Урок 222 (письмо)
Тема. Наша мова
Мета: надати дітям уявлення про мовлення як засіб спілкування
між людьми, про існування різних мов; мовлення усне і писемне; продовжувати
роботу над закріпленням вивченого матеріалу; вдосконалювати навички читання
складів, слів і речень зі знайомими літерами; формувати вміння робити звуковий
і звуко-складовий аналіз слів, ділити слова на склади; розширювати словниковий
запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, увагу, мислення, інтелектуальні
здібності; виховувати у дітей любов до рідної землі, мови, відчуття краси
поезії, почуття дружби й товариськості, бажання активно працювати.
Обладнання: предметні малюнки; картки із завданнями для групової та
індивідуальної роботи; вірші; малюнок Королеви; підручник «Післябукварик. 1
клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД,
2008.
Підготовча робота: вивчення віршів про мову.
Хід уроку
I. Організаційний момент..
Уже дзвінок нам дав сигнал,
Іна урок він нас покликав.
А отже, часу не втрачаймо,
Роботу швидше починаймо.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Гра «Зникла буква»
2
Каліграфічна хвилинка
Письмо великого півовала (зустрічається при написанні
великих літер Є, С («ес»), Ж («же»), Х («ха»)).
3 Гра «Закінчи моделі»
4
Складання схем поданих слів
— З
трьома словами складіть і запишіть речення.
Олівець, таємничий, поїзд, проміння, терпіння,
розрум’янилося.
III. Повідомлення теми та завдань уроку
—
Сьогодні урок ми проведемо у Палаці мови. Нас зустрічає Королева, яка відкриє
перед вами справжні скарби рідної мови.
Ми в гостях, отже, згадайте, як потрібно поводитись.
1-й учень
Мово, мовонька, рідненька,
Сестро рідна, ніжна ненько,
Вся рідня навкруг зібралась,
Щоб сама ти не зосталась.
2-й учень
Всі візьмемося за руки:
Текст, Речення, Слово, Букви й Звуки.
Ми палац підняли по піщинці,
Йдіть до нього, малі українці!
3-й учень
Хай Вітчизна моя, мов квітучий палац,
Щастям й радістю нам сяє,
Іщоб рідна земля всіх зігріти могла.
Усі (разом). Рідну мову старанно вивчаємо!
—
Рідна мова — то найбільший скарб кожного народу. Адже без мови народ не існує,
не має своєї культури, не знає материнської пісні. Ми повинні берегти та
шанувати мову батьків.
IV. Повторення вивченого матеріалу
1
Робота за підручником (с. 5)
Завдання 1. З вірша «Буква до букви» спишіть перше речення. У
виділеному слові назвіть букви і поділіть його на склади.
БУКВА ДО БУКВИ
Буква до букви — слово вродилось,
заусміхалось, заколосилось.
Слово до слова — думка зродилась,
з уст, ніби пісня, щиро полилась.
Люди без думки — птиці безкрилі,
з думкою люди мудрі й щасливі.
Л. Лужецька
2
Доберіть заголовок до вірша
Мова
в нас така чарівна,
Мелодійно
так звучить,
Поміж мовами царівна.
Як
без неї в світі жить?
Мова
в нас така чудова,
Мелодійна
і ясна,
Солов’їна,
світанкова
І чарівна, як весна.
Б. Пилат
3 Робота в групах
— Випишіть з вірша слова, що характеризують
нашу мову. (Діти працюють на картках.)
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
4
Робота з текстом-анаграмою
— Діти, Королева мови пропонує цікаве
завдання. Потрібно прочитати зачарований текст. Але зробити це слід швидко, за
3 хвилини, бо Королева поспішає.
Прочитайте текст-анаграму. Доберіть
заголовок. Спишіть. Підкресліть слова, у яких звуків менше, ніж букв.
Встановіть зв’язок слів виділеного речення.
иМ леимжо у твраі ан зсіліус. аНд мнаи вокисе нбое. хТио
тьшотепя хтовітверя редев. раТва і кссолоя ен тьухнуворся. ньТі инліщи овахє
шнаі ичоблчя вді нсцоя.
— Я допоможу Королеві перевірити, чи
правильно ви виконали завдання.
5 Продовження роботи за підручником (с. 5)
Завдання 2. Складіть прислів’я. Одне з них запишіть.
Легко сказати,
Мову веде,
|
та важко зробити.
наче мед тече.
а потім скажи.
|
V. Узагальнення вивченого матеріалу
1 Навчальна
гра «Назви
одним словом» (за предметними малюнками)
1) Пиріг, сир, ковбаса, хліб, морозиво — їжа.
2) Соловей, горобець, грак, журавель, снігур — птахи.
Фізкультхвилинка
ДОБРИЙ ДЕНЬ
— Добрий день, добрий день,—
Пальчики сказали,—
Ми сьогодні всіх дітей
Зранку привітали
Пальці обох рук назустріч «кланяються»,
потім ритмічно на кожний склад з’єднуються з одно іменними пальцями рук.
2 Прочитайте. Спишіть прислів’я. Підкресліть слова, у яких звуків більше, ніж
букв. Виконайте звуко-буквений аналіз виділених слів
Ще не встав, а вже їсти просить. Язиком
дірки не залатаєш. Як жінка співає, то голодний чоловік вовком
виє. Як багато хрущів навесні, то будуть проса ясні. Від гнилого яблучка і
здорове гниє.
3 Продовження роботи за підручником (с. 5)
Завдання 3. З окремих слів складіть і запишіть речення.
хороших я друзів маю
Завдання 4. Прочитайте вірш.
Мово наша дзвінка, кришталева,
мудра, стигла, солодка зернина.
Якщо є ти — то житиме вічно
колисковий наш край — Україна.
— З
підкресленими у тексті словами складіть і запишіть речення за поданим початком:
Наша
мова —
4 Робота з картками в парах
— Користуючись олівцем, зберіть дві низки
намиста: «Усне мовлення» і «Писемне мовлення».
VI.
Підсумок уроку
—
Діти, Королева задоволена вашими відповідями. Ви молодці! Вона дякує вам і
запрошує наступного разу в гості.
— Що
сподобалося на уроці?
— Що вам запам’яталося найбільше?
Немає коментарів:
Дописати коментар