Природа 2 клас
Тема: Гриби: їстівні та отруйні
Тема: Гриби: їстівні та отруйні
Мета: сформувати в учнів уявлення про гриби; навчити розрізняти їстівні і неїстівні гриби; розвивати пізнавальну активність дітей, уміння спостерігати; виховувати повагу і любов до природи, культуру поведінки.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. П еревірка домашнього завдання
— З якого органа рослин утворюються плоди й насіння?
— Які пристосування для розповсюдження мають плоди?
— Плоди і насіння яких рослин розносяться вітром? тваринами?
2. Р обота над загадкою
І великі, і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки.
Ліс — улюблений їх край.
А як звуться, відгадай! (Гриби)
— Які слова допомогли назвати відгадку?
— Звісно, багато хто з вас знає не лише назви грибів, але й може відрізнити
різні гриби один від одного.
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ви розкажете, що вже знаєте про гриби, і дізнаєтесь чимало нового про них.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 45–48)
— Пригадайте, які гриби зростають у лісах вашої місцевості. Які з них їстівні? Які отруйні?
— Перший місяць осені дарує нам багато грибів. Якщо осінь тепла і дощова, то їх у лісі сила-силенна: білі, підосичники, підберезники, рижики, хрящі, лисички.
— Розгляньте малюнки на с. 45. Які із цих грибів вам відомі?
— Розгляньте на малюнку на с. 46 добре всім відомий білий гриб. Покажіть плодове тіло гриба. З чого воно виростає? На що схожа грибниця? Яка головна частина кожного гриба? Де вона розташована в ґрунті і яке має значення?
— Чому збираючи гриби, не можна виривати гриб з грибниці?
— Запам’ятайте, гриби не належать ані до рослин, ані до тварин. Це окрема група організмів. Для багатьох грибів домівка — ліс.
— Які отруйні гриби ви знаєте?
— Розгляньте малюнки отруйних грибів на с. 47. Запам’ятайте їхні назви та ознаки.
— Як відрізнити отруйні гриби від їстівних? Наведіть приклади.
— Який гриб найнебезпечніший? Чому?
Перевір себе
— З яких частин складається гриб?
— Як розмножуються гриби?
— Які ти знаєш їстівні гриби? Які — отруйні?
— Пограйте в гру «Хто більше?». Виграє той, хто назве більше грибів.
— Чому люди так назвали гриби: рижик, підберезник, підосичник, лисичка, маслюк?
— Прочитайте і запам’ятайте пам’ятку грибнику.
— Дотримуйтеся цих правил, коли будете у лісі збирати гриби.
Підсумок. Гриб складається з грибниці й плодового тіла. Грибниця — головна частина гриба. Існують їстівні та отруйні гриби.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Г ра «У ліс за грибами»
На дошці — зображення кошика.
— Відгадайте загадки (під час відгадування до кошика прикріпляються зо-
браження відповідних грибів).
**********************
Зі своїх найперших днів
Це найбіліший із грибів.
По властивостях він цінний,
Лікар від хвороб відмінний.
(Білий гриб)
**********************
Слизьку шапку одягнув,
І під деревом заснув...
З задоволенням збирають
І на зиму закривають. (Маслюк)
**********************
Під березою грибочок,
Поряд мама і синочок...
З деревом вони куми,
Добре знаємо їх ми! (Підберезники)
**********************
Обліпили всі пеньочки
Мами, тата, сини й дочки:
Наче нитки всі тоненькі,
Вишукані й чепурненькі. (Опеньки)
**********************
Ці грибочки невеличкі,
Із близнючок в них сестрички.
По лісах мандрують пішки,
Носять рижі босоніжки. (Лисички)
**********************
Добра людям помічниця:
Є їй чим в житті гордиться!
У теплицях місце має —
Йод в собі для нас тримає! (Печериця)
2. Г ра «Їстівне — неїстівне»
Учитель вимовляє назви грибів. Якщо гриб їстівний, діти плескають у долоні. Якщо гриб неїстівний — тупотять. (Маслюк, мухомор, опеньки, білий гриб, бліда поганка, несправжні опеньки, сироїжки, груздь, підосичник, підберезник)
3. Р обота над народними прикметами, пов’язаними зі збиранням грибів
-Багато мошок — готуй козубок.
- Перший туман літа — грибна прикмета.
- Затягнулися дощі — груздів не чекай.
- Потрібно раніше встати, щоб грибів набрати.
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Які бувають гриби?
— Назвіть їстівні гриби свого краю.
— Назвіть отруйні гриби свого краю.
— Продовжіть правила збирання грибів:
- Зрізуй гриби...
- Збирай тільки...
- Не знищуй...
VII. До машнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар