середа, 29 квітня 2015 р.

Визначні події в історії 30 квітня.

Визначні події в історії 30 квітня.

1722 – в англійській газеті вперше згадана гра в більярд Зелене сукно, кістяний стукіт куль, що розлітаються, потрапляючи в лузи, дужі чоловіки, які зосереджено прицілюються києм… Все це ми не раз бачили в кіно. Історія більярду губиться десь у пітьмі віків. Є припущення, що більярд зародився іще в стародавньому Єгипті і в нього полюбляла грати цариця Клеопатра (про це зокрема згадується у п’єсі Шекспіра «Антоній і Клеопатра»). Точно відомо, що слово «більярд» походить з Франції (французькою «bille» – «куля»). Більярд був розвагою французьких королів, грали зазвичай на вільному повітрі. Саме тому, коли більярд перемістився в закриті приміщення, ігорні столи почали вкривати зеленим сукном – під колір трави, на якій колись грали в більярд. Кулі не штовхали, а били по них дерев’яними палицями, схожими на ключку для гольфу. Потім у XVII столітті хтось здогадався перевернути цю палицю і бити по кулях її ручкою. Так виник кий. Як бачимо, більярд має довгу історію, але конкретним роком його народження вважається 1722-й, коли у квітневому номері газети «New England Courant» вперше згадано більярд. Саме з цього моменту салонна забавка перетворилася на спортивну гру. Нині існує чимало різновидів більярду – російський, американський, пул. Майже в усіх країнах світу відбуваються змагання з більярду. В ХХ столітті більярд зажив популярності і в Україні, зокрема поет Андрій Малишко був затятим більярдистом і серед друзів славився як чемпіон, чий кий було названо «диво-києм».

1897 – англієць Джордж Томсон відкрив електрон
Так сталося, що іще до вивчення природи електрики люди поставили її собі на службу. Спершу для освітлення – електричне світло було значно яскравішим і приємнішим за газові ліхтарі та гасові лампи – а згодом і для інших цілей. Першим же, хто пролив світло на дію електричної енергії, був молодий англійський фізик Джордж Томсон. На той час вчені вже відкрили катодні промені – потоки електронів, однак цей феномен ще не був роз’яснений. Експериментуючи з магнітним та електричним полями, Томсон вирахував швидкість руху катодних променів – виявилося, що вони рухаються значно повільніше від швидкості світла. Отже, катодні промені не були випромінюванням, а складалися з дрібних часточок. Ці часточки Томсон спершу назвав «корпускулами», однак згодом вони почали називатися «електронами». 30 квітня 1897 року Томсон виступив із доповіддю про дію електронів. Відкриття Томсона вкупі із подальшим відкриттям атомного ядра заклало основи сучасного вчення про атоми, а також збагатило словниковий запас людства новим словом – «електроніка», що стало своєрідним символом ХХ століття.

30 квітня свої іменини святкують Олександр, Семен та Максим
Не забудьте привітати!

вівторок, 28 квітня 2015 р.

Визначні події в історії 28 квітня.

Визначні події в історії 28 квітня.

1784 – французькі вчені створили першу модель вертольота
Всі ми знаємо, що винахідником вертольота є наш земляк, київський інженер Ігор Сікорський. Однак ще до нього чимало вчених поламали собі голови над проектом літаючого човна на гвинтах із лопатями. Прабатьком вертольота вважається Леонардо да Вінчі. В його чернетках взагалі знайдено креслення сили силенної сучасних технічних винаходів – хіба що космічної ракети не було. Був там і проект першого вертольота. Цей проект свого часу не давав спокою Михайлу Ломоносову, який за кресленнями Леонардо намагався збудувати літаючу машину. Перший же справжній вертоліт виготовили французькі вчені Лонуа і Б’єнвеню. Щоправда, їхній вертоліт був іграшковий – лопаті в нього були з пір’я, а двигун – з китового вуса, кінці якого були стягнуті шнурком, обвитим довкола вісі верхнього гвинта. Вус відігравав роль тятиви: коли він натягувався – починали обертатися гвинти. Незважаючи на всю наївність цього пристрою, він таки злетів і долетів до стелі залу Французької академії. Вчені зацікавилися цією незвичною іграшкою, і за допомогою винаходу Лонуа і Б’єнвеню здійснили чимало досліджень в галузі аеродинаміки. А через півтора століття ця іграшка виросла до розмірів гелікоптера (так назвав свій винахід сам Ігор Сікорський), а ще пізніше знову стала іграшкою – іграшковим вертольотом на дистанційному керуванні.

1914 – в США запатентовано кондиціонер
Зважаючи на традиційно спекотне українське літо, кондиціонери і вентилятори стали звичними мешканцями міських квартир. Проблема штучного створення прохолоди тривалий час турбувала вчених. Вперше метод кондиціонування повітря розробив француз Жан Шабанес ще 1815 року, однак втілити його розробки в життя стало можливим значно пізніше. Лише 1902 року в одній з типографій Нью-Йорка з’явилася спеціальна холодильна машина. Щоправда, вона була створена не для того, аби дарувати свіжість робітникам, а для того, щоб боротися із вологістю, яка погіршувала якість друку. І нарешті 1911 року з’явився кондиціонер сучасного типу. Зрозумівши його переваги, кондиціонер одразу почали встановлювати у кінотеатрах та магазинах, незважаючи на дорожнечу перших екземплярів. Практичні американці не жаліли грошей задля власного комфорту. США активно виробляли кондиціонери, аж доки не зіткнулися з конкурентом – Японією, яка з середини 1950-х років також почала виробляти кондиціонери. Цікаво, чиї кондиціонери кращі? Ет, яка різниця – головне щоб свіжість від них була!

 28 квітня свої іменини святкують Анастасія, Андрій та Віктор
Не забудьте привітати!

понеділок, 27 квітня 2015 р.

Визначні події в історії 27 квітня.

Визначні події в історії 27 квітня.

1965 – в США запатентовані одноразові підгузки «Памперс» Причиною багатьох геніальних винаходів та ідей була лінь. Людині лінь було ходити пішки – і вона вигадала колесо. Лінь було тягнути соху – і вона приручила тварин, яких впрягла у соху. Лінь було міняти дитині пелюшки… А от про це розповімо докладніше. Протягом багатьох століть матерів усього світу мучили мокрі пелюшки. Матусям лінь було їх прати – тому й з’явилася така річ, як підгузок, завдяки якому пелюшки лишалися відносно сухими. Перші підгузки виготовляли з льону та вовни. Їх використовували багато разів, просушуючи над вогнем після використання. Такі підгузки дожили аж до середини ХХ століття. Але знову втрутилася лінь – 1957 року американцю Віктору Міллзу, що на той час уже був дідусем, набридло міняти пелюшки своїм онукам. І він винайшов… одноразовий підгузок, який тут же і випробував на власних онуках. Компанія «Procter&Gamble», де працював Міллз, одразу зацікавилася його винаходом, і 1959 року в продажу з’явилися вони, рятівники усіх матерів від каторжної праці – прання пелюшок, одноразові підгузки, які отримали назву «Памперс». Ця назва походить від англійського слова «pamper», що означає «бавити», «плекати». Цікаво, що хоча слово «памперо» означало конкретну марку, однак воно так швидко поширилося світом, що ним почали називати будь-які одноразові підгузки. І хоч як побивалися інші виробники підгузків, аби їх товари не назвали «памперсами», однак нічого не допомагало – слово «памперо» намертво приросло до підгузка. Гадаєте, що памперси виготовляються лише для немовлят? Зовсім ні – багато дорослих також їх використовують. Одноразовий підгузок став простим розв’язанням такої делікатної проблеми, як ходіння в туалет. Космонавти, водолази, альпіністи, полярники потребують підгузків не менше, аніж немовлята.

27 квітня свої  іменини святкують Іван, Антон, Остап, Віктор та Анастасія
Не забудьте привітати!

понеділок, 20 квітня 2015 р.

Визначні події в історії 21 квітня.

Визначні події в історії 21 квітня.
753 до н.е. – легендарна дата заснування Риму Лагідні хвилі Середземного моря омивають Апеннінський півострів. Найвищі в Європі гори Альпи тягнуться від морського узбережжя на північ, перетинаючи всю Європу. Соковиті оксамитові трави гірських долин визначили головне заняття жителів Апеннін – скотарство. Завдяки численним пасовиськам цей край отримав назву Італія – «країна телят». А столиця Італії – місто Рим – протягом багатьох років вважалася центром європейської моди, літератури, всього витонченого і прекрасного. «Еней був парубок моторний…». Всі знають цей рядок – початок поеми Івана Котляревського «Енеїда». Саме з нього, з оцього легендарного Енея і починається історія Риму. Жіноча краса – страшна сила: божественна врода Єлени Грецької, найпрекраснішої з жінок, послужила причиною Троянської війни. «Но греки, як спаливши Трою, зробили з неї скирту гною, він, взявши торбу, тягу дав». Троянець Еней після падіння Трої довгий час «шмигляв по морю, як циганус», аж доки дістався берега Апеннін. Тут він одружився і заснував власне царство. Дружина народила йому двох синів – Ромула і Рема. Але жадоба влади штовхає людей на тяжкий гріх – родич Енея Амул, що сам бажав царювати, наказав слузі кинути хлопчиків у річку Тибр. Проте слуга не зміг втопити немовлят – він просто пустив лозову колиску із хлопчиками за водою. Колиску прибило до берега, де малят знайшла вовчиця. Часом звірі бувають шляхетніші за людей – замість їсти беззахисних люденят вовчиця замінила їм матір, вигодувавши своїм молоком. Згодом хлопчиків знайшов вівчар. Вирісши і змужнівши, брати скинули з трону Амула і вирішили збудувати власне місто на семи пагорбах, що на берегах річки Тибр. Однак двом тісно на одному троні – жадоба влади знову чорним крилом промайнула над братами. Врешті вони вирішили розмежувати свої володіння, для чого був викопаний рів. Якось Рем, бажаючи подратувати брата, жартома перестрибнув через цей рів на його половину. Однак Ромул сприйняв жарт за чисту монету – і вбив Рема. Так він залишився єдиним царем міста, що на його честь було названо «Рим» (італійською вимовляється як «Рома»). Ромул став засновником і першим імператором Римської імперії – наймогутнішої держави давнього світу. А на найвищому пагорбі Риму – Капітолії – досі зберігається бронзова скульптура матері-годувальниці першого римського імператора – вовчиці, яку прозвано Капітолійською вовчицею.

 21 квітня свої іменини святкують Іван, Юлія, Родіон та Марта
Не забудьте привітати!

пʼятниця, 17 квітня 2015 р.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Підсумковий урок. Сторінками улюблених книжок

Тема. Підсумковий урок. Сторінками улюблених книжок
Мета: узагальнити знання учнів з вивчених тем; згадати прізвища, імена письменників та назви творів, які найбільше вразили, полюбилися; вчити обґрунтовувати свій вибір так, щоб викликати інтерес до улюбленого письменника та його творів у своїх однокласників; розвивати смислову, образну пам'ять, вміння узагальнювати; виховувати інтерес до читання творів зарубіжних письменників.
Обладнання: кросворди; картки «Назви країну»; схема аналізу твору; мапа Свропи; робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Розподіл дітей на команди за допомогою лічилочки:
1-ша команда — «Кмітливі»; 2-га команда — «Знайки».
Діти в командах самостійно обирають капітанів, учитель лише тактовно спрямовує цей вибір. У ролі ведучого виступає класовод. До складу журі запрошують учителів, психолога тощо.
II. Повідомлення теми й мети уроку
Діти, сьогодні клас наш незвичайний —
КВК сьогодні в нас!
Клубу веселих і кмітливих Для розумних і умілих Відчиняти двері час.
Будьте готові на подвиг і труд —
Вас цікаві завдання ждуть.
Побажаємо вам удачі І до праці в добру путь!
— А оцінювати відповіді команд буде журі. (Оголошення членів журі.)
III. Основна частина
  1 тур. Кросворд «Відшукай героїв»
1-ша команда2-га команда
м К 0 3 е т т
и А н д і с а
ш к 0 р е к 0
о л е н я т к
с С т а с Б а б
о П і к и д і У
р Л а Р к д У с
о к а Р і н ь я
  2 тур. Гра «Назви країну»
Кожній команді роздають картки з прізвищами авторів вивчених творів. Яка команда правильніше і швидше згадає країну, у якій жив і творив автор, і покаже її на мапі?
1-ша команда2-га команда
Януш КорчакВіктор Гюго
Микола НосовМіра Лобе
Джералд ДаррелВіталій Біанкі
Алан Мілн Едвард Лір
  3 тур. «Дай відповідь»
1-ша команда
— Які твори називають небилицями?
— Чи можуть тварини вижити без людської допомоги? Наведіть приклади з творів.
2-га команда
— Чим оповідання відрізняється від повісті?
— Чи може вовк жити серед людей? Доведіть свою думку на основі прочитаних творів.
  4 тур. «Зобрази улюбленого героя»
Кожна команда вирішує колективно, кого вони будуть зображувати. На столі — 2 аркуші чистого паперу. Всі учасники команд по одному підходять до свого аркуша, кожен учасник малює одну деталь. Яка команда краще зобразить свого героя, та і перемагає.
  5 тур. Конкурс капітанів
Учитель на парті розкладає назви всіх вивчених творів (зворотною стороною). Капітани команд підходять і вибирають один з них. За поданою схемою капітани по черзі мають переказати і проаналізувати твір.
СХЕМА АНАЛІЗУ ТВОРУ
1. Назва твору і автор
2. Жанр твору
3. Тема і мета
4. Стислий переказ твору
  б тур. Складання небилиці
Кожна команда має скласти невеличку небилицю протягом 5 хвилин. Один із учасників команди зачитує її.
 7 тур. Творчий конкурс «Пофантазуй!»
— Із героями яких творів ви подружилися б і чому?
Команди колективно обговорюють це питання, один з учасників дає відповідь.
  8 тур. Хто швидше виконає завдання в зошиті
IV. Підсумкове слово журі. Підбиття підсумків змагання. Нагородження
Примітка. Резервні уроки вчитель планує на свій розсуд. їх можна присвятити обговоренню творів для додаткового самостійного читання та провести на основі завдань робочого зошита.

четвер, 16 квітня 2015 р.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Вірші-небилиці. Алан Мілн «Дідусь Джо»

Тема. Вірші-небилиці. Алан Мілн «Дідусь Джо»
Мета: ознайомити учнів із творчістю англійського письменника Алана Мілна та його творчим шляхом; вчити називати основну відмінність віршів-небилиць від інших творів; висловлювати своє ставлення до прочитаного; удосконалювати навички правильного й виразного читання, уміння працювати самостійно; розвивати образну уяву, здатність розрізняти реальність і вигадку.
Обладнання: мапа світу; таблиця до гри «Схожі хвости»; таблиця для розчитування; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
І.  Емоційне налаштування на урок
Пролунав дзвінок.
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі Діти просто молодці.
II. Мовна розминка
 1 Розвиток мовно-слухової уваги. Гра «Схожі хвости»
Учні добирають слова, схожі за звучанням до запропонованих учителем.
М’ячик — ....... (глечик, стільчик, пальчик);
Дзвінкий — ....... (легкий, м’який, чіпкий);
Говорив — ....... (молотив, колотив, доробив);
Візок — ....... (молоток, колобок, чобіток).
 2 Розчитування (за складовою таблицею)
ді ДО ду ДА ДІ ДИ ДЕ дю де  дя  дьо
СА СУ СІ СИ СЕ СЄ СЮ ся сьо со  сь
НА НО НУ НЕ НІ ни не ня ню  ньо нь
АП ОП УП ІП ЕП ип їп яп юп  єп
III. Актуалізація опорних знань
Перевірка знання творів, заданих для самостійного читання.
— З якими ще авторами небилиць ви познайомились під час читання вдома?
— У чому комічність ситуації, зображеної в небилиці «Трулюлю і Траляля»?
— Що незвичайного намалював автор у вірші «Фарби»?
— Чи розсмішив вас твір Елізабет Флемінг? Чи можна дати відповідь на запитання в назві твору?
IV. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати вірші-небилиці, але вже іншого англійського письменника — Алана Мілна. А працювати ми будемо над дуже веселим його твором «Дідусь Джо».
V. Робота над новим матеріалом
1 Ознайомлення з творчим шляхом поета
— Англійський письменник Алан Мілн народився в Лондоні. Після закінчення школи навчався в коледжі міста Кембриджа. Ще в дитинстві почав писати вірші, оповідання. Першим твором письменника була пародія на пригоди відомого детектива Шер-лока Холмса. Потім — статті, п’єси, казки, детективи, вірші для дітей... Популярністю серед читачів користувалися його поетичні збірки «Коли ми були зовсім маленькими» та «Тепер нам шість».
Усесвітньої слави здобула його повість-казка про Вінні-Пуха. Ведмежа Вінні-Пух, віслючок Іа-Іа, порося П’ятачок, Кролик, Сова — герої казки Алана Мілана.
Ці іграшкові звірята жили в хлопчика Крістофера Робіна, єдиного сина письменника, для якого Алан Мілн і написав свою книжку. Вочевидь, Вінні-Пух був найулюбленішою іграшкою Крістофера Робіна, тому він став основним персонажем твору, одним із найулюбленіших героїв дітей усього світу.
 2 Опрацювання вірша-небилиці «Дідусь Джо»
 1) Слухання вірша, який читає вчитель.
— Чим приваблював дітей Дідусь Джо?
 2) Словникова робота.
Тлумачення малозрозумілих слів.
 3) Читання твору учнями (напівголосно). Відповіді на запитання.
— Що було у чарівному візку?
— Які губи були у Дідуся Джо? А руки і очі?
— Яким ви уявили Дідуся Джо? Чи сподобався він вам?
— Чи є у творі щось таке, чого бути не може?
 4) Різновиди читання.
 • Читання «буксиром» у парі з сусідом по парті.
 • Гра «Дочитай рядок до кінця».
«Щей...», «Всена...», «Чицукерку...», «Добрі...», «І дарує...», «Губи...», «Ачи...».
VI.  Узагальнення й систематизація знань
— Чому розділ має таку назву?
— Пригадайте авторів і назви прочитаних небилиць.
— Які нісенітниці з цих небилиць запам’яталися? Де ви використаєте їх? Для чого?
— Хто написав «Книжку нісенітниць»?
— Яка небилиця вас найбільше розсмішила? Чому?
 2 Робота в зошиті
VIII. Підсумок уроку
Конкурс на кращого виконавця небилиці.
Для додаткового самостійного читання
 • Джеймс Рівс «Казочка про поросят», «Корівки»;
 • Джон Беннет «Кмітливий рибалка».

Зарубіжна література 3 клас Тема. Вірші-небилиці. Едвард Лір «Дід і чайник», «Нове вбрання»

Тема. Вірші-небилиці. Едвард Лір «Дід і чайник», «Нове вбрання»
Мета: ознайомити учнів з незвичайними творами англійського письменника; вчити практично розрізняти небилицю, називати основну її відмінність від інших творів, вибирати та застосовувати під час читання мовленнєві засоби виразності (тон, темп, гучність, логічний наголос та логічні паузи); удосконалювати навички виразного й правильного читання; виховувати відповідальність, працелюбність, організованість.
Обладнання: мапа світу; таблиця для розпитування; скоромовка; ілюстрація до твору «Нове вбрання»; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Емоційне налаштування на урок
Схилились голівки до праці мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилинка не втратилась марно.
II. Вправи на вдосконалення читацьких навичок
 1 Розчитування. Доповнити речення
Ма-ма-ма — ой минула вже... (зима),
Оз-оз-оз — утіка від нас... (мороз).
На-на-на — надійшла... (весна).
Ки-ки-ки — дзюркотять... (струмки).
Ва-ва-ва — зеленіє... (трава).
Хи-хи-хи — прилітають... (птахи).
Ла-ла-ла — квітка... (розцвіла).
Ло-ло-ло — сонце... (запекло).
 2 Робота над скоромовкою
У кухаря Валерика Розварились вареники.
Розварились вареники...
Варениці у Валерика.
Читання у повільному, пришвидшеному та швидкому темпі, тихе й голосне читання.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Наш урок сьогодні незвичайний. На ньому будуть сміх, жарти, веселощі, посмішки, хороший настрій. А подарує їх нам творчість англійського художника-пейзажиста Едварда Ліра, який є автором віршів-небилиць, що з ними ми сьогодні ознайомимося. Що ж це за небилиці і де вони беруться. Давайте послухаємо уважно.
Знаєте, як ще називають небилицю? Побрехенькою і нісенітницею. Здогадуєтеся чому? Зверніть увагу на назву: небилиця від не буває. Такого, про що розповідає цей твір, не буває.
Небилиця — невелике оповідання або вірш розважального змісту, комізм якого будується на алогізмах та каламбурі. Алогізм — це щось позбавлене глузду. А каламбур — дотепна гра слів. Отже, небилиці розповідають про дуже смішне, позбавлене глузду.
Навіщо ж складають небилиці? Щоб розвеселити, розсмішити нас. Раніше небилиці були поширеною розвагою молоді. Виконавець небилиць мав бути талановитим оповідачем. Він завжди попереджав своїх слухачів, щоб вони нічого не спростовували в його розповіді. «Слухайте, дівчата! Я вам розкажу, що зі мною колись було, — та тільки цур! — не перебивати і «брешеш» не казати, а то покину розказувати».
Веселі словесні розваги мали колись діти та молодь! І повірте, таке спілкування було набагато веселішим та кориснішим для розвитку інтелекту й душі, ніж бездумне просиджування перед телевізором.
Сьогодні ми читаємо вірші-небилиці у перекладі О. Мокроволь-ського.
IV. Робота над новим матеріалом
 1 Ознайомлення з творчим і життєвим шляхом поета
— 1846 року в Лондоні вийшла друком невеличка книжечка смішних віршів і ще смішніших малюнків із незвичайною назвою: «Книжка нісенітниць». Ім’я автора не було зазначене.
Книжечка мала успіх, та ще й який!
Призначалася вона для дітей, але й дорослі читали її із захопленням. Це була подія не лише в дитячій, а й у «дорослій» літературі Англії.
«Книжка нісенітниць» одразу ж стала бібліографічною рідкістю: її швидко розкупили, і навіть Британська бібліотека нині не має примірника першого її видання, а мусить задовольнятися третім.
Написав її Едвард Лір, художник-пейзажист і натураліст, що був на той час відомий небагатьом.
Народився він у Лондоні 12 травня 1812 року, а помер 1888 року в Сан-Ремо, в Італії, де прожив останні свої роки.
Злидні й хвороби (хронічна астма, бронхіт, неврози, хворе серце) женуть Е. Ліра з місця на місце, з країни в країну. Лікарі йому рекомендують цілковитий спокій, та на всі хвороби Лір знав одні ліки — працю. Звісно, славетний автор веселих нісенітниць-небилиць і відомий художник міг би легко зробити кар’єру в маєтках англійських аристократів чи й при дворі, адже якось йому довелося навіть дати кілька уроків малювання самій королеві Вікторії, проте він раз і назавжди вибрав непевну долю вільного художника.
Едвард Лір створив свій художній світ — фантастичний, буйний, веселий.
Тож приємного й корисного вам знайомства з Едвардом Ліром!
 2 Опрацювання вірша «Дід і чайник»
 1) Читання вірша вчителем.
— То чому дідисько залишився жити у чайнику?
— Чи може така пригода статися насправді?
 2) Повторне читання учнями вірша вголос (ланцюжком). Відповіді на запитання.
— Підготуйтеся до виразного читання. Будьте вмілими виконавцями небилиці: прочитайте її так, ніби ви переконані, що такі ситуації трапляються у реальному житті.
— Розкажіть, як ви проілюструєте цей веселий вірш.
— Чому цей твір — небилиця?
 3 Опрацювання вірша «Нове вбрання»
 1) Самостійне читання вірша учнями (мовчки).
— Чому одяг діда був дуже незвичайний?
 2) Словникова робота.
Жилетпояс
обнованап’яв
панчохиум’яли
садовинадопалися
підстрибомзухвалий
 3) Робота над заголовком.
— Прочитайте назву твору. Чи вдало автор дібрав її до небилиці? Доведіть свою думку.
 4) Повторне читання вірша вголос. Аналіз змісту.
— З чого пошив собі дід одяг?
— До чого допалися хлопчиська? А корови? Мавпи?
— Чому дід змушений був тікати?
— Чим цікава для вас ця небилиця? Чи є в ній щось правдиве?
— Розгляньте малюнок художника і доберіть до нього рядки з тексту.
 5) Вправи на вдосконалення техніки читання.
— Знайдіть найкоротше й найдовше речення.
— Найдовше речення прочитайте на одному диханні.
— Я читаю слово, а ви швиденько відшукуєте його у тексті разом з прикметниками.
Обновамавпи
сорочкацапище
котлетисвинятина
листяпальто
 4 Робота у зошиті
V.  Підсумок уроку
— Твори якого поета ми сьогодні вивчали?
— Чим вірші-небилиці відрізняються від звичайних віршів?
— З яким настроєм треба читати небилиці?
Для самостійного додаткового читання
Льюїс Керролл «Трулюлю і труляля», Еміль Ріу «Фарби», Елізабет Флемінг «Хто в хатині живе?».

Визначні події в історії 17 квітня

Визначні події в історії 17 квітня

1722 – в Росії запроваджено податок на носіння бороди Коли під час війни Богдана Хмельницького з Польщею у XVII столітті в Україні вперше з’явилися російські посли – народ дивувався і сміявся з їхньої одежі та вигляду: височенні, як димарі, «горлатні» шапки, стоячі коміри – «козирі», влітку ходять у шубах та ще й усі при бородах, неначе попи. А між іншим, рослинність на обличчі була неодмінним атрибутом для російських чоловіків аж до воцаріння Петра І. Причому чим довша борода – тим знатнішою і статечнішою вважалася людина. За ці ось «цапині» бороди український народ і прозвав росіян «кацапами». Ті, щоправда, в боргу не зосталися, і за звичку носити чуби («хохолки») прозвали українців «хохлами». Однак, коли російський престол посів молодий завзятий цар Петро І, багатьом довелося поступитися своїми звичками. Петро чимало подорожував, бував за кордоном, і дуже хотів зробити свою країну освіченою. З цією метою він багато чого у Росії обернув на європейський лад, а молодих бояр відіслав учитися до Європи, сам же виписав у Росію європейських вчителів. За Петра І в Росії з’явилися картопля і кава. Також він наказав своїм підданим вдягатися та зачісуватися на європейський штиб – «боярам бороди обрізати та вбрання європейське носити». Чимало знатних людей були обурені з того, що цар порушує вікові традиції, і не бажали розлучатися із бородами. Тоді цар вдався до хитрощів – всім, хто бажає носити бороду, звелів платити податок – 50 карбованців на рік (величезна сума на ті часи). Отож довелося російській знаті розпрощатися із бородами. Однак простолюд російський продовжував носити бороду аж до ХХ століття. До речі, останнім часом в різних країнах, в тому числі й в Україні борода знову входить у моду. «Бороди гріють в холоди» – як кажуть у народі.

1916 – народився Еленіо Еррера, французький та іспанський футболіст і тренер
Всі хлопці в дитинстві люблять буцати м’яча та мріють бути футболістами, однак лише окремі щасливчики виходять на справжнє футбольне поле. Таким щасливчиком був аргентинець Еленіо Еррера. Почавши грати у футбольному клубі Марокко, він згодом увійшов до складу найсильніших клубів Франції та Іспанії. Будучи водночас і гравцем, і тренером, Еррера розробив нову оборонну стратегію гри – «катеначчо» (в перекладі з італійської – «засувка»): четверо захисників команди персонально опікали нападаючих суперників, а ззаду їх підстраховував п’ятий гравець – «ліберо» («чистій»). За винайдення цієї дієвої стратегії Еррера отримав прізвисько «Маг». Саме за Еррери кубкові зустрічі почали вибудовувати за принципом «нічия в гостях, перемога вдома». Еррера був прискіпливим тренером, слідкував за дисципліною як на футбольному полі, так і поза ним. Його вираз «Хто не віддається грі повністю – не віддається їй взагалі» став крилатим. Здається, такий вислів може стосуватися не лише футболу, чи не так?

  17 квітня свої іменини святкують Катерина, Георгій, Микита та Яків
Не забудьте привітати!

середа, 15 квітня 2015 р.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Оповідання та казки про тварин. Премчанд «Зміїний камінь»

Тема. Оповідання та казки про тварин. Премчанд «Зміїний камінь»
Мета: ознайомити учнів з оповіданням індійського письменника про цікаве й незвичне у світі природи; навчати пояснювати, хто є героями оповідання, висловлювати власні міркування щодо прочитаного; узагальнити та систематизувати знання, здобуті під час вивчення теми «Брати наші менші»; заохочувати учнів до читання творів зарубіжних письменників; розвивати усне мовлення, кмітливість, винахідливість, уяву; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї.
Обладнання: мапа світу; таблиці до вправи, на формування уміння слухати й говорити, гри «Читання слів на одному диханні»; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Емоційне налаштування на урок
Всі почули ви дзвінок —
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок наш розпочинаймо.
II. Мотивація навчальної діяльності
 1 Вправа на формування уміння слухати й говорити
— Скоротіть речення послідовно, довільно, але зберігаючи основний зміст.
Добути чудовий зміїний камінь надзвичайно тяжко.
Добути зміїний камінь надзвичайно тяжко.
Добути зміїний камінь тяжко і т. ін.
 2 Читання слів на одному диханні
Світає (вітає)зірка (Ірка)
рясний (ясний)цікава (кава)
заглядала(дала)навколо(коло)
звичайна (чай, звичай)сховалися (вал) (овал)
— Придивіться уважно до цих слів. У кожному з них заховалися інші слова. Знайдіть їх!
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми познайомимося з дуже цікавим оповіданням індійського письменника, про цікаве й незвичне у світі природи. Будемо вчитися аналізувати текст, виділяти ознаки описуваних явищ, подій, висловлювати здогадки щодо можливого розвитку подій.
IV. Робота над новим матеріалом
1 Ознайомлення з біографією письменника
— Видатний індійський письменник Премчанд (псевдонім Джан-ната Рая) народився 1880 року неподалік старовинного міста Бена-реса в родині бідного поштового урядовця. Змалку живучи серед трудового народу, майбутній письменник добре знав його радощі й горе, навчився любити рідну країну та ненавидіти її гнобителів. Першу книжку оповідань Премчанда 1907 року було публічно спалено англійською владою за антиколоніальне спрямування (Індія тоді була колонією Англії). Проте це не зупинило юнака на обраному ним шляху. Він писав далі, все життя залишаючись переконаним противником колоніалізму.
Премчанд створив майже триста оповідань, понад десяток романів, багато творів для дітей. Він був одним із організаторів і першим головою Асоціації прогресивних письменників Індії. Помер Премчанд 1936 року.
 2 Ознайомлення з оповіданням «Зміїний камінь»
 1) Слухання оповідання, яке читає учитель.
— Хто є головним героєм нашого оповідання?
— Який подарунок захотів зробити йому приятель?
 2) Словникова робота (у робочому зошиті).
 3) Повторне читання твору учнями (вголос). Аналіз змісту.
 4) Вправи на розвиток швидкості читання.
  Гра «Хто швидше?»
— Знайдіть речення, яке починається словами: «пароплав», «деякий», «раптом».
— Прочитайте речення, у яких останніми словами є «Коломбо», «змію», «світло».
— У першому абзаці знайдіть і прочитайте двоскладові слова. (Коли, служив, мені, разу тощо)
— У другому абзаці відшукайте слово, у якому 5 букв і 6 звуків.
V. Узагальнення й систематизація знань. Робота в зошиті
VI. Підсумок уроку
— Чи сподобалися вам твори цього розділу?
— Який з них найбільше сподобався і чим саме?
Для тих, хто любить читати
— Прочитайте оповідання «СлонМоті», «Мавпа Мітху» і наступного заняття поділіться з нами своїми враженнями.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Оповідання та казки про тварин. Джералд Даррел «Цикламенові гаї»

Тема. Оповідання та казки про тварин. Джералд Даррел «Цикламенові гаї»
Мета: ознайомити учнів з оповіданням англійського письменника; пробуджувати інтерес до тваринного світу; вчити знаходити у структурі тексту художні описи природи, самостійно визначати головних і другорядних персонажів, складати план до тексту і вміти ним користуватися під час переказу прочитаного; удосконалювати навички виразного і правильного читання; розширювати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи і дбайливе ставлення до неї.
Обладнання: мапа світу; маршрутний аркуш; таблиці до ігор «Точно і швидко», «Незвичайна математика»; скоромовка, дипломи; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Емоційне налаштування на урок
— Рада знову вас вітати і урок наш розпочати,
Будемо навчатись гарно, швидко весело і вправно.
— Настрій?
— Супер!
— Погода?
— Клас!
— До роботи! Все гаразд!
II. Повідомлення теми і завдань уроку
— Діти, у нас сьогодні незвичайний урок, урок-марафон. Він відрізняється від звичайного тим, що ми будемо працювати, уявно подорожуючи, але в умовах класного приміщення. Долаючи зупинку за зупинкою, ми вивчатимемо новий матеріал. Отже, ознайомимося з нашим маршрутним аркушем.
№НазваЗавдання,Підпис
з/пзупинкиякі потрібно виконатиначальника
станції
1Поміркуй!Гра «Точно і швидко.
 Хто або що? »
2Порахуй!Гра «Незвичайна
 математика»
3Поспіши!Читання скоромовки
4Дізнайся!Ознайомлення з темою
 уроку і біографією автора
5Читай!Читання оповідання
 «Цикламенові гаї»
6Відповідай!Аналіз змісту твору
7Склади і перекажи! Складання плану до тексту
 і переказу за планом
8Порадій!Отримання дипломів
 за гарні успіхи на уроці
III. Робота над новим матеріалом
— Вирушаємо у подорож! Будьте дуже уважні й активні, адже наприкінці маршруту найактивніші учні будуть нагороджені дипломами.
 » Зупинка 1. Поміркуй!
Гра «Точно і швидко. Хто або що?»
Кує— ... (зозуля)дзижчить— ...
Гавкає— ... (собака)варить— ...
Каркає— ... (ворона)реве— ...
Нявчить— ...шипить— ...
  Зупинка 2. Обчисли!
Гра «Незвичайна математика»
— Виконайте дії і прочитайте результат.
Про - ро + так - к + хи = ... (птахи)
Зоря - оря + віра - а + і = ... (звірі)
Кінь - нь - і + ом + ахи = ... (комахи)
Рибак - бак + бик - к = ... (риби)
— Яким одним узагальнювальним словом можна назвати всі утворені слова?
  Зупинка 3. Поспіши!
Читання скоромовки на одному мовному видиху
Летів горобець через безверхий хлівець,
Ніс четверик гороху без червотоку,
Без червоточини, без прачервоточини.
  Зупинка 4. Дізнайся!
Повідомлення теми уроку, біографії автора
— Сьогодні ми продовжимо читати твори про тварин та познайомимося з англійським письменником Джеральдом Малколмом Дарреллом і його цікавим оповіданням «Цикламенові гаї».
Джеральд Даррелл — відомий англійський зоолог і мандрівник, автор літературних творів, статей, кінофільмів, радіо- та телепередач про природу.
Народився він 1925 року в сім’ї інженера в індійському місті Джамшедпур. Екзотична природа Індії справила надзвичайно сильне враження на маленького Джеррі, першим словом якого було «зоопарк».
Батько Джеррі помер, коли хлопчикові виповнилося три роки, залишивши дружину з чотирма дітьми. А через кілька років Дар-реллм переїхали до Греції на острів Корфу. Протягом шести років Джеррі міг спостерігати життя рослин і тварин на цьому чудовому острові.
Захоплення хлопчика природою проявилося у збиранні змій, жаб, птахів та інших тварин. Саме щасливому життю на Корфу була присвячена одна з найпопулярніших книг Дж. Даррелла «Моя сім’я та інші звірі».
1939 року родина переїжджає до Англії. Тут після закінчення коледжу Джеральд Даррелл йде працювати спочатку в зоомагазин, а згодом — доглядачем тварин у зоопарку. І від того часу Джеральд — учасник експедицій до Африки, Південної Америки, Нової Зеландії, Австралії — займається відловом тварин для зоопарків. Проте Даррелл мріє створити власний зоосад, у якому б утримувалися тварини, що в природних умовах перебувають на межі вимирання.
1958 року Джеральд Даррелл заснував невеликий зоопарк на острові Джерсі, що мав на меті збереження і розмноження диких тварин, які вимирали. Нині Джерсійський зоопарк відомий на весь світ. Протягом усієї своєї діяльності Даррелл пропагував ідею збереження природи, ділився досвідом щодо утримання тварин у неволі.
Літературною діяльністю Джеральд Даррелл зайнявся за порадою свого брата, відомого англійського письменника, який запропонував йому писати книгу про свої експедиції. Твори Джеральд а Даррелла вирізняють тонкий гумор, цікавий сюжет. Діяльність Джеральда Даррелла як директора зоопарку, письменника-натураліста, зоолога мала надзвичайно велике значення у справі збереження рідкісних видів тварин.
  Зупинка 5. Читай!
Опрацювання твору «Цикламенові гаї»
 1) Слухання твору учнями. Перевірка первинного сприймання.
— Як вже від самого початку зрозуміло, що події відбуваються не в нашій країні?
— Хто розповідає цю історію?
 2) Словникова робота.
 3) Читання оповідання учнями мовчки.
 » Зупинка 6. Відповідай!
Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання
— З якою метою хлопчик взяв сороченят із гнізда?
— Як він себе виправдовував? Чи добре так чинити? Як герой ставиться до птахів?
— Чому сім’я Джеррі так по-різному поставилася до птахів?
— Оцініть поведінку мами і дітей?
— Назвіть головних і другорядних персонажів.
— Чи тримаєте ви вдома якихось тваринок? Як ви їх доглядаєте?
 Зупинка 7. Склади й перекажи!
Колективне складання плану прочитаного і переказ оповідання за планом
IV. Підсумок уроку
 Зупинка 8. Порадій!
Підсумок подорожі. Вручення дипломів
— Чи правильно зробив хлопчик, взявши собі двох пташенят?
— Що ви зрозуміли, прочитавши це оповідання? Як потрібно ставитися до всього живого?
— Назвіть головну думку твору.
— А зараз найактивніші учні отримають дипломи за подолання перешкод під час нашої подорожі.
Завдання для ерудитів
— Прочитайте самостійно продовження розповіді про витівки сорок, щоб зрозуміти, що хлопець насправді любив своїх підопічних.

вівторок, 14 квітня 2015 р.

Визначні події в історії 16 квітня.

Визначні події в історії 16 квітня.

1912 – перша жінка-пілот здійснила авіапереліт
Ніде правди діти – чоловіки нерідко ставляться до жінок як до «слабкої статі», чиє місце на кухні. Надто ж коли це стосується таких чоловічих занять, як керування машиною абощо. Існує навіть забобон: якщо дорогу тобі переїхала жінка за кермом – бути біді. Але жінки довели, що можуть керувати не лише автомобілем, а й навіть літаком. Вперше жінка здійнялася в небо 1912 року. Цією сміливицею була американка Гарріет Квімбі, журналістка, що захоплювалася авіаторством. 1911 року Квімбі стала першою жінкою пілотом, а через рік здійснила історичний політ, перелетівши протоку Ла Манш за годину. Літак, на якому вона здійснила цей переліт, нині перебуває в музеї. До речі, історія любить повтори. 1964 року цього ж дня – 12-го квітня – американська льотчиця Джеральдіна Мок приземлилася в Німеччині, ставши першою жінкою, яка здійснила політ довкола Землі. Так що, хлопці, не ображайте дівчат, кажучи, що їхнє місце на кухні. І в свою чергу запам’ятайте – всі великі кухарі були чоловіками!

1889 – народився Чарлі Чаплін, видатний американський кіноактор-комік
Слово «клоун» в наші дні сприймається як образливе. Клоунада довгий час вважалася несерйозним заняттям – смикати руками й ногами та корчити пики, аби розсмішити людей. Однак у ХХ столітті з’явилася людина, яка перетворила клоунаду на високе мистецтво. Звали цю людину Чарлі Чаплін. Англієць за походженням, він грав у театрі, оволодів мистецтвом пантоміми, і якось побував на гастролях у США, що на той час були столицею світового кінематографу. Нове мистецтво – кіно – так захопило Чапліна, що він вирішив лишитися в Америці і присвятити себе йому. Однак на той час в кінематографі ще не було ні кольору, ані звуку. Це збільшувало вимоги до акторської майстерності – актор мав грати на екрані максимально виразно, аби глядачі пройнялися його грою. Чарлі Чаплін використав всі свої навички міма для створення нового жанру – німої комедії. У своїх фільмах Чаплін створив особливий образ Волоцюги – маленького чоловічка, вдягненого у смішні речі великого розміру, який поневіряється сучасним людним містом і зазнає багатьох пригод. Цей образ вийшов настільки чарівним та поетичним, що Чаплін майже одразу здобув визнання та любов глядачів. Його німі комедії, де все було засновано на акторській грі та трюках, викликали в глядачів гомеричний регіт – нічого подібного їм ще не доводилося бачити. Найвідоміші фільмі Чапліна «Малюк», «Вогні великого міста», «Великий диктатор», «Вогні рампи», «Нові часи», «Золота лихоманка» увійшли в золотий фонд кінокласики, а Чарлі Чаплін визнаний одним з найкращих коміків за всю історію кіно. Якось було проведено конкурс двійників Чарлі Чапліна, в якому взяв участь інкогніто сам актор. І він посів третє місце! Недаремно кажуть, що шанувальники знають своїх кумирів краще, ніж вони себе.

16 квітня свої іменини святкують Микита, Ксенія, Марія та Юлія
Не забудьте привітати!

субота, 11 квітня 2015 р.

Визначні події в історії 13 квітня.

Визначні події в історії 13 квітня.
1766 – народився Джозеф Брама, знаменитий англійський винахідник
Англія – перша країна, що стала на шлях машинної цивілізації. Саме там з’явилися перші двигуни – парові турбіни, та перший транспорт, що рухався без кінної тяги – паровоз. А ви думали, що англійська мова просто так стала міжнародною? Ні, вона мандрувала в інші землі разом із англійськими технічними новинками. Одним з людей, що створили образ нової, «машинної» Англії, був Джозеф Брама. Хоча за професією він був столяром, однак до безтями захоплювався наукою, і завдяки своєму хобі подарував світу безліч важливих відкриттів. Він винайшов гідравлічний прес, чим здійснив революцію у промисловості, а також сконструював папероробну машину, верстат для друкування грошей, ручку зі сталевим пером і сейф. Окрім неабияких винахідницьких здібностей природа обдарувала Браму ще й чудовим почуттям гумору. Він вирішив запропонувати людству головоломку, вельми складну для розгадування. Цією головоломкою був замок його власної конструкції, який практично неможливо було відкрити відмичками. Брама виставив цей замок у вітрині своєї крамниці разом із оголошенням, що він заплатить 200 гіней (англійських золотих монет) тому, хто зуміє цей замок відкрити. Багато хто пробував це зробити, але врешті-решт повертався з крамниці Брами з порожніми руками, а хитрий інженер-самоук лише посміювався. За його життя ніхто так і не розгадав цю головоломку. Та все таємне колись стає явним – відшукався майстер, який зумів відкрити замок Брами. Сталося це, щоправда, через 67 років після винайдення замка – винахідника на той час уже не було на світі, тож нікому було заплатити 200 золотих монет. Віртуозом, що розгадав замок-головоломку, виявився американський слюсар Альфред Хоббс. Сталося це 1851 року. Щоправда, Хоббсу довелося добряче попотіти – на зламування замка він витратив 51 годину, тобто більше двох діб! Творець замка Джозеф Брама таки вмів жартувати…

13 квітня свої іменини святкують   Ганна та Іван
Не забудьте привітати!

середа, 8 квітня 2015 р.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Оповідання та казки про тварин. Віталій Біанкі «Мишенятко Пік»

Тема. Оповідання та казки про тварин. Віталій Біанкі «Мишенятко Пік»
Мета: ознайомити учнів з літературною казкою російського письменника; вчити знаходити у структурі тексту художні описи природи, тварин, пояснювати їхню роль у творі; розвивати навички свідомого та виразного читання; збагачувати словниковий запас; виховувати позитивні моральні якості.
Обладнання: мапа світу; картки для підготовки до читання, до гри «Знайди помилку»; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
І.  Емоційне налаштування на урок
— Сьогодні ми помандруємо до чарівного міста. Ми з ним нерозлучні в дитинстві, але й дорослими не забуваємо про нього, бо мудрість, добро, краса його невичерпні. Отже, ми мандруємо до казкового міста. Це дуже велике місто. Зупиняючись на його вулицях, ми відкриватимемо щось нове і цікаве.
В Казкове місто вирушимо разом,
Перешкоди всі пройдем.
А хто буде сумувати,
Із собою не візьмем.
 1 Зупинка на вулиці Народній
— Дуже звичне для нас слово «казка», а який глибокий зміст ховається за цим словом!
— Із чим асоціюється у вас це слово?
— Казки почали складати ще в глибоку давнину і передавали в усній формі із століття в століття, з покоління в покоління. Над казкою працювали сотні, тисячі людей.
— Як називаються такі казки? (Народні)
Учитель відкриває ілюстрації до народних казок. Поряд вивішує назву «Народні казки».
— Перша вулиця, якою ми пройдемо, — це вулиця Народна.
— Назвіть казки, які ви впізнали на малюнках.
 2 Зупинка на вулиці Літературній
— Казки, як правило, розповідають, а не читають. Ці традиції збереглися з давніх часів, коли люди ще не знали писемності. Одні розповідали, а інші, такі як І. Франко, О. Пушкін, Г. К. Андерсен, брати Грімм, Шарль Перро, записували ці казки. Письменники щось доповнили, щось змінили, і ми з вами отримали авторські літературні казки.
Наша подорож триває, ми на вулиці Літературній.
Учитель відкриває дошку, на якій — малюнки будиночків. Біля кожного з них — аркуш паперу із завданням для дітей.
— Але ці будиночки порожні, їхні жителі залишили записки, у яких вказують, де вони.
Діти по черзі виходять до дошки, беруть записку і читають уголос, а решта відгадує, герої з якої казки там живуть і хто автор.
1) Я дуже хочу з вами познайомитись, але соромлюсь своєї гидкої зовнішності. (Г. К. Андерсен «Гидке каченя»)
2) Терміново викликали лікувати звірів в Африку. (К. Чуков-ський «Айболить»)
3) Пішла до бабусі, понесла їй пиріжки. (ПІ. Перро «Червона Шапочка»)
4) Побіг у школу, бо нічого не знаю. (М. Носов «Пригоди Незнайка та його друзів»)
5) Ми з Гердою у саду садимо троянди. (Г. К. Андерсен «Снігова королева»)
6) Пішла провідати семеро гномів. (Ш. Перро «Білосніжка і семеро гномів»)
7) Я в гостях у П’ятачка. (Алан Мілн «Вінні-Пух і всі, всі, всі...».)
II. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми здійснимо подорож до країни казок російського письменника Віталія Біанкі. А хто буде головним героєм цієї казки, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте цю загадку.
Хвостик — як ниточка,
Сама — як калиточка,
А очі — як насінинки. (Мишка)
III. Робота над новим матеріалом
 1 Ознайомлення з біографією письменника
— Коли майбутній російський письменник був ще маленьким хлопчиком, він понад усе любив читати й слухати розповіді про дивне та різноманітне життя мешканців дикої природи. Його дім перетворився на справжній маленький зоопарк. І не дивно, адже батько Віталія був відомим ученим-природознавцем. Під час тривалих прогулянок у лісі він розповідав синові про кожну травинку та комашку, про пташку та звірятко.
За допомогою батька хлопчик захоплено гортав сторінки великої, сповненої пригод і чудес книги, назва якої — Жива природа.
Потім хлопчик виріс, закінчив Петербурзький університет і сам став ученим, дослідником, мандрівником, письменником.
Упродовж 25 років, подорожуючи з біноклем та записничком, Віталій Біанкі створив майже двісті казок, оповідань та повістей. Цю справжню енциклопедію життя лісу та його великих і малих мешканців перекладено багатьма мовами світу.
Найбільш популярні серед дітей його книги «Лісова газета», «Оповідання та казки», «По слідах», «Де раки зимують» та інші.
Прочитай його чудову казку про хороброго мишенятка Піка, і тобі неодмінно схочеться ознайомитися з іншими творами письменника.
 2 Ознайомлення з казкою «Мишенятко Пік»
 1) Читання казки вчителем.
 2) Словникова робота.
Прилаштували — причепили, прив’язали.
Роздобути — відшукати, знайти.
Врозтіч — утікати хто куди.
Безпомічним — слабким, незахищеним.
 3) Самостійне читання учнями та аналіз прочитаного.
— Як маленьке мишенятко потрапило на дитячий кораблик?
— Яким зображено звірятко?
— Чи можна цю подорож назвати приємною? Чому?
— Що допомогло йому врятуватися?
 4) Вибіркове читання.
— Знайдіть і зачитайте, які небезпеки чатували на Піка.
— Відшукайте уривок про те, як сталася корабельна аварія.
 5) Гра «Кидок — засічка».
Учитель читає початок абзацу, учні знаходять його у тексті і по черзі продовжують читати протягом ЗО с за командами учителя.
  • « Прилаштували вітрило...»
  • «Легке суденце...»
  • «Риболов побачив...»
  • «Пік не вчився...»
IV. Узагальнення й систематизація знань
  1 Гра «Знайди помилку»
Учитель роздає учням картки з окремими реченнями з казки. Учні відшукують це речення у тексті і визначають, чи є в ньому помилка.
Наприклад:
«Вітер гнав його все далі від дітей» (від берега);
«Риболов побачив мишенятко і окуня у воді» (і щуку).
— Які інші назви можна дібрати до цих частин казки?
— Розкажіть про пригоди Піка від його імені.
  2 Робота в зошиті
V. Підсумок уроку
— Із якою казкою за жанром ми ознайомилися сьогодні?
— Яка головна думка цього твору?
— Як ви вважаєте, чого навчає ця казка?
— Дайте характеристику Піку: сміливий, кмітливий,...
Для тих, хто любить читати
— Самостійно прочитайте про подальші пригоди мишенятка у розділах «Страшна ніч», «Хвіст-чіплялка та шерстка-невидимка», «Кінець мандрівки».

Зарубіжна література 3 клас Тема. Оповідання та казки про тварин. Ян Грабовський «Рекс»

Тема. Оповідання та казки про тварин. Ян Грабовський «Рекс»
Мета: ознайомити учнів з оповіданням польського письменника Яна Грабовського; вчити називати основні ознаки оповідання як жанру, знаходити у структурі тексту художні описи тварин, пояснювати їх роль у творі; пробуджувати інтерес учнів до тваринного світу; розвивати навички виразного читання і стислого переказу тексту; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї.
Обладнання: таблиця складів; мапа Європи; таблиця до гри «Знайди пеньок»; картини із зображенням вовка; робочий зошит.
Хід уроку
І.  Емоційне налаштування на урок
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Щоб нам швидше до неї потрапить,
Потрібно екзамен кмітливості скласти.
Тож сядьте рівненько, стежте уважно,
Щоб здогадатись було нам неважко.
— Щоб здогадатися, до якої країни ми сьогодні потрапимо, потрібно пригадати, які країни є нашими сусідами. В одній із цих країн і проживав автор дуже цікавого оповідання, з яким ми сьогодні ознайомимось. Але перед тим, як почати працювати, підготуймося до роботи.
II. Вправи на вдосконалення читацьких навичок
1 Розчитування
За таблицею учні читають склади.
1 к ак ок ук ик ік ек єк як юк
2 л ла ло лу ли лі ле лє ля лю
3 л ал ол ул ил іл ел єл ял юл
4 м ма мо му ми мі ме мє мя мю
5 м ам ом ум им їм ем єм ям юм
6 н на но ну ни ні не не ня ню
7 н ан он ун ин ін єн єн ян юн
 2 Вправа на розвиток уважності
  Гра «Знайди пеньок»
У таблиці записані однакові слова, а серед них є таке, що відрізняється лише однією літерою. Слова показують дітям протягом кількох секунд. За цей час вони мають знайти і назвати це слово, тобто «пеньок».
Нісгнівносили
нісгнавносили
рісгнівносили
нісгнівкосили
III. Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми уроку
— З давніх-давен тварини живуть поряд з людьми. Про їх дружбу написано безліч творів. «Мову» звірів, птахів, комах може зрозуміти лише той, хто доброзичливо спостерігає за ними, не втручається в їх життя, але потрібної миті приходить на допомогу.
Твір, що ми опрацьовуватимемо сьогодні, напевне викличе у вас теплі почуття і бажання більше знати про братів наших менших та оберігати їх. Ви правильно сказали про наші сусідні держави. І в одній з них — у Польщі — жив і творив чудовий письменник Ян Гра-бовський. Покажіть на мапі, де знаходиться ця країна.
— Про кого ми сьогодні будемо читати, дізнайтеся самі, відгадавши загадку.
Сірий звір, гострий зір,
Він чатує біля нір,
Хижий чи ледачий, —
Спить і здобич бачить. (Вовк)
— Сьогодні ми прочитаємо оповідання «Рекс». Будемо вчитися виразно читати текст, пояснювати роль тварин у нашому житті, висловлювати свою думку щодо прочитаного.
IV. Робота над новим матеріалом
1 Ознайомлення з біографією письменника
— Інколи здається: ну що можна сказати нового про звичайних коней, собак, кішок, курей чи овець? Виявляється, дуже багато.
Польський письменник Ян Грабовський розповів про своїх улюбленців такі невигадані та незвичайні історії, що почнеш читати — і не одірвешся!
Його герої часто розмовляють одне з одним, жартують, сперечаються. І хоч ми чудово розуміємо, що тварини насправді розмовляти не вміють, у нас ані на мить не виникає відчуття, що автор це вигадав. У чому ж тут секрет? А в тому, що Ян Грабовський дуже любив тварин. І не лише любив. Він їх уважав друзями, помічниками людини. А ще він дуже любив дітей, які все життя його оточували. Тому твори письменника сповнені невичерпної доброти.
Ян Грабовський прожив довге життя. Майбутній письменник народився у маленькому містечку Рава Мазовецька. За освітою він був інженером-хіміком, але захоплювався й багатьма іншими професіями: вивчав історію мистецтв, викладав у гімназії, складав математичні задачки, писав путівники рідним краєм, який чудово знав і любив.
Та справжнім покликанням Яна Грабовського була література. Тому його книжки «Рекс», «Пуцек», «Крилата братія», «Улюблений звіринець» добрі, мудрі та світлі, їх дуже люблять польські дітлахи, та й не тільки польські, бо твори письменника перекладено багатьма мовами світу.
Тепер про нього знатимете і ви.
 2 Читання тексту вчителем
 3 Словникова робота
— Поясніть, як ви розумієте значення слів: бовкнув (сказав, проговорився), пожитки (речі, гостинці, клунки), лемент (крик, гамір), прожогом (дуже швидко).
 4 Читання казки учнями (ланцюжком)
 5 Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
— Як вовк потрапив до людської оселі?
— За що люди полюбили його?
— Які повадки хижої тварини проявилися в Рекса?
— Прочитайте, як господар провчив вовка за те, що він ловив курей.
— Чому саме вміння бути вірним другом згубило Рекса? Зачитайте.
 6 Хвилинка-цікавинка
— Своєю зовнішністю звичайний, або сірий, вовк нагадує великого сильного собаку.
Проте його дуже легко впізнати за властивими лише вовкам ознаками. У нього широколоба голова з масивною видовженою мордою, могутні ікла. Хвіст завжди тримає опущеним. Гострі вуха або стирчать догори, або притиснуті назад і ніколи не згинаються вниз, як у собак.
У багатьох, певне, склалося враження, що вовк — могутній цар усього тваринного світу України і сильнішого звіра за нього немає. Він на всіх нападає (навіть на ведмедя), усі його бояться. Кожна тварина, зачувши дух сіроманця, прожогом утікає світ за очі.
Але ні. Є в природі і той, кого вовк боїться дужче за мисливця. Це орел-беркут, найбільший хижий птах.
— Подивіться на дошку, я покажу вам картини із зображенням вовка.
— Чим він відрізняється від звичайного собаки?
 7 Розвиток зв'язного мовлення
1-ша група
Розказати, якою ви уявляєте дівчинку Крисю, яка у неї вдача, зовнішній вигляд
2-ша група
Розказати, яким ви уявляєте двір, у якому жили господарі і Рекс
 8 Робота в зошиті
V. Узагальнення й систематизація знань
— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що домівка диких тварин — ліс? Обґрунтуйте свої міркування.
VI. Підсумок уроку
— Що повчального для вас у цьому оповіданні?
— Які почуття викликає у вас така кінцівка твору?
— Чи справді таке може статися у реальному житті?
Завдання для ерудитів
— Прочитайте самостійно інші твори Яна Грабовського про дітей і тварин, сповнені невичерпною добротою. Це оповідання «Мітка», «Чорний півень».

Визначні події в історії 9 квітня.

Визначні події в історії 9 квітня.

1667 – у Парижі відбулася перша у світі виставка мистецтв
Французького короля Людовіка XVI недарма називали «Король- сонце». Витончений монарх полюбляв усе розкішне і сяйливе та був великим прихильником витончених мистецтв. Тож якось він наказав художникам, що входили до складу Академії мистецтв, принести по одному своєму твору до королівського палацу, аби його величність мав можливість їх оглянути. Так у квітні 1667 року відбулася перша виставка мистецтв. Королю вона дуже сподобалася, і він наказав наступного влаштувати таку саму виставку. Перші виставки проходили у королівському палаці, а також у палаці кардинала Рішельє – відомого інтригана, якого увічнив у своїх романах Александр Дюма. З часом Паризькі виставки перемістилися до Лувра – одного з найбільших у світі музеїв. У виставці могли взяти участь не лише члени Академії мистецтв, а й усі бажаючі. Для відбору творів було створено спеціальне журі, яке призначав уряд. Так королівська примха призвела до заснування Паризького салону – однієї з найпрестижніших художніх виставок у світі. Паризький салон проводиться регулярно протягом кількох століть. В наші дні він так само щороку відкривається у Парижі, і всі митці світу мріють виставити там свої твори.

1860 – здійснено перший в історії запис звуку
В ХІХ столітті, добі великих технічних відкриттів, чимало вчених прагнули приручити звук. Донедавна вважалося, що першим записав звук Томас Едісон, винахідник фонографа. Та, як виявилося, в Едісона був конкурент, який тривалий час лишався невідомим. Леон Скотт був знаним у Парижі книготорговцем та бібліотекарем. Його життя проходило серед книг. Якось Скотт подумав – чи можна зробити так, аби книга зазвучала, заговорила вголос? Він одразу став до роботи і за кілька років створив пристрій для запису звукових коливань. Ці коливання записувалися на папері, вкритому сажею. Леон Скотт назвав свій прилад фонавтографом. Тільки – от біда! – записувати звук фонавтограф міг, а от відтворювати його – ні. Через це винахід Скотта не отримав поширення, а після того, як спритний американець Томас Едісон 1877 року продемонстрував публіці фонограф, що відтворив уривок дитячої пісеньки – про фонавтограф взагалі забули. 2008 року до рук учених потрапив запис звуку, зроблений Скоттом 1860 року. Це був аркуш паперу, вкритий воском, з прокресленою кривою звукових коливань. І диво! – папірець, якому було майже півтора століття, ожив і заговорив. Отже, Едісон був не першим, хто приручив звук. Просто у Скотта не було можливостей відтворити цей звукозапис на публіці. Вченим вдалося розшифрувати звуковий запис – це був рядок народної пісні: «У місячному світлі П’єро відповів». Правду кажуть – нема нічого нового під Місяцем.

1930 – у Нью-Йорку вперше продемонстровано роботу відеотелефону
Сьогодні, спілкуючись із друзями по скайпу, ми маємо нагоду не лише чути їх, а й бачити їхні фізіономії. Думаєте, що це суперсучасний винахід? А насправді ще великий винахідник Томас Едісон планував оснастити щойно винайдений телефон широким екраном, який би передавав світло та звук. Перший дзвінок по відеотелефону відбувся 1930 року у США – співробітники двох компаній мали можливість не лише чути, а й бачити одне одного. Відомо, що відеотелефонна лінія існувала у 1930-х роках у Німеччині. Однак війна стала на заваді подальшим експериментам з відеозв’язком. 1964 року японська компанія «Toshiba» створила відеотелефон (або відеофон), що підключався до звичайних телефонних ліній. Щоправда, цей телефон демонстрував не відео, а лише фото того, хто дзвонив. Проте користування відеотелефоном коштувало надто дорого, тож милуватися обличчям співрозмовника могли собі дозволити лише заможні люди. Загальнодоступними відеофони стали лишу у ХХІ столітті. 2004 року в Італії відеофони були введені у загальне користування. Однак особливо поширилися відеотелефони у Східній Азії завдяки японським фірмам, що налагодили випуск недорогих відеофонів. Та, хоч якою б досконалою не була техніка, все одно із друзями краще бачитися вживу, а не на екрані.

1933 – народився Жан-Поль Бельмондо, видатний французький кіноактор
Сліпуча посмішка цього актора впам’ятку кільком поколінням глядачів. Завжди веселий, підтягнутий і безтурботний, Жан-Поль Бельмондо йшов до великого екрану крученими стежками. Ще в дитинстві він мріяв стати клоуном і постійно вдавався до карколомних витівок. Якось у шкільній бійці йому зламали носа. Цей кривий «боксерський» ніс згодом став візитною карткою актора, але спершу через нього Бельмондо не хотіли брати в театр. «Хлопець наче й талановитий, але з такою фізіономією нічого й думати грати на сцені» – казали про нього. Свій талант коміка Бельмондо виявив, як не дивно, під час гри у трагедіях – тільки-но він з’являвся на сцені театру, як трагедія перетворювалася на комедію, і у залі розкочувався сміх. Згодом актору стали давати другорядні ролі у фільмах із зірками тодішнього французького кіно. Однак талант Бельмондо зміг розігратися на повну силу в комедійних фільмах – стрічки «Неперевершений», «Потвора», «Гра в чотири руки», «Ас із асів» створили справжній культ актора в Європі. Його образ «крутого» хлопця, веселого, нахабного і життєрадісного, завоював серця сотень тисяч кіноманів (і кіноманок). Жан-Поль Бельмондо цікавився Україною і дуже любив фільм «Тіні забутих предків». Якось під час перебування в Болгарії Бельмондо прийшов на знімальний майданчик, де працював український актор Іван Миколайчук. Француз запросив українця посидіти у барі. Їм запропонували перекладача, однак Бельмондо відмовився, сказавши: «Якщо двом акторам, щоб зрозуміти одне одного, потрібен хтось третій – то акторське мистецтво нічого не варте». Бельмондо і Миколайчук провели вечір удвох, не промовивши жодного слова.

9 квітня свої іменини святкує Іван, Павло, Марія та Марта
Не забудьте привітати!

вівторок, 7 квітня 2015 р.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Оповідання та казки про тварин. Фелікс Зальтен «Бембі»

Тема. Оповідання та казки про тварин. Фелікс Зальтен «Бембі»
Мета: навчити учнів розуміти пізнавально-виховний характер казок, їхні морально-етичні цінності; згадати, які бувають казки; вчити вирізняти казки про тварин серед інших видів казок; учити дітей перейматися проблемами героїв та емоційно відгукуватися на події у казці; вправляти у виразному читанні; виховувати любов до тварин.
Обладнання: мапа Європи; ілюстрації із зображенням тварин; схема аналізу казки; таблиця для гри «Закрий віконечко»; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Емоційне налаштування на урок
Стали, діти, підтягнулись,
Одне одному так щиро посміхнулись!
Починаєм працювати,
Вузлик ще один сьогодні будемо в’язати,
Твори про тварин сьогодні будемо читати.
II. Повторення вивченого матеріалу
— Перш ніж розпочати вивчення нової теми, пригадаймо, над яким матеріалом ми працювали на попередніх уроках.
— Який із прочитаних творів спонукав вас замислитися над тим, що багато дітей не мають щасливого дитинства?
— Герой якого твору був великим мрійником?
— Що спільного у фантазіях різних героїв з прочитаних творів?
III. Актуалізація опорних знань учнів.Мотивація навчальної діяльності
— Згадайте, які бувають казки. (Народні і авторські)
— Яка між ними різниця?
— Назвіть декілька авторських казок, які ви знаєте.
— Які вони бувають за жанрами?
— Назвіть головних героїв казок про тварин.
  Конкурс-змагання «Точно в ціль» (робота в зошиті)
На дошці намальовано три мішені. На картках записані назви казок. Дітям необхідно розподілити їх відповідно до типу казок.
1.2.3.
  КазкиЧарівні  Побутові
про тваринказкиказки
Відповіді: «Цар-лев» (1); «Царівна-жаба» (2); «Кривенька качечка» (2); «Два брати» (3); «Лебідь, щука і рак» (1); «Лисичка-кума» (1); «Заяче сало» (3); «Дідова дочка і бабина дочка» (3); «Яйце-райце» (2).
— Іван Франко писав: «Тисячі речей у житті забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи бабуся оповідала казки, не забудете до смерті».
— Подивіться уважно на малюнок на дошці — і дізнаєтесь, про кого ми сьогодні будемо читати. (На дошці прикріплений малюнок оленя.)
IV. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нової теми — «Брати наші менші». У цьому розділі ми ознайомимося з цікавими оповіданнями та казками про тварин.
Ми живемо на чудовій, квітучій планеті, ім’я якій — Земля. Ви, звісно, знаєте, що на ній співіснують люди і різноманітний світ тварин. Це — звірі, птахи, комахи, риби, плазуни. На перший погляд здається, що вони зовсім інші і ні в чому не схожі на нас. Та це тільки на перший погляд. Насправді вони так само, як і ми, відчувають радість і біль, так само люблять і виховують своїх малят, страждають від розлуки чи зради, так само граються, пустують, дратуються, дбають про своє виживання.
Звідки ж дізнатися якомога більше про цей неймовірно цікавий і ще не до кінця розгаданий та вивчений світ? Звичайно ж, із книжок, які написали розумні й талановиті митці всього світу.
Читайте ці твори уважно, і ви довідаєтеся багато цікавого й корисного. Адже знання природи й любов до неї роблять життя цікавішим і повнішим, а нас, людей, людянішими і щасливішими.
V. Робота над новим матеріалом
1 Повідомлення вчителя про автора
— Народився Зигмунд Зальтен у Будапешті — одному з найкращих європейських міст.
Хлопчик з дитинства виявляв інтерес до навчання, був старанним і допитливим. Щоб здобути вищу освіту, вирушив до Відня.
Батьки жили дуже бідно і нічим не могли допомогти своїй дитині. Не маючи змоги продовжувати навчання в університеті, він докладав усіх зусиль, щоб здобути знання самотужки. Єдиним навчальним закладом для Зигмунда стала бібліотека, а вчителем — книга. Він жив на мізерні гонорари за театральні рецензії, що їх писав для віденських та берлінських газет і журналів. Утім, згодом він став редактором однієї з них.
Справжнє ж визнання його таланту прийшло до Зальтена тоді, коли він почав писати для найменших.
Світової слави Фелікс Зальтен зажив після виходу повісті-казки «Бембі», що була перекладена всіма мовами світу. Відомий англійський письменник Джон Голсуорсі писав: «"Бембі” — чудова книжка».
Письменник дуже любив мандрувати. Під час своїх подорожей Зальтен прискіпливо вивчав звички тварин, їх життя в природньому середовищі, спостерігаючи за іграми тварин, особливостями їх полювання. Із цих подорожей, спостережень, власних уражень та творчої авторської уяви й народилися ні з чим не зрівнянні прекрасні книги, які допомагають дітям усього світу серцем відчути мудрий устрій Природи — її силу і слабкість, могутність законів та її незахищеність. У цьому нас переконує казка «Бембі».
 2 Опрацювання казки «Бембі»
 1) Читання казки учнями самостійно.
 2) Аналіз змісту прочитаного.
— За схемою аналізу казки (на дошці) проаналізуйте її.
— Покажіть на мапі Європи країну, де була написана казка.
— Що відчувала мама Бембі після народження синочка?
— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що Бембі був розумним, допитливим оленятком? Доведіть це.
— Як ви вважаєте, чи можна його назвати господарем лісу?
— Що стривожило Бембі?
— З яким почуттям автор розповідає про оленів?
 3) Хвилинка-цікавинка.
— Олені — найчисленніші копитні тварини. Бони живуть невеликими групами в лісах, годуються листям, пагонами, травою.
Самці оленів носять гіллясті роги, які щороку скидають. Роги — це орган захисту від ворогів і зброя для турнірних поєдинків. Лише в північних оленів карібу самки теж рогаті.
В оленів чудово розвинені органи чуття, а від ворогів їх рятують швидкі ноги.
 4) Творча робота над казкою.
— Перекажіть уривок з тексту, де Бембі мандрує з мамою лісовою стежкою.
 З Робота в зошиті
VI. Підсумок уроку
— Які рядки вас найбільше збентежили?
— Яким повинне бути ставлення людини до природи?
— Яка головна думка твору?
Завдання для ерудитів
— Прочитайте самостійно про інші пригоди Бембі в лісі.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Оповідання, уривки з повістей. Микола Носов «Фантазери»

Тема. Оповідання, уривки з повістей. Микола Носов «Фантазери»
Мета: ознайомити учнів з відомим російським письменником і його твором; вчити сприймати великі за обсягом твори цілісно, висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання, пам'ять, кмітливість, вміння самостійно і творчо переказувати прочитане; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: мапа світу; кліше на дошці «Я так думаю...», «Я вважаю...»; анаграма; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Емоційне налаштування на урок
— Діти, подивіться одне на одного, усміхніться. Тепер усміхніться до мене. Ось із таким хорошим настроєм, доброзичливим ставленням одне до одного ми й розпочинаємо наш урок.
Давайте згадаємо, якими повинні бути учні на уроці? (Уважними, розумними, організованими, слухняними, активними)
II. Мотивація навчальної діяльності
  Гра «Переплутанка» (читання анаграм)
бусавто (автобус)кокродил (крокодил)
линебиці (небилиці)нняваре (варення)
стиплипере (переплисти)зиморово (морозиво)
шешбре (брешеш)давпрощиця (продавщиця)
III. Повідомлення теми й завдань уроку
— Сьогодні ми прочитаємо дуже цікавий уривок з оповідання російського письменника Миколи Носова «Фантазери» про двох хлопчиків, які дуже любили вигадувати незвичайні історії, будемо колективно обговорювати прочитане й висловлювати особисті міркування, проведемо дискусію за деякими питаннями з твору.
IV. Вивчення нового матеріалу
 1 Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом поета
— Відомий російський дитячий письменник Микола Носов народився в сім’ї актора. Дитинство його пройшло в містечку Ірпінь, неподалік Києва, де він навчався в гімназії. У шкільні роки захоплювався музикою, хімією. Навчався в Київському художньому інституті, потім — у Московському інституті кінематографістів. Майже 20 років працював режисером на студії мультфільмів та одночасно писав твори для дітей.
Як розповідав сам Носов, у літературу він прийшов випадково: підростав його син, і потрібно було розповідати дедалі нові й нові казки, різні кумедні історії для нього та його приятелів-дошкільнят.
Перші оповідання М. Носова були написані весело, з гумором. Вони відразу стали надзвичайно популярними серед юних читачів. Діти досі із захопленням читають книжки «Веселі оповідання», «Весела сімейка», «Пригоди Незнайка та його друзів» та інші. Герої цих творів — винахідливі, допитливі, непосидючі хлопчаки, які досить часто потрапляють у комічні ситуації.
 2 Виразне читання тексту за схемою «учитель + учні»
 3 Словникова робота
 4 Літературний диктант (робота в зошиті)
— Про що розмовляли Мишко і Стасик?
— Як ви вважаєте, чому Ігор не зміг розповісти свою вигадку хлопцям?
— Чому Мишко і Стасик, які самі полюбляли вигадувати, назвали Ігоря брехуном?
— Чи можна вважати Мишка і Стасика добрими, справедливими хлопцями?
— А чи пробували ви розповідати небилиці? Як до цього ставилися ваші знайомі?
 5 Вибіркове читання
— Знайдіть і зачитайте епізод, де друг хлопців Ігор перехитрив свою маму і сестру.
— Прочитайте, яка з їхніх вигадок вам найбільше сподобалася?
 6 Дискусія в стилі телевізійного ток-шоу «Я так думаю»
  Робота в групах
Учасниками дискусії є всі учні класу, яких учитель об’єднує у дві групи.
1-ша група доводить, що вигадки хлопців — це небилиці, а не брехня.
2-га група доводить, що їхній друг учинив дуже погано.
Учитель є ведучим під час цієї дискусії, він контролює перебіг
дискусії, оцінює участь кожного.
 7 Робота в парах
— А зараз пофантазуйте! Оберніться одне до одного і пригадайте смішний випадок з вашого шкільного життя, можете доповнити його небилицями.
V.  Узагальнення й систематизація знань
 1 Навчальна гра «Додай наступне»
Учень називає слово, яке хлопці використовували у своїх небилицях, та передає естафетну паличку сусідові. Той згадує ще одне слово і передає далі.
Наприклад:
великий,
великий, малий,
великий, малий, Африка...
Учитель стежить за тим, хто з учнів запам’ятав більше слів із тексту.
 2 Робота в зошиті
VI. Підсумок уроку
— Хто автор оповідання, з яким ми сьогодні ознайомилися?
— Покажіть на мапі країну, у якій жив і працював Микола Носов.
— Чого вчить нас це оповідання?
— Чому чесність і справедливість є основними в поведінці кожної людини?
Завдання для ерудитів
— Прочитайте самостійно твір цього автора «Карасик» і поділіться з нами своїми враженнями від прочитаного.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Оповідання, уривки з повістей. Міра Лобе «Бабуся на яблуні»

Тема. Оповідання, уривки з повістей. Міра Лобе «Бабуся на яблуні»
Мета: ознайомити учнів з твором німецької письменниці Міри Лобе; учити висловлювати свою думку з приводу прочитаного; формувати оцінні судження; розвивати навички свідомого і виразного читання; виховувати позитивні моральні якості.
Обладнання: мапа Європи; таблиця зі словами; таблиця з прислів'ями; підручник; робочий зошит; кольорові листочки.
Хід уроку
І.  Емоційне налаштування на урок
Стали, діти, підтягнулись,
Одне одному так щиро посміхнулись!
Починаєм працювати,
Вузлик ще один сьогодні будемо в’язати,
Твори про дітей знову будемо читати.
— Діти, сьогодні у нас урок-змагання, тож ми маємо об’єднатися у дві команди. Підійдіть до мене і виберіть із заплющеними очима кожен собі листочок з мого кошика. У кого жовтий листочок — це перша команда, у кого зелений — друга.
Учні по черзі підходять і витягують листочки.
II. Мотивація навчальної діяльності. Мовна розминка
 Гра «Почни або закінчи прислів'я»
На дошці прикріплюємо прислів’я: одній команді — без кінцівки, а другій — без початку. За перемогу також зараховуємо бал.
1-ша команда
 • Бджола мала, а й та... (працює).
 • Книга вчить, як у світі... (жить).
 • Мудрим ніхто не родився, а... (навчився).
Де сила не візьме, там розум... (допоможе).
2-га команда
(Не той друг, хто)... медом маже, а той, хто правду каже. (Чужому)... лихові не смійся.
(За праве діло)... стій сміло.
(Чого навчився)... того за плечима не носити.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Усі ви знаєте, що найкраща пора — це пора дитинства. І сьогодні ми познайомимося з цим сонячним, радісно-мрійливим світом з уривка повісті Міри Лобе «Бабуся на яблуні». Побачимо, як впливає світ дорослих на дитяче життя, зрозуміємо цінності дитинства. Також розвиватимемо навички читання і, звісно, продовжимо змагатися.
 1 Читання тексту вчителем
 2 Словникова робота
 1) Вправа на розширення поля читання.
Подол
валіза
курінь
колосально
вуалехвости
маскарад
оборка
«хелло»
 2) Пояснення значень слів.
 2 Читання тексту комбінованим способом
Від початку і до слів «собака стояв на нижній сходинці» читає
1-ша команда «ланцюжком», таким самим способом читання продовжує до кінця тексту 2-га команда.
Учитель стежить за правильністю і виразністю читання обох команд, кращі читці отримують 1 бал.
 3 Аналіз змісту. Вибіркове читання
Кожній команді вчитель пропонує однакову кількість питань.
— Чому Анді перехотілося будувати на яблунці курінь?
— Чи зрозумілі вам мрії хлопчика про бабусю? Поясніть.
— Як ви розумієте вислів: тьохнуло серце?
— Яким ви уявили головного героя?
— Знайдіть ту частину тексту, де хлопчик розмірковував про свою матір і про те, яка вона зайнята.
 4 Узагальнювальний аналіз змісту прочитаного
— Прочитайте уривок з тексту, який вас схвилював найбільше.
Кожна команда представляє одного учасника, який зачитує певний уривок і пояснює, чим він його схвилював.
 5 Робота в зошиті
IV. Підсумок уроку
— Чого вчить дітей ця повість?
— Чому кожна дитина мріє мати те, чого у неї немає?
— Розкажіть, за що ви любите своїх бабусь.
— Як ви допомагаєте своїй бабусі, піклуєтеся про неї?
— Чи приносить це вам радість?
— Запитайте у своєї бабусі, про яких онуків вона мріє.
Учитель підраховує бали кожної команди і вітає переможців.
Для додаткового самостійного читання
— Кого зацікавили мрії хлопчиків, прочитайте продовження цієї повісті вдома.

Визначні події в історії 8 квітня

Визначні події в історії 8 квітня.

1766 – в США запатентована пожежна драбина
В давнину і в містах, і в селах будинки зводилися з дерева. Дерев’яні міста були дуже гарними, однак невеличкої іскри чи незагашеної свічки вистачало, аби ця краса обернулася на попіл. Стародавні літописи й хроніки рясніли повідомленнями, що таке-то місто було знищене вогнем. Свого часу княгиня Ольга спалила столицю древлян Іскоростень – прив’язала пташкам до лапок палаючі шворки та й випустила їх на місто – пташки розлетілися і запалили дерев’яні покрівлі. Так помстилася Ольга древлянам за смерть свого чоловіка, князя Ігоря… Втім, лісів тоді було значно більше, ніж зараз, деревини не бракувало, тому міста швидко відбудовувалися. В середні віки дерев’яні будівлі замінили кам’яниці. Зазвичай середньовічні будинки мали один-два поверхи, тому, якщо вони займалися, загасити пожежу було неважко. Однак з часом будинки почали рости ввись, і це вимагало додаткової кмітливості в боротьбі з пожежею. Таку кмітливість виявив безіменний американський винахідник, який 1766 року отримав патент на розсувну пожежну драбину. І хоча довжина першої драбини складала всього 10 метрів (десь на рівні третього поверху), однак цей винахід здійснив революцію в справі гасіння пожежі. Через 11 років російський слюсар Петро Дольген запропонував удосконалений варіант пожежної драбини. Драбина системи Дольгена мала химерний важільний механізм, завдяки чому сягала 20-и метрів у довжину! За такий корисний винахід російська Академія наук нагородила винахідника медаллю. Звісно, в сучасних містах, забудованих багатоповерхівками, 20-метрової довжини недостатньо для боротьби з вогнем. Міські пожежні команди озброєні розсувними драбинами, які здатні підійматися на 50 метрів над землею. 2000 року було встановлено абсолютний рекорд із довжини пожежної драбини – переможниця «виросла» аж на 88 метрів!

 8 квітня свої іменини святкують Василь, Гаврило, Лариса та Ганна
Не забудьте привітати!

понеділок, 6 квітня 2015 р.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Оповідання, уривки з повістей. Януш Корчак «Коли я знову стану маленьким»

Тема. Оповідання, уривки з повістей. Януш Корчак «Коли я знову стану маленьким»
Мета: ознайомити учнів з творами польського письменника Януша Корчака; вчити висловлювати свою думку з приводу прочитаного; розвивати навички свідомого та виразного читання; збагачувати словниковий запас; розвивати творчі здібності учнів, фантазію, уяву; виховувати позитивні моральні якості — доброту й співчуття.
Обладнання: мапа Європи; картки з вправами на вдосконалення навичок читання; прислів'я; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
І.  Емоційне налаштування на урок
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям, —
І тоді обов’язково День тобі веселим буде!
II. Вправи на вдосконалення навичок читання
  Гра «Назви одним словом»
До груп слів діти добирають узагальнювальне слово.
Птахолов, рибалка, садівник, лісник — ... (заняттялюдини) Гусінь, тля, шашіль, короїд — ... (шкідники дерев). Горихвістка, мухоловка, сорокопуд, сойка, синиця — ... (птахи)
Учитель може показати малюнки цих птахів.
III. Повідомлення теми й мети уроку
IV. Робота над новим матеріалом
 1 Розповідь учителя про Я. Корчака
— Януш Корчак (справжнє ім’я — Генрік Гольдшміт) — польський письменник, педагог, лікар. Народився він 22 липня 1878 року у Варшаві в заможній сім’ї юриста. Хлопцеві ще не виповнилося 12 років, як, раптово збанкрутувавши, захворів і помер його батько. Генрік, продовжуючи навчання в гімназії, стає гувернером у сім’ях багатих людей. Він добре знав польську, єврейську, російську, німецьку і французьку мови.
Після закінчення гімназії Генрік вступає до медичного інституту. Закінчивши інститут, Генрік працює лікарем-педіатром. Стає відомим спеціалістом, отримує високі гонорари від багатих громадян і безкоштовно лікує дітей бідняків.
Невисокий на зріст, з добрими ясними очима, Корчак говорив просто, без пафосу, але дуже переконливо.
Він ніколи не намагався дізнатися таємниці дитячої душі. Вмів ділити радощі й болі своїх вихованців, був завжди і в усьому чесним з ними, відчував таку ж, як і вони, зневагу до будь-яких компромісів.
Таким знали його сучасники, таким він залишився в їхніх спогадах, таким зустрів і власну смерть...
Але він залишив по собі кілька чудових книг, любов тих, хто знав його, і пам’ять про людину великого серця, про вихователя, що своє життя, свої знання та свій талант віддав маленьким людям — дітям. А вони завжди читатимуть його правдиві книжки й із глибокою вдячністю згадуватимуть ім’я «старого доктора» Януша Корчака.
 2 Опрацювання уривків з оповідання «Коли я знову стану маленьким»
 1) Слухання твору. Перевірка первинного сприймання.
— Чим схвилювала дітей розповідь про життя ескімосів?
— Про що розмовляли школярі, йдучи зі школи? Якими вони уявляли людей з крилами?
— Розкажіть, як ви проводите своє дозвілля.
— Проаналізуйте своє спілкування з друзями.
 2) Словникова робота.
Разом з учителем знаходять тлумачення незрозумілих слів.
 3) Самостійне читання твору (мовчки).
 4) Відтворення змісту прочитаного. Вибіркове читання.
— Відшукайте запитання, які вони поставили учителю. Доповніть їх своїми запитаннями.
— Зачитайте уривок з тексту, де йдеться про те, як поводилися учні під час читання вчителем твору.
— Доведіть рядками з тексту, чому так добре бути орлом.
— Де та в яких будинках живуть ескімоси?
 5) Робота в зошиті.
 6) Стислий переказ одного з уривків оповідання (своїми словами).
V.  Підсумок уроку
— Що сподобалося вам сьогодні на уроці?
— Яка головна думка цього твору?
— Яке значення має дружба у вашому житті?
— Які прислів’я або приказки про дружбу ви знаєте?
Для додаткового самостійного читання
— Хто хоче дізнатися продовження цієї історії, прочитайте вдома ще кілька уривків із цієї повісті.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Оповідання, уривки з повістей. Віктор Гюго «Козетта»

Тема. Оповідання, уривки з повістей. Віктор Гюго «Козетта»
Мета: ознайомити учнів з романом французького письменника про важку працю, злигодні та поневіряння дітей-сиріт; вчити висловлювати оцінні судження морального й етичного характеру про події, вчинки персонажів; розвивати вміння словесно малювати героїв; виховувати бажання більше дізнатися про історію народів світу; розширювати словниковий запас учнів.
Обладнання: мапа Європи; таблиця незрозумілих слів; картка із скоромовкою; підручник; робочий зошит.
Хід уроку
I. Емоційне налаштування на урок
Вже дзвінок нам дав сигнал —
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.
II. Мотивація навчальної діяльності
— Прочитайте назву розділу, який вивчатимемо.
— Так, ми сьогодні починаємо дуже цікаву і важливу для нас тему.
Дитинство — найсвітліша, найчистіша пора людського життя. Це пора радісних мрій та сподівань, сімейної опіки, цікавого спілкування з рідними та друзями, пізнання світу. У дитинстві весь світ перед тобою. Він очікує від тебе добра, чесності та гідності.
Усі діти мріють про майбутнє, намагаються втілювати ці мрії у життя. Навчайся розуміти людей, вслухайся в голоси природи й мелодійну рідну мову, будь непримиренним до неправди й лицемірства. Люби і поважай своїх батьків, допомагай їм в усьому, адже вони подарували тобі життя, оберігають твоє безтурботне дитинство.
Пам’ятай, що у світі ще чимало дітей гинуть від голоду, холоду й безнадії. Багато людей, навіть визначних, не мали радісного й безтурботного дитинства.
Тому цінуй те, що маєш, виростай людяним, чуйним до людей, будь чесним і справедливим. Пізнати світ тобі допоможуть і твори світової літератури.
III. Актуалізація опорних знань
 1 Робота над скоромовкою
Надворі погода розмокропогодилася.
— Прочитайте скоромовку повільно пошепки. Про що вона? Яке незвичайне слово ви побачили?
 2 Гра «Дощик, дощ, сонце»
— Ми пограємо гру «Дощик, дощ, сонце». Я промовлятиму ці слова, ви читатимете скоромовку відповідним голосом.
«Дощик» — напівголосне хорове читання (пошепки);
«Дощ» — голосно, швидко;
«Злива» — голосно, скоромовкою;
«Сонце» — читання мовчки.
IV. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми будемо читати оповідання французького письменника Віктора Гюго «Козетта». У ньому йдеться про важку працю, злигодні та поневіряння дітей-сиріт.
V. Робота над новим матеріалом
 1 Розповідь про автора
— Віктор Гюго — відомий французький письменник. Народився він у місті Безансоні в сім’ї офіцера французької армії.
Життєвий шлях Віктора Гюго припав на все XIX століття. Його душа як чутливий камертон озивалася на всі неординарні події цієї великої епохи. Він був пророком своєї країни, лицарем Франції. Але Віктор Гюго і громадянин світу. Адже це він був головою Першого міжнародного з’їзду друзів миру в Парижі, на якому проголосив ідею миру в усьому світі.
Один із біографів називав Віктора Гюго «генієм боротьби». Інший цілком обґрунтовано вважав довгий вік письменника суцільними роками невсипущої праці. І обидва мали рацію, бо тільки боротьба і праця є найвищим виявом справжнього генія. Написане Віктором Гюго не вмістиш у сто об’єднаних томів. Кожен його твір — прозовий, поетичний, драматичний — це гімн добру й справедливості, слово на захист знедолених. «Знедолені» — так і називається один його грандіозних романів, у якому автор із любов’ю та співчуттям зображує тяжке життя простих людей. Історія маленької Ко-зетти — це уривок із цього роману.
 2 Виразне читання казки комбінованим способом. Перевірка первинного сприймання
Учитель читає до слів «.. .не пройшовши й ста кроків, дівчинка зупинилася знову...», далі і до кінця читають учні («ланцюжком»).
— Чи сподобалась вам казка?
— Якою ви уявили Козетта?
— Про що свідчить її зовнішній вигляд?
— Що бентежило дівчинку?
— Поміркуйте, чому пані Тенардьє не пожаліла Козетту і примусила йти по воду. Як вона до неї ставилася?
— Як люди називали дівчинку? Чому саме так?
 3 Словникова робота. Пояснення значень незрозумілих слів
 4 Вибіркове читання. Аналіз змісту казки
— Чому Козетта боялася більше пані Тенардьє, ніж страхіття ночі? Доведіть свою думку словами з тексту.
— Знайдіть опис лісу. Як він підкреслює стан душі дівчинки?
— Охарактеризуйте власників корчми (пана та пані Тенардьє).
— Поміркуйте, чому життя Козетти було таким тяжким.
— Які думки викликав у вас цей твір?
— Перекажіть уривок з твору від імені Козетти.
 5 Фізкультхвилинка
 6 Робота в зошиті
VI. Підсумок уроку
— Що повчального в цьому творі?
— Які риси людського характеру засуджено?
— Які почуття викликав у вас цей твір?
Для додаткового самостійного читання
Прочитати розділи з роману В. Гюго «Знедолені»: «Козетта в темряві поруч із незнайомим», «Злидар чи мільйонер?», «Шахрайства Тернардьє».

Зарубіжна література 3 клас Тема. Повість-казка. Джон Рональд Руел Толкієн (Толкін) «Гобіт»

Тема. Повість-казка. Джон Рональд Руел Толкієн (Толкін) «Гобіт»
Мета: продовжити роботу за змістом повісті-казки «Гобіт» англійського письменника Джона Рональда Руел Толкієна; вчити самостійно знаходити в тексті слова, яких автор вживає для характеристики й опису персонажів; учити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з використанням відповідної інтонації, тону і темпу; утверджувати добро і справедливість.
Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; таблиці для читання; слова для словникової роботи; кросворд.
Хід уроку
I. Емоційне налаштування на урок
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхнімося гарненько:
Я до вас, а ви до мене,
А тепер — самі до себе.
Привітаймось: «Добрий день!»
II. Мотивація навчальної діяльності
Вправа 1
Кожен учень отримує аркуш з надрукованими на ньому у стовпчик іменниками, дієсловами. У лівому стовпчику подано приголосні кожного слова, а в правому — голосні. Послідовність розміщення приголосних і голосних в кожному слові обов’язково дотримано. Спочатку учні можуть відновлювати слова з обома відкритими стовпчиками. На наступному етапі правий стовпчик можна закривати й користуватися ним переважно для самоперевірки.
Пропонуємо зразки таблиць іменників і дієслів, за якими учитель розробляє свої таблиці.
ІменникиДієслова
Скрпк иа  Спшвіи
Бчкоа  Рзрзв  оіа
Снгиа  Нпсваиа
РбіПрчтв  оиа
Смвр  аоа Нмлвв  ааюа
Рбтооа Пбгоі
Шхмт  ааи Стрбнв иу
Мшнк  аиа Зблдвс ауия
Смтн  еаа Скуваа
  » Вправа 2
У словосполученнях пропущено деякі голосні. Учні мають визначити, які саме. Інколи це можна зробити, орієнтуючись на прикметник, інколи — на іменник.
Велкйбудинок  велкарічка
високабштафруктові  дрва
цікавакнгазеленатрва
урочиста зстрчповийтлевзор
залізне  вдрордийкіт
розумні  04мрськіхвлі
довгабрдасолодкий  пріг
маленька кмхатматнийсік
боброва  хткацікавакнжка
табнгусейвелкарадість
III. Актуалізація опорних знань
  1 Бесіда
— Яку казку ви читали минулого уроку?
— Це народна чи літературна казка? Доведіть свою думку.
  2 Тестування за змістом казки «Гобіт» (робота в зошиті)
  • У норі під землею жив собі гобіт. (+)
  • Гобіт цей був дуже бідний, і звали його Більбо Злоткінс. (-).
  • Гобіти більші на зріст за гномів і в них довга борода. (-)
  • Того ранку Більбо побачив перед себе просто дідка та й годі: високий, гостроверхий синій капелюх, довгий сірий плащ, довга біла борода поверх сріблястого шарфа, величезні чорні черевики на ногах— одне слово, нічого незвичайного. (+)
  • — Даруйте! Не хочу я ніяких пригод, красненько дякую. Може, іншим разом? Бувайте здорові! (+)
  • Гандальф стояв під дверима і тихо плакав. (-)
IV. Вивчення нового матеріалу
 1 Виразне читання продовження казки вчителем (у стислому варіанті)
 2 Словникова робота
— Прочитайте правильно і швидко імена героїв казки.
Елронд, Оркріст (.Гобліноруб), Гламдріт (Врагоріз), Більбо, Злот-
кінс, Гам-Гаму, Торін, Смауг.
 3 Читання тексту казки учнями і бесіда-роздум над прочитаним
— Розкажіть, як змінювалося ставлення гномів до гобіта впродовж подорожі. Чому?
— Прочитайте опис зовнішності дракона. Яке він справив на вас враження?
— У чому виявилися розум і кмітливість Більбо під час розмови зі Смаугом? Якої помилки він припустився? Чому?
— Які слова стали улюбленою примовкою Більбо?
 4 Вибіркове читання
— Прочитайте розмову гобіта з драконом, передаючи інтонацію дійових осіб.
 5 Стислий переказ казки
— А зараз ми проведемо конкурс на кращий стислий переказ казки.
 6 Гра «Ми — автори»
— Чого навчає цей твір?
— Пофантазуйте!
Складіть розповідь від імені Більбо Злоткінса «Що я здобув і що втратив протягом пригод».
V. Узагальнення та систематизація знань
 1 Розгадування кросворда «Поміркуйте над прочитаним розділом»
1) Автор повісті-казки «Мала Баба Яга» (Пройслер)
2) Яке природне явище описала Туве Янсон у своїй казці? (Повінь)
3) Чого найбільше хотів хлопчик з бляшанки? (Вчитися)
4) Представницею кого народу була письменницею і художницею Туве Янсон? (Фінська)
5) У якої письменниці тато — відомий у Фінляндії скульптор, а мама — відома шведська художниця-графік? (Янсон)
6) Як звали маленьких чоловічків, що жили на деревах? (Тролі)
7) Як звали маленького чоловічка, що жив під землею і був дуже заможним? (Більбо)
8) Яке ім’я мав хлопчик із бляшанки? (Конрад)
9) Як звали ворона у казці «Мала Баба Яга»? (Абраксас)
  10) У літературних казках добро завжди перемагає... (Зло)
  11) Назвіть прізвище англійського письменника, автора казки «Гобіт». (Толкієн)
  12) У якій країні народилася Крістіна Нестлінґер? (Австрія)
  Як називається розділ, який ми закінчили вивчати?
2 Літературна вікторина
— Кому належать нижченаведені слова?
 • «Цей будиночок — найгарніший у світі, іншого нам не треба»;
 • «Якби всі цінували радість, пісню і добру їжу понад купи золота, світ був би ліпший»;
 • « — Ви моя мати! І добра мати!»;
 • «А добрі чарівниці не чинять лиха! Затям собі це!»
 3 Складання розповіді на тему «Чим мені сподобався цей твір?»
 4 Конкурс ерудитів
 • Хто пригадає найбільше казкових епізодів?
 • Проведіть презентацію свого улюбленого казкового героя.
VI.  Підсумок уроку
— Прочитайте й інші казки зарубіжних письменників. Розкажіть про них своїм друзям.

Зарубіжна література 3 клас Тема. Повість-казка. Джон Рональд Руел Толкієн (Толкін) «Гобіт»

Тема. Повість-казка. Джон Рональд Руел Толкієн (Толкін) «Гобіт»
Мета: ознайомити учнів з повістю-казкою «Гобіт» англійського письменника Джона Рональда Руел Толкієна; вчити самостійно знаходити в тексті слова, яких автор вживає для характеристики й опису персонажів; учити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з використанням відповідної інтонації, тону і темпу; утверджувати добро і справедливість.
Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; малюнок на дошці; слова для словникової роботи.
Хід уроку
І. Емоційне налаштування на урок
Дзвоник всім нам дав наказ: До роботи швидше в клас.
Тож і ми часу не гаймо — Працювати починаймо.
— Кому дозволимо сісти першими? (
— Так, спочатку — краса, а потім — сила.
— А зараз пригадаємо правила роботи на уроці. Сядемо рівно... (Учні доповнюють: працюватимемо старанно, відповідатимемо чітко.)
II. Актуалізація опорних знань
— Чи любите ви казки?
— Які казки ви знаєте?
— Згадайте, хто з письменників написав казки для дітей.
— Як називаються такі казки?
— Які казки-повісті ви читали?
III. Визначення теми й мети уроку
— Діти, подивіться на дошку. Вгадайте, що тут намальовано? (На дошці — малюнок.)
— Так, тут намальована книга і два чоловічки. Хто вони? Один з них, мабуть, читач. Напишемо біля нього букву Ч. А хто ж другий чоловічок? Хто для вас, читачів, пише книги?
— Так, це автор. Напишемо біля нього букву А.
— Хто може бути автором? (Письменник, народ)
— А як ви гадаєте, чи можемо ми з вами бути авторами? Згадайте, ви були вже авторами, коли писали твір на уроці розвитку мовлення. Отже, ви були і авторами, і читачами. А ще є люди, які не просто читають, а й висловлюють свою думку стосовно прочитаного: сподобалося чи не сподобалося, що хотіли б змінити? Таких людей називають критиками, бо вони критично мислять, критикують. Вашими читачами та критиками були батьки, вчитель, друзі. Справжній читач завжди не просто читає, а осмислює прочитане, ставиться до нього критично. Тому на нашій схемі біля фігурки читача поставимо ще одну літеру — ЧК, тобто читач-критик.
— Сьогодні ми з вами побуваємо в ролі автора і в ролі читача-критика. Одним словом, будемо читати по-справжньому. Адже читати — це означає не просто розуміти, про що йдеться, не просто дізнаватися про щось цікаве й нове. По-справжньому читати значить бачити все, що приховує слово, творити у своїй уяві цілий світ, жити його радощами й бідами, сумувати й веселитися разом з героями твору. Це справжнє щастя. Воно буде неповним, якщо ми, читаючи книгу, не зустрінемося на її сторінках із тим, хто її написав, хто придумав цей дивний світ. Почути голос автора, розгледіти його крізь всі чудеса і події, зрозуміти, про що він хотів сказати, відповісти йому своїми почуттями і роздумами — ось справжнє щастя Великого читача.
На нашій схемі фігурка читача маленька. Але наприкінці роботи, коли ми зможемо стати Великими читачами, ми замінимо її на велику. Отже, до роботи!
IV. Робота над темою уроку
1 Вступне слово вчителя
— Я хочу ознайомити вас із повістю-казкою англійського письменника Джона Рональда Руела Толкієна «Гобіт».
Професор Оксфордського університету, вчений-філолог, автор романів, повістей, оповідань, казок, балад, пісень, Толкієн народився в Африці, у родині банківського службовця. Після смерті батька родина назавжди оселилася в Англії. Обдарований юнак закінчив відділення історії англійської мови та літератури Оксфордського університету, опанувавши рідкісні мови (валійську, старо-антійську, давньогрецьку, фінську та ін.).
Толкієн відомий за межами Англії насамперед завдяки казковій трилогії «Володар кілець», де описано боротьбу за чарівне кільце, що надає його власникові надзвичайної могутності, робить його володарем світу.
Добре обізнаний з фольклором, письменник у своїй творчості широко використовує давньоскандинавські, кельтські та тевтонські легенди, сміливо створює власні міфи. У цьому й полягає його новаторство, що знайшло послідовників, започаткувавши новий напрямок розвитку жанру казки у світовій літературі другої половини XX століття, відомий під назвою «нова міфологія», або жанр фентезі.
Оповідаючи історію вигаданих цивілізацій, Толкієн утверджував Добро і Справедливість, Обов’язок і Честь, Красу і Гармонію як найважливіші цінності всесвіту.
А почалося все з того, що поважний професор англосаксонської літератури написав розважальну казку про представника вигада-
ного народу — гобітів — Більбо Злоткінса, змушеного всупереч власному бажанню вирушити в тривалі й небезпечні мандри за скарбами гномів.
 2 Ознайомлення з казкою «Гобіт»
 1) Словникова робота.
— Отже, тепер, коли ми познайомилися з автором повісті-казки, можна перейти до власне казки. Пам’ятаєте, ми домовилися стати не просто читачами, а Великими, вдумливими читачами? Ми повинні в усьому добре розібратися, нам усе має бути зрозуміло. Тому перш ніж читати, з’ясуємо значення деяких слів, що зустрічаються в тексті і можуть бути незрозумілими, на мій погляд.
Тхне — неприємний запах.
Печера-вигрібанка — викопана яма.
Гобіт — маленький чоловічок, менший від гнома.
«Зайцем» забратися на корабель — їхати без білета.
Гадки не маю — не знаю нічого.
Побаламутити — обманювати.
Патериці — палиці.
Відкараскався — відмовився, відгородився.
— Яким словами-синонімами можна замінити слово побаламутити; відкараскався?
 2) Самостійне читання учнями.
— Тепер ми можемо почати самостійне вдумливе читання казки. Можливо, вам зустрінуться ще якісь незнайомі слова: ставте олівцем над ними крапочку, а ми потім з’ясуємо їх значення. Домовилися? Отже, візьміть текст, олівець — і до роботи. Пам’ятайте: ми домовилися побувати і в ролі автора, і в ролі читача, і в ролі критика. Зараз ми просто читачі. Подивімося на все очима читача.
 3) Перевірка розуміння прочитаного.
— Назвіть персонажів, про яких прочитали. Якими ви їх уявляєте?
 4) Виразне читання тексту вчителем. Обговорення вражень.
— Чи сподобалася вам казка? Чим? Якщо не сподобалася, то чому?
— Чи все в ній зрозуміло?
— Хто такі Більбо Злоткінс і Гандальф?
— Чи всі слова зрозуміли?
— Отже, все тепер зрозуміло й обговорювати нічого не потрібно?
— Де розгортаються події: у норі під землею чи на землі? З чого це видно? Доведіть свою думку словами з тексту.
— Як характеризує гобітів опис їхнього житла? Прочитайте з тексту опис і висловте свою думку.
— З ким зустрівся Більбо Злоткінс: з мандрівником Гандальфом чи звичайним дідусем? З чого це видно? Звідки ви про це дізналися?
— Прочитайте опис зовнішності Більбо Злокінса і Гандальфа. Що цікавого ви дізналися про них?
— Чому гобіт Більбо намагався якнайшвидше спровадити чарівника? Висловте своє припущення.
— Знайдіть у тексті рядки, які доводять, що Злоткінс уважав пригоди цікавим заняттям? А як ви вважаєте?
— От бачите, ми вже не просто читачі. Ми критично мислимо, обговорюємо. Ми дивимося на твір очима читача-критика.
 5) Читання казки за особами.
— Якби я попросила прочитати казку за особами, виразно, скільки дійових осіб потрібно було б для цього? (.Гандальф, Більбо Злоткінс, автор)
— Отже, у цій казці, крім головних героїв, є ще автор. Про нього, його думки, почуття ми ще не говорили. Подивімося ж на казку очима автора, який розповідає нам цю історію.
Ви знаєте, що перед словами героїв у будь-якому тексті стоїть горизонтальна рисочка. Перегляньте казку: чи багато в ній слів героїв? Яких слів більше: слів автора чи слів героїв? Цікаво, чому Джон Рональд Руел Толкієн так мало дав говорити в казці героям і так багато сказав сам? Може, тому, що він був нескромним? Як ви вважаєте? І як це вдалося письменникові: герої говорять мало, а ми їх дуже добре уявляємо? Навіть знаємо їх думки! Спробуймо розібратися: прочитаймо казку за особами. Під час читання зверніть увагу і підкресліть олівцем у тексті всі слова автора, які розповідають про гобітів. Прочитайте підкреслені слова. (Учні читають текст і зачитують слова.)
— Автор нічого не говорить, подобаються йому гобіти чи ні. А ви як гадаєте? (Відповіді учнів.)
— Тільки завдяки словам автора ми можемо уявити героя, дізнатися про ставлення автора до героя.
 6) Гра «Ми — автори».
— Чи вдалося Більбо уникнути від усіх пригод на світі? Що могло з ним трапитися далі?
— Пропоную вам побути в ролі автора казки.
Дидактична мета: вчити дітей працювати в позиції автора, складати свої пригоди героїв (ураховувати особливості сюжету казки).
Учитель пропонує:
  • придумати фантастичну історію, яка сталася з гобітами;
  • придумати щасливу кінцівку казки.
  7) Гра «Крісло автора».
— Пропоную окремим учням (які бажають) зайняти «Крісло автора» (воно стоїть посеред класу) і розповісти фантастичну історію, яка могла статися з гобітами.
Решта учнів слухає і виступає в ролі критиків.
— Яке продовження казки вам найбільше сподобалося? Хто найкраще впорався із роллю автора?
V.  Підсумок уроку
— Тепер, проаналізувавши казку з точки зору автора, чи можете ви сказати, для чого Джон Рональд Руел Толкієн розповів її дітям?
— От і прочитали ми казку, обговорили її з різних точок зору. Було нам про що поміркувати. А чи пам’ятаєте ви, як казали мені, що вам все зрозуміло і обговорювати нічого не треба? Отже, запам’ятайте, що до літературних творів треба ставитися дуже уважно, уміти знаходити те, чого спершу не побачиш (читати між рядків). І не забувати про автора, його почуття, думки. Лише подивившись на текст з різних точок зору, ви зможете осягнути його глибину, отримати насолоду від читання.
Ми з вами так і зробили. Я вважаю, вас уже можна назвати Великими читачами. Замінимо на нашій схемі маленьку фігурку читача на велику.
— Гадаю, наш урок можна назвати святом народження Великого читача. А щоб день народження був справжнім, я вирішила зробити вам подарунки.
Але це не прості подарунки, а літературні — продовження казки, яку ви опрацюєте самостійно як читачі.
Дайте відповіді на запитання як критик.
  • Чи погоджуєтеся ви із думкою, що Злоткінс був гостинним гобі-том? Доведіть це.
  • Яку роль відвів гобітові Гандальф у їх пригоді? Доведіть це.
  • Яку мету поставили перед собою гноми, вирушаючи в подорож? Чому ви так вважаєте?
  • Уважно прочитайте рядки, які розповідають про зустріч гобіта з тролями. Як ви гадаєте, чому Викрадачеві не вдалося оволодіти гаманцем?
  • Завдяки чому Гандальфу вдалося перемогти тролів? Про яку рису характеру тролів це свідчить?
Станьте автором казки і...:
  • перекажіть історію про вкрадені багатства гномів;
  • складіть план до розповіді;
  • створіть літературний портрет ельфів.