понеділок, 26 листопада 2012 р.

Урок 228 (письмо) Тема. Алфавіт. Звуки мовлення. Букви


Урок 228 (письмо)
Тема. Алфавіт. Звуки мовлення. Букви
Мета: повторити з учнями алфавіт, алфавітні назви букв, закріпити знання учнів про звуки мовлення та позначення їх буквами; продовжувати роботу над каліграфією, правильним букво з’єднанням; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, спосте­режливість, навички виразного читання; розвивати уміння слухати; виховувати у дітей охайність під час письма, чуйність, уважність, доброту, почуття дружби й товариськості.
Обладнання: каса букв, алфавіт, предметні малюнки, вірші, малюнок дівчинки Весни, підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Швидко пролунав дзвінок:
Розпочати час урок.
Ми навчаємось старанно
І працюєм залюбки.
Друзі скажуть: «Бездоганно,
Ви усі — розумники».
II. Актуалізація опорних знань учнів
— Давайте пригадаємо правила сидіння за партою. Сидіти по­трібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)
1 Каліграфічна хвилинка
Письмо короткої прямої лінії із заокругленням вгорі і внизу.
Зустрічається при написанні рядкових літер г, п, р, т.
2 Складання схеми поданих слів
— З трьома словами складіть і запишіть речення.
Олівець, таємничий, поїзд, проміння, терпіння, розрум’янилося.
3 Гра «Допоможи слову»
— До складу потрібно додати один або кілька складів, щоб утво­рилося слово.
Варіант 1
Ло-Га-Те-
Варіант 2
Са-Мо-Ру-
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Щоб дізнатися, про що йтиметься на уроці, відгадайте загадку.
Коли хочеш ти читати,
То мене повинен знати.
А коли мене не знаєш,
То нічого не вгадаєш. (Алфавіт)
— Сьогодні нас запросили до міста Алфавіту. Там нас вже чека­ють наші друзі, а хто саме, ви зараз побачите.
Веселе місто Алфавіт,
В нім кожне слово — цілий світ,
В нім кожна літера жива —
З ним складаються слова.
Літери, шикуйтесь в ряд!
Починаємо парад!
IV. Повторення вивченого матеріалу
— А ось і вони — БУКВИ! пригадайте їх «імена»!
1 Робота за підручником (с. 17)
Завдання 1. Прочитайте назви літер. Намагайтесь запам’ятати їх порядок.
— Діти, погляньте, хто нас зустрічає! (Учитель виставляє на дошку малюнок дівчинки Весни.) Вона приготувала для вас завдання.
Завдання 2. Прочитайте назву вірша на с. 16. Вимовте голосні зву­ки. Назвіть букви, які позначають на письмі голосні звуки.
Завдання 3. З вірша «Веснянка» випишіть назви гостинців, які принесла весна.
Фізкультхвилинка
Вже стомилися ми трішки,
Вийдем, діти, на доріжку.
(Ходьба на місці.)
Наші ручки: раз, два, три.
(Плескання в долоні.)
Наші ніжки: раз, два, три.
(Притупування ногами.)
Ось голівонька втомилась,
Вправо — вліво нахилилась:
(Нахили головою в сторони.)
Раз, два, три.
Будем пальчики стискати,
Будем знову працювати.
(Стискання пальців рук.)
— Погляньте, хто нас зустрічає! Це ж буква А!
А — в алфавіті — найперша!
А — в алфавіті — найлегша!
А іще ця буква А
І дзвінка, і голосна.
2 Кросворд «Ромашка»
1) Вдень мовчить
Вночі гарчить,
Хто до господаря йде —
Знати дає. (Собака)
2) Має славу торохтійки
І відомої злодійки.
Там, де з’явиться,— умить
Тиша в зарості біжить.
Хто це? Що воно таке?
Хто скрекоче «скре-ке-ке»? (Сорока)
3) На колір — сірувата
На вдачу — хитрувата.
«Кар-р-р»,— гукає,
Курчат лякає. (Ворона)
4) По пеньочку пострибаю —
Вмить на друзки порубаю. (Сокира)
5) Гострі зуби у кота
Відкусив він їй хвоста.
А вона йому на те:
— Завтра хвіст мій відросте. (Ящірка)
6) Біле поле, чорне насіння
Хто його вміє, той розуміє,
Хто його знає, той позбирає. (Книжка)
7) У червоних чобітках
В білому халаті,
Навесні він прилетів
І сидить на хаті.(Лелека)
8) У вінку зеленолистім
У червоному намисті
Заглядається у воду
На свою чудову вроду.(Калина)
— Давайте пригадаємо, як поєднується з іншими літерами мала буква а.
3 Поєднання букви а
— Розгляньте, як поєднані літери. (див. с. 460)
Діти повторюють назви поєднань.
V. Узагальнення вивченого матеріалу
— Мешканці міста хочуть перевірити, чи добре ви знаєте їх по­рядок в алфавіті.
1 Навчальна гра «Назви сусідів»
Учитель називає літеру, учні називають її «сусідів».
2 Продовження роботи за підручником (с. 17)
Завдання 4. Спишіть речення. Вставте пропущені слова.
Вимовляємо й чуємо...
Звуки є…, …
Пишемо й читаємо...
Букви є…, …
Слова для довідки: звуки, голосні, приголосні, букви, великі, малі, друковані, писані.
Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика
ДЗИҐА
Швидко, швидко
Дзиґа в’ється,
Об підлогу жваво б’ється.
По доріжках прокрутилась,
Заморилась та й звалилась.
Другим пальцем правої руки крутити, потім бити по долоні лівої, прокрутитися до кінчиків кожного пальця і зупинитися.
КОНЯЧКА
Ось конячка прискакала,
Б’є копитом: цок-цок-цок,
І по колу, й по доріжці,
Ще й забігла у лісок.
Рухи в різні боки другим і третім пальцями рук, підстрибуючи, з акцентом на один палець.
3 Добирання імен
— Доберіть імена, що починаються на А, Б, В, Г.
Хлопчики записують в алфавітному порядку чоловічі імена, дівчат­ка — жіночі.
4 «Торбинка запитань»
— З якої букви починається алфавіт?
— Якою буквою закінчується?
— Які букви позначають голосні звуки?
— Які букви завжди позначають два звуки?
— Які буквосполучення позначають один звук?
— Що цікавого ви можете сказати про букви Я, Ю, Є?
— Що цікавого ви можете сказати про м’який знак?
5 Прочитайте прислів’я. Спишіть. Підкресліть голосні букви, що позначають два звуки
Їж, коли дають, скачи, коли грають. Їв би очима, та живіт не приймає. Є де сісти, та нема чого їсти.
6 Прочитайте. Визначте у словах кількість голосних звуків. Поділіть слова на склади
Буквар, олівець, пензлик, яблуко, аркуш, апельсин.
Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова.
VI. Підсумок уроку
— Ось і завершується наша подорож країною Алфавіт. Ми ще не один раз будемо зустрічатися з її мешканцями — буквами, що живуть, як одна дружна сім’я.
ОДНА СІМ’Я
Зранку випав перший сніг.
Всюди чути гамір, сміх,
Та не видно щось ніде
Літер «а», «бе», «ве», «ге», «де»….
— Мабуть, справи в них свої,—
Кажуть «е», «є», «же», «зе», «и», «і», «ї»,—
Доведеться, як не гірко,
Нам самим іти на гірку…
— Ні, давайте заберем
Букви «йот», «ка», «ел» та «ем»! —
Раптом «ен», «о», «пе», «ер», «ес»
Підстрибнули до небес:
— Заберіть на гірку й нас,
Ми всі маєм вільний час!
— Ми також! — слідком кричать
«Те», «у», «еф», «ха», «це» та «че».
Букви «ша», «ща», «ю» і «я»
Мовлять: — Ми одна сім’я,
І тому всі тридцять три
Покатаємось з гори!
— Мусить бути саме так! —
Їх підтримав м’який знак.

Немає коментарів:

Дописати коментар