Урок 215 (читання)
Тема. М. Коцюбинський. Казка «Про двох цапків та
двох кізочок»
Мета: ознайомити учнів з казкою М. Коцюбинського «Про двох
цапків та двох кізочок»; формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати,
давати повні відповіді
на
запитання; розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення,
логічне мислення; виховувати повагу одне до одного, бажання бути добрими,
чемними.
Обладнання:
портрет М. Коцюбинського.
Хід
уроку
I.
Організаційний момент
Учитель
перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до
уроку.
II.
Повторення вивченого матеріалу
—
Прочитайте речення.
сяЛе
їнкаУкра —
каливе ськаукраїн сапоете.
— Що ви знаєте про Лесю Українку?
— Як
називається збірка творів, яку опрацювали на минулому уроці?
— Яке
життєве правило засвоїла поетеса? Чому?
1 Вправа «Впізнай твір за опорними словами»
Черешеньки,
спілі, високо, на гіллі, низесенько, доспіли.
2 Учні розповідають вірш «Вишеньки»
III.
Мотивація навчальної діяльності учнів
1 Слухання вірша
Цап покинув теплий хлів:
Цап капусти захотів,
А за цапом — цапеня
Через поле навмання.
Цапе білий, цапе милий!
Ще капусти не садили!
Цап вернувся, спочиває,
Цапенятко ж десь блукає.
Г. Чубач
— Про
кого вірш?
— Хто
такий цап?
— Що
ви дізналися про цю тварину з вірша?
IV. Повідомлення теми та завдань уроку
— Український народ склав чимало віршів, загадок, казок про тварин.
Сьогодні ви ознайомитесь з авторською казкою «Про двох цапків та двох кізочок».
Всім відоме прислів’я: «Казка вчить, як на світі жить». Цікаво, чого ж прагнув
навчити своїх читачів автор цієї казки М. Коцюбинський?
V. Вивчення
нового матеріалу. Робота
за Букварем
(с. 140–141).
1 Опрацювання першої частини казки
1) Читання вчителем першої частини казки
— Що
хотіли зробити цапки?
2) Словникова робота
Перебратися
ступили кладка
посередині заждати вузький
3) Читання казки учнями
4) Відтворення змісту прочитаного з елементами
вибіркового читання
—
Якого кольору були цапки?
— Що
вони хотіли зробити?
—
Якою була кладка?
— Як
повелися цапки під час зустрічі?
— Чим
закінчилась їх зустріч?
Фізкультхвилинка
Цап меле, цап меле,
Коза насипає.
А маленьке козенятко
На скрипочці грає.
2 Опрацювання другої частини казки
1) Читання другої частини вчителем
— Хто
є головними героями продовження казки?
2) Словникова робота
Стрілися
розминулися
рів притиснулась
3) Читання казки учнями
— На якій стежці зустрілися кізочки?
— Чому вони не могли розминутися?
— Що ж вони зробили?
3 Характеристика дійових осіб. Визначення головної думки твору
— Що ви можете сказати про поведінку
цапків?
— Якими були кізочки?
— Що повинні були зробити цапки, щоб не
впасти у воду?
— Чого вчить нас ця казка?
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Оченята роблять вправи:
Вліво, вправо, вліво, вправо.
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись!
Водити очима ліворуч-праворуч, угору-вниз протягом 2 хв.
VI.
Удосконалення навичок читання
1
Читання «ланцюжком»
2 Гра
«Дочитай
речення»
3 Гра
«Розвідники»
—
Знайдіть і зачитайте слова з різною кількістю звуків і букв.
—
Знайдіть і зачитайте слова, які відповідають на питання що робили?
—
Знайдіть і зачитайте речення зі словами посередині, обережно.
VII.
Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом М. Коцюбинського
— Хто
є автором казки «Про двох цапків та двох кізочок»?
— Як
ви дізналися?
Михайло
Коцюбинський народився в м. Вінниці у заможній родині. Батьки були чесними,
працьовитими, добрими.
У
дитинстві Михайлика всі любили. У школі він вчився добре, багато читав книжок,
любив квіти, сонце. За це друзі називали його «соняхом». На що він відповідав:
«Дійсно я — “сонях”. Люблю
сонячне повітря і, як сонях, тягнуся до сонця». Коли Михайло виріс, став
працювати вчителем. З ним було приємно спілкуватися, завжди він приходив на
допомогу друзям.
Частину
творів, адресованих малим читачам, він написав для власних дітей.
VIII.
Підсумок уроку
— Як
називається казка, яку прочитали на уроці?
—
Чого вона вас навчила?
— Хто
її автор?
— Що ви запам’ятали про М. Коцюбинського?
Немає коментарів:
Дописати коментар