Урок 213 (читання)
Тема. Леся Українка і її вірші для маленьких. Робота з дитячою книжкою. Леся Українка «Плине білий
човник»
Мета: ознайомити дітей з творчістю Лесі Українки, її творами
для малят; удосконалювати навички виразного усвідомленого читання; формувати
вміння зв’язно, послідовно передавати почуте; розвивати пізнавальну активність
школярів, усне мовлення, естетичні смаки; збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати спостережливість, відчуття краси, почуття гідності, гордості та
вміння достойно поводитися в скрутних ситуаціях.
Обладнання: портрет Лесі Українки; малюнки квітів; книжка Лесі
Українки «Плине білий човник».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного
приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Вступне слово вчителя
— З творчістю якої поетеси ви ознайомилися
на минулому уроці?
— Що ви запам’ятали про життєвий і творчий
шлях Лесі
Українки?
— Леся була зачарована українською
природою, вона любила ліс, річку, поле, все живе, що навколо неї. Як кожна
дівчинка, Леся любила плести віночки. Зараз кожен з вас матиме можливість
сплести віночок для нашої відомої поетеси. А для цього вам потрібно обрати
правильну відповідь на поставлене запитання. За правильну відповідь ви
отримуєте квіточку. Чим більше квіточок, тим кращий віночок.
2 Тестування
1) Справжнє ім’я Лесі Українки:
а) Марійка Підгірянка;
б) Лариса Косач;
в) Наталя Забіла.
2) Свій перший вірш Леся написала у:
а) 9 років;
б) 10 років;
в) 11 років.
3) Матір’ю
Лесі
Українки була:
а)
Олена Пчілка;
б)
Олена Квітка;
в) Олена Бджілка.
4) У
родині Лесі
Українки було:
а) 6
дітей;
б) 7
дітей;
в) 8
дітей.
5)
Леся любила слухати розповіді про:
а)
гномиків;
б)
русалок;
в)
царівну.
6)
Леся та її брати та сестри любили гратися у:
а)
шахи;
б)
шашки;
в)
українські народні ігри.
7) На
минулому уроці ви читали вірш про:
а)
ярочки зелененькі;
б)
гори височенькі;
в)
джерельця маленькі.
3
Перевірка результатів тестування
Учні
за правильну відповідь отримують квітку і визначають, хто «сплів» найкращий
віночок.
Фізкультхвилинка
Притомилися, малята?
Час прийшов відпочивати.
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише-гойдає.
Пташки з вирію летять-прилітають,
А діти за парти тихенько сідають.
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати творчість
вірної доньки України, всесвітньо відомої поетеси Лесі Українки.
Йти назустріч бурям і зливам.
Буть одній, як велика рать.
Жить в нещасті життям щасливим,
Муку творчістю перемагать.
Хвора дівчина, бідна Леся!
Де ще хворі такі були,
Щоб літали у піднебесся,
Що його не сягнуть і орли!
Ти себе Українкою звала,
І чи краще знайти ім’я
Тій, що радістю в муках сіяла,
Як Вітчизна велика твоя.
М. Рильський
IV. Вивчення
нового матеріалу. Робота
за Букварем
(с. 139) .
1 Вступне слово вчителя
— Усі діти в родині Косачів змалку
привчалися до праці. Кожна дитина мала свій маленький город, квітничок. А що
потрібно, щоб овочі та квіти добре росли?
— А ще Леся зі своїми братами та сестрами посадила
садочок: яблуньки, груші, вишеньки. Мабуть, згадкою про той садочок і став вірш
«Вишеньки».
2 Читання вчителем вірша «Вишеньки»
— Про що розповідає вірш?
3 Словникова робота
Вишеньки
спілі доспіли
черешеньки
гіллі низесенько
червонії
4 Самостійне читання вірша учнями
5 Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового
читання
— Як
звертаються діти до ягід?
— Про
що діти питають у них?
— Як
відповіли вишеньки дітям? Знайдіть і зачитайте.
—
Поміркуйте, чому вишеньки не доспіли б, «якби зросли низесенько».
6 Робота над виразним читанням вірша
7 Вивчення вірша напам’ять
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
А тепер нове завдання —
Оченятам тренування:
Раз — дивлюсь удалечінь.
(Протягом 30 с дивитись на об’єкт удалині.)
Два — в долоньці відпочинь.
(Перевести погляд на долоньку.)
Вправа повторюється 20 разів.
V. Робота з дитячою книжкою Лесі Українки «Плине білий човник»
1
Ознайомлення з книжковою виставкою
—
Розгляньте уважно виставку книжок.
— Які
з них вам знайомі?
—
Покажіть книжку, яку ви бачите вперше.
2 Колективне розглядування книжки Лесі Українки «Пливе білий човник»
— Розгляньте уважно обкладинку. Де
надруковано ім’я автора книжки, її назву?
— Хто
написав цю книжку і як вона називається?
—
Кого ви бачите на обкладинці?
— Як
ви гадаєте, про кого ця книжка?
— А
тепер розглянемо кожну сторінку.
Учитель
звертає увагу на зміст.
— У
цій книжці один твір чи багато?
— Як ви про це дізналися?
3
Повідомлення вчителя
—
Доля розпорядилася так, що наділила Лесю дивовижними здібностями і в той же час примусила
виборювати життя в щоденних муках і стражданнях. Під час святкування Водохреща
в Луцьку дівчинка так захопилася, що не відчула, як промочила ноги в крижаній
воді. Спочатку боліла нога, потім рука. Діагноз — туберкульоз кісток, а потім
і легень, нирок. Та ще в дитинстві поетеса засвоїла правило: щоб не плакати,
треба сміятися.
4
Читання вірша учнями «Як
дитиною бувало...»
—
Якою була Леся в
дитинстві?
— Яке
правило вона засвоїла?
5 Опрацювання вірша «Вже сонечко в море сіда...»
1)
Вступне слово вчителя
—
Хворіючи, Леся часто в дитинстві їздила лікуватися до моря.
— А
хто з вас, діти, з батьками їздив до моря?
—
Пригадайте, яке воно.
— А
тепер послухайте, як гарно написала про море Леся Українка.
2)
Читання вірша вчителем
— Яку
частину доби зображено у вірші?
3) Читання вірша учнями
4) Відтворення прочитаного
— З
чим порівнюється вода на морі, іскри на хвилях?
— Яку дорогу залишив після себе корабель?
VI. Підсумок уроку
— Що
вам сподобалось на уроці?
— Як
називається книжка, з якою ви ознайомилися на уроці?
— Хто
її автор?
— Які вірші ви читали на уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар