Урок 126 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви ч («че»), складів, слів із
нею. Розвиток зв’язного мовлення. Закріплення вивченого про емоційне
забарвлення голосу
Мета: навчити учнів писати рядкову букву ч («че»),
поєднувати її з іншими буквами у словах; писати склади та слова з нею;
закріплювати навички каліграфічного письма; розвивати зв’язне мовлення
першокласників; закріпити вивчене про забарвлення голосу, вчити дітей
передавати відтінками голосу різні почуття; виховувати працелюбність,
акуратність.
Обладнання: фішки для звукових моделей слів; малюнки черепахи, чашки;
картки з друкованими і рукописними літерами; таблиця «Пиши правильно».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Граматична математика
— Який звук стоїть на початку кожного
слова? Дайте йому характеристику. (Звук [ч] приголосний, глухий, твердий.)
2 Звуко-буквений аналіз слів
— Відгадайте загадку. Виконайте звуко-буквений аналіз
слова-відгадки.
То холодним, то гарячим
Вдома кожен мене бачив,
І співаю я від жару,
І пускаю з носа пару. (Чайник)
— Скільки складів у цьому слові?
— Скільки букв, звуків?
— Який звук позначає буква ч? Доведіть.
— До якої групи предметів належить чайник?
(Посуд) Назвіть інші предмети, які входять до цієї групи.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— На письмі звук [ч] позначається літерами
Ч, ч («че»). Сьогодні будемо вчитися писати рядкову літеру ч («че»). Ми
потренуємося писати склади, слова і речення з цією буквою. Але перед тим, як
почати працювати у зошиті, нам необхідно виконати декілька вправ для пальчиків
та кисті.
РІЧКА ТА РИБКА
«Річка» — хвилястий, плавний рух розслаблених кистей рук.
«Рибка». Вихідне положення: випрямлені долоні притиснуті
одна до одної. Пальці спрямовані в бік «від себе».
Повертати зімкнуті долоні вправо та вліво, імітуючи рухи
риби хвостом.
Хвостиком б’є наша рибка маленька,
В річці живе ця манюня гарненька.
IV. Вивчення
нового матеріалу
1 Демонстрація зразка рукописної літери в сітці зошита
2 Аналіз графічної будови літери ч («че»)
—
Рядкова буква ч («че») складається з двох елементів: фігурної лінії (короткої
похилої риски, що з’єднується з горизонтальною короткою, вигнутою вниз, лінією)
і короткої прямої лінії із заокругленням унизу праворуч.
— На що схожа літера ч («че»)?
На стільчик схожа буква «че»,
Якщо його перевернути.
Уважно ти абетку вчив,
Тепер читай,
Щоб учнем гарним бути!
В. Юречко
3 Засвоєння конфігурації літери
1) Демонстрація написання літери на дошці з поясненням
послідовності зображення елементів
— Рядкова буква ч («че») складається з двох елементів:
фігурної лінії (короткої похилої риски, що з’єднується з горизонтальною
короткою, вигнутою вниз, лінією) і короткої прямої лінії із заокругленням унизу
праворуч.
Алгоритм написання рядкової букви ч («че»)
— Пишемо під рахунок і-раз, два-і.
•
«Письмо» букви у повітрі «носиком»
•
Письмо букви у прописах, спочатку обводячи зразки, а потім під рахунок і-раз,
два-і.
Фізкультхвилинка
(за вибором учителя)
2)
Письмо учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя (тричі)
3)
Аналіз зразка літери в навчальному зошиті (з друкованою основою)
4 Робота в зошиті
Отже, сядьте всі рівненько.
Завдання слухайте гарненько,
Час не гайте ви дарма,
Приготуйтесь до письма.
1)
Обведення поданого у зошиті пунктирного зображення літери
2) «Письмо»
букви у повітрі «носиком»
3)
Самостійне письмо трьох літер. Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок
— Що
не вдалося при написанні літери ч («че»)?
— Яка
з написаних літер найкраща (найгірша)?
— На
що потрібно звернути увагу при подальшому написанні?
5
Письмо другого рядка букви ч («че»). Письмо другої частини рядка під рахунок і-раз,
два-і
6
Письмо буквосполучень
7 Письмо слів, речень з вивченими буквами
V. Розвиток мовлення
1 Читання уривка з оповідання І. Кирія «Добра
мачуха» учителем
У хату зайшла стурбована бабуся й забідкалася, що
загинула велика біла кролиця, котра два дні тому навела кроленят.
Зачувши
це, Гафійка розплакалась.
— А як же кроленята? Як же вони без неї?
— Сама не знаю,— стенула плечима бабуся.
Саме цієї хвилини й порушила мовчанку кішка Сіра. Вона,
мабуть, знудьгувалася в запічку зі своїм кошеням, вийшла до господарів, а ті,
бач, чимось заклопотані й не звертають на неї уваги. Тож і нагадала про себе
голосним «н-н-я-ав».
— Чого тобі, Сіра?— обізвалась Гафійка.— на руки хочеш?Ай-ай-ай! Іне соромно тобі? Велика така!
Цієї весни сіра
привела одне кошеня, і тепер ось, нагодувавши його вволю, захотіла посидіти в
Гафійки на руках.
— Мурчиш, а в нас біда, кроленята без мами залишилися,—
погладила Сіру Гафійка.— Узяла б та й вигодувала, бо загинуть.— І раптом
обличчя її проясніло, радісно зблиснули очі.— Бабусю, дідусю! — вигукнула.—
Може, справді Сірій кроленят підпустити?
Дід з бабою перезирнулися.
— А чого? — сказав дідусь.— Спробуймо!
Іось внесли Гафійка з бабусею в старій дідовій шапці
семеро малюсіньких кроленят. Вони були голенькі й тремтіли.
У запічку, на старій ряднині, лежало, згорнувшись
калачиком, таке ж безпомічне й сліпе, як кроленята, кошеня. Вимостившинавколо
нього чимале гніздо з клоччя, щоб було тепліше, бабусяпоклала туди кроленят.
— Ну, давай сюди Сіру,— звернулася до Гафійки.— Побачимо,
що вона на це скаже.
Гафійка погладила Сіру, підійшла з нею до запічка.
— Іди, моя розумнице, у своє кубельце, це там у тебе
діток побільшало, годуй їх і бережи,— і поклала кішку біля кроленят і кошеня.
Зачувши матір, кошеня запищало і почало тицятися мордочкою
в її живіт. Заворушилися й стали шукати сосків і кроленята. Сіра ж, на диво,
ніскілечки не здивувалася з цього. Вона спершу лизнула котика, а потім по черзі
заходилася лизати кроленят, задоволено муркочучи.
Від радості Гафійка сплеснула в долоні й підстрибнула
вгору.
— Дідусю, бабусю! Прийняла! Сіра прийняла кроленят! Тепер
вони виживуть.
— Чи сподобалося вам оповідання?
2
Переказ уривка декількома учнями з передачею за допомогою відтінків голосу
відповідних почуттів
3
Аналіз розповідей
— У
кого вийшло найкраще?
— З
якою інтонацією вимовляли слова бабусі? Гафійки?
VI. Підсумок уроку
— Яку
букву вчилися писати на уроці?
— Які емоції людина може передати, змінюючи відтінки
голосу?
Немає коментарів:
Дописати коментар