Урок 226
Тема. Слова ввічливості
Мета: пригадати слова ввічливості; вправляти в уживанні їх в
мовленні; удосконалювати навички каліграфічного письма; удосконалювати вміння
розбивати слова на склади, ставити наголос; формувати навички самоконтролю,
роботи в парах, групах; розширювати словниковий запас учнів; розвивати
фонематичний слух, мовлення, увагу, мислення, інтелектуальні здібності;
виховувати шанобливе ставлення до оточуючих, чемність, доброзичливість,
формувати навички культурної поведінки.
Обладнання: прислів’я про ввічливість; картки із завданнями для
групової та індивідуальної роботи; предметні малюнки; сюжетні малюнки;
кросворд; підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко,
М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям,
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде!
— Діти, ви уважно слухали вірш. Скажіть,
будь ласка, що потрібно зробити, щоб день був веселим, радісним? (Потрібно
посміхатися.)
— Посміхніться і передайте часточку свого
тепла одне одному. (Діти посміхаються одне одному.)
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Каліграфічна хвилинка
Письмо довгої прямої із заокругленням внизу праворуч.
(Зустрічається при написанні великих літер А, Й, Л, М, П, Т, Ц, Ш, Щ, Я.)
2
Звуко-буквений аналіз
Учень
проводить звуко-буквений аналіз слова посмішка і записує його на дошці.
III.
Повідомлення теми і завдань уроку
—
Діти, сьогодні на уроці ми пригадаємо чарівні слова і вивчимо нові. А допоможе
вам кросворд.
1)
Мене ти промовляєш в знак подяки.(Спасибі)
2)
Матуся вимовляє до тебе свою…(любов).
3)
Іранок, і день, і вечір буває… (добрий).
4)
Сьогодні, завтра і завжди бажаю:«Доброго вам… (здоров’я)».
5) Завинив — умій сказати…(«Пробачте»).
— Усі ці слова завжди на вустах у вихованих і культурних людей. Саме ці
слова творять дива!
IV. Повторення вивченого матеріалу
—
Діти, до нас на урок завітала Мудра Сова, господарка Лісової школи ввічливості.
Прийшла вона не з порожніми руками, а принесла подарунок і хоче запросити нас
до себе в гості. У звірят зараз канікули. Чи хотіли б ви повчитися у Лісовій школі ввічливості? (Діти
відповідають: «Так, звичайно!»)
Гра
«Хто назве найбільше чарівних слів?»
Клас
об’єднується в три команди, діти відповідають по черзі. Слова вчитель відшукує
на картках і вивішує на дошці.
— З
давніх часів до цих слів батьки змалечку привчали своїх дітей. Називають їх
словами ввічливості, бо промовляти їх потрібно, дивлячись у вічі.
1
Робота за підручником (с. 13)
Завдання 1. З вірша «Добрий день» спишіть виділені речення.
ДОБРИЙ
ДЕНЬ
Сонце
землю освітило,
Вже
до ліжка мама йде.
— Добрий день, матусю мила!
—
Добрий день!
Все
усміхнене навколо
Від
заквітчаних вишень.
—
Добрий день, садок і поле!
Добрий
день!
В. Крищенко
— А тепер вирушаємо до Лісової школи ввічливості. Але двері до неї
зачинені. Що слід зробити, щоб вони відчинилися? (Потрібно сказати чарівні
слова.)
1-й поверх. «Народна
скарбничка ввічливості».
— Ось
ми знаходимось на першому поверсі Лісової
школи ввічливості. Нашим провідником буде Білочка.
— Що
ж чекає нас тут? (Учитель показує малюнок скрині.)
—
Так, це народна скарбниця ввічливості. спробуймо відімкнути її!
2 Групова робота
Використовуючи кольорові олівці, слід
з’єднати кінці стрічок таким чином, щоб вийшли прислів’я. Діти працюють на
індивідуальних картках у групах, по закінченні роботи зачитують прислів’я і
пояснюють їх значення.
Від теплого слова
Рана загоїться,
Слова щирого вітання
Усе добре переймай,
Не одяг красить людину,
Хто людям добра бажає,
|
дорожчі за частування.
а лихе слово — ні.
і лід розмерзає.
той сам його має.
краще за цукор і мед.
а добрі діла.
а злого уникай.
|
2-й поверх. «Відпочинок».
—
Екскурсоводом буде Зайчик.
Фізкультхвилинка
Один-два-три,
з нами до лісу ходи.
Один,
два, три, чотири, п’ять —
будем в лісі крокувать.
Там
пташок ми зустрічаєм,
Разом
з ними політаєм,
Разом
з зайцем пострибаєм,
А від
вовка — повтікаєм.
Як
лисичка, до зайчат підкрадемося.
Перші
проліски у лісі знайдемо.
Як
ведмедик клишоногий, потанцюємо,
Ледве чутно тихим лісом помандруємо.
3-й
поверх. «Ввічливість і доброта поряд ідуть».
— На
цьому поверсі ми поринемо у світ добра. А поведе нас Ведмедик.
3
Продовження роботи за підручником (с. 13)
Завдання 2. Прочитайте. Закінчіть думку.
Ми
говоримо:
•
«Здрастуйте», коли…
• «До
побачення», коли...
•
«Будь ласка», коли...
•
«Спасибі», коли...
• «На
добраніч», коли...
4
Робота у зошиті
Завдання. Доберіть слова до поданої схеми. Запишіть їх через
кому. Складіть з трьома словами речення.
5 Гра «Речення з помилками»
Завдання:
знайти і виправити помилку.
•
Проходити на своє місце в цирку або театрі потрібно спиною до того, хто сидить.
•
Чемний хлопчик завжди смикає дівчаток за коси.
•
Увічливі діти ніколи не поступаються місцем старшим.
•
Виховані діти ніколи не вітаються.
•
Якщо тебе запросили на день народження, слід залишити подарунок удома: він і
тобі знадобиться.
—
Запишіть 4-те виправлене речення і складіть схему цього речення.
V. Узагальнення вивченого матеріалу
1
Робота за підручником (с. 13)
— А
це завдання нам принесла Лисичка.
Вона хоче перевірити, чи добре запам’ятали ви слова ввічливості.
Завдання
3. Прочитайте текст.
Ранок.
Андрійко прокинувся.
—
Доброго вечора, татусю! — сказав він.
Татусь
усміхнувся до сина і відповів:
—
Доброго...
— Подумайте, що не так сказав Андрійко. Що
відповів синові татусь? Запишіть відповідь тата.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Широко розплющу очі,
Роздивлюсь усе охоче.
Потім
мружусь, наче киця,
І заплющую очиці!
(Вправу повторити 5 разів.)
А тепер нове завдання —
Оченятам тренування.
Раз — поглянь у далечінь,
Два — в долоньці відпочинь.
Завдання 4. Скласти речення за малюнками, використовуючи слова
ввічливості. Записати ці речення в зошит. (1-ше речення записує перший ряд; 2-ге речення — другий ряд; 3-тє речення — третій ряд.)
4-й поверх. «Поверх творчості й артистизму».
2 Складання
діалогів. Робота
в парах
У
МАГАЗИНІ
—
Доброго ранку!
—
Доброго ранку!
—
Дайте, будь ласка, хліба.
—
Будь ласка, візьміть.
—
Дякую. А булочки у вас свіжі?
—
Так. Скільки вам дати?
—
Дві, будьте ласкаві.
—
Ось, прошу.
—
Дякую. До побачення.
— До
побачення.
НА
ПОШТІ
—
Здрастуйте.
—
Доброго дня!
—
Скажіть, будь ласка, чи є у вас листівки?
—
Так, є. Хочете подивитися?
—
Дозвольте, я подивлюсь.
— Будь ласка, ось вони.
— Я хочу купити дві листівки.
— З
вас чотири гривні.
—
Прошу.
—
Дякую. До побачення.
—
Молодці, діти! Ви впоралися із завданнями у Лісовій школі ввічливості.
попрощайтеся з її мешканцями.
До
побачення, звірята любі,
Бувайте
здорові.
А
ввічливі слова всюди
Вживатимемо у мові!
VI.
Підсумок уроку
—
Сподіваюся, ви зрозуміли сьогодні, чому потрібно бути ввічливими й добрими і
як такими стати.
Як багато гарних слів
Єна
світі!
Треба
знати їх завжди
Дорослим
і дітям.
|
Треба
дякувати тим,
Хто
нам допоможе.
Ну,
а зараз дружно всім
«До
зустрічі!» кажем.
|
Немає коментарів:
Дописати коментар