Природа 2 клас
Тема . Що таке гномон. Практична робота.Вимірювання довжини тіні від гномоната планування регулярних (1–2 рази на місяць)спостережень за висотою сонця опівдні
Мета: розширити уявлення учнів про висоту Сонця на небосхилі, про значення світлаі тепла в природі; навчити встановлювати залежність між висотою Сонця на небосхилі і довжини тіні від гномона, між висотою Сонця і кількістю тепла, яке вонопосилає на землю; формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язкив природі; виховувати бажання бачити її красу й охороняти, примножувати природні багатства.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Відгадайте загадку.
Красиве, хороше, на всіх людей дивиться,
А людям на себе дивитися не дозволяє. (Сонце)
— Що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця?
— Скільки триває рік?
— Чому влітку день триває довше?
— Чому взимку холодно?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як спостерігати за видимим рухом Сонця на небі.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 11–14)
— Розгляньте малюнок на с. 11. Одним з найдавніших винаходів людства є гномон. Це вертикально встановлена жердина. За допомогою гномона у давнину визначали висоту Сонця над горизонтом. У ясний сонячний день жердина відкидає тінь, довжина якої від сходу Сонця до полудня (12 год) зменшується, а від полудня до заходу сонця — збільшується. Для точності вимірювання важливе значення має висота гномона — чим він вищий, тим довша тінь. Нині гномон як астрономічний інструмент уже не використовують.
Практична робота. Вимірювання довжини тіні від гномона та планування регулярних (1–2 рази на місяць) спостережень за висотою сонця опівдні
— Встанови жердину заввишки 1 м на шкільному подвір’ї чи біля свого будинку.
— Вимірюй довжину тіні в різний час доби.
— Що ти помітив? Як змінюється довжина тіні впродовж дня?
— Записуй свої спостереження у зошит.
— Проводь такі спостереження 1–2 рази у місяць.
— Регулярно веди записи. Вони тобі знадобляться під час вивчення інших
тем та проведення спостережень.
Перевір себе
— Що таке гномон?
— Які спостереження можна проводити за допомогою гномона?
— Як змінюється висота Сонця над горизонтом упродовж дня?
Для допитливих
Сонячний годинник — прилад для визначення часу за напрямком тіні від
гномона та її руху по циферблату. Недоліком сонячних годинників було те, що вони працювали тільки за ясної погоди й зовсім не працювали вночі.
— Розгляньте малюнки. В Україні у багатьох містах є сонячні годинники. У столиці держави — місті Києві — є декілька сонячних годинників.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Т естування
1) День настає тому, що:
а) на небі з’явилося Сонце;
б) Земля обертається навколо Сонця;
в) Земля обертається навколо своєї осі;
г) Місяця і зірок немає на небі.
2) На Землі змінюються пори року тому, що:
а) Земля обертається навколо Сонця;
б) змінюється відстань від Землі до Сонця;
в) Земля обертається навколо своєї осі.
2. Р обота над загадками про Сонце
Серед моря-моря стоїть золота комора.
Що сходить без насіння?
На блакитній тарелі золоте яблуко катається.
За горами, за лісами золотий кружок встає.
Удень сяє, вночі зникає.
Його не сіють, а воно кожного дня сходить.
Кругленьке, ясненьке півсвіту освічує.
Хто без дров, без огня освітить, гріє нас щодня?
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Коли сонце гріє сильніше: уранці, вдень або ввечері?
— Що таке гномон?
VII. До машнє завдання
С. 11–13.
Тема . Що таке гномон. Практична робота.Вимірювання довжини тіні від гномоната планування регулярних (1–2 рази на місяць)спостережень за висотою сонця опівдні
Мета: розширити уявлення учнів про висоту Сонця на небосхилі, про значення світлаі тепла в природі; навчити встановлювати залежність між висотою Сонця на небосхилі і довжини тіні від гномона, між висотою Сонця і кількістю тепла, яке вонопосилає на землю; формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язкив природі; виховувати бажання бачити її красу й охороняти, примножувати природні багатства.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Відгадайте загадку.
Красиве, хороше, на всіх людей дивиться,
А людям на себе дивитися не дозволяє. (Сонце)
— Що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця?
— Скільки триває рік?
— Чому влітку день триває довше?
— Чому взимку холодно?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як спостерігати за видимим рухом Сонця на небі.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 11–14)
— Розгляньте малюнок на с. 11. Одним з найдавніших винаходів людства є гномон. Це вертикально встановлена жердина. За допомогою гномона у давнину визначали висоту Сонця над горизонтом. У ясний сонячний день жердина відкидає тінь, довжина якої від сходу Сонця до полудня (12 год) зменшується, а від полудня до заходу сонця — збільшується. Для точності вимірювання важливе значення має висота гномона — чим він вищий, тим довша тінь. Нині гномон як астрономічний інструмент уже не використовують.
Практична робота. Вимірювання довжини тіні від гномона та планування регулярних (1–2 рази на місяць) спостережень за висотою сонця опівдні
— Встанови жердину заввишки 1 м на шкільному подвір’ї чи біля свого будинку.
— Вимірюй довжину тіні в різний час доби.
— Що ти помітив? Як змінюється довжина тіні впродовж дня?
— Записуй свої спостереження у зошит.
— Проводь такі спостереження 1–2 рази у місяць.
— Регулярно веди записи. Вони тобі знадобляться під час вивчення інших
тем та проведення спостережень.
Перевір себе
— Що таке гномон?
— Які спостереження можна проводити за допомогою гномона?
— Як змінюється висота Сонця над горизонтом упродовж дня?
Для допитливих
Сонячний годинник — прилад для визначення часу за напрямком тіні від
гномона та її руху по циферблату. Недоліком сонячних годинників було те, що вони працювали тільки за ясної погоди й зовсім не працювали вночі.
— Розгляньте малюнки. В Україні у багатьох містах є сонячні годинники. У столиці держави — місті Києві — є декілька сонячних годинників.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Т естування
1) День настає тому, що:
а) на небі з’явилося Сонце;
б) Земля обертається навколо Сонця;
в) Земля обертається навколо своєї осі;
г) Місяця і зірок немає на небі.
2) На Землі змінюються пори року тому, що:
а) Земля обертається навколо Сонця;
б) змінюється відстань від Землі до Сонця;
в) Земля обертається навколо своєї осі.
2. Р обота над загадками про Сонце
Серед моря-моря стоїть золота комора.
Що сходить без насіння?
На блакитній тарелі золоте яблуко катається.
За горами, за лісами золотий кружок встає.
Удень сяє, вночі зникає.
Його не сіють, а воно кожного дня сходить.
Кругленьке, ясненьке півсвіту освічує.
Хто без дров, без огня освітить, гріє нас щодня?
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Коли сонце гріє сильніше: уранці, вдень або ввечері?
— Що таке гномон?
VII. До машнє завдання
С. 11–13.
Немає коментарів:
Дописати коментар