четвер, 19 вересня 2013 р.

Природа 2 клас Тема: Які рослини і тварини допомагають людям передбачати погоду

Природа 2 клас

Тема: Які рослини і тварини допомагають людям передбачати погоду

Мета: ознайомити учнів з рослинами і тваринами, які допомагають людям передбачати погоду; вчити знаходити необхідну інформацію в різноманітних джерелах знань; розвивати пам’ять, логічне мислення; формувати розуміння необхідності вивчення теми для загального рівня розвитку.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Що таке погода?
— Які показники характеризують погоду?
— Як ви вважаєте, чи необхідно спостерігати за погодою?
— Для чого людям потрібно передбачати погоду? Що називають прогнозом погоди?
— Назвіть народні прикмети передбачення хорошої погоди; негоди.
III. По відомлення теми і мети уроку
— Прогноз погоди має велике значення для сільського господарства, транспорту, людини. Але прогнозувати погоду можуть не тільки люди. Сьогодні ви дізнаєтесь, які рослини і тварини допомагають людям передбачати погоду.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 146–147)
— Здавна люди помітили, що поведінку багатьох тварин можна використовувати для завбачення погоди.
Мурашки поспішають до мурашника, ховаються в ньому, буде негода — сильний дощ, вітер. Устроміть гілочку в мурашник: якщо мурашки піднімуться по ній високо — потеплішає, низько — поліпшення погоди не передбачається.
— Розгляньте фотографії на с. 147. Розкажіть, як передбачає погоду кішка. Розкажіть, як передбачає погоду курка.
— Провісниками погоди є також рослини. Перед затяжною негодою крапельки соку з’являються на листках каштанів, «плачуть» осокори. В очікуванні дощової погоди не розкривають свої бутони троянда, шипшина. А якщо рано-вранці розгортаються віночки нагідок, мальви, гвоздики — погода буде ясною.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
Повідомлення учнів про рослини — провісники погоди
— Існує близько 400 дивовижних рослин — «зелених синоптиків», спостерігаючи за якими, ніби за барометром, можна завбачити погоду.
У ч н і (по черзі)
- Кульбаба. Перед негодою квітки її закриваються, начебто ховаються від дощу. Легкі білі парашутики кульбаби розлітаються навіть від слабкого вітру в суху погоду. Перед дощем же вітер ніяк не може зірвати немов приклеєне насіння. А все тому, що, відчуваючи зміну погоди, рослина складає свою пухнату кульку, як парасольку.
Квіти білих водяних лілей — латаття — полюбляють yy світло й тепло. За гарної погоди, приблизно о 8-й годині ранку, лілії розкривають свої білосніжні квіти. Якщо очікується дощова погода — квітки не розкриваються ні вранці, ні вдень. Зберігають тепло, оберігають пилок від дощу. Ну, а коли на воді і серед дня не видно білих квіток — чекай на дощ! Так само поводяться в садах троянди й шипшина: перед дощем вони не розкриваються.
- Календула лікарська (нагідки): якщо до 9 години ранку квітки не розкриються, то вдень буде дощ. Навпаки, якщо квітки розкриваються до 9 години ранку і не закриваються до 16 години дня, слід очікувати гарної погоди. Цим «барометром» можна користуватися ціле літо, оскільки нагідки цвітуть від весни до осені.
- В українських селах майже біля кожної хати у квітниках ростуть мальви. Це медоноси та лікарські рослини. За гарної погоди листки мальви ніби в’януть, квіти закриваються. Це означає, що мальви вчули підвищену вологість повітря і готуються до дощу.
Повідомлення учнів «Провісники погоди серед тварин»
— Хорошими «синоптиками» є домашні тварини, зокрема собаки й кішки.
Зміну погоди собаки відчувають значно раніше за людей. Качання собак у снігу — перша ознака наближення бурану.
Коли зимової ночі зірки оповиті туманом, а собака перекидається у снігу, буде заметіль.
Улітку собака качається по землі, багато спить і мало їсть — на дощ.
Уловлюють зміни погоди і хатні кішки.
Перед теплом кішка лягає посеред кімнати, простягається і спить.
Перед дощем і холодом обирає місце якомога вище і тепліше, а то й на піч лізе; вмивається, лиже лапу — на ясну погоду, шкребе підлогу — на вітер, заметіль, міцно спить — на тепло.
У ч н і (про черзі)
- Чудові метеорологи — павуки. Відомо, що вони не переносять вологості, тому вкрай рідко виходять на полювання ранком. Ранком вони з’являються лише тоді, коли немає роси, а відсутність роси — одна з ознак близької негоди. Спеки павуки також бояться, тому, коли павук виходить на полювання в пекучий полудень, це означає, що він передчуває сильний вітер або грозу, що, порвавши павутину, може позбавити його їжі. Увечері павуки охоче залишають своє житло, якщо не відчувають наближення дощу. Побачивши павука ввечері, можна сміло очікувати гарної погоди наступного дня.
- Блискучий «прогнозист» — жаба. Вона тонко реагує на найменші зміни в атмосфері. Люди здавна помітили: озерні жаби злазять на берег — на дощ.
- Чимало прикмет пов’язані з поводженням всюдисущих горобців. У гарну погоду вони веселі, рухливі. Якщо ж горобці збираються зграйками на землі, стають млявими, сидять настопорщившись — до дощу.
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Назвіть основні показники погоди.
— Хто, крім людей, може пророкувати погоду?
— Назвіть ознаки погіршення погоди; поліпшення погоди.
VII. До машнє завдання

3 коментарі:

  1. Матеріал уроку змістовний і цікавий.

    ВідповістиВидалити
  2. Я не розумію як оформити :Мета-
    :План-
    Чи що там взагалі треба писати?допоможіть будь ласка!ніколи в очі не бачила міні проектів!

    ВідповістиВидалити