Урок 225 (читання)
Тема. Слова ввічливості
Мета: вчити правильно інтонувати речення, вправляти у виразному
читанні, сприяти підвищенню емоційної забарвленості мовлення; активізувати та
збагачувати словниковий
запас
учнів, розвивати словесну творчість дітей, уважність, вміння аналізувати навчальний
матеріал; виховувати культуру мовлення.
Обладнання:
малюнки-ілюстрації за темою «Слова
ввічливості»; фото краєвидів України.
Хід
уроку
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань учнів
1 Слухання вірша М. Чернявського «Рідний край», бесіда про рідний край
— Прочитайте акровірш, визначте відгадку.
(Україна)
РІДНИЙ КРАЙ
У всіх
людей своя святиня,
Куди
не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в пустині рай,
Їм
красить все їх рідний край.
Нема без кореня родини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М. Чернявський
— Як
ви гадаєте, чому М. Чернявський говорить, що кожній людині «...рідніша... своя
пустиня...»?
—
Уявіть, що до нас приїхали діти з іншої країни. Що б цікавого ви розповіли їм
про нашу Батьківщину?
2
Читання тексту «Ми живемо в Україні»
(«Післябукварик»,
с. 10)
3
Відповіді на запитання
— Чим
пишаються і милуються кияни?
— З
чим у тексті порівнюють місто Київ?
— Що
найкраще робити у Криму?
— У
якому краї ми можемо милуватися Карпатськими горами?
— Що
покажуть нам діти Полісся?
— А
чим славиться наш край?
— Чим
багата наша мала батьківщина?
4 Гра
«Читалочка-пірамідка»
— Складіть речення з кожним словом.
край
країна
Україна
українка
українець
український
5 Творча робота
— Додайте голосні у вірш та прочитайте його.
У
р..дн..м.. кр.. .. і с..рц.. сп..в.. ...
Л..л..к.. зд..л..к.. н..м в..сн.. н..с..ть.
У
р..дн..м.. кр.. .. і н..б.. б..зкр.. .. —
Потоки,
п..т..к.., м..в стр..н.. т..ч..ть.
(У рідному краї і серце співає.
Лелеки
здалека нам весну несуть.
У рідному краї і небо безкрає —
Потоки, потоки, мов струни течуть.)
— Знайдіть в цьому вірші слова, в яких
звуків більше, ніж букв. Поясніть чому. (Краї, співає, безкрає)
6 «Зашифроване речення»
— Розташуйте по порядку цифри та прочитайте
речення.
(Добридень
тобі, Україно
моя!)
— Яке
ввічливе слово зустрілося в цьому реченні?
III. Повідомлення теми та мети уроку
—
Сьогодні ми говоритимемо про ввічливі слова, про ситуації, коли їх вживають.
Поміркуємо, для чого ж люди говорять ці слова.
IV. Робота
над матеріалом уроку
1 Вправа для розвитку навичок читання (с. 14, завдання 1
та запис на дошці). Вправляння в інтонуванні окличних речень
Добро
добрий
Добридень!
Добрий день!
Доброго
дня!
2 Слухання
вірша В. Крищенка «Добрий день» (с. 12)
—
Якими словами мама привіталася з дитиною?
— Як
можна ще привітатися?
3 Читання вірша сильними учнями
4 Вправляння в інтонуванні окличних речень
5 Обговорення прочитаного
— Чому все усміхнене довкола?
— Який настрій у дитини, коли вона прокинулася? Чому?
— Які слова промовила дитина мамі?
— А як ви вранці вітаєтеся зі своїми рідними?
6 Робота в парах
— Розіграйте невеличкий діалог — вітання мами і дитини
вранці.
— Доброго ранку, мамо!
— Доброго ранку, синку!
— Бажаю тобі гарного настрою сьогодні та вдалого дня.
— Дякую, любий. Нехай і в тебе все цього дня буде добре.
—
Спасибі, матусю.
7 Вправи на перевірку та розвиток уваги (с. 12, 14,
завдання 2)
Фізкультхвилинка
ПОДОРОЖ ДО ЛІСУ
Петрик йшов, йшов, йшов
І суницю знайшов.
З’їв і далі пішов.
Петрик йшов, йшов, йшов
І горішок знайшов.
З’їв і далі пішов.
Петрик йшов, йшов, йшов
І грибочок знайшов.
Поклав у корзинку
І додому пішов.
(Імітація дій хлопчика.)
8
Проблемна ситуація
— Для
чого людина говорить іншій: «Доброго дня!»?
9 Читання вчителем та сильними учнями
оповідання за В. Сухомлинським «Скажи
людині: “Доброго
дня!”» (с. 14–15)
Обговорення
прочитаного
— Хто
привітався першим?
— Яку
пораду давав синові батько?
—
Чому здивувався хлопчик?
—
Якими словами привіталася бабуся?
— Що
помітив хлопчик після вітання з бабусею?
—
Чому це воно так?
10
Повторне читання оповідання
11
Відповіді на запитання підручника (с. 15)
12
«Скарбничка слів і понять»
• Читання пояснення до вислову листя
заграло (с. 15).
• Пошук цього вислову в тексті.
• Складання з ним речень. (Після дощу листя заграло на
сонці всіма барвами веселки.)
V. Підсумок
уроку
—
Навіщо ж ми вживаємо ввічливі слова?
— Назвіть деякі з них та опишіть ситуації,
коли вони звучать у нашому мовленні.
Немає коментарів:
Дописати коментар