Природа 2 клас
Тема: Пора гніздування
Мета: уточнити знання учнів про весняні турботи перелітних птахів; розвивати мислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до птахів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. П еревірка домашнього завдання
— З якими змінами у природі пов’язане повернення перелітних птахів?
— Чому різні птахи прилітають у неоднаковий час? Наведіть приклади.
— Розкажіть, за якими ознаками ви впізнаєте шпака, жайворонка, солов’я.
— Розкажіть про зовнішній вигляд, поведінку одного із птахів, за яким ви спостерігали.
2. Р обота в парах
Слухання розповідей учнів про перелітного птаха, який їм найбільше подобається: як його називають, за якими ознаками його можна впізнати, коли повертається з теплих країв, чим живиться, як будує гніздо і виводить пташенят.
3. Р обота над загадкою
*******************
Ось хатина, в ній — співак.
Як цю пташку звати?.. (Шпак).
— Назвіть перших перелітних птахів.
— Які турботи у птахів навесні?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як птахи влаштовують свої гнізда.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 102–105)
— Пригадайте, які птахи мешкають поблизу вашого будинку.
— Яка перша турбота птахів?
— Розгляньте малюнки на с. 103. З чого в’ють свої гнізда співочі птахи?
— Які з лісових птахів облаштовують гнізда у дуплах? Які птахи будують
гнізда на землі?
— Яка пташка підкидає свої яйця в гнізда інших птахів?
— Як птахи турбуються про своїх пташенят?
Перевір себе
— Для чого птахи будують гнізда?
— Як дорослі птахи доглядають пташенят?
— Розгляньте фотографії на с. 104. Які із цих пташиних гнізд вам доводилося зустрічати в природі? Як вони збудовані?
— Поміркуйте, чому в деяких птахів яйця мають плямисте забарвлення.
— Перевірте прикмету.
- Ластівки заходилися лаштувати гнізда — настало стійке тепло.
Для допитливих
Як зозуленя стає господарем гнізда
Зозуля не висиджує пташенят, а підкидає свої яйця в гнізда інших птахів. Пташки висиджують зозулине яйце з рештою яєць. Вилуплюється зозуленя на 2–3 дні раніше за інших пташенят і по черзі викидає всі яйця. Так зозуленя залишається в гнізді саме. Часто воно більше за своїх названих батьків. Зозуленя дуже ненажерливе, тому швидко росте, а невдовзі полишає гніздо. Дорослі птахи продовжують годувати зозуленя навіть після вильоту з гнізда.
Підсумок. Облаштування гнізда, догляд за пташенятами — важкий і відповідальний час для птахів.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Р обота над загадками про перелітних птахів
*******************
Чорномазий, білодзьобий,
Він за плугом важно ходить.
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів. (Грак)
*******************
У садочку, біля тину
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився,
Засміявся й оселився.
Здогадались ви, однак,
Поселився у нас... (шпак).
*******************
Ти відгадай мою загадку,
Вгорі тремтить сіренька цятка‚
Й пісні співає голосні.
Та жаль‚ що тільки навесні.
Ну називай же без відмовок,
Що ця пташка... (жайворонок).
*******************
В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди.
Дуже люблять мене люди. (Соловей)
2. Г ра «Шифрувальник»
— Назви яких птахів зашифровані?
Ш_ _К
Ж_ЙВ_Р_Н_К
Л_Л_К_
Ж_Р_В_ЛЬ
Л_С_ _В_А
Г_Р_Б_ЦЬ
З_З_Л_
Г_ _К
— Хто тут «зайвий» і чому?
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Де будують собі гнізда птахи?
— Чи можна чіпати гнізда птахів? Чому?
VII. До машнє завдання
Тема: Пора гніздування
Мета: уточнити знання учнів про весняні турботи перелітних птахів; розвивати мислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до птахів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. П еревірка домашнього завдання
— З якими змінами у природі пов’язане повернення перелітних птахів?
— Чому різні птахи прилітають у неоднаковий час? Наведіть приклади.
— Розкажіть, за якими ознаками ви впізнаєте шпака, жайворонка, солов’я.
— Розкажіть про зовнішній вигляд, поведінку одного із птахів, за яким ви спостерігали.
2. Р обота в парах
Слухання розповідей учнів про перелітного птаха, який їм найбільше подобається: як його називають, за якими ознаками його можна впізнати, коли повертається з теплих країв, чим живиться, як будує гніздо і виводить пташенят.
3. Р обота над загадкою
*******************
Ось хатина, в ній — співак.
Як цю пташку звати?.. (Шпак).
— Назвіть перших перелітних птахів.
— Які турботи у птахів навесні?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як птахи влаштовують свої гнізда.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 102–105)
— Пригадайте, які птахи мешкають поблизу вашого будинку.
— Яка перша турбота птахів?
— Розгляньте малюнки на с. 103. З чого в’ють свої гнізда співочі птахи?
— Які з лісових птахів облаштовують гнізда у дуплах? Які птахи будують
гнізда на землі?
— Яка пташка підкидає свої яйця в гнізда інших птахів?
— Як птахи турбуються про своїх пташенят?
Перевір себе
— Для чого птахи будують гнізда?
— Як дорослі птахи доглядають пташенят?
— Розгляньте фотографії на с. 104. Які із цих пташиних гнізд вам доводилося зустрічати в природі? Як вони збудовані?
— Поміркуйте, чому в деяких птахів яйця мають плямисте забарвлення.
— Перевірте прикмету.
- Ластівки заходилися лаштувати гнізда — настало стійке тепло.
Для допитливих
Як зозуленя стає господарем гнізда
Зозуля не висиджує пташенят, а підкидає свої яйця в гнізда інших птахів. Пташки висиджують зозулине яйце з рештою яєць. Вилуплюється зозуленя на 2–3 дні раніше за інших пташенят і по черзі викидає всі яйця. Так зозуленя залишається в гнізді саме. Часто воно більше за своїх названих батьків. Зозуленя дуже ненажерливе, тому швидко росте, а невдовзі полишає гніздо. Дорослі птахи продовжують годувати зозуленя навіть після вильоту з гнізда.
Підсумок. Облаштування гнізда, догляд за пташенятами — важкий і відповідальний час для птахів.
2. Фізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Р обота над загадками про перелітних птахів
*******************
Чорномазий, білодзьобий,
Він за плугом важно ходить.
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів. (Грак)
*******************
У садочку, біля тину
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився,
Засміявся й оселився.
Здогадались ви, однак,
Поселився у нас... (шпак).
*******************
Ти відгадай мою загадку,
Вгорі тремтить сіренька цятка‚
Й пісні співає голосні.
Та жаль‚ що тільки навесні.
Ну називай же без відмовок,
Що ця пташка... (жайворонок).
*******************
В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди.
Дуже люблять мене люди. (Соловей)
2. Г ра «Шифрувальник»
— Назви яких птахів зашифровані?
Ш_ _К
Ж_ЙВ_Р_Н_К
Л_Л_К_
Ж_Р_В_ЛЬ
Л_С_ _В_А
Г_Р_Б_ЦЬ
З_З_Л_
Г_ _К
— Хто тут «зайвий» і чому?
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Де будують собі гнізда птахи?
— Чи можна чіпати гнізда птахів? Чому?
VII. До машнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар