середа, 17 жовтня 2012 р.

Урок української мови в 4-му класі


Урок української мови в 4-му класі

Тема. Поняття про прислівник як частину мови.
Правопис найуживаніших прислівників

Мета. Ознайомити дітей з основними озна­ками прислівника як частини мови. Вчити добирати влучні прислівники відповідно до ситуації мовлення, розвивати творчу уяву; виховувати спостережливість, прагнення від­кривати нове.

Обладнання. Таблиця «Прислівник», перфо­карти, індивідуальні картки; записи на дошці,
сигнальні картки «Світлофор».
Хід уроку І. Організація класу
11. Повідомлення теми та завдань уроку.

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою частиною мови, яка називається прислівником. У своїй мові ми вживали ці слова, але не знали, що це прислівники. Дійсно, без цих слів наше мов­лення неможливе, ми вживаємо Їх повсякчасно, але не знаємо, що це за слова, яка частина мови.

Завдання нашого уроку - ближче познайоми­тися з цими словами навчитися розпізнавати їх, а також правильно писати.
Послухайте вірш про цю частину мови.
Ознаку дії називає.
А також місце, час, причину Цієї дії визначає,
І кожен цю частину знає.

Бо це прислівник - всім відомий. Незмінна ця частина мови.
На запитання «як?», «коли?» Готова всім відповісти.

Сміється сонце «як?» - ласкаво. Мандрує небом величаво,
А небо голубіє дивно,
Пливуть хмарини тихо, мрійно.
Дзвенить кохана мова чисто,
А кожне слово - урочисто; Земля стрічає нас святково, Сміються зорі загадково.

Сади цвітуть «коли?» - весною, Улітку трав моря шовкові,
А восени врожай збирають, Узимку снігу всі чекають.

Прислівників багато в мові,
 Всі яскраві, всі чудові! .
Щоб здобути знань основи,
 Вивчім цю частину мови!
л. Лужецький

А чи дійсно нам так необхідні знання про прислівник? Спробуємо це з'ясувати.
ІІІ. Первинне сприймання та усвідомлення
матеріалу.
1. Спостереження за мовним матеріалом. Порівняйте тексти. (Запис на дошці).
Зайнявся ранок. З-за обрію ви котилось сонце.
Туман почав танути. На траві і квітах заблищали краплинки роси. Защебетали пташки. Сколихну­лось усе, ожило.
- Прочитайте іще один текст.

Зайнявся ранок. З-за обрію поволі викотилось сонце. Туман почав швидко танути. На траві і кві­тах заблищали прозорі краплинки роси. Голосно, весело защебетали пташки. Зашумів збуджено ліс. Сколихнулось усе, ожило.

(Діти зіставляють вихідний і поширений текст). 2. Мовний аналіз текстів.
- У якому з текстів краще змальовано картину
природи? Чому?          .
3. Порівняльний аналіз речень.

- Випишіть слова, які не повторюються в обох текстах. (Поволі, швидко, голосно, весело, збуджено) - На яке питання вони відповідають? (ЯК?)
- Чи вивчали ми слова, до яких ставиться таке
питання?  

- Отже, ми підійшли до вивчення ще однієї частини мови, яка називається «прислівник».
IV. Евристично-пошукова робота (з метою виді­лення і узагальнення основних ознак прислівника).
1. Етап «Дослідники». Робота в парах.

- Розберіть за будовою слово «прислівник» зробіть висновок про його значення.

Вказівка. Не забудьте підібрати спільнокорене­ві слова.
(Діти розбирають прислівник за будовою і до­водять, що корінь слова - «слів» (слово). А префікс «при» вказує, що прислівники завжди існують разом з якимись словами (при слові) щоб допомогти краще висловити думку).

- А з якими словами пов'язані в реченні та чи лише прислівники відповідають на питання «як?», допоможе вам дізнатися правило з підручника. (Діти читають правило вголос, самостійно, за-
учують правило, а потім розповідають).
 2. Етап - Пізнаю сам.
- На які ще питання відповідають прислівники?
- Отже, прислівники відповідають на запитання: як? де? куди? коли? звідки? Запишіть ці запитання в зошити.

- З якими словами найчастіше зв'язуються? (З дієсловами)

- Якими членами речення найчастіше бува­ють? (Другорядними)
V. СЛОВНИКОВА робота.

У підручнику виділено слова для запам'ятовування. Прочитайте ці слова. Скла­діть і запишіть речення, щоб у ньому були слова «учора», або «вчора», і прислівник «сьогодні». Використайте таку схему:
Учора (вчора) ... а сьогодні ...

(Учора ми закінчили вивчати дієслово, а сьогодні знайомимося з прислівником. Учора я не знав, що таке прислівник, а сьогодні мені це відомо)
Фізкультхвиливка.

VI. Вправи на закріплення отриманої інформації. І. Диференційовані завдання.
І варіант.
До поданих слів доберіть антоніми.
На яке питання відповідають наведені прислівники?
11 варіант.

а) Робота з перфокартами. (Роздаються певній частині класу). Завдання до перфокарт:
Постав питання, знайди подібність гіж словами.
вгору                      вперед
вдома                    вкупі
вранці                   влітку

(Після закінчення роботи усно перевірити правильність виконання).
б) Доповнити ряд.
(Як?) Гарно, вміло. (Коли?) Ввечері, взимку.

(Де?) Обабіч, ліворуч ... (Звідки?) Знизу, здалеку ...
 2. Творчі завдання.
Робота в групах.
До кожного слова дібрати якомога більше. прислівників.

Слова повинні відповідати на різні питання. І-а група. Працюємо (старанно, вдень . .) 2-а група. Співаємо (весело, ввечері ... )
3-я група. Ідемо (додому, вгору)
4-а група. Відпочиваємо (взимку, дружно) 3. Самостійна робота.

Перевірка роботи здійснюється за допомогою сигнальних карток «Світлофор».
. VII. Розвиток зв'язного мовлення.
І. Замініть вислови синонімічними прислівниками. (Усно).
Лягати разом з курми - ... (лягати рано).
Шукати по гарячих слідах - (шукати від разу)
Надворі, хоч в око стріляй - (надворі темно)

Працює, як сонна муха - ... (працює повільно).
Дав, як кіт наплакав - ... (дав мало).
Прийде, як рак свисне - ... (прийде нескоро).
Мчати, як стріла - ... (мчати швидко).
2. Прочитати текст. Добрати до нього заголовок - Які прислівники вжив автор? Доведи свою думку. Назвіть прислівники. Поставте до них питання. (Повторюємо правило про прислівник. ставляю оцінки учням, мотивуючи).
VIII. Підсумок уроку. ІХ. Домашнє завдання. 

Немає коментарів:

Дописати коментар