Українська мова 2 клас
Тема: Тверді й м’які приголосні. Поз начення м’якості приголосних знаком м’якшення
Мета: поглибити знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; розвивати зв’язне мовлення; виховувати патріотичні почуття.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
1. П еревірка домашнього завдання (с. 46, вправа 126)
— Прочитайте записані слова, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки перед глухими.
— Яке речення ви склали?
2. Р обота над загадкою
— Прочитайте загадку. Відгадку запишіть. Підкресліть букви, що позначають м’якість приголосних звуків.
-Як звуться яблука великі і малі,
Котрі щоліта достигають у землі?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Приголосні звуки в українській мові можуть вимовлятися твердо і м’яко. Про те, як це позначається на письмі, піде розмова на цьому уроці.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 46–47)
Вправа 127
Учні читають слова та складають з ними речення. Називають звуки, якими відрізняються слова.
— Якою буквою позначено м’якість звука [н’]?
— Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 46.
Вправа 128
Учні читають вірш, виписують з вірша слова у два стовпчики: в один — зі звуком [т], а в інший — зі звуком [т’] за зразком.
Вправа 129
Учні списують, змінюючи слова за зразком. Пояснюють, як позначено м’якість приголосних у словах.
Вправа 130
Учні списують слова, вставляючи за потреби, знак м’якшення. Пояснюють написання слів.
2. Ф ізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Р обота над скоромовкою
— Прочитайте скоромовку, виразно вимовляючи тверді та м’які приголосні звуки.
Одиничка — одиначка,
Неабияка дивачка!
Одиничці все однак,
Що й сусіда — одинак!
(Народна творчість)
2. Р обота над загадками
******************
Рідке, а не вода, біле, а не сніг. (Молоко)
******************
Попід лісом котилася діжа з тістом. (Місяць)
******************
Ногами у воді зав’яз.
Вода до пояса якраз.
Він простягнувся над водою,
Два береги з’єднав собою. (Міст)
******************
Я рудий, прудкий звірок:
Плиг з ялинки на дубок. (Білка)
******************
У куточку поселивсь
І мерщій обгородивсь,
Сплів драбинки про запас.
— Прошу, мухи, в гості вас! (Павук)
— Запишіть відгадки, підкресліть букви, що позначають тверді приголосні звуки.
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Наведіть приклади слів зі знаком м’якшення.
VII. До машнє завдання
Тема: Тверді й м’які приголосні. Поз начення м’якості приголосних знаком м’якшення
Мета: поглибити знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; розвивати зв’язне мовлення; виховувати патріотичні почуття.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
1. П еревірка домашнього завдання (с. 46, вправа 126)
— Прочитайте записані слова, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки перед глухими.
— Яке речення ви склали?
2. Р обота над загадкою
— Прочитайте загадку. Відгадку запишіть. Підкресліть букви, що позначають м’якість приголосних звуків.
-Як звуться яблука великі і малі,
Котрі щоліта достигають у землі?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Приголосні звуки в українській мові можуть вимовлятися твердо і м’яко. Про те, як це позначається на письмі, піде розмова на цьому уроці.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 46–47)
Вправа 127
Учні читають слова та складають з ними речення. Називають звуки, якими відрізняються слова.
— Якою буквою позначено м’якість звука [н’]?
— Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 46.
Вправа 128
Учні читають вірш, виписують з вірша слова у два стовпчики: в один — зі звуком [т], а в інший — зі звуком [т’] за зразком.
Вправа 129
Учні списують, змінюючи слова за зразком. Пояснюють, як позначено м’якість приголосних у словах.
Вправа 130
Учні списують слова, вставляючи за потреби, знак м’якшення. Пояснюють написання слів.
2. Ф ізкультхвилинка
V. Уз агальнення й систематизація знань
1. Р обота над скоромовкою
— Прочитайте скоромовку, виразно вимовляючи тверді та м’які приголосні звуки.
Одиничка — одиначка,
Неабияка дивачка!
Одиничці все однак,
Що й сусіда — одинак!
(Народна творчість)
2. Р обота над загадками
******************
Рідке, а не вода, біле, а не сніг. (Молоко)
******************
Попід лісом котилася діжа з тістом. (Місяць)
******************
Ногами у воді зав’яз.
Вода до пояса якраз.
Він простягнувся над водою,
Два береги з’єднав собою. (Міст)
******************
Я рудий, прудкий звірок:
Плиг з ялинки на дубок. (Білка)
******************
У куточку поселивсь
І мерщій обгородивсь,
Сплів драбинки про запас.
— Прошу, мухи, в гості вас! (Павук)
— Запишіть відгадки, підкресліть букви, що позначають тверді приголосні звуки.
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Наведіть приклади слів зі знаком м’якшення.
VII. До машнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар