вівторок, 13 листопада 2012 р.

Урок 125 (читання) Тема. Звук [ч]. Позначення його буквами Ч, ч («че»)


Урок 125 (читання)
Тема. Звук [ч]. Позначення його буквами Ч, ч («че»)

Мета: ознайомити учнів з буквою Ч («че»), її алфавітною назвою та звуковим значенням; вчити школярів правильно артикулювати звук [ч]; збагачувати лексичний запас дітей; розвивати фонематичний слух; удосконалювати навички читання; виховувати працелюбність, любов до природи, бажання читати книжки, пізнавати нове.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Мовна розминка. Повторення скоромовки
Дві ґави зранку гасали по ґанку.
Ґави просили на ґанку сніданку.
2 Оголошення теми уроку
— Сьогодні, діти, ми будемо вчитися читати слова з буквою Ч («че»).
III. Вивчення нового матеріалу
1 Виділення звука [ч] з мовного потоку
— Якщо ви відгадаєте загадку, то дізнаєтесь, хто завітав сьо­годні до нас на урок.
Ця тварина всім відома,
Ніколи не виходить з дому,
Їсть, гуляє, спить в хатині,
Навіть носить її на спині. (Черепаха)
— Молодці! Черепаха — плазун, який повільно рухається на ко­ротких кінцівках. Голова і кінцівки можуть втягуватися в панцир. А ще, діти, черепахою називають вайлувату, неповоротку людину.
— Черепаха принесла гостинці, а які саме, ми побачимо, коли виконаємо математичні дії.
КАВА – ВА + ЛА + ЧІП – П = … (калачі)
2 Артикуляція звука [ч], віднесення його до приголосних, позначення фішкою
Робиться висновок, що звук [ч] — приголосний, оскільки стру­мінь повітря натрапляє на перешкоду. При вимові звука [ч] кінчик язика треба підносити до піднебіння.
Звертається увага на те, що звук [ч] в українській мові — завжди твердий, і тільки перед [і] — пом’якшений.
3 Орфоепічні вправи
1) Гра «Додай слово
Чу-чу-чу — калачі… (печу).
Че-че-че — добре піч… (пече).
Ча-ча-ча — дай скоріше… (калача).
Чі-чі-чі — їж, будь ласка,… (калачі).
Чи-чи-чи — ти на мене не… (кричи).
Ач-ач-ач — ой, смачний… (калач)!
2) Гра «Впіймай звук»
Чапля чайці чемно мовить:
— Чорногуз пішов на лови.
Чимчикує він до ставу
Через лози кучеряві.
— Назвіть слова зі звуком [ч].
— Які слова вказують на дію предмета? (Мовить, пішов, чим­чикує)
— Які з них мають спільне значення? (Пішов, чимчикує)
— Доберіть інші слова, які б вказували на процес пересування. (Іти, крокувати, прямувати, шкандибати)
4 Звуковий аналіз слів
Учні відгадують загадки і знаходять моделі слів-відгадок.
• Не сани, не віз, а їде без коліс. (Човен)
• Стоїть над водою, трясе бородою. (Очерет)
• Темний шатер увесь світ накрив. (Ніч)
Добирання слів зі звуком [ч] в різних позиціях — на початку, в середині, в кінці слова. (Чайка, чапля, річка, черевички, овечка, курча, піч, річ...)
IV. Ознайомлення з буквою Ч («че»)
1 Аналіз будови. Алфавітна назва
Має рак гострющі клешні,
Ними рак усе розпоре.
«Че», як гілка у черешні,
Що зростає вбік і вгору.
2 Робота за Букварем (с. 86–87)
1) Звуковий аналіз слів з опорою на схеми. Називання за малюнками предметів, у назвах яких є звук [ч] (чайка, часник, порічки, качка, каченята, овечка)
2) Утворення та читання складів із літерою Ч («че»)
ча

че

чу

ач

еч

чі

чи

чо

ич

іч

Учні читають спочатку прямі, а потім — обернені склади.
3) Вправи на розширення кута зору
— Прочитайте друге і п’яте слова. Поясніть їх значення.
4) Читання стовпчиків слів. Порівняння їх у парах
чабан

качка

річка

овечки

чабани

качечка

річечка

вівчарі

— Прочитайте двоскладові слова. (Чабан, річка, качка)
— Прочитайте трискладові слова. (Чабани, річечка, качечка, овечки, вівчарі)
— Прочитайте слова, в яких перший склад наголошений. (Кач­ка, качечка, річка, річечка)
— Прочитайте слова, в яких другий склад наголошений. (Ча­бан, чабани, овечки)
— Прочитайте слово, в якому наголошений третій склад. (Вівчарі)
— Прочитайте слова, в яких перший звук — твердий приголосний. (Чабан, чабани, качка, качечка)
— Прочитайте слова, в яких перший звук — м’який або пом’якшений приголосний. (Річка, річечка, вівчарі)
— Прочитайте слова, які мають пестливе значення. (Качечка, річечка)
5) Читання слів з орієнтацією на виділені злиття (с. 86–87)
6) Читання закликаночки (с. 87)
7) Читання й заучування скоромовки (с. 87)
Фізкультхвилинка
Я печу, печу, печу
Діткам всім по калачу,
Зверху маком потрушу,
В піч гарячу посаджу.
Випікайтесь, калачі,
У натопленій печі!
Буду Васю, Олю, Нату
Калачами частувати!
Г. Демченко
V. Творчі завдання
1 Переставте літери, щоб вийшло нове слово
1
2
3
4
5
к
у
р
ч
а

1
2
3
4
5





(ручка)
2 «Нумо, прочитай!»
— Переставте слова так, щоб вийшло прислів’я.
Сняться, і вночі, і вдень, калачі.
(І вдень, і вночі сняться калачі.)
— Як ви можете пояснити значення цього прислів’я? (У прислів’ї говориться про людину, яка весь час думає тільки про успіх, не бажаючи виконувати будь-яку роботу.)
VI. Підсумок уроку
— З якою буквою ознайомилися на уроці читання?
— Яке звукове значення вона має?

презентація до уроку 125 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар