Тема. Повість-казка. Отфрід Пройслер «Мала Баба Яга»
Мета: навчати учнів самостійно орієнтуватися в структурі художнього твору, називати основні ознаки казки-повісті як жанру; зацікавити змістом казки; вчити сприймати великі за обсягом тексти цілісно; привертати увагу до засобів створення образу; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, пам'ять, кмітливість, логічне мислення, уяву, вміння обґрунтовувати свої думки; стверджувати ідею перемоги добра над злом.
Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; вислови; картки до гри «Старт — фініш»; картки для групової роботи й характеристики героїв.
Хід уроку
І. Емоційне налаштування на урок
Ми мандруємо у казку У цю радісну мить,
Щоб зрозуміти, як прекрасно У цьому світі жить.
Хай минає дитинство в перебігу літ —
Не забудеться дітям казки лагідний світ!
II. Мотивація навчальної діяльності
Вправи для розвитку артикуляції й дихання
Гра «Старт — фініш»
«СТАРТ»
Лев — левада каша — кашалот кара — карась поли — полиця млин — млинець мер — мереживо вал — валіза пара — парашут чай — чайка
«ФІНІШ»
балка — рибалка мчати — тримати роси — троси сук — борсук рись — борись сир — касир коси — покоси жити — дружити роль — король_______
III. Актуалізація опорних знань
Тест
1) Казку «Мала Баба Яга» написала:
а) Мійоко Мацутані;
б) Оскар Уайльд;
в) Отфрід Пройслер;
г) Василь Жуковський
2) За жанром цей твір є:
а) повістю;
б) повістю-казкою;
в) літературною казкою;
г) народною казкою.
3) Казка «Мала Баба Яга» написана:
а) прозою; б) віршами; в) за особами.
4) Провідній думці казки «Мала Баба Яга» відповідає прислів’я:
а) Добро довго пам’ятається.
б) Слово чемне кожному приємне.
в) Куди голка, туди й нитка.
Чин--- почин
люк--- малюк
ріг--- пиріг
трави --- страви
глина --- цеглина
мідь --- ведмідь
рак--- байрак
кран --- екран
шина --- вершина
Сон --- сонце
око --- околиця
мед --- медуза
пора --- поразка
клуб --- клубок
маля --- маляр
вік --- віконце
сини --- синиця
мак --- макітра
IV. Повідомлення теми й завдань уроку
— Сьогодні ми продовжимо вивчати повість-казку «Мала Баба Яга» Отфрід Пройслер. Послухайте продовження казки і поміркуйте, які вчинки й справи залишила по собі ця героїня.
V. Вивчення нового матеріалу
1 Читання казки вчителем й учнями, перевірка розуміння
— З якою метою Яга та Абраксас прилетіли на базар?
— Який настрій панував на базарі серед людей?
— Чому саме дівчинці, яка продавала квіти, вирішила допомогти чаклунка? Як це її характеризує?
2 Дослідження художнього тексту
Робота за технологією «Коло питань»
Учні складають запитання і відповіді на них за змістом твору.
3 Вибіркове читання
— Прочитайте опис базару.
— Прочитайте розмову Баби Яги і дівчинки.
— Розгляньте малюнки художника. Озвучте малюнки текстом твору.
4 Робота за технологією «Ситуативне моделювання»
Позиція героїв творуНаш висновокВисновок автора
Баба ЯгаУважна і співчутлива Доведення на основі
епізодів казки
АбраксасВірний товариш?
ДівчинкаНесмілива, бідолашка?
Тітонька Трам-Бам-Бах Зла, жорстока?
5 Робота в групах
— Чи потрібні нам добрі вчинки?
Для того щоб зробити висновок, запишемо свої аргументи в таблицю.
Докази «ЗА» Докази «ПРОТИ»
VI. Узагальнення й систематизація знань
1 Гра «Співавтори»
— Перекажіть уривок казки від імені дівчинки.
2 Вправа «Передбачення»
— Які ще пригоди могли статися з Бабою Ягою? Як ви вважаєте? (Учні висловлюють припущення.)
— Прочитайте кінцівку казки самостійно і дізнайтесь, чи справдилися ваші передбачення.
VIII. Підсумок уроку
1 Творче завдання «Сонце доброти»
Учні записують на промінчиках свої добрі справи, промінчики прикріплюють до сонечка.
2 Робота за технологією «Мікрофон»
— Чого вас навчив сьогоднішній урок?
— Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі!
Я вірю в силу доброти.
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти І світлу обирать дорогу.
Я вірю в силу доброти,
Що має долю роботящу.
Що хоче, щоб і я, і три,
І все у світі було кращим.
В. Крищенко Завдання для тих, хто любить читати
— Прочитайте кінцівку казки і дізнайтеся, чи змогла Мала Баба Яга помститися чаклункам і довести, що добро перемагає зло.
Мета: навчати учнів самостійно орієнтуватися в структурі художнього твору, називати основні ознаки казки-повісті як жанру; зацікавити змістом казки; вчити сприймати великі за обсягом тексти цілісно; привертати увагу до засобів створення образу; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, пам'ять, кмітливість, логічне мислення, уяву, вміння обґрунтовувати свої думки; стверджувати ідею перемоги добра над злом.
Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; вислови; картки до гри «Старт — фініш»; картки для групової роботи й характеристики героїв.
Хід уроку
І. Емоційне налаштування на урок
Ми мандруємо у казку У цю радісну мить,
Щоб зрозуміти, як прекрасно У цьому світі жить.
Хай минає дитинство в перебігу літ —
Не забудеться дітям казки лагідний світ!
II. Мотивація навчальної діяльності
Вправи для розвитку артикуляції й дихання
Гра «Старт — фініш»
«СТАРТ»
Лев — левада каша — кашалот кара — карась поли — полиця млин — млинець мер — мереживо вал — валіза пара — парашут чай — чайка
«ФІНІШ»
балка — рибалка мчати — тримати роси — троси сук — борсук рись — борись сир — касир коси — покоси жити — дружити роль — король_______
III. Актуалізація опорних знань
Тест
1) Казку «Мала Баба Яга» написала:
а) Мійоко Мацутані;
б) Оскар Уайльд;
в) Отфрід Пройслер;
г) Василь Жуковський
2) За жанром цей твір є:
а) повістю;
б) повістю-казкою;
в) літературною казкою;
г) народною казкою.
3) Казка «Мала Баба Яга» написана:
а) прозою; б) віршами; в) за особами.
4) Провідній думці казки «Мала Баба Яга» відповідає прислів’я:
а) Добро довго пам’ятається.
б) Слово чемне кожному приємне.
в) Куди голка, туди й нитка.
Чин--- почин
люк--- малюк
ріг--- пиріг
трави --- страви
глина --- цеглина
мідь --- ведмідь
рак--- байрак
кран --- екран
шина --- вершина
Сон --- сонце
око --- околиця
мед --- медуза
пора --- поразка
клуб --- клубок
маля --- маляр
вік --- віконце
сини --- синиця
мак --- макітра
IV. Повідомлення теми й завдань уроку
— Сьогодні ми продовжимо вивчати повість-казку «Мала Баба Яга» Отфрід Пройслер. Послухайте продовження казки і поміркуйте, які вчинки й справи залишила по собі ця героїня.
V. Вивчення нового матеріалу
1 Читання казки вчителем й учнями, перевірка розуміння
— З якою метою Яга та Абраксас прилетіли на базар?
— Який настрій панував на базарі серед людей?
— Чому саме дівчинці, яка продавала квіти, вирішила допомогти чаклунка? Як це її характеризує?
2 Дослідження художнього тексту
Робота за технологією «Коло питань»
Учні складають запитання і відповіді на них за змістом твору.
3 Вибіркове читання
— Прочитайте опис базару.
— Прочитайте розмову Баби Яги і дівчинки.
— Розгляньте малюнки художника. Озвучте малюнки текстом твору.
4 Робота за технологією «Ситуативне моделювання»
Позиція героїв творуНаш висновокВисновок автора
Баба ЯгаУважна і співчутлива Доведення на основі
епізодів казки
АбраксасВірний товариш?
ДівчинкаНесмілива, бідолашка?
Тітонька Трам-Бам-Бах Зла, жорстока?
5 Робота в групах
— Чи потрібні нам добрі вчинки?
Для того щоб зробити висновок, запишемо свої аргументи в таблицю.
Докази «ЗА» Докази «ПРОТИ»
VI. Узагальнення й систематизація знань
1 Гра «Співавтори»
— Перекажіть уривок казки від імені дівчинки.
2 Вправа «Передбачення»
— Які ще пригоди могли статися з Бабою Ягою? Як ви вважаєте? (Учні висловлюють припущення.)
— Прочитайте кінцівку казки самостійно і дізнайтесь, чи справдилися ваші передбачення.
VIII. Підсумок уроку
1 Творче завдання «Сонце доброти»
Учні записують на промінчиках свої добрі справи, промінчики прикріплюють до сонечка.
2 Робота за технологією «Мікрофон»
— Чого вас навчив сьогоднішній урок?
— Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі!
Я вірю в силу доброти.
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти І світлу обирать дорогу.
Я вірю в силу доброти,
Що має долю роботящу.
Що хоче, щоб і я, і три,
І все у світі було кращим.
В. Крищенко Завдання для тих, хто любить читати
— Прочитайте кінцівку казки і дізнайтеся, чи змогла Мала Баба Яга помститися чаклункам і довести, що добро перемагає зло.
Немає коментарів:
Дописати коментар