Математика 2 клас
Тема. Назви чисел при діленні. Ділення на 1. Ділення рівних чисел. Розв’язування простих і складених задач на застосування таблиці ділення на 2.
Мета: ознайомити учнів з назвами компонентів і результату дії ділення, з діленням на 1, діленням рівних чисел; розвивати навички усної лічби, розв’язування простих і складених задач на ділення, логічне і творче мислення; виховувати інтерес до математики.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Усна лічба. Гра «Мовчанка»
— Називайте тільки відповіді.
На дошці:
2 Розв’язування задач
1) У мотку 12 м тасьми. Кожну хвилину від нього відрізують 2 м. За скільки хвилин розріжуть увесь моток?
2) По тарілочках розклали 6 цукерок, по 2 цукерки на кожну. На скільки тарілочок вистачило цих цукерок?
3) Смужку паперу завдовжки 14 см розділили на частини, по 2 см кожна. Скільки вийшло частин?
4) У саду посадили 2 ряди смородини, по 8 кущів у кожному. Скільки всього кущів смородини посадили в саду?
5) Оля намалювала 10 кружків, розташувавши їх у 2 ряди, у кожному ряду порівну. Скільки кружків в одному ряду?
6) На столі стояли 4 тарілки, з двома яблуками в кожній. Скільки було всього яблук?
7) У бібліотеці було видано 16 книг, по 2 книги кожному відвідувачу. Скільки було відвідувачів?
8) Розв’яжіть задачі, зробивши до кожної з них малюнок.
а) У три ряди намалювали 12 кружків, в кожному ряду порівну. Скільки кружків вийшло в ряду?
б) У 5 рядах розташували 15 кружків, у кожному ряду порівну. Скільки кружків вийшло в ряду?
9) Складіть за малюнком дві задачі на ділення. Які відповіді вийшли в складених вами задачах?
3 Запишіть вирази
• Добуток чисел 2 і 8; 4 і 5; 7 і 3. Знайдіть значення записаних виразів.
• Сума чисел 5 і 85; 6 і 39. Знайдіть значення записаних сум.
4 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Розгадайте правило, за яким записані ряди чисел, і продовжте кожен ряд.
2; 4; 6; 8; 10; ...
3; 6; 9; 12; ...
4; 8; 12; 16; 20; ...
— Атепер згадайте, як називаються компоненти і результат дії множення.
На дошці:
8 • 2 = 16
— Складіть за цим прикладом на множення приклади на ділення.
На дошці:
16 : 2 = 8 16 : 8 = 2
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Ознайомлення із назвами чисел при діленні
1) Числа при діленні також мають назви.
Прочитайте приклад:
6 : 2 = 3
— Число, яке ділять (6), називається діленим; число, на яке ділять (2), називається дільник; результат ділення (3) називається частка.
— Як називається число, яке ділимо?
— Як називається число, на яке ділимо?
— Як називається результат дії ділення?
— Як називається сам вираз?
2) 15 : 3 = 5
15 — ділене; 3 — дільник; 15 : 3 — частка; 5 — значення частки.
Скорочено значення частки також називають часткою.
56 : 7 = 8.
— Чому дорівнює ділене?
— Чому дорівнює дільник?
— Чому дорівнює значення частки?
2 Ділення на 1. Ділення рівних чисел
— При перестановці множників добуток не змінюється, наприклад:
1 • 5 = 5;
5 • 1 = 5.
Якщо добуток розділити на один з множників, то вийде другий множник, наприклад:
5 : 1 = 5;
5 : 5 = 1.
Запишіть замість пропусків рівність, що виходить з цих добутків (як у попередньому прикладі):
1 • 2 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 3 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 4 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 6 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 7 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 8 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 9 =
. . . . .
. . . . .
. . . . .
Висновок:
1) при множенні будь-якого числа на одиницю виходить те саме число, що множили;
2) при діленні будь-якого числа на одиницю виходить те саме число, що ділили;
3) при діленні числа (виключаючи 0) на само себе виходить одиниця.
Ці правила правильні для будь-яких чисел (виключаючи 0 при діленні). Наприклад:
1 • 15 = 15;
15 : 1 = 15; 15 : 15 = 1.
3 Первинне закріплення
1) Виконання завдання з коментуванням.
8 • 1 = 12 : 1 = 38 • (69 – 68) =
1 • 9 = 14 : 14 = 62 : (54 – 53) =
9 • 1 = 10 : 1 = 35 : (17 + 18) =
1 • 8 = 17 : 17 = (19 + 28) : 47 =
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1 Розв’язування задач
1) Скласти задачу за коротким записом.
По ? яг. 2 діт. 8 яг.
2) Скільки коліс разом у шести двоколісних велосипедах і одного триколісного?
По 2 кол. 6 вел. ? коліс
?
3 кол.
2 Обчислення прикладів
(15 – 9) : 2 = (19 – 11) : 2 = 16 : 2 + 24
2 • 7 + 68 = (42 – 35) • 2 = 44 + 29 – 3 =
2 • 9 + 82 = (33 – 27) • 2 = 74 – 45 + 6 =
2 • 6 + 38 = (45 – 36) • 2 = 57 + 39 – 7 =
3 Виконання завдань
1) Складіть усі можливі приклади на ділення, знаючи, що:
5 • 1 = 5 7 • 3 = 21
— Скільки всього вийде прикладів на ділення?
— Запишіть усі значення отриманих часток.
2) Знайдіть частку, якщо: ділене 16, дільник 2; ділене 18, дільник 2.
4 Офтальмологічна пауза
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
Тема. Назви чисел при діленні. Ділення на 1. Ділення рівних чисел. Розв’язування простих і складених задач на застосування таблиці ділення на 2.
Мета: ознайомити учнів з назвами компонентів і результату дії ділення, з діленням на 1, діленням рівних чисел; розвивати навички усної лічби, розв’язування простих і складених задач на ділення, логічне і творче мислення; виховувати інтерес до математики.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція і закріплення знань
1 Усна лічба. Гра «Мовчанка»
— Називайте тільки відповіді.
На дошці:
2 Розв’язування задач
1) У мотку 12 м тасьми. Кожну хвилину від нього відрізують 2 м. За скільки хвилин розріжуть увесь моток?
2) По тарілочках розклали 6 цукерок, по 2 цукерки на кожну. На скільки тарілочок вистачило цих цукерок?
3) Смужку паперу завдовжки 14 см розділили на частини, по 2 см кожна. Скільки вийшло частин?
4) У саду посадили 2 ряди смородини, по 8 кущів у кожному. Скільки всього кущів смородини посадили в саду?
5) Оля намалювала 10 кружків, розташувавши їх у 2 ряди, у кожному ряду порівну. Скільки кружків в одному ряду?
6) На столі стояли 4 тарілки, з двома яблуками в кожній. Скільки було всього яблук?
7) У бібліотеці було видано 16 книг, по 2 книги кожному відвідувачу. Скільки було відвідувачів?
8) Розв’яжіть задачі, зробивши до кожної з них малюнок.
а) У три ряди намалювали 12 кружків, в кожному ряду порівну. Скільки кружків вийшло в ряду?
б) У 5 рядах розташували 15 кружків, у кожному ряду порівну. Скільки кружків вийшло в ряду?
9) Складіть за малюнком дві задачі на ділення. Які відповіді вийшли в складених вами задачах?
3 Запишіть вирази
• Добуток чисел 2 і 8; 4 і 5; 7 і 3. Знайдіть значення записаних виразів.
• Сума чисел 5 і 85; 6 і 39. Знайдіть значення записаних сум.
4 Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Розгадайте правило, за яким записані ряди чисел, і продовжте кожен ряд.
2; 4; 6; 8; 10; ...
3; 6; 9; 12; ...
4; 8; 12; 16; 20; ...
— Атепер згадайте, як називаються компоненти і результат дії множення.
На дошці:
8 • 2 = 16
— Складіть за цим прикладом на множення приклади на ділення.
На дошці:
16 : 2 = 8 16 : 8 = 2
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Ознайомлення із назвами чисел при діленні
1) Числа при діленні також мають назви.
Прочитайте приклад:
6 : 2 = 3
— Число, яке ділять (6), називається діленим; число, на яке ділять (2), називається дільник; результат ділення (3) називається частка.
— Як називається число, яке ділимо?
— Як називається число, на яке ділимо?
— Як називається результат дії ділення?
— Як називається сам вираз?
2) 15 : 3 = 5
15 — ділене; 3 — дільник; 15 : 3 — частка; 5 — значення частки.
Скорочено значення частки також називають часткою.
56 : 7 = 8.
— Чому дорівнює ділене?
— Чому дорівнює дільник?
— Чому дорівнює значення частки?
2 Ділення на 1. Ділення рівних чисел
— При перестановці множників добуток не змінюється, наприклад:
1 • 5 = 5;
5 • 1 = 5.
Якщо добуток розділити на один з множників, то вийде другий множник, наприклад:
5 : 1 = 5;
5 : 5 = 1.
Запишіть замість пропусків рівність, що виходить з цих добутків (як у попередньому прикладі):
1 • 2 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 3 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 4 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 6 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 7 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 8 =
. . . . .
. . . . .
. . . . . 1 • 9 =
. . . . .
. . . . .
. . . . .
Висновок:
1) при множенні будь-якого числа на одиницю виходить те саме число, що множили;
2) при діленні будь-якого числа на одиницю виходить те саме число, що ділили;
3) при діленні числа (виключаючи 0) на само себе виходить одиниця.
Ці правила правильні для будь-яких чисел (виключаючи 0 при діленні). Наприклад:
1 • 15 = 15;
15 : 1 = 15; 15 : 15 = 1.
3 Первинне закріплення
1) Виконання завдання з коментуванням.
8 • 1 = 12 : 1 = 38 • (69 – 68) =
1 • 9 = 14 : 14 = 62 : (54 – 53) =
9 • 1 = 10 : 1 = 35 : (17 + 18) =
1 • 8 = 17 : 17 = (19 + 28) : 47 =
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1 Розв’язування задач
1) Скласти задачу за коротким записом.
По ? яг. 2 діт. 8 яг.
2) Скільки коліс разом у шести двоколісних велосипедах і одного триколісного?
По 2 кол. 6 вел. ? коліс
?
3 кол.
2 Обчислення прикладів
(15 – 9) : 2 = (19 – 11) : 2 = 16 : 2 + 24
2 • 7 + 68 = (42 – 35) • 2 = 44 + 29 – 3 =
2 • 9 + 82 = (33 – 27) • 2 = 74 – 45 + 6 =
2 • 6 + 38 = (45 – 36) • 2 = 57 + 39 – 7 =
3 Виконання завдань
1) Складіть усі можливі приклади на ділення, знаючи, що:
5 • 1 = 5 7 • 3 = 21
— Скільки всього вийде прикладів на ділення?
— Запишіть усі значення отриманих часток.
2) Знайдіть частку, якщо: ділене 16, дільник 2; ділене 18, дільник 2.
4 Офтальмологічна пауза
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
Немає коментарів:
Дописати коментар