середа, 28 листопада 2012 р.

Розв'язання конфліктів без насильства


Розв'язання конфліктів без насильства.

Мета. Вчити школярів контролювати свій стан під час гніву, дратівливості та агресії, ознайомити зі способами розв'язання конфліктів без насильс­тва. Вчити адекватної поведінки при розв'язанні конфліктів. Виховувати самоконтроль, розвивати
вміння передбачати наслідки своїх дій. .
Обладнання. Робочі листи для кожного учня.
хід бесіди
І. Повідомлення теми бесіди.
- Зараз я прочитаю вам невеличку розповідь, а ви подумайте, як можна її закінчити.
Рома і Петя дружили давно і багато часу прово­дили разом. Улюбленим заняттям хлопців була гра у футбол на великій шкільній перерві. Вже кілька разів до Їхньої гри намагався приєднатися новачок у класі - Антон. Хлопці недолюблювали його за грубість, недоброзичливість, за те, що часто лихо­словить. Антон був такий наполегливий у своєму бажанні пограти, що Рома нарешті запросив його. Від самого початку гри Антон почав поводитися зухвало, несподівано вихопив м'яч у Петі, штов­хнув його. Петя розсердився, закричав на Анто­на, але тут пролунав дзвінок на наступний урок, і хлопці поспішили до школи. Антон продовжував приставати до Петі навіть під час уроку, пропону­вав після уроку «поговорити». Петя намагався не звертати на Антона уваги, тому що битися не хо­тів. «Що, боїшся? - посміхнувся Антон. - Ну що ж, не хочеш мати справу зі мною, будеш мати з мо­їми друзями. Хай тільки уроки закінчаться».
Після закінчення уроків Рома і Петя помітили, що Антон із друзями чекають Петю біля входу до школи. Рома бачив, що Петя нервується. У цей момент хлопці почули сигнал автомобіля. Це батько Роми приїхав за ними. Коли хлопчики сідали в автомобіль, вони почули, як Антон їм крикнув: «Злякався! Гаразд, побачимось за­втра». На наступний день Петя і Рома зустрілися в роздягальні шко­ли. Петя озирнувся, щоб перекона­тися, що за ним ніхто не спостерігає, відкрив свій портфель і витяг пістолет. Рома оторо­пів і запитав: «Навіщо тобі це?». «Так-от, у бать­ка взяв, - відповів Петрик. - Полякаю Антона і його друзів. Може, вони залишать нас у спокої». Пролунав дзвінок на перший урок. Петя звернув­ся з проханням до Роми. «Поклади цей пістолет до себе в портфель і держи його там для мене, бо я боюся, що мій батько перериє всі мої речі». «Я не можу, - відповів Рома. - Що як мене спійма­ють?». «Будь ласка», - попросив Петрик. «Добре, - відповів Рома. - Але тільки до дзвінка на вели­ку перерву». Рита, з якою Рома дружив, звернула увагу, що він був дуже засмучений, коли зайшов до класу. «Що-небудь трапилося?» - чемно запита­ла вона. «Я не можу сказати тобі, займайся своєю справою», - різко відповів Рома. У тривозі Рома просидів перший урок, йому здавалося, що всі знають про пістолет у нього в портфелі ...
- Як можна закінчити оповідання?
- Як ви думаєте, навіщо Петя приніс зброю до школи, хоча знав, що це заборонено?
- Чому Антон хотів побитися з Петром?
- Між Петром і Антоном виник конфлікт.
Тема нашого сьогоднішнього заняття - «Розв'язання конфліктів без насильства».
11. Основна частина.
1. Бесіда.
- Поясніть, що означає слово «конфлікт»? (Конфлікт - це ситуація, в якій двоє або кілька

людей не хочуть поступатися один одному і не мо­жуть знайти спільного рішення)

Конфлікт - це зіткнення думок, інтересів, ви­борів, які могли виникнути між людьми або гру­пами людей.
_ Які почуття ми відчуваємо, коли стикаємося з
конфліктами?
_ у своєму житті ви, напевно, стикалися з кон­фліктними ситуаціями. Опишіть їх і що ви при­цьому відчували.
(Діти наводять приклади зі свого життя).
_ Судячи з ваших відповідей, ви відчували нега­тивні емоції, здебільшого гнів, роздратування, об­разу. А чи можна було уникнути конфлікту? Яким чином?
_ Так, можна. Треба було поговорити із цією

людиною, або піти, а через деякий час, коли заспокоїтеся, підійти до неї і спокійно пого­ворити, можливо, був правий не ти. Іншими словами, треба було не злитися і кричати (а то й кидатися битися), а зберігати спокій. Що це означає?
(Учитель записує на дошці).
Зберігати спокій означає:
·        Ставитися до інших із повагою.
·        Вислухати думку іншої людини до кінця.
·        Контролювати себе! Не дозволяти гніву та бажанню насилля перебороти себе.
·        Говорити тихо, не ображати.
·        Дати можливість іншій людині відступити.
·        Стримувати себе, наприклад, краще піти, вибачившися при цьому.

·        Іти на компроміс (поступитися в чомусь).
·         у міру можливості використовувати гумор.
2. Самостійна робота учнів.
- А зараз вам потрібно заповнити робочі листи.
Вам потрібно написати, що вас може розсердити, розлютити вдома і в школі.
(Діти працюють самостійно).
_ Тепер перевіримо, що ж у вас вийшло.
Почнемо з того, що вас може розлютити вдома. (Заслуховуються й обговорюються відповіді учнів).
_ Як бачите, будь-який конфлікт можна

розв'язати мирно, не вдаючися до образ та насиль­ства. Але якщо все-таки сам не в змозі впоратися з конфліктною ситуацією, до кого можна зверну­тися за допомогою? (До батьків, учителів, друзів, братів або сестер)
Найголовніше, не робити вчинків і не говори­ти таких слів, про які потім пошкодуєш. Потрібно навчитися контролювати себе. Що це означає? (Навчитися управляти своїми емоціями, не гово­рити зопалу образливих слів).
- Які засоби заспокоєння використовуєте ви, коли відчуваєте, що назріває конфлікт?
_ Спробуємо сформулювати правила «Кон­тролюй себе». По-перше, потрібно порахувати до десяти і назад, дихати глибоко. Продовжте ... (Вчитель записує на дошці).
·        Порахувати до 10.
·        Поговорити про проблему з друзями або близькими .
·        Послухати улюблену музику. Погуляти в парку.
·        Вигуляти собаку.
- Давайте з'ясуємо: піти від конфлікту, тобто, нічого не кажучи, залишити людину, з якою ви ро­зійшлися в думках - це правильне рішення? По­ясніть.
_ Так, це допоможе уникнути сварки, а може,

й насильства, бійки в даний момент, але пробле­ма залишиться. Гнів і образа можуть посилитися, і проблема спливе назовні. Як же бути?
(Потрібно або відразу обом заспокоїтися, порахувати до 10 і поговорити, не підвищуючи один на одного голосу. Якщо в такій ситуації цього зробити не вдається, краще розійтися і через деякий час, коли пристрасті вгамуються, поговорити за сприятли­вих обставин).
- Ви маєте рацію. Погодьтеся, іноді буває так, спочатку здається, що співрозмовник не правий, що твоя думка правильна, а його ні, але через де­який час починаєш розуміти і переконуватися в тому, що все ж таки мав рацію суперник. У вас були такі випадки?
_ Опишіть, коли таке було, і як ви вчинили в цій
ситуації?
- Набагато простіше наговорити неприємних слів, образити людину, ніж потім вибачитися пе­ред нею. Вас можуть пробачити, але все одно змі­ниться до вас ставлення, може навіть образа зали­шитися десь у глибині душі.
ІІІ. Підсумок заняття.
- Що ж таке конфлікт?
- Що означає зберігати спокій у конфліктній ситуації? 

Немає коментарів:

Дописати коментар