ДРУГЕ МІСЦЕ
— От
я біг на лижнім кросі —
Не
віддихаюсь і досі!
Друге
місце я зайняв,
І
татусь мене обняв...
— Ну,
а бігло ж вас багато?
—
Бігли вдвох ми: я і тато!
Г. Бойко
— Чи справді хлопчик посів призове місце? Чому ви так уважаєте?
ЗМАГАННЯ
— Чого з ганчірками весь клас?
— За чистоту змагання в нас!
— Ну, а чого так розкричались?
— Бо ми за тишу вже змагались!
Г. Бойко
— Що розсмішило вас у цьому творі? Що примусило замислитися?
ДЕ ІВАНКО?
— Де Іванко? — запитав наш учитель Тому.
— Та він ногу поламав і побіг додому!
Г. Бойко
— Чи може таке статися? Як потрібно було відповісти
вчителеві правильно?
5 Складання смішинок учнями
V. Підсумок
уроку
— Чому в оповіданні М. Пляцковського звірята стали
різнокольоровими?
— Яка смішинка Г. Бойка вам сподобалася найбільше? Що
було в ній смішного?
— З якою метою, на вашу думку, автор написав ці смішинки?
— Які смішинки, складені вами, є
найвдалішими? Чому?