середа, 17 жовтня 2012 р.

Урок української мови в З-му класі


Урок української мови в З-му класі
Тема. Закріплення правопису слів із ненаголо­шеними голосними [е], [и] в корені слів.
Мета. Формувати в учнів уміння грамотно писати слова з ненаголошеними голосними [е], [и] в корені, закріплювати вміння застосовувати на практиці це правило; знаходити перевірні слова серед ряду споріднених або під час зміни форми слова. Розвивати вміння зіставляти мовні явища, порівнювати їх, робити висновки; розвивати мову, увагу, логічне мислення. Виховувати увагу до слова, його значення і форми.

Обладнання. Опорні схеми, ілюстративний матеріал, фішки.
Хід уроку.
1.     Гра змагання. За кожну правильну відповідь учень кладе собі фішку. Виграє той, у кого більше фішок
Розминка. Кросворд
1. Змінна частина слова.

1.  Словотворча частина слова, яка стоїть перед коренем і служить для зв'язку слів У реченні.

1.  Слова, близькі за значенням.

1.  Звуки бувають приголосні та ... ?

- 5. Слова, які об'єднані за змістом і виражають закінчену думку.
- Яке вийшло слово? (Земля)
- Як його треба написати? (З ненаголошеним голосним [e)
- А чому?

11. Повідомлення теми і мети уроку, вивчення нового матеріалу.

- Наш урок присвячений написанню слів із ненаголошеним голосним.
Урок почнемо з каліграфічної хвилинки.
         Ел ел ля мл                     земля
- Скільки складів у слові «земля»?
- Скільки звуків?
- Поставте наголос у цьому слові.
- Виділіть закінчення, основу, корінь.
- Визначте ненаголошений голосний.
ІІІ. Словниковий диктант.
Грамоти не знаю, •
а цілий рік пишу. (Перо) Лід на річках, сніг на полях,

віхола гуляє, коли це буває? (Зимою) У темнім лісі проживає,
Гарний хвіст пухнастий має.
їй на місці не сидиться,
А як звуть її? (Лисиця)

Всі ми в шапочках-брилях заховалися в кущах. (Гриби) Ніхто Їх не лякає,

а вони тремтять. (Листочки) Хто на зиму роздягається,

а на літо одягається? (Дерева) Кольорове коромисло
через річку повисло. (Веселка)

(Читаю загадку, діти записують тільки слова­ відгадки).
Завдання: поставити наголос;
- виділити ненаголошені [е], [и] в корені;
- зробити звуко-буквений аналіз слова «зимою».
- Отже, перевіримо. Яким правилом скористаємося?

- Знайдіть у диктанті слово, в якому звуків більше, ніж букв.
IV. Завдання на дошці.

а) Виставлені малюнки предметів, у назвах яких є ненаголошені голосні [е, и] .
Завдання. Дібрати до слів першої колонки малюнки і записати словосполучення:
   Слова        Малюнки

(Широке озеро, веселий шишкар, невеличкі пеньки, велике крило, сердитий рибалка)
б) Скласти речення (усно).

V. Робота над реченням. (Записано на переносній дошці).

- Правильно з'єднати частини речення, вста­вити пропущені букви:
    І. Усі люди називаються   планеті З ... мля
2.Це тому, що ми живемо     куля
3.Земля - це велетенська       краю до краю З ... млі
4.Ніч прослалася від      З ... млянами
VI. Складання тексту з розрізних рядків.
- Переставити рядки так, щоб вийшов вірш.
Вербичка невеличка Схилилась над водою
І цілий день милується І тішиться собою.

Завдання. Прочитати. Записати перші два ряд­ки вірша, визначити граматичну основу; встано­вити зв'язок між членами речення за допомогою запитань.
VII. Робота з картками:
     верба         ОЗ ••• ро .
     Крило        Л сток.
     СТ              пи          сл      вовий
     гр               чаний    В ..• шневий
(Діти обмінюються картками.
правильності виконання).

VIII. Слова, які ми не можемо перевірити. Робота з ребусами. (Добирає вчитель).
ІХ. Логічні ланцюжки.

(Вивішую таблицю, на якій написано завдання). Завдання. Знайти зайве слово.
Вода, село, пень, гора, кора.
Син, синок, синій, синівський.

Завдання. Скласти прислів'я, вставити пропу­щені літери.
(Вивішую таблицю, на якій написано завдання).
І. Вік Живи -             а розумом,
2.Не пером пишуть, гриба не знайдеш
3.Не нагнувшись,      вилетить, не піймаєш
4.Слово - не горобець,          і лід розмерзає
5.Від теплого слова   вік учись
Х. Підсумок уроку.
- Що найбільше сподобалось?
- Порахуйте свої фішки.

(Учні, які отримали найбільше фішок, отримують найвищі оцінки).
ХІ. Домашнє завдання. 

Немає коментарів:

Дописати коментар