неділя, 28 жовтня 2012 р.

Як природа готується до зими.



Як природа готується до зими.


Стоїть завод у полі.
Який? А це секрет.
Працюють в ньому бджоли,
Виготовляють мед.
(Вулик)
Зимою спить, Літом бринить, Понад садом літає,
Солодку росу збирає.
(Бджола)
- Як називається продукт, який бджоли дають людям? (Мед)
Бджола - медоносна комаха. Вона збирає квіт­ковий нектар і перетворює його на мед. Мед ­дуже цінний продукт. Бджоли запилюють сіль­ськогосподарські культури, завдяки чому значно підвищується їхня врожайність. Готуючись до зими, бджоли затикають про­полісом усі щілини, зменшують льоток (віко­нечко, через яке влітають і вилітають із вули­ка). А коли настає холод (до +7 ... + 10), бджо­ли щільно скупчуються на рамках і утворюють так званий клуб.
Прикмети:
·Якщо бджоли вилітають рано-вранці - на ясну погоду.
о Якщо довкола квіток жовтої акації багато комах - на ясну погоду.
о Бджоли скупчилися на стінках вулика - на велику спеку ..
о Припинився рух мурашок коло мурашника­ чекай непогоду.
Прислів'я:
Бджоли раді цвіту, а люди літу.

В лісі є кравець чудовий,
Шиє звірам він обнови.
Для ведмедя - кожушки,
Для лисички - чобітки,
Для куничок - рукавички
І для білочки спіднички,
Зайцю - валянки на лапки
 І для вовка теплу шапку.
Ще й собі пошив піджак.
Хто кравець такий?
(Їжак)

Добре в лісі, в глушині
Мати хатоньку мені:
Затишненьку, тиху, просту,
Без віконець, без помосту.
Застелив сухеньким листом –
І в хатинці тепло й чисто.
Вдень я сплю, а зайде ніч,
Я виходжу полювати –
Стережись, мишва хвостата!
Не злічу вже, скільки штук
За життя я з'їв гадюк.
Я - колючий, мов будяк,
Здавна звуть мене...     (їжак).      

Їжаки поширені на всій території
України. Це нічні тварини. Спеціальних кубел не будують. Більшу частину дня вони сплять у затишних місцях, вистелених сухим листям. Їжаки живляться різноманітною їжею, переважно комахами, їхніми личинками, молюсками, черв'яками. Зрідка поїдають жаб, ящірок, дрібних гризунів. З рослинної їжі охоче живляться яблуками, грушами. Пізно восени, коли промерзає грунт і зменшується кількість їжі, у першу чергу комах, їжаки, зарившись в опале листя і згорнувшись у неміцний клубок, впадають у сплячку аж до березня. У цей час у них вповільнюється дихання (до 6 разів на хвилину), різко знижується температура тіла, падає кров'яний тиск, серце робить лише кілька рідких ударів за хвилину. Під час сплячки у їжаків більше ніж на третину зменшується маса, бо протягом цього часу вони не живляться, а живуть завдяки жиру, відкладеному в тілі восени.

На болоті проживає,
Цілий день пісні співає.
Все зелене це малятко.
Воно зветься ...
(Жабенятко)
У воді сидить охоче,

Та не риба і не рак,
Вистромля великі очі
І співає: кум-квак.
 (Жаба)
Прикмети:
• Жаби не квапляться розпочинати свої концер­ти - ще повернеться холод .
• Озерна жаба вилазить на берег перед дощем. Жаби живуть у вологих місцях, У болотах, у лісах, на луках, на берегах прісноводних водойм, у воді.
Поведінка їх багато в чому визначається вологі­стю. Коли сухо, бурі наземні жаби ховаються від сонця, а після його заходу і в дощову погоду вихо­дять на полювання. Живляться жаби різними комахами, переважно жуками й комахами, їдять також павуків.
На полюванні основну роль відіграє зір. Помітивши комах або іншу дрібну тваринку, жаба швидко вики­дає з рота широкий липкий язик, до якого й прили­пає жертва. Жаби ловлять лише рухому здобич. Ці тварини активні тільки в теплу пору року.

Коли настає осінь, вони йдуть на зимівлю. Восени жаби ховаються, стають малорухомими, тому що зникають комахи, основний корм жаб. Зиму про­водять на дні водойми або ховаються в ямах, норах гризунів, під купами каміння.

Ой, яка ж вона гарненька,
Пишнохвоста і руденька.
Не звірятко - просто диво,
Невгамовне, пустотливе.
Вгору - вниз, на гілку, з гілки ...
         Хто ж це буде, діти?    (Білка)
В неї очі, мов горішки,
Кожушинка хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки,
         У дуплі живе вона. (Білка)
У зимову сплячку білки не залягають, хоч у дуже люті морози і в хуртовину кілька днів сплять Живляться білки найрізноманітнішими корма­ми: горіхами ліщини, насінням хвойних дерев, зеленою корою та бруньками з пагонів широколистяних дерев, комахами, яйця­ми птахів і навіть пташенятами. Значне місце у живленні білок улітку займають ягоди та гриби.
Цікавим є те, що білки дуже старанно запа­сають на зиму корми - жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах, під опалим листям або кон­сервують - розвішують на сучках дерев. Іноді в білчи­них запасах буває до трьох і більше кілограмів горіхів.

Зимою в білому, як сніг,
А літом в сірому гуляє,
Вловить його ніхто не міг,
Тому що ноги довгі має.
Великі вуха, косий зір,
Як називається цей звір?
(Заєць)
Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі - навкруги
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,

Ім капусту на городах,
Моркву їм і буряки.
Відгадайте, хто такий?
(Зайчик)
Заєць сірий - найбільш популярний звір нашої фауни. На відміну від інших звірів, зайці не мають постійних лігвищ, не риють нір. Для денного відпочинку вони заляга­ють просто на поверхні землі в неглибо­ких, злегка утоптаних ямках серед кущів, густої трави, заростей бур'яну або між ски­бами старої ріллі.
Живляться зайці частіше на зелених посівах озимини або ярини, конюшини та інших багаторічних трав, де знаходять вдосталь кормів аж до глибокої зими. Запасів їжі на зиму вони не заготовляють. А тому взимку їхній кормовий раці­он складається з трав, дрібної чагарникової рослинності, яку вони видобувають з-під снігу. Згризають молоді пагони дерев, кору. 

Немає коментарів:

Дописати коментар