Урок 224 (письмо)
Тема. Подорожуємо просторами України
Мета: сформувати уявлення про рідну Україну, ознайомити з
рослинним і тваринним світом; розвивати вміння бачити красу рідного краю,
прищеплювати бажання берегти і збагачувати українське довкілля; удосконалювати
навички правильної вимови, каліграфічного письма, самоконтролю, роботи в
парах, групах; розвивати спостережливість, мислення; виховувати бережливе
ставлення до природи, естетичні почуття, любов до рідної землі, гуманне,
шанобливе ставлення до всього живого.
Обладнання: карта України, предметні малюнки, картки із завданнями
для групової та індивідуальної роботи, вірші, загадки, прислів’я, схеми
речень, кросворд, підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О.
Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок,
Час почати наш урок.
Будемо у світ знань мандрувати,
Будемо мову рідну вивчати.
II. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні у нас буде незвичайний урок. Я
хочу запросити вас у подорож. Чи любите ви мандрувати? Ми з вами вирушимо в
уявну подорож. А от яким видом транспорту ми будемо подорожувати, ви
дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.
На доріжці розігнався,
В небо, наче птах, піднявся.
Через море швидко лине
В інші землі та країни. (Літак)
— А тепер заплющте очі, уявіть собі, що ми не у класі, а
у салоні великого лайнера. Пристибніть паски безпеки. Щасливої дороги!
III. Основна частина
— Ми
сьогодні будемо не тільки мандрувати, а й поєднувати приємне з корисним. Поки
літак набирає висоту, прошу розгорнути зошити і записати сьогоднішню дату.
— Подивимося на дошку, над написанням якої
букви ми будемо працювати на каліграфічній хвилинці. Але спочатку розімнемо
наші пальчики.
БАРАБАН
Барабаню, барабаню,
Барабаню цілий день.
Барабанщик я завзятий,
Знаю безліч я пісень.
Напруженими пальцями обох рук барабанити по столу.
1 Каліграфічна хвилинка
Цц цв
ця оц
Цвіт
цвітуть
Цвіту
не вирви задаром,
Гілки
не втни для забави.
П. Ситченко
— До
чого закликає нас автор вірша?
—
Розгадайте анаграму.
На
неї птах сідає,
Вона
його гойдає,
А
«ге» на «бе» змініть —
Звірятко стане вмить. (Гілка — білка)
—
Складіть окличне речення зі словом цвіт.
—
Коли літак злітав, то струменем повітря перемішав всі слова в реченні. спробуймо його відновити! (Запис на дошці.)
просторами,
України, подорожуємо
(Подорожуємо просторами України.)
— Яке
це речення за метою висловлювання? (Розповідне)
— Які
ще бувають речення?
— Сьогодні тема нашого уроку — «Подорожуємо просторами
України». Ми розглянемо, як змінюються природні зони з півночі на південь.
—
Діти, а ви знаєте щось про природні зони України? Хто може розповісти?
Довідкове
бюро
Природа
України багата й різноманітна. Її територія знаходиться в межах географічного
поясу, в якому виділяються природні зони мішаних лісів, лісостепу і степу.
Невелика ділянка України (Південний берег Криму) належить до зони
субтропіків. Також на території України є два гірських райони — Карпати і
Кримські гори. Кожна природна зона поступово переходить одна в одну, має свої
кліматичні умови й природні ресурси, ґрунти, рослинний і тваринний світ.
Праця
людей зумовлена погодними умовами кожної природної зони, її корисними
копалинами.
—
Давайте розглянемо карту України.
— Які
природні зони є в Україні? (Зона мішаних лісів, лісостеп, степ, українські
Карпати, Кримські гори).
—
Складіть речення, використовуючи назви природних зон України.
—
Запишіть його.
2
Робота з текстом
— Прочитайте текст. Спишіть речення, що
відповідає схемі.
Узимку люди підгодовують звірів. У годівниці
кладуть сіно, коренеплоди, сіль. Дорослим допомагають школярі. Навесні розвішують
шпахівні та інші гніздівці.
—
Подані слова поділіть на склади.
Слова:
підгодовують, допомагають, розвішують.
3
Робота за підручником (с. 11, завдання 2)
Робота
з текстом
—
Прочитайте із тексту «Ми живемо в Україні» виділене слово. Назвіть у ньому
звуки і букви. Розкажіть, що ви знаєте про це місто.
МИ
ЖИВЕМО В УКРАЇНІ
Кожен
пишається країною, в якій живе. Завжди хоче сказати про неї хороше слово.
— Чи доводилося вам бути в Києві — серці
України? Чи милувалися ви Дніпром, київськими вулицями, парками, величними
соборами? — запитують кияни.
— А
чи знаєте ви, що наш край багатий на кам’яне вугілля? — хваляться діти з
Донбасу.
—
Приїздіть до нас — і побачите Карпатські гори, поласуєте солодким виноградом,—
запрошують діти з сонячного Закарпаття.
— А
кому з вас уже доводилось побувати в нашому краї і купатися в Чорному морі? —
запитують діти з Криму.
—
Приїздіть до нас!
— А
наше квітуче поле льону також схоже на сине море,— кажуть діти з Полісся.
І якщо скласти докупи усе сказане дітьми України, то можна
буде уявити її в усій красі.
4
Розвиток мовлення
— Скажіть словами тексту, чим пишалися діти Донбасу? А
діти з Полісся?
— А чим славиться або чим багатий той куточок України, в
якому живете ви?
— Яке головне місто області, в якій ви живете? Яка річка
протікає поблизу?
5 Доповнення речень словами з тексту, їх запис
—
Прочитайте речення, доповнюючи їх словами з тексту.
На Поліссі вирощують…
На Донбасі видобувають...
—
Запишіть утворені речення.
—
Діти, а які звірі мешкають на території України? (Діти користуються картою.)
— пригадаймо їх разом за допомогою загадок. (По черзі на дошці
вивішуються малюнки із зображенням тварин.)
Рудий м’ячик вправно скаче
З гілочки на гілочку.
— То не м’ячик, — кажуть діти, — Ми впізнали… (білочку).
• Клишоногий, волохатий,
Влітку спритний та завзятий,
Ну, а взимку, лежебока,
У барлозі гріє боки. (Ведмідь)
• Вдалині посеред ночі
Засвітились хижі очі.
Від його пісень у звірів
Морозець біжить по шкірі. (Вовк)
Хвіст куценький, довгі вуха,
Має в шафі два кожухи.
Влітку одягає сірий,
Ну, а взимку — теплий білий. (Зайчик)
• До пухнастого хвоста
Личить шубка їй руда.
Як рушає полювати,
Не виходить зайчик з хати.(Лисиця)
— Молодці!
Зробіть
звуко-буквений аналіз слів ведмідь, білка.
Ведмідь
— [ведм’ід’] — 2 скл., 7 б., 6 зв. (буква м’який знак звука не позначає).
Білка
— [б’ілка] — 2 скл., 5 б., 5 зв.
Фізкультхвилинка
Клас принишк, настала тиша.
Вже ніхто нічого не пише.
Треба паузу зробити,
Щоб здоров’ячко зміцнити.
Стали, сіли, сіли, стали,
|
Поробили різні вправи.
На сусіда подивись,
Усміхнись, звеселись,
Та ще й книги поскладали.
До роботи знову взялись.
|
— Звірів ми пригадали, а хто ще, крім
звірів, мешкає в природі на території України? (Птах)
6
Робота за підручником (с. 11, завдання 4)
—
Подивіться на карту України. Відшукайте птаха, про якого кажуть: «Удень спить,
а вночі полює».
—
Молодці! Запишіть назву птаха. Зробіть звуко-буквений аналіз цього слова.
Сова
— [сава] — 2 скл., 4 б., 4 зв.
7
Робота з текстом
—
Спишіть. Вставте пропущені слова з довідки.
Сонце
підпливало все вище та _____. Жайворонки затихли у _____. А серед самого саду
соловейки _____. Скільки їх! І як вони голосно _____!
Довідка:
співають, степу, щебетали, вище.
Або:
Де
багато пташок, там _____.
Зруйнуй
гніздо пташине, не буде в тебе _____.
Зозуля
стала кувати _____.
Довідка:
родини, морозу не бувати, немає комашок.
Фізкультхвилинка
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити —
Свої сили відновити.
|
Руки вгору, руки в боки,
Іще декілька підскоків.
Руки вгору, руки вниз —
До навчання знов берись.
|
8 Продовження роботи за підручником (с. 11,
завдання 3)
— Запишіть назви трьох міст, які ви
запам’ятали, розглядаючи карту України. (Діти вибірково читають назви міст, які
вони записали.)
9 Доповнення речень
—
Прочитайте речення, доповнюючи його. Запишіть утворені речення.
У моєму місті протікає річка _________. Головна вулиця мого
міста ________. У моєму місті є _________.
10 Продовження роботи за підручником (с. 11, завдання 5)
— Відшукайте серед букв назви звірів, які
водяться в Карпатських горах.
АОЛЕНЬЛИСИЦЯВГЗАЄЦЬКРВЕДМІДЬ
IV. Підсумок
уроку
—
Оскільки ми з усіма завданнями впоралися, нам дозволяють приземлитися.
— Ми навчалися і подорожували, а от який
скарб ми знайшли, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте кросворд-плутанку.
1. ЖЯПОРІЖЗА
4. СНАДЕ
|
2. ПЕТРОДНІПРОВСЬК
5. ПРОДНІ
|
3. ЇВМИКОЛА
6. ТАЯЛ
|
— Діти, то який скарб ми відшукали?
— Так
давайте будемо примножувати і поповнювати на кожному уроці свої знання.
— На
цьому наша подорож завершується. Чи сподобався вам урок?
— Що
вам сподобалось найбільше?
— Що цікавого запам’ятали?
Немає коментарів:
Дописати коментар