вівторок, 3 вересня 2013 р.

Я і Україна 1 клас Тема: Різноманітність тварин. Що дають тварини людям.

Я і Україна 1 клас

Тема: Різноманітність тварин. Що дають тварини людям.

Мета: розширити і уточнити уявлення дітей про різноманітність тваринного світу, середовище їхнього існування. З'ясувати правила поведінки в природі. Розвивати спостережливість, уміння групувати тварин за способом пересування, середовищем існування. Виховувати дбай-
ливе ставлення до тварин.

Обладнання: предметні малюнки тварин, таблиця, картки.

Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Проблемний вступ до уроку. Відгадування загадок.
Перший я приніс весну,
Розбудив усе від сну,
Заспіваю під вікном,
Люди звуть мене ... (Шпаком)
Пазуристий він, гривастий,
Як збирається напасти,
Рявкне — ох і лютий рев,
Відгадали? Так, це ... (Лев)
* * *
Не олень він і не бик,
В краях теплих жити звик.
Є на носі в нього ріг
Хто ж це друзі? ... (Носоріг)
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Весь, як є — жорстока лють,
Очі так її і ллють.
Затаївся ось, примовк
Грізний звір цей, звісно ... (Вовк)
Має вуса, пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Після вмиє личко. (Кіт)
Голодна реве,
А нагодована жує,
Дітям усім молоко дає. (Корова)
— А чи здогадались, діти, куди ми сьогодні помандруємо? (У тваринний світ)
— З ким ближче познайомимось? (З тваринами)
— До якої природи належать тварини? (До живої природи)
— Де живуть тварини? (Вдома, в лісі, в воді, ...)
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
1. Повідомлення теми, завдань уроку та розповідь вчителя.
Тварини, так само як і рослини, дихають, харчуються, розмножуються, ростуть і вимирають.
На землі понад мільйону видів тварин, які живуть в різних місцях і різних умовах. Тварин розподіляють на звірів, птахів, комах, риб.
2. Робота за підручником, с 71.
3. Робота за таблицями (малюнки із зображенням птахів, комах, звірів).
• Розгляньте зображення тварин.
— Які з них вам відомі?
— Яким одним словом їх можна назвати? (Птахи)
— Які з них перелітні, зимуючі?
— А який птах до нас прилітає взимку?
Висновок: тіло птаха вкрите пір'ям, це ознака, яка відрізняє птахів від інших тварин. Вони мають крила, дзьоб.
• Учні розглядають зображення комах.
— Як ви думаєте, до якої групи тварин вони належать? (Комахи)
— Які зображені комахи? Назвіть.
— Порахуйте, скільки має ніг комаха? (6)
— Подивіться на цю тварину. Хто це? (Павук)
— Скільки у нього ніг? (8)
Висновок: тіло комахи складається з голови, грудей, черевця і 6 ніг, окрім павука — у нього — 8 ніг.
Фізкультхвилинка
Сірі зайчики маленькі.
Вушка є у них довгенькі.
В лісі грались, веселились,
Працювати вже втомились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись -
І до роботи знову взялись.
• Розглядання малюнків із зображенням звірів.
— Яким одним словом можна назвати цих тварин?
— Яких звірів ви знаєте?
— Чим вкрите тіло звірів?
— А чим звірі вигодовують своїх малят?
4. Читання вірша.
Білка селиться в дуплі,
їжачисько — у кублі.
Вепр — у хащах верболозів,
Ведмедиця — у барлозі,
Вовк — у лігві.
Лис — у норах...
Тигр — у джунглях.
Барс — в горах.
Красень-олень у лісах...
А верблюд — в пустелі,
А могутній птах орел —
У гнізді на скелі.
(О. Орач)
5. Розповідь вчителя.
Тварин, для яких основною їжею є рослини, називають травоїдними. Тварини, які живляться іншими тваринами, називають хижими. Є серед тварин і всеїдні. Вони поїдають і рослини, і тварин. У природі живе багато тварин, які самі добувають їжу, влаштовують житло, виводять потомство. Це черви, ящірки, змії, більшість комах, риб, птахів, звірів, їх називають дикими тваринами. З давніх-давен люди почали полювати на тварин, а потім навчилися приручати їх. Тварини, яких люди розводять і використовують у своєму господарстві, називаються свійськими. Свійські тварини звикли до людини і до умов життя, які вона створила для них. Самі вони не можуть знайти в природі їжу і житло. Та й людина не може обійтися без свійських тварин, бо вони дають їй різні продукти.
— А які саме, підкажіть мені?
6. Робота з підручником, с. 72, 73.
Хвилинка-цікавинка
Всі бабки повітряні хижаки. Вони хватають на льоту мух, комарів, метеликів. Жовті малі мурахи знищують дуже багато шкідливих комах. Величезна армія комах і гарна захисна сила лісу,
саду. Мурах треба берегти, охороняти і не розорювати комашники.
7. Гра «Дикі і свійські тварини».
Вчитель читає загадки, діти відгадують і на сигнальних картках показують, які тварини. Дикі — зелений колір, свійські — синій.

Золоті клубочки
Обліпили квочку. (Курчата).
Червонясту шубу має,
По деревах все стрибає,
Хоч сама мала на зріст,
Та великий в неї хвіст,
Як намисто оченята.
Хто це? Можете вгадати? (Білка).
Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п'є,
А у лігво залягає. (Ведмідь)
Не князівської породи,
А ходить в короні,
Не їздок, а із шпорами,
Не сторож, а рано будить. (Півень)
Прийшла вона
Із довгим віником
На бесіду із півником,
Схопила півня на обід.
Та й замела мітлою слід. (Лис)
В мене є великий хист,
Я співаю як артист.
Спів мій радісний усюди
Люблять слухати всі люди. (Соловей)
* * *
В конурі лежить,
Сама не їсть.
Й іншим не дає. (Собака)
8. Робота з підручником, с. 74.
— Хто зображений на малюнках? (Кіт, Собака)
— Де вони живуть?
— Дайте клички тваринам.
Проводиться робота за ілюстраціями до казок «Котик і Півник» та «Лисичка і Журавель».
— Які казки ви ще знаєте про тварин?
Фізкультхвилинка
Пилип посіяв просо,
Просо виросло, поспіло.
Пташки прилетіли,
Просо поїли,
Пилип плаче.
9. Гра «Відгадай, яка це тварина?».
Дитина описує свого друга — тварину, за якою вона піклується, останні відгадують, про яку тварину йде річ.
III. Формування вмінь та навичок
1. Читання вчителем казки.
Корова, кінь, пес
Корова, кінь і пес засперечалися між собою, кого із них господар більше любить.
— Звичайно мене, — каже кінь, — я йому плуга й борону тягаю, дрова з лісу вожу, він сам на мені в місто їздить. Пропав би він без мене.
— Ні, господар більше мене любить, — каже корова, — я все його сімейство молоком напуваю.
— Ні, господар більше мене любить, — гарчить пес, — я йому хату стережу.
— Хто з цих тварин правий і чому?
— Яких ще свійських тварин ви знаєте?
— Яку користь вони приносять людям?
2. Робота в зошиті з друкованою основою, с. 45.
— Назвіть цих істот одним словом (Тварини).
— Поєднайте стрілкою тварину і те, що вона дає людині.
3. Робота з прислів'ями.
— Як ви розумієте?
• У корови молоко на язиці.
• Де багато пташок, там нема комашок.
• І риба б співала, коли голос мала.
4. Гра «Цікавинка».
Діти, а чи знаєте ви, хто як спить?
— Як спить зайчик? (Зайчик спить лежачи).
— Як спить курка? (Сидячи).
— Як спить чапля? (Стоячи).
— А як спить кажан? (Висячи, донизу головою).

Немає коментарів:

Дописати коментар