середа, 17 жовтня 2012 р.

Совість у людині - головне


Совість у людині - головне

 Мета. Формувати навички вираз­ного свідомого читання; сприяти розвитку мовлення учнів; вихову­вати бажання допомагати людям.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.

11. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду.
1 .мозковий штурм .
- Твори якого письменника ми
зараз читаємо?
- Що вам відомо про нього?
2. Робота над висловами.
- Звідки береться доброта? (3 серця)
- Доповніть вислови.
Мета. Формувати навички вираз­ного свідомого читання; сприяти розвитку мовлення учнів; вихову­вати бажання допомагати людям.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.

11. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду.
1 мозковий штурм .
- Твори якого письменника ми
зараз читаємо?
- Що вам відомо про нього?
2. Робота над висловами.

- Звідки береться доброта? (3 серця)
Все життя проходить через ... (серце).
Доповніть вислови.
Все життя проходить через …(серце)
Добра людина із скарбниці серця
свого, виносить (добро).
Зла людина виносить  (зло).
3. Творча робота.
- Намалюйте своє серце.
(На дошці крейдою малюють серце).
- А якщо у вашому серці є кра­плинки доброти, то намалюйте їх на своєму серці.
4. Розповідь вчителем притчі. Прийшов в одне селище старець.
Ходить він по селу і кожного зу­стрічного запитує:
- А в тебе є серце?
Так він запитував день, два. Жи­телів це здивувало, і вони запитали в старого:
- Чому ти запитуєш, чи є у серце? Запитай краще, чи є в гроші, будинок, багатство.
Старець посміхнувся і промовив - Що ж сказав старець прохожий Він сказав: - Лиш би у вас було серце. А все інше здобудеться.
5. Складання словника серця. - Які уявлення виникають У вас коли ми говоримо слово серце. Яким буває серце?

Благородне серце. Чуйне серце. Справедливе серце Добре серце.
Серце не камінь.
Від серця до Бога пряма дорога Людина бачить серцем
б. Бесіда за малюнками.

- Погляньте на дітей, зображених на малюнках.

- З ким би хотіли дружити: з краси­вою людиною, але злою, чи з не дуже красивою людиною, але доброю?

- Отже, справжня красота людини не в красивому одязі, а в її вчинках, в її справах, в душі, в серці ..
ІІІ. повідомлення теми уроку.

- Ми прочитаємо цікаве оповіда­ння українського письменника Всеволода Нестайка Руденький, оці­нимо вчинки героїв.

ІУ. Вивчення нового матеріалу. 1. Слово про письменника.

- Цікаво, що сам Всеволод Не­стайко в дитинстві теж був рудень­ким і дуже добрим хлопчиком. Діти дражнили його «пожежна машина», Руденький африканський їжачок , але він ніколи не ображався. Та й не було чого, бо коли майбутній пись­менник став дорослим, волосся по­темніло, і ніхто вже його так не на­зивав. Багато оповідань він написав для дітей. Отож слухайте одне з них.

2. Читання вчителем оповідання «Руденький» .

3. Перевірка первинного сприй­мання тексту.

- Які почуття вас переповнювали, коли ви слухали оповідання?
Таблиця вираження почуттів
Радість Сором     Смуток
Сум      Біль         Жаль
Повага Гнів         Обурення
Протест               Ніжність    Співчуття
Гордість      Захоплення      Лагідність


   Заздрощі Вдячність Зневага
   Задоволення    Розчарування
Здивування
  Віра ... ) Любов (До ... )

4. Словникова робота. (Пояснення слів, підбір синонімів},

5. Повторне читання оповідання учнями вголос.
б. Бесіда на відтворення змісту
оповідання.
- Чому руденькому було соромно?
- Що в людині головне?
- Що ж таке совість?

Висновок. Якщо людині соромно за погані слова, вчинки - це зна­чить, що в неї є совість. І вона буде намагатися жити так, щоб ніколи не було соромно ні за скоєний вчинок, ні за сказане слово.
7. Роздуми про совість.
- Як ви думаєте, де живе совість?
серці)
- Що ще живе в серці?
   Совість   Віра
  Доброта Любов

8. Читання тексту ланцюжком
 9. Визначення головної думки оповідання .

10. Робота в парах. Мовно-логічна вправа.
(Учням роздані картки. З'єднати
слово і ознаку)
Чорнявий добрий

Руденький сором’язливий
Дідусь    жадібний
                жадібний
                мудрий
                 злий
                 совісний
                 розважливий


11. Гра Вірю - не вірю .

(Під час гри учні піднімають від­повідну картку: «Вірю», «Не вірю»), - Бабуся дала кожному по цукерці.

- Чорнявий хлопчик при гостив дівчинку цукеркою.

- Враз чорнявий хлопчик дреме­нув у під'їзд.
12. Самостійне читання.


- Прочитайте оповідання само­стійно і приготуйтесь до Прес-конференції.

13. Прес-конференція. (Запи­тання за змістом прочитаного тексту).

14. Робота з прислів'ями (Вста­вити пропущені слова).

Краса людини в ... (добрих) ділах. ЖИТТЯ дається людині на '" (добрі) діла.

- Врятує світ краса! - завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш ... (доброта).

Бо однієї вже краси занадто мало. У. Підсумок уроку.

- Напишіть на аркуші слова: .Я хочу бути ...•.

Доповніть речення думкою, яким ви хочете бути. Складіть листочок і заховайте. Носіть його біля себе, біля серця.: Вирощуйте цю рису і будьте добрими, совісними, справед­ливими.

- На іншому аркуші напишіть: .Я не хочу бути ...
Зімніть ці листки, викиньте Їх _ це сміття вашої душі. 

Немає коментарів:

Дописати коментар