вівторок, 18 червня 2013 р.

Вітаміни на вашому столі

Вітаміни на вашому столі

Слово «вітамін» походить від латинського «віта» — життя. Основи вчення про вітаміни заклав у 1880 р. російсь¬кий вчений (українець за походженням) М.І. Лунін. А назву слова «вітаміни» дав польський вчений Казимир Фунт.
На добу організму людини необхідно кілька міліграмів вітамінів.
Біологічна роль вітамінів полягає в тому, що вони входять до складу ферментів, які необхідні для утворення гормонів та інших фізіологічно активних речовин. Вітаміни надходять в організм з їжею, рослинного і тваринного походження, але, на жаль, швидко там розкладаються. Більшість із них не відкладається про запас і не синтезується в організмі. Тому необхідно постійно вживати продукти, що містять вітаміни. Найбільше вітамінів у свіжих фруктах, овочах, а також у молоці та м’ясі.
За відсутності вітамінів у нашій їжі в організмі виникають захворювання — авітаміноз, при їх недостачі — гіповітаміноз. У їжі рослинного походження є попередники вітамінів, які називаються провітамінами. На сьогодні відомо близько 50 вітамінів. Для зручності їх позначають буквами латинського алфавіту: А, В, С, D, Е, К і т.д.

Що означає слово «вітаміни»?
Яка роль вітамінів у нашому житті? Хто заклав основи вчення про вітаміни? Які вітаміни вам відомі?

Вітамін С (аскорбінова киаіота)
Вітамін С міститься в журавлині, капусті, помідорах, апельсинах, цибулі, часнику, кар¬топлі, у багатьох плодах і в зелених частинах рослин. Найбільше вітаміну С міститься в плодах шипшини, лимоні і чорній смородині.
Вітамін С необхідний для синтезу білків,
утворення органічної речовини кісток, підвищує імунітет. Якщо організм тривалий час не отримує вітаміну С, розвивається цинга — захворювання, відоме мандрівникам і мореплавцям з давніх часів. При цьому захворюванні ясна починають кровоточити, на слизових оболонках рота з’являються виразки, зуби розхитуються і випадають. Кістки робляться крихкими, з’являється біль у суглобах. Настає недокрів’я, і різко знижується опірність організму до інфекційних захворювань. Добова потреба у вітаміні С становить 75—100 мг.
В яких рослинах міститься вітамін С?
Як інакше його називають?
Які захворювання виникають при недостачі вітаміну С?
Вітамін А (вітамін росту)
Вітамін А міститься переважно в їжі тваринного походження, наприклад, у риб’ячому жирі, вершковому маслі, молоці, яєчних жовтках, печінці, нирках, риб’ячій ікрі. Провітамін вітаміну А називаються каротин. Він міститься в плодах овочів і фруктів, які мають червоний відтінок: моркві, шпинаті, абрикосах, червоному перці, помідорах.
При А-авітамінозі у дітей порушується зір, знижується ріст і розвиток організму. Може виникнути особливе захворювання — «куряча сліпота»: з настанням сутінок у хворих слабне зір. Причиною цього є розпливчасте зображення предметів на сітківці (нервові рецептори) ока. Вітамін А входить до складу нервових закінчень сітківки ока. Добова потреба у вітаміні А для дорослих і дітей становить 1—2 мг.

В яких продуктах міститься вітамін А? Що відбувається при А-авітамінозі?
Яка добова потреба у вітаміні А?


Вітаміни групи В
Вітамін В (тіамін)
Найбільший вміст вітаміну В^ у чорному хлібі, вівсяній крупі, яєчних жовтках, печінці. Цей вітамін міститься у неочищених зернах злаків, у насінні бобових рослин; у невеликих кількостях він є в шпинаті, капусті, цибулі, моркві, яблуках.
При нестачі вітаміну В^ (гіповітамінозі) виникає тяжке захворювання бері-бері. Це захворювання характеризується трьома симптомами: параліч, атрофія м’язів, різке схуднення організму в цілому. Найбільше впливає цей вітамін на обмін вуглеводів (нервова система, робота серця, робота м’язів). Добова потреба у вітаміні становить 2—3 мг.
Вітамін В2 (рибофлавін)
Вітамін В2 у значних кількостях є в рибних продуктах, печінці, молоці, гречаній крупі.
Також міститься в зерні, м’ясі, яєчному білку, дріжджах. При нестачі вітаміну порушується діяльність нервової системи, уражається рогівка очей (катаракт), шкіра, слизові оболонки порожнини рота. Добова потреба у вітаміні становить 2—4 мг.
Вітамін Вб (піридоксин)
Вітамін Вб міститься у зародку злакових рослин, особливо багато його у рисових висівках. Бере участь в обміні білків шкіри, нервової системи, кровотворенні. Гіповітаміноз призводить до захворювань шкіри — дерматитів. Добова потреба у вітаміні становить 2—4 мг.
Вітамін В12 (протианемічний)
Найбільше вітаміну В^2 міститься у печінці тварин. Є винятково важливим засобом лікування недокрів’я.
Які вітаміни входять до складу вітамінів групи В?
В яких продуктах кожен із них зустрічається?
Яке значення кожного з них?
Вітамін Б (протирахітичний)
Велика кількість вітаміну Б міститься у риб’ячому жирі, яєчних жовтках, молоці, печінці. Крім того, вітамін Б утворюється у шкірі людини з провітаміну ергостерину під впливом ультрафіолетових променів сонця. Вітамін Б бере участь у регуляції обміну солей фосфору і кальцію. Б-авітаміноз призводить до виведення цих солей із кісток і порушення процесів окостеніння. Розвивається хвороба рахіт. При рахіті вміст солей у кістках змен¬шується, тому ріст дитини сповільнюється, скелет формується неправильно. У хворих на рахіт дітей викривлюються ноги, голова й живіт збільшуються, грудна клітка змінюється.
В яких продуктах міститься вітамін Б?
Як іще може утворитися цей вітамін?
Яке його значення?
Вміст вітамінів у їжі з різних причин зменшується. Найбільше вітамінів втрачається при кулінарній обробці їжі. Під час варіння м’яса руйнується близько 50% вітаміну В. Внаслідок теплової обробки продуктів рослинного походження втрачається 20% вітамінів групи В. Вітамін С, який міститься в овочах, фруктах, руйнується також на повітрі, особливо, коли вони почищені. Тому овочі потрібно очищати та нарізати тільки перед самим варінням і класти в емальовану каструлю з гарячою водою. Кришку каструлі під час варіння треба закривати. Добре зберігаються вітаміни при низькій температурі. Овочеві страви потрібно їсти одразу після приготування. Кожна людина повинна щоденно одержувати з їжею всі необхідні вітаміни. Взимку джерелом вітамінів є яблука, сира морква, капуста, вершкове масло, яйця. Крім того, в їжу за вказівкою лікаря можна додавати препарати вітамінів.
Чи руйнуються вітаміни при кулінарній обробці?
Як зберегти максимальну кількість вітамінів у продуктах харчування?
Чи потрібно вживати вітаміни?
Які з них найкорисніші?
Що треба робити, щоб вітаміни завжди були на нашому столі?

Немає коментарів:

Дописати коментар