вівторок, 18 червня 2013 р.

Чому буває вітер?


Чому буває вітер?


Діти , відгадайте загадки.
Літає часто він довкола, дерев чимало поламав, Але ніде, ніхто й ніколи його не бачив, не тримав.
(Вітер)
Крил не має, а гарно літає. (Вітер)
Придумайте ще декілька загадок про вітер.

Звідки береться вітер?

Коли ми відчиняємо двері з теплої кімнати в холод ну, то відчуваємо, як із холодної кімнати в теплу надходить повітря. Це відбувається тому, що з кімнати зверху виходить тепле легке повітря, а на його місце в кімнату захо¬дить холодне повітря знизу, бо воно важче. Повітря весь час рухається.
Наша земля нерівномірно нагрівається сонцем не тільки впродовж дня, а й протягом року. Повітря дістає теп¬ло від землі. Нагріваючись, воно розширюється та піднімається вгору. Замість нього надходить повітря з інших місць. Цей рух повітря й утворює вітер. Вітер буває легенький і сильніший, холодний і теплий.

Чи е користь від вітру?
Що було б із нами, якби не було вітру?

У жарких країнах, де нестерпно пече сонце, було б ще жаркіше; там не змогли б жити і померли б від спраги і люди, і тварини. У холодних країнах було б іще холодніше, там замерзли б від холоду і тварини, і рослини. Вітер переносить тепле повітря із жарких країн у холодні, а холодне повітря — у жаркі країни. Тому в жарких країнах стає прохолодніше, а в холодних — тепліше.
Над морями й океанами, над озерами, річками та болотами — скрізь, де є вода, утворюються хмари. Вітер завж¬ди жене їх: то розриває, то знову зганяє. Якби не було вітру, в сухі місця не потрапляли б хмари, і там не було б ні дощу, ні снігу. А без дощу не було б ні струмків, ні річок, ні озер, ні колодязів. Без води не змогли б жити ні рослини, ні тварини, ні людина.
У містах від диму і пилу псується повітря. Якби не було вітру, у великих містах було б багато забрудненого повітря. А вітер виносить його з міста і приносить чисте повітря лісів і полів. Вітер — велика сила. Цю силу з давніх часів використовують люди. Вітер приводить у рух вітряки, надимає вітрила на човнах і кораблях, вітряні двигуни виробляють електрику.

Наведіть ще приклади зустрічі з вітром. Чи завжди вітер корисний?

Ні, бувають випадки, коли вітер приносить шкоду людям. Дуже сильні вітри можуть і дерева повалити, і будинки. Буря, торнадо — це грізні явища природи. Людина не здатна приборкати сили природи. Тому в районах, де часто зустрічаються ці явища, жителі будують спеціальні укриття, де ховаються при наближенні страшного смерчу.

А де можуть бути безпечні місця?
Як вимірюється швидкість вітру?

Перший прилад для вимірювання швидкості вітру був винайдений у 1667 році англійцем Робертом Хуком. Прилад називається анемометром. Існує багато видів анемометра, але найбільш поширений має декілька алюмінієвих чашечок на осі. Вони закріплені вільно, й що сильніший вітер, то швидше обертаються чашечки на осі. Порахувавши кількість обертів, які роблять чашечки за певний час, можна визначити швидкість вітру. Завдання. Зробіть із паперу вітрячок і приведіть його в дію вітром.
(Діти виготовляють вітрячки за зразком, даним учителем. Кращі вироби демонструють біля дошки).

Немає коментарів:

Дописати коментар