Урок 221 (читання)
Тема. Наша мова. Робота з дитячою книжкою І.
Січовик «Допиши віршика»
Мета: удосконалювати читацькі навички, вміння працювати з
текстом, розуміти та пояснювати зміст прислів’їв; розвивати прагнення до
розуміння краси природи; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал;
учити дітей бути спостережливими, уважними, розвивати словесну творчість учнів
засобами художнього слова; вчити працювати спільно, формувати позитивне
ставлення до життя; виховувати гуманні почуття, любов до природи.
Обладнання: малюнки із зображенням природи; алфавіт.
Література: 1) Вашуленко М. С., Науменко В. О., Захарійчук М. Д.
Післябукварик: Підручник з рідної мови для 1-го кл. — 3-тє видання. — К. :
Літера ЛТД, 2009. — 112 с. 2) Вашуленко М. С. Буквар: Підруч. для 1 кл. / М.
С. Вашуленко, Н. Ф. Скрипченко. — 5-тє вид. — К. : Освіта, 2005. — 143 с. 3)
Січовик І. П. Допиши віршика: Вірші. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан,
2005. — 16 с.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Відгадування загадок за темою «Шкільне
приладдя»
Сам
тоненький,
Носик гостренький,
В альбомі танцює —
Все намалює. (Олівець)
• Водить букви і слова
Отака цікава штучка.
У руці виблискує здаля
Нова, гарненька... (ручка).
Невеличка хатка,
Там живуть малятка.
Ми їх, гостроносих,
У портфелях носим. (Пенал)
• Бачити — не бачить,
Чути — не чує,
Мовчки говорить,
Добре мудрує. (Книжка)
Для письма, сказати прошу,
Що потрібно взяти?.. (Зошит).
2 Уточнення походження слів перо та олівець
3 Читання за особами оповідання «Перо і Олівець» (Буквар, с. 142–143)
4 Бесіда за запитаннями до тексту
— Хто головні герої оповідання?
— Чим писали люди в давні часи?
— Як
називали людину, що багато писала?
—
Чому перо пером зветься? А олівець?
5
Історична довідка про походження слів альбом, зошит, алфавіт,
буквар, буква
Слово альбом прийшло до нас з латинської мови, альбум —
біла таблиця. Згодом це слово стало позначати книжка з білими аркушами.
А от слово зошит — українського походження, тобто зшиті
листочки для письма, зшиток.
Слово алфавіт прийшло до нас з давньогрецької мови, що
складається з назв перших двох букв — альфа і бета. А якщо взяти перші дві
букви старослов’янської мови, то вийде: аз + буква = азбука. Та власне
українська назва азбуки створена за вимовою перших двох літер алфавіту — «а»,
«бе» (абетка).
Отже, можемо казати і алфавіт, і азбука, і абетка.
Назва буквар утворилася від слова «буква»: букв + ар =
буквар.
А от саме слово буква прийшло в усі слов’янські мови від
німців. Давньонімецьке боко означало дерево бук. У давнину німці саме на
дощечках з буку вирізблювали письмена. Так це слово почало означати і букове
дерево, і дощечку з бука для письма, й літеру, яку вирізали на буковому
брусочку. Спочатку в Україні вживали слово буки — бук для назви літери б, а
пізніше всі літери почали називати буквами.
III. Ознайомлення з «Післябуквариком».
З ним подружить кожен з вас,
Як піде у перший клас.
Бо хоч завжди він мовчить,
Та читати вас навчить. (Буквар)
—
Так, діти, це ваша перша шкільна книжка — Буквар, яку ми з вами терпляче та з
цікавістю прочитали, вивчили всі букви, багато нового дізналися. І Букварик нам для продовження навчання
прислав свого брата — «Післябукварика».
• Розглядування книжки. Визначення авторів підручника.
• Ознайомлення з умовними позначками.
• Читання сильним учнем віршика-привітання на с. 3.
IV. Робота
над матеріалом уроку
1 Ознайомлення
з віршем Л. Лужецької «Буква до букви» (с. 4)
— Як народжується слово?
2 Завдання 1 «Післябукварика» (с. 4)
— Складіть букву до букви, щоб вийшли слова. (Матуся,
радість)
— Як
по-іншому звернутися до матусі? (Мамочко, матуню, ненечко, матінко)
— Чи
усміхнеться мама вам у відповідь?
—
Спробуйте назвати слова, які теж можуть викликати радість людини.
3
Вправи з розвитку навичок читання (с. 6)
— Як
називають розумних людей? (Мудрі) Знайдіть відповідь у скарбничці слів.
4
Словникова робота
Уточнення
значення слів уста, мудрі, премудрі.
5
Читання дітьми вірша Л. Лужецької «Буква до букви» (с. 4)
6
Відповіді на запитання
— Як
же народжується слово?
— А
якщо об’єднати слова, то що народиться? (Думка)
— На
кого схожі, за словами автора, люди без думки? Зачитайте. (Люди без думки —
птиці безкрилі...)
—
Чому ж автор порівнює таких людей з безкрилими птицями?
7
Завдання 2 «Післябукварика»
(с. 4)
Робота
над прислів’ям. Читання, пояснення його змісту.
8
Продовження обговорення вірша
— Зачитайте останні два рядки віршика Л. Лужецької «Буква до букви».
Люди без думки — птиці безкрилі,
З думкою люди мудрі й щасливі.
— Як
почувається щаслива людина? Від чого вона може бути щасливою?
9 Ознайомлення з оповіданням А. Зиміна «Щаслива людина» (с. 7)
— Від
чого герой оповідання отримав радість та став щасливим?
10
Читання сильними учнями оповідання «Щаслива людина»
11
Відповіді на запитання підручника
12 Створення асоціативного куща
Фізкультхвилинка
Сонце спить, небо спить,
|
(Очі затулені долонями.)
|
Навіть вітер не шумить.
|
(Розплющити очі і підняти голову.)
|
Рано-вранці сонце встало
|
(Піднятися на носки,руки піднести вгору.)
|
І проміння всім послало.
|
(Розвести руки у сторони.)
|
V. Робота з дитячою книжкою І. Січовика «Допиши віршика» .
—
Сьогодні ми дійшли висновку, що слово до слова — складеться мова, та без
розумної думки немає людини. Отже, давайте перевіримо свої здібності. У цьому
нам допоможе цікава книжечка Ігоря Січовика «Допиши віршика».
1 Розглядування книжки (автор, назва, ілюстрації)
2 Структура книжки
Невеличкі віршики, в кінці другого рядочка потрібно
додати потрібне слово, вибравши його з трьох поданих.
3
Тренувальна вправа «Рими»
Сонце — ... (кільце, віконце), річка — ... (нічка,
невеличка), сорока — ... (морока, білобока), фарбує — ... (малює), несе — ...
(везе).
4 Робота над текстами книжки
Попереднє читання слів на сторінці у
табличці, за потреби — уточнення їх змісту. Учитель читає вірш — діти додають
словечко.
ЙДЕ ЦАПОК
Йде цапок — зійди з дороги,
Бо у цапа гострі...(вуса, роги, борода).
ЩУКА-ЗЛЮКА
Тремтить від гніву щука вся:
Спіймать не може...(свого хвоста, кита, карася).
КУХОВАР
Я для тата і для мами
Наварю борщу з...(варенням, грибами, лимоном).
НАЙКРАЩА ПТИЦЯ
Найкраща птиця для кота і пса
Усім відома добре — ...
(жар-птиця, метелик, ковбаса).
НА ПРОГУЛЯНКУ
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела...(голубів, курчаток, овець).
ДАЛА МЕДУ
Я по мед до вулика пішла,
там мене ужалила...(сорока, бджола, корова).
ЛІСОВЕ ТАКСІ
По дорозі жук повзе,
На спині листок...(фарбує, малює, везе).
ЇЖАЧОК
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з...(ниток, дроту, голочок).
ЩО ЇЙ СНИТЬСЯ?
Вночі їй завжди півник сниться,
Вона не курка, а...
(гуска, ворона, лисиця).
ХТО ТАКА?
Великі очі й голова —
Не Колобок це, а...
(слон, сова, коза).
РИБАЛКА
Ярослав на камінь сів,
Ловить в річці...
(щук, карасів, мух).
ЯКА ПОРА?
Ну й дивина! Не знає Віта й досі,
Яка пора іде за літом?...
(Четвер, зима, осінь)
МАМИНА НАУКА
Свиня навчала діточок:
— Вмивайте вранці...
(хвостик, лапки, п’ятачок).
А ЯК У НИХ?
Є ім’я у мене і в сестрички,
А щеня і котик мають...
(рибу, клички, назву).
5
Читання дітьми віршів. Розглядування
ілюстрацій
— Чи
підказали вам ілюстрації, яке слово слід дібрати?
VI.
Підсумок уроку
— З
чого складається мова?
— Яку людину називають мудрою?
— Як, на вашу думку, можна зробити людину
щасливою? (Сказати їй добре слово, усміхнутися...)
Немає коментарів:
Дописати коментар