Природа 2 клас
Тема: Плоди і насіння. Як зберегти в домашніх умовах плоди та насіння
Мета: повторити будову рослини; ознайомити учнів зі способами розмноження і поширення рослин; розвивати логічне мислення, увагу; розширювати світогляд; виховувати інтерес до життя рослин, прагнення
більше знати про них.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Розкажіть, що ви вже знаєте про рослини?
— Поміркуйте, чи бувають у рослин «діти»?
— Де ви спостерігали, що у рослин є «діти»? Розкажіть.
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся із розмноженням рослин і поширенням плодів і насіння у природі.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 41–45)
— Пригадайте, з яких органів складається рослина (с. 41).
— Як розмножуються рослини?
— Що розвивається з квіток?
— Що міститься в плодах? Яка роль плодів?
— Розгляньте плоди і насіння на малюнках (с. 42). Прочитайте, яким рос-
линам вони належать.
— Як насіння поширюється на далекі відстані? Наведіть приклади.
Перевір себе
— З якого органа рослин утворюються плоди й насіння?
— Які пристосування для розповсюдження мають плоди?
— Плоди і насіння яких рослин розносяться вітром? тваринами?
— Учіться розпізнавати плоди і насіння за зовнішнім виглядом. На малюнку (с. 43) порівняйте різні плоди. Спочатку назвіть їхні спільні ознаки, а потім — відмінні.
— Поміркуйте, яке значення має яскраве забарвлення плодів вишні, черемхи, горобини для поширення у природі.
— З’ясуйте, як пристосувалися до розповсюдження плоди дерев, кущів, трав’янистих рослин, що ростуть біля ваших будинків, на дачних ділянках.
— Збирайте плоди і насіння різних рослин, щоб підгодовувати птахів узимку.
Для допитливих
У Криму можна побачити рослину — огірок-пирскач. Коли насіння рос-
лини достигає, у її плодах збирається слиз. Щойно тварина або людина дотор-
кнеться до стиглого плоду, слиз разом з насінням із силою викидається з плоду
і прилипає до тварин або до людини. Здається, ніби огірок-пирскач стріляє
своїм насінням.
Сторінка дослідника
Як зберегти в домашніх умовах плоди та насіння
— Восени ми із задоволенням ласуємо овочами і фруктами, які нам дарує осінь. Усім хочеться, щоб смачні плоди були на столі якомога довше, тому їх заготовляють на зиму. Для цього треба знати, як правильно заготовляти плоди.
— Дізнайтеся, які овочі, фрукти заготовляють у вас удома на зиму. Візьміть участь у заготівлі плодів. Прочитайте поради.
— Дізнайтеся, як удома зберігають горох, квасолю, боби.
Підсумок. Плоди і насіння розвиваються з квіток. Насіння міститься в плодах. Плоди захищають насіння, поки воно розвивається, і сприяють його розповсюдженню.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
Тестування
1. Як поширюється насіння?
1) Кульбаба:
а) вітром;
б) водою;
в) тваринами.
2) Реп’ях:
а) вітром;
б) водою;
в) людиною і тваринами.
3) Сосна:
а) вітром, птахами, тваринами;
б) птахами;
в) водою.
2. Серед поданих назв плодів і насіння позначте «зайву» і поясніть свій вибір.
Яблуко, груша, горіх.
Очерет, горобина, черемха.
3. Згадайте казки, у яких ви зустрічалися із плодами. Назвіть ці плоди.
- «Принцеса на горошині» — ... (біб). (Г. Х. Андерсен)
- «Ріпка» — ... (ріпа).
- «Горбоконик» — ... (зерно). (П. Ершов)
- «Попелюшка» — ... (гарбуз). (Ш. Перро)
- «Пригоди Чиполліно» — ... (помідор, вишня). (Дж. Родарі)
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Що нове про рослини ви дізналися на уроці?
— Розкажіть, як тварини розповсюджують насіння рослин.
— На що схожі плоди клена, ясена? (На крильця. Вони переносяться вітром.)
— А як розповсюджуються плоди горобини, калини, обліпихи? Вони ж такі привабливі! (Птахами)
— Які ще способи поширення плодів і насіння у природі ви запам’ятали?
VII. До машнє завдання
Тема: Плоди і насіння. Як зберегти в домашніх умовах плоди та насіння
Мета: повторити будову рослини; ознайомити учнів зі способами розмноження і поширення рослин; розвивати логічне мислення, увагу; розширювати світогляд; виховувати інтерес до життя рослин, прагнення
більше знати про них.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Розкажіть, що ви вже знаєте про рослини?
— Поміркуйте, чи бувають у рослин «діти»?
— Де ви спостерігали, що у рослин є «діти»? Розкажіть.
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся із розмноженням рослин і поширенням плодів і насіння у природі.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 41–45)
— Пригадайте, з яких органів складається рослина (с. 41).
— Як розмножуються рослини?
— Що розвивається з квіток?
— Що міститься в плодах? Яка роль плодів?
— Розгляньте плоди і насіння на малюнках (с. 42). Прочитайте, яким рос-
линам вони належать.
— Як насіння поширюється на далекі відстані? Наведіть приклади.
Перевір себе
— З якого органа рослин утворюються плоди й насіння?
— Які пристосування для розповсюдження мають плоди?
— Плоди і насіння яких рослин розносяться вітром? тваринами?
— Учіться розпізнавати плоди і насіння за зовнішнім виглядом. На малюнку (с. 43) порівняйте різні плоди. Спочатку назвіть їхні спільні ознаки, а потім — відмінні.
— Поміркуйте, яке значення має яскраве забарвлення плодів вишні, черемхи, горобини для поширення у природі.
— З’ясуйте, як пристосувалися до розповсюдження плоди дерев, кущів, трав’янистих рослин, що ростуть біля ваших будинків, на дачних ділянках.
— Збирайте плоди і насіння різних рослин, щоб підгодовувати птахів узимку.
Для допитливих
У Криму можна побачити рослину — огірок-пирскач. Коли насіння рос-
лини достигає, у її плодах збирається слиз. Щойно тварина або людина дотор-
кнеться до стиглого плоду, слиз разом з насінням із силою викидається з плоду
і прилипає до тварин або до людини. Здається, ніби огірок-пирскач стріляє
своїм насінням.
Сторінка дослідника
Як зберегти в домашніх умовах плоди та насіння
— Восени ми із задоволенням ласуємо овочами і фруктами, які нам дарує осінь. Усім хочеться, щоб смачні плоди були на столі якомога довше, тому їх заготовляють на зиму. Для цього треба знати, як правильно заготовляти плоди.
— Дізнайтеся, які овочі, фрукти заготовляють у вас удома на зиму. Візьміть участь у заготівлі плодів. Прочитайте поради.
— Дізнайтеся, як удома зберігають горох, квасолю, боби.
Підсумок. Плоди і насіння розвиваються з квіток. Насіння міститься в плодах. Плоди захищають насіння, поки воно розвивається, і сприяють його розповсюдженню.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
Тестування
1. Як поширюється насіння?
1) Кульбаба:
а) вітром;
б) водою;
в) тваринами.
2) Реп’ях:
а) вітром;
б) водою;
в) людиною і тваринами.
3) Сосна:
а) вітром, птахами, тваринами;
б) птахами;
в) водою.
2. Серед поданих назв плодів і насіння позначте «зайву» і поясніть свій вибір.
Яблуко, груша, горіх.
Очерет, горобина, черемха.
3. Згадайте казки, у яких ви зустрічалися із плодами. Назвіть ці плоди.
- «Принцеса на горошині» — ... (біб). (Г. Х. Андерсен)
- «Ріпка» — ... (ріпа).
- «Горбоконик» — ... (зерно). (П. Ершов)
- «Попелюшка» — ... (гарбуз). (Ш. Перро)
- «Пригоди Чиполліно» — ... (помідор, вишня). (Дж. Родарі)
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Що нове про рослини ви дізналися на уроці?
— Розкажіть, як тварини розповсюджують насіння рослин.
— На що схожі плоди клена, ясена? (На крильця. Вони переносяться вітром.)
— А як розповсюджуються плоди горобини, калини, обліпихи? Вони ж такі привабливі! (Птахами)
— Які ще способи поширення плодів і насіння у природі ви запам’ятали?
VII. До машнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар