Урок 227 (письмо)
Тема. «Весна у синій хустинці»
Мета: удосконалювати вміння учнів читати поетичні твори; вчити
робити інтонаційну розмітку вірша; узагальнити поняття «веснянка»; розвивати
прагнення до розуміння краси в природі; формувати вміння працювати за зразком,
учити дітей бути спостережливими, уважними, розвивати словесну творчість учнів
засобами художнього слова; вчити працювати спільно; виховувати гуманні почуття,
любов до природи.
Обладнання: малюнки весняної природи; магнітофон; аудіозаписи «Веснянки».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Робота над віршем В. Гринько «Чарівні слова»
— Додайте свої чарівні слова до переліку В.
Гринько.
ЧАРІВНІ СЛОВА
До всіх сердець, як до дверей,
Є ключики малі.
Їх кожен легко підбере,
Якщо йому не лінь.
Ти,
друже, мусиш знати їх,
Запам’ятать
неважко:
Маленькі
ключики твої —
«Спасибі»
і «Будь ласка».
В. Гринько
2 Творча вправа
— Доберіть близькі за значенням вирази до
кожного з поданих.
Добрий ранок.
До зустрічі.
|
Гарних снів.
Перепрошую.
|
Щиро вдячний.
Доброго здоров’я.
|
3 Виразне читання вірша В. Крищенка «Добрий день» (с. 12)
— Чи
може щире слово прикрасити день? А поліпшити настрій людини? Доведіть свою
думку.
4 Читання за особами оповідання за В. Сухомлинським «Скажи людині: “Доброго дня!”» (с. 14–15)
5 Гра «Чи уважний ти читач?»
• У кущах заспівали цвіркуни. (–)
• Листя заграло і затремтіло. (+)
•
Сонце засвітило яскравіше. (–)
• Польовою стежечкою ідуть батько й маленький син. (–)
• — Доброго дня, бабусю! — каже син. (+)
• — Бо ми побажали людині здоров’я. (–)
6 Робота з ілюстрацією до тексту
—
Якої пори року відбувалися описані в оповіданні події? Чому ви так вирішили?
(Кінець літа чи осінь)
—
Коли ж ми не зможемо зібрати гриби?
—
Дійсно, взимку, бо холодно і гриби не ростуть, навесні — зеленіє травичка,
буяють квіти, але гриби ще не ростуть. Та нічого, ми зачекаємо. А сьогодні
поговоримо про чудову пору року — весну.
Фізкультхвилинка
Ось іде до нас весна.
Все навколо ожива:
|
(Встати із-за парт, потягнутися.)
|
Підсніжники прокидаються,
Проліски посміхаються,
|
(Посміхнутися, потертикулачками очі.)
|
Пташки прилітають,
|
(Помахати руками, як крилами.)
|
Діти вибігають,
|
(Біг на місці.)
|
На луках стрибають.
|
(Стрибки.)
|
III.
Робота над матеріалом уроку
1 Вправа для розвитку навички читання (с.
18, завдання 1)
2
Робота над спільнокореневими словами до слова весна (с. 18, завдання 2)
3 «Скарбничка слів і понять». Уточнення поняття «веснянка» (с. 16)
4
Слухання веснянок в аудіозапису
5 Ознайомлення з віршем Т. Коломієць «Веснянка», обговорення почутого (с. 16)
— У
чому до нас прийшла весна?
— Що
вона принесла?
— Як
ви зрозуміли вираз весна-красна?
6 Робота над інтонуванням поезії. Ознайомлення з поняттям строфа та
інтонаційною розміткою вірша (с. 16)
7
Виразне читання вірша дітьми
8 Відповіді на запитання. Розглядування ілюстрації
— Як
поетеса назвала весну?
— У
чому вона до нас завітала?
— Як
ви вважаєте, чому весна була в синій хустинці?
— Що весна з собою принесла?
—
Поясніть, чому вона несла саме такі гостинці? (Уточнення поняття ряска.)
9
Словесне малювання
— Як
би ви, діти, зобразили весну?
10
Творча робота
—
Доберіть до слова весна якомога більше слів — ознак предмета.
Весна
(яка?) ... рання, весела, зелена, яскрава, різнокольорова, сонячна, радісна,
ніжна, веселкова, квітуча.
11 Робота
в парах
—
Прочитайте речення. Яку пору року вони відображають? Яке слово повторюють у
кожному реченні?
•
Діти побігли купатися на... (річку).
•
Пригріло сонечко, і до... (річки) побігли дзюркотливі струмки.
•
Сумно опустила верба золоті віти до тихого плеса... (річки).
•
Мороз скував у льоди... (річки) та озера.
12 Ознайомлення з віршем М. Вінграновського «Річечка» (с. 19)
— Чи
є ім’я в маленької річечки?
13 Самостійне читання учнями
14 Обговорення прочитаного. Вибіркове читання
— Як описав М. Вінграновський річечку?
Зачитайте.
— До
якої річки несе свої води маленька річка?
—
Прочитайте, де тече річечка?
—
Знайдіть слова, що відображають ставлення автора до маленької річечки.
— Які
образні вислови та порівняння використав автор у вірші? (Небо здоровенне,
солодкі хмарини, Дніпра тихенька синя доня;вузенька, як долоня)
— З
чим порівнюється любов до річки?
15 Робота з картою (с. 8–9)
—
Знайдіть на карті маленькі річки, що впадають у Дніпро. (Сейм, Тетерів,
Ворскла, Сула, Удай,
Інгулець та ін.)
IV. Підсумок
уроку
— Про
яку пору року ми сьогодні говорили?
— На
кого схожа весна? Опишіть її.
— Що принесла нам весна?
Немає коментарів:
Дописати коментар