вівторок, 18 червня 2013 р.

Мурашина держава

Мурашина держава

Ви, мабуть неодноразово бачили, як біля пенька в лісі розміщений мурашник. Пеньок немов би потонув у мурашиній купині, яка притулилася боком до високої сосни з густою зеленою кроною. Всюди снують мурашки, жодна не сидить без діла. Тягнуть личинок, комах, стебла трави, дрібні дерев’яні палички.
Якщо снують мурахи — буде гарна погода. Крім того, за допомогою мурашника можна визначити, де південь, а де північ. Адже мурашники завжди розташовані з південного боку.
Як мурашник допоможе тому, хто заблукав у лісі? Поясніть.
Існує насипна купа декілька років, увесь час збільшуючись за рахунок голочок хвої, шматочків кори, голочок, травинок.
Мурашки — дуже передбачливі математики: купину вивершують конусоподібно , щоб у дощову пору з неї легко стікала вода та щоб добре прогрівалася сонцем. Цим забезпечується повне прикриття підземного гнізда з його численними «коридорами» і «камерами». До них ведуть зовнішні входи та виходи.
Із чого складається мурашина купина?
За рахунок чого вона з кожним роком збільшується?
На що схожий мурашник?
Що є позитивного у конусоподібній формі мурашника?
Які процеси відбуваються всередині цієї таємничої мурашиної держави?
Тут мешкають десятки тисяч мурашок. Більшість із них — недорозвинені, безплідні самки. Маток у мурашнику декілька десятків. Саме вони відкладають яйця у внутрішні комори мурашника. Народжуються матки з крилами, хоч крилатими бувають декілька днів. Після весільного польоту вони спускаються на землю, зустрічаються з робочими мурахами свого виду, які відрізають їм крила і будують для них крихітне гніздо. Самці теж мають кри¬ла, але живуть лише декілька днів. Запліднивши самку, вони гинуть. Личинки, що з’явились із яєць мурах, купа¬ми лежать у коморах. Робочі мурахи старанно доглядають за ними: годують і чистять, вдень переносять у верхні поверхи гнізда, а на ніч ховають у глибину.
Дозрілі личинки тчуть кокони, які в народі неправильно називають «мурашиними яйцями».
Які мурашки живуть у мурашнику?
Хто відкладає яйця у комори мурашника?
Чи бувають мурахи крилатими? Які з них?
Де знаходяться личинки?
Яку роль відіграють робочі мурахи?
Підраховано, що кожне середнє гніздо мурахів знищує щоденно до 20 тисяч комах, а за літо — до 20 мільйонів штук. Практично один мурашник тримає під контролем майже гектар лісу.
Мураха має міцні, з гострими зазубреними краями щелепи — жвали. Ними вона кусає, розгризає і переносить здобич, будівельні матеріали. Здатна до захисту, виробляючи отруту, яка, потрапляючи в ранку нападника, пече. Мурашину кислоту широко застосовують у медицині.
Руйнувати мурашині гнізда категорично заборонено. Адже мурахи приносять людям тільки користь. І люди повинні оберігати і дбати про них.
Чим же харчуються ці істоти?
Яку кількість комах знищує за день одне середнє гніздо мурах?
Що таке жвали? Що ними робить мурашка?
Як називають отруту, вироблену мурахою?
Де її застосовують?
Чому заборонено руйнувати мурашники?

Немає коментарів:

Дописати коментар