середа, 7 листопада 2012 р.

БАТЬКІВСЬКІ ЗБОРИ «ПРО СЛОВО, ПРО МОВУ ТА МОВЛЕННЯ, ПРО КУЛЬТУРУ СПІЛКУВАННЯ»


 БАТЬКІВСЬКІ ЗБОРИ «ПРО СЛОВО, ПРО МОВУ ТА МОВЛЕННЯ, ПРО КУЛЬТУРУ СПІЛКУВАННЯ»

Підготовка
· До підготовки зборів залучити батьків і учнів класу.
· Запропонувати батькам анкету, завдяки якій вони могли б подумати над темою, проаналізувати, як розвивається і збагачується мова дітей.
Запитання анкети
· Чи надаєте Ви значення розвитку у дитини правильного, грамотного
мовлення? Як саме?
· Чи вміє Ваша дитина регулювати гучність, темп свого мовлення?
· Чи приділяєте Ви увагу культурі спілкування?
·Як Ви вважаєте. Чи вживає Ваша дитина нецензурні слова? Чи проводите Ви профілактичну роботу у цьому напрямку?
· На що потрібно звернути увагу педагогові щодо Вашої дитини?
· Які труднощі у розвитку мовлення відчуває Ваша дитина?
Про що хотіли б дізнатися на зборах, кого пропонуєте запросити?

ХІД ЗБОРІВ
Зацікавити учнів та їх батьків допомагають конкурси на кращого читця, година знавців поезії) урок ввічливості. За допомогою батьків укладаються куплети, сценки із життя класу на тему «Розвиток пра­вильного мовлення і вміння вести бесіду», вікторини, загадки, ребуси до віршів відомих поетів; виготовляються маски казкових героїв, мову яких діти відображають рядками віршів або казок. Батьки добирають вислов­лювання видатних людей про мову і мовлення, виготовляють плакати з цими висловлюваннями.
За кілька днів до зборів сім'ї отримують запрошення у вигляді кни­жечки виготовленої дітьми. Заходячи до класної кімнати в день зборів, батьки одразу опиняються в  атмосфері, що відображає тему зборів: виставки та плакати, тиха музика, оформлені столи.
Слова про чудову, мелодичну, оспівану поетами і письменниками, рідну мову у вступному слові до присутніх доносить учитель, підкреслюючи, що навчити дітей уважно і з повагою ставитися до своєї і чужої мови та мовлення, добре розуміти всі відтінки слів, досконало володіти рідною мовою - це завдання дорослих. Увагу батьків вчителеві потрібно звернути також на проблему засвоєння дітьми усного мовлення, бо неувага до цього питання перешкоджає опанування знань .
Говорячи про рідну мову, необхідно згадати про її красу, образність, емоційність. Блідою або яскравою буде мова дітей, залежить від зусиль дорослих, від того, скільки уваги вони приділяють цьому у сім'ї. Необ­хідна постійна допомога щодо. збагачення словникового запасу дітей, робота над емоційним забарвленням мови,
. Батькам доцільно запропонувати ігри та вправи щодо збагачення мови
дітей, які можна провести в сімейному колі. Ось деякі із них.   .
·  Впізнавання предмета за описом. Що це? (Зелена красуня, замість листя - голки.)
· Робота з антонімами.
Дорога широка, а стежка - ...
Пух легкий, а камінь - ...
· Що буває:
а) свіжим;
б) похмурим;
в) дерев'яним;
г) зеленим тощо?
· Добирання слів, що позначають дії.
Вітер - що робить? (Виє, пил здіймає, листя із дерев зриває, ганяє хмари ... )
· Добирання рим:
Кішка - діжка, шишка - вишка.
На цих зборах необхідно порушити ще одне важливе питання - про культуру спілкування. Чому саме це питання сьогодні є злободенним? Тому, що безтактність, грубість, вороже ставлення до людей виникає, здебільшого, за відсутності виховання в дитячі роки. Зрозуміло, що куль­туру спілкування лише розмовами прищепити неможливо. Якщо дитина чує, як батьки в її присутності дратівливо розмовляють, як кричать на свою дитину сусіди, бачить,як батько відштовхує ногою кошеня та ще й при цьому вилаявся, то згодом і вона почне грубити людям, зривати зло на інших, більш слабких істотах і людях.
У навчанні дітей уміння вести бесіду в нагоді стануть прості пра­вила, якими вчитель озброює батьків (правила надруковані на аркушах для кожної родини).
. • Не говоріть погано про людину, яка відсутня.
· Безтактно переривати розмову, якщо раптом будь-що необхідно за­питати, перш за все необхідно вибачитися.
· Під час розмови незручно випинати своє Я.
·  Під час бесіди необхідно дивитися в очі співрозмовникові, а не в бік, на годинник, не смикати ґудзики співрозмовника, не жести­кулювати.
· Не потрібно розмовляти на великій відстані: через стіл, коридор або вулицю.
· Знаходячись у компанії, не потрібно говорити зі співрозмовником пошепки.
· Пам'ятайте! Будь-яке зауваження сприймається менш образливо, якщо воно є наступним за похвалою.
І насамкінець, робимо висновок: людина не може бути байдужою до рідної мови. Таку байдужість можна пояснити хіба що байдужістю до минулого та сучасного своєї Батьківщини.
Батькам необхідно пам'ятати, що їхня мова як у дзеркалі відобра­жається в мові їхніх дітей. У мові потрібно уникати повторів, неточностей у вимові окремих слів, лайливих слів. Багатство мови можна пізнати, перш за все, завдяки поезії. Пам'ятаймо, що прищеплення культури спіл­кування, вміння вести розмову, підтримувати та рятувати словом, нести людям добро - одне з найголовніших завдань у вихованні дітей.
Після зборів доцільно провести консультації для батьків, діти яких мають відставання у розвитку або мають дефекти мовлення. Робота з розвитку мовлення у таких дітей потребує різноманітних прийомів і засобів, оскільки під час занять змінюється навчальна ситуація і мо­тиви мовлення.
Вчителеві, що добре знає вади кожної такої дитини, необхідно за­пропонувати батькам спеціальні вправи (скласти усне оповідання за малюнком, відповівши попередньо на кілька запитань щодо сюжету; запропонувати алгоритм опису картини і дати учневі завдання їі опи­сати; дати перелік основних запитань і запропонувати переказати текст (розгорнутий та короткий переказ); розробити і запропонувати батькам правила читання (індивідуального - для дитини та сумісного - для батьків і дітей). 

Немає коментарів:

Дописати коментар