понеділок, 5 листопада 2012 р.

БАТЬКІВСЬКІ ЗБОРИ «СIМЕЙНI ТРАДИЦІЇ» («СIМЕЙНI СВЯТА»)


БАТЬКІВСЬКІ ЗБОРИ «СIМЕЙНI ТРАДИЦІЇ» («СIМЕЙНI СВЯТА»)

Пiдгoтoвка

· За тиждень вручити запрошення батькам у вигляді листівки з темою батьківських зборів.
· Святково прикрасити класну кімнату.

·  Записати на магнітофон відповіді дітей на запитання: - Чи любите ви свята? Які свята відзначаєте вдома?
- Чи доводилося вам відзначати свято разом із дорослими, сидіти
за одним святковим столом? Що під час такого свята вам найбільше запам'яталося?
- Чи любите ви подарунки? Чи часто отримуєте їх?
· Підготувати столи для проведення зборів.

ХІД ЗБОРІВ

·Дошку можна прикрасити плакатами з написом: «Єдина справжня розкіш - це розкіш людcького спілкування». (Антуан де Сент-Екзюпері) – «Єдина справжня розкіш - це розкіш людського спілкування»  Чи вміємо ми користуватися цією розкішшю в своїх сім'ях, у колі друзів? Чи навчаємо цього своїх дітей?
· 
Сьогодні на зборах нам необхідно поділитися досвідом,' поговорити про сімейні традиції.
· 
Сімейні традиції - це не лише свята, хоча саме про них ми будемо говорити найбільше, але й святкові обіди кожної неділі, коли збирається вся сім'я, стіл накривається особливою скатертиною, щоденний посуд замінюється святковим тощо. Тоді через багато років літні батьки не бу­дуть самотньо сидіти у неділю за столом.
· 
Якщо 1 вересня Ви з дітьми саджаєте деревце, а перед новорічними святами готуєте подарунки для кожного члена родини та друзів, або 9 Травня по-особливому вітаєте дідуся або сусіда-ветерана, все це скріплює сімейні узи, допомагає у вихованні дітей.
· 
Чи потрібно влаштовувати святкування з нагоди Дна народження дитини? (Заслуховуються відповіді батьків.)
· 
Вмикається магнітофонний запис із відповідями дітей на запи­тання: «Чи любите ви домашні свята? Які у вас бувають свята? Що запам'яталося
- Дитині для повноцінного розвитку свято необхідне як повітря.
Нехай кожен пригадає своє дитинство, і він зрозуміє, що свято для ди­тини - це не те, що свято для нас, це дійсно подія у дитячому житті, і дитина рахує дні від свята до свята, як ми рахуємо роки від однієї важ­ливої події у нашому житті до іншої.
І навпаки, «... тьмяним і сірим було б наше дитинство, якби з нього викинули свята», - писав К, Д. Ушинський.
А як свята допомагають у вихованні дитини?
Загадки, вікторини, пізнавальні ігри розвивають розум дитини. Якщо вдома свято. Потрібно заздалегідь підготувати подарунки, прикрасити кім­нату, все відмити, відчистити - нехай праця входить у життя дитини ..
А коли малюємо, співаємо, читаємо вірші, танцюємо, слухаємо му­зику - хіба ми не виховуємо своїх дітей естетично?
Яке свято відбувається без веселих рухливих ігор, коли спритність і-кмітливість с;:прияють здоровому зростанню? І ще: сім'я - це колектив:
Нехай маленький, різновіковий, та все рівно колектив. І у святковому клопоті яскраво відображається виховне багатство колективної праці.
Як бути, коли свято -:- це, наприклад, Ваш День народження? Ви збираєтеся відсвяткувати його у колі своїх друзів, дорослих, а дитина, спостерігаючи за підготовкою до нього, благає:
«Можна й мені з вами святкувати? Що Ви відповісте? Чи можна посадити дитину за один святковий стіл з дорослими? В якому випадку так, а в якому - ні?
(Після відповідей батьків увімкнути магнітофонний запис відповідей дітей на запитання: «Чи доводилося вам святкувати разом із дорослими, сидіти поряд з ними за одним святковим столом? Що на такому святі вам запам 'яталося?)        
- Як це не дивно, але й дитячі свята, трапляється, дорослі вла­штовують для самих себе. У дорослих свої інтереси, розмови, і дітям на такому святі сумно, а іноді й образливо, адже ніхто не пам'ятає про          винуватця свята.          .
Часто на дорослих святах дитині приділяють особливу увагу Її за­лишають за столом, вона стає свідком розмов дорослих, нерідко бере в них участь. Дитина розповість або зробить щось кумедне - усім це ви­дається забавним, дорослі чекають від неї нових жартів. Дитина звикає бути центром уваги, це розвиває у неї нескромність і розв'язаність.
А буває, що ми полюбляємо демонструвати здібності своєї дитини.
І якщо на святі присутні кілька дітей, влаштовуємо своєрідні «конкурси талантів».
Але дітям зовсім не подобається, коли дорослі наполегливо вимагають від них виступів. Особливо пригнічено почуваються сором'язливі, несмі­ливі малюки. Примушувати їх виступати не потрібно, вони з більшою охотою будуть співати, танцювати, щось розповідати, коли це випаде їм робити, наприклад, у ході гри. Будь ласка, пам'ятайте про це. У Дні народження та на-свята ми даруємо дітям подарунки, вони їх люблять і завжди чекають на них. Дайте, будь ласка, відповіді на такі питання:
- Які подарунки Ви переважно даруєте своїм дітям? (Обмін досвідом.)
      Чи потрібно дарувати їх на свята? Які? Як дарувати подарунки на Різдво та на Новий рік?
- Подарунки завжди повинні бути дещо «на виріст», проте не занадто.
А в міру. Не забудьте про м'ячики та стрибали, спортивний інвентар, про альбоми для малювання та фломастери, про книжки, диски з дитячими піснями, мультиками, кінофільмами та комп'ютерними іграми, набори юного конструктора, техніка, астронома тощо.
Звичайно, подарунки дітям - це зовсім не пустощі, +, тим не менше, саме подарунками легко розпестити дітей. Як Ви вважаєте, чи вміє Ваша дитина приймати подарунки? Чи звертаєте Ви на це увагу? Якою буде відповідь Вашої дитини, якщо їй у подарунок принесли таку саму іграшку, що в неї вже є? .

І-й варіант. Розгорнувши подарунок і подякувавши, дитина говорить: я мріяв (мріяла) про такий (таку, таке) ... !»

2-й варіант «Навіщо мені такий (така, таке) ... ? У мене вже є такий (така, таке) ... »
Вмикається магнітофонний запис відповідей дітей на запитання: ДО вас прийшли гості, вручили подарунки. Чи потрібно їх одразу ж розгор­нути? Що ви скажете, якщо раптом вам подарували таку саму річ, яка у вас вже є?»

(Обговорення батьками питання «Як вручати та приймати пода­рунки».)

- Ви готуєтеся до свята, чекаєте на гостей у своїй оселі. Чи надаєте Ви значення оформленню кімнати під час підготовки до свята?
Як, на Вашу думку, чи потрібно якось особливо прикрашати по­мешкання до свята? Для чого? Що Ви вже щодо цього застосовували у своїй домашній практиці? Як прикрасити кімнату, дім до свята? Від цього значною мірою залежить настрій гостей, а ми, залучаючи своїх дітей до спільної справи, захоплюючи їх підготовкою та очікуванням свята, розвиваємо у них творчі здібності. Звичайно, кращою прикрасою оселі є чистота і порядок.
До урочистостей, зазвичай, наводять особливий святковий блиск: миють, пилососять, натирають ... Нехай до цього залучаються і дорослі, і діти. Але до свята необхідні й особливі прикраси. Прикрашаючи стіни, вікна, стелі, майте міру. Пам'ятайте, що оформлення не повинні повторю­ватися. Кожного разу вигадуйте щось нове, незвичайне, несподіване.
Звичайно, без квітів свято - не свято. Традиційно у вазу ставлять непарну кількість стеблин. Якщо немає квітів, то їх можна замінити осіннім або зимовим букетом, композицією. (Обмін досвідом, секрети майстерності: як зробити «засніжені» гілочки, що врахувати під час ук­ладання композиції тощо.)
Музична пауза
- А тепер поговоримо про святкування Дня народження Вашої ди­тини.
Ситуація. Зустрілися дві матусі та й розмовляють: «У мого сина через два дні буде День народження, ,- поділилася радістю одна з них. - Думаю дітей запросити, пиріжків напечу, салатів наготую, музика буде. Нехай святкують».
«І все?» - поцікавилася співрозмовниця.
«А що ти мені порадиш? Що мені клоуном перед ними бути?» Уявіть, що така розмова відбулася з Вами, і Ваша співрозмовниця
просить у Вас поради. Що б Ви порадили? Чи буде цікавим запропо­новане свято з пирогами, салатами, музикою? Чи запам'ятається воно дітям? Як взагалі потрібно відзначати День народження? Що цікавого Ви можете запропонувати з досвіду Вашої сім'ї?
- Дитина стає дорослішою на рік. Із року в рік пояснюйте дітям, що вони стають дорослішими, сильнішими, розумнішими, більше вміють, більше можуть. У багатьох сім'ях існує звичай відмічати зріст дитини (на стіні, дверній рамі, ростомірі). Нехай дитина бачить, на скільки підросла за рік. Сталою у багатьох родинах є традиція фотографувати дитину у День народження (саму, у колі рідних, друзів).
Планувати свято, укладати програму, запрошувати гостей необхідно заздалегідь. Придумайте разом із дитиною, як запросити гостей, - це можуть бути такі собі вигадливі запрошення, саморобні листівки з малюнками дітей тощо.
Щоб День народження запам'ятався дитині, необхідно заздалегідь ук­ласти продуману програму. Нехай вона містить ігри, атракціони, конкурси, концерти. Прикрасою свята можуть стати й сюрпризні моменти.

Це може бути поява казкового героя - Перевдягненого дорослого, клоуна, фокусника тощо.
Чому ми порушили всі ці питання? А тому, що від того, як ми, до­рослі, проводимо свята, мимоволі надаючи приклад, залежить, як будуть відпочивати наші діти, коли подорослішають, які цінності будуть збері­гати, чому радіти, до чого прагнути. Наші свята повинні бути веселими та цікавими, з приємними сюрпризами, несподіванками, вигадками. Від Вашої фантазії залежить загальний успіх.
Під час урочистостей, що зазвичай проводяться у сімейному колі, подумайте про те, щоб ніхто з присутніх не почувався самотнім, забутим і покинутим. Не забувайте вітати родичів, друзів, близьких людей із різ­ними святами, відзначати видатні події у їхньому житті: даруйте квіти, ялинкові іграшки, різні вироби тощо.
Підсумовуючи, зазначимо, що як результат Ви побачите прояви до­бороти у серці Вашої дитини, небайдужості до оточуючих, уваги, поваги та сердечного ставлення до рідних.

Немає коментарів:

Дописати коментар