Етика 4 клас
Тема.
Авторитет і честь колективу. Колектив. Норми поведінки в колективі. Один
за всіх і всі за одного. Взаємодопомога. Великодушність. Конфлікти в колективі
Мета:
уточнити уявлення дітей про життя і працю в колективі; ознайомити з
правилами чесності для хлопчиків та дівчаток; розвивати вміння оцінювати свої
вчинки, визначати свою роль в колективі, авторитет колективу; виховувати
почуття колективізму, дружби, товаришування.
Обладнання: роздатковий
матеріал для роботи в парах, плакати.
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу
II.
Актуалізація опорних знань
1.
Слухання азербайджанської народної казки «Сім лозин». (Див.
додаток)
2.
Бесіда.
—
Чому сини не змогли виконати першого батьківського
побажання, але так легко впоралися із другим?
—
Чого навчає ця казка?
III.
Повідомлення теми і мети уроку
—
Сьогодні ми поговоримо про нас. Дізнаємося, хто ми є,
чи добре нам живеться разом.
IV.
Вивчення нового матеріалу
1.
Бесіда.
—
У нашому класі навчаються 24 учні. Ми — 4-й клас.
Давайте замінимо слово клас словами, що є близькими за значенням (група,
учні, друзі, колектив).
Сьогодні на уроці у
нас буде працювати довідкове бюро. Пропоную послухати, які повідомлення вони
мають.
Довідкове бюро
Колектив
— це слово стародавнє, прийшло до нас із латинської мови.
Колектив
— це група людей, об’єднаних спільною роботою, спільними інтересами.
2.
Гра «Вибери потрібне слово».
—
Із переліку слів виберіть ті, які позитивно впливають
на життя і працю в колективі.
Зневага, Щирість,
Недовіра, Чесність,
Дружба, Одностайність,
Взаємодопомога, Ворожнеча,
Заздрість, Великодушність.
3.
Звичайно, добре жити в такому колективі, в якому
цінують дружбу, щирість, чесність, великодушність, взаємодопомогу. Ми не
перші, хто хоче стати справжніми друзями, справжнім колективом. Про це мріяли
ваші дідусі, бабусі, мами і тата. Колись вони створили правила, які згуртували
їх у колектив.
Правила чемності для хлопчиків і дівчаток, що згуртовують колектив
• Успіху можна
досягти тільки разом, у колективі.
• Вмієш добре щось
робити, то навчи іншого.
• Будь терплячим.
• Ти не кращий за всіх,
але й не гірший.
• Ні до кого не
чіпляйся, грай чесно, не дражнись.
• Ніколи нікого не
обманюй, не ображай.
• Поважай тих, з ким
дружиш.
• Дружба — це правда,
доброта і чесність кожного.
•
Що вимагаєш від друга, насамперед вимагай від себе
4.
Робота в групах.
Кожна група отримує
завдання на аркуші: «Колектив починається з мене, бо...»
Після виконання
завдання кожна група передає свій варіант відповіді іншим групам, які
доповнюють його своїми думками, підкреслюють ті, з якими не погоджуються.
Опрацьований таким чином аркуш повертається до вчителя.
5.
Часто чуємо фразу «Він користується авторитетом в
колективі».
—
Як ви розумієте цей вислів?
—
Що
означає слово авторитеті Довідкове бюро
Авторитет
— загальне визначення, вплив, довіра, набуті завдяки знанням та праці.
6. Слухання вірша
Марії Пригари.
ТИХЕНЬКА ДІВЧИНКА
Чого це так на мене сердяться в школі?
Тож не чіпаю нікого ніколи.
Ні з ким не сварюся, сиджу собі тихо,
А з цього виходить одне тільки лихо!
Оце я сказала — така в мене звичка —
Що в Галі, як мишачий хвостик, косичка.
Що в Каті спідничка — неначе з рогожі,
Та ще й черевики на човники схожі.
Що в Тані волосся нечесане досі,
Що очі Мар’янки маленькі та косі,
Що в зошиті Лесі самі тільки плями:
Напевне, бруднющими пише руками.
Я ж правду кажу їм. І що тут
такого?
Та я ж не чіпаю ніколи нікого.
Сиджу собі тихо і в школі, і вдома,
І чом вони сердяться всі, невідомо?
—
Чому усі в класі сердяться на дівчинку?
—
Чи буде ця дівчинка мати авторитет? Чому?
7.
Життєві ситуації.
Ти стоїш на перерві
та розмовляєш із друзями. Аж раптом хтось боляче наступає на ногу. Ти
розсердився, готовий полізти в бійку, та раптом чуєш:
—
Вибач, будь ласка. Мені дуже прикро, я не хотів
зробити тобі боляче.
Злість одразу
пройшла, і ти несподівано для себе відповідаєш:
—
Та нічого, буває.
—
А чи могло бути інакше?
—
Як не дати розгорітися конфлікту?
—
Що таке конфлікт?
—
Причиною конфлікту в колективі можуть бути дитячі
пустощі, зло, заздрість, зухвалість. Якщо вам доводилося бути свідком конфлікту
дорослих, то знаєте, що це — річ неприємна. Можна виявити доброзичливість і
цим зупинити конфлікт. На допомогу прийдуть слова ввічливості: «Дозвольте
пройти», «Дякую», «Перепрошую».
Будь-який конфлікт
не потрібно підтримувати. Головний девіз — не реагувати!
8. Практичні поради
психолога.
Як подолати гнів
•
Відчувши наближення злості, заплющіть очі і полічіть
до 10.
•
Відчуваючи наближення гніву, подивіться на годинник та
відкладіть спалах гніву на 15 хвилин. Так можна навчити контролювати себе.
• Придумайте фрази,
які могли б послабити ваш гнів. Наприклад: «Не треба кричати, мене і так всі
добре чують»; «Йому теж боляче. Не варто підсилювати чужий біль.»
V.
Закріплення вивченого матеріалу
Робота з
прислів’ями.
Утворіть прислів’я
(робота в парах).
Дружба — ... друзі.
Всі за одного, один
за всіх — ... будь яка справа має успіх.
Де гурт — ... велика
сила.
Окраса людини — ...
того люди не люблять.
Одиноке дерево —
... там і сила.
Хто любить лише
себе, ... й вітер вириває.
VI.
Підсумок уроку Школа
самовдосконалення.
Перевірте свою
здатність до товаришування і дружби за допомогою тесту «Я і колектив».
1.
Ваш товариш захворів і не прийшов до школи. Ви:
а) зателефонуєте йому і поцікавитися
здоров’ям — 5;
б) ніяк не відреагуєте — 1;
в) відвідаєте його, якщо хвороба
неінфекційна, — 10.
2.
Товариш не впорався із домашнім завданням. Ви:
а) дасте йому списати — 5;
б) допоможете розібратися — 10;
в) вдасте, що вас це не стосується —
1.
3.
Вам дуже хочеться морозива, і ви маєте гроші, та поряд
із вами товариш, у якого немає грошей. Ви:
а) купуєте морозиво тільки собі — 1;
б) позичите товаришеві гроші — 5;
в) купите два морозива, сподіваючись,
що і для вас товариш нічого не пожаліє — 10.
4.
Однокласник запросив вас на День народження, а
товариша — ні. Ви:
а) нічого не скажете йому і підете
самі — 1;
б) попросите однокласника запросити
товариша — 10;
в) підете самі, попередньо пояснивши
товаришеві ситуацію, що склалася — 5.
5.
товариш отримав не дуже приємне доручення — прибрати
клас або вимити вікна. Ви:
а) залишитесь після уроків і
допоможете йому — 10;
б) поспівчуваєте йому і підете додому
— 5;
в) порадієте тихцем, що таке доручення
отримав він, а не ви — 1.
6.
ваш товариш виграв приз у складному конкурсі. Ви:
а) будете намагатися взяти участь у
такому ж конкурсі — 5;
б) порадієте за свого товариша — 10;
в) у душі позаздрите йому — 1.
Якщо ви набрали:
50—
60балів. Ваші товариші можуть пишатися дружбою з вами. Ви —дуже надійна людина, з
вами — хоч у вогонь, хоч у воду. У вас із другом — повне порозуміння.
20—49
балів. Ви — непоганий товариш. Та тільки й того. Ви — обережний, нерішучий, все
заздалегідь розраховуєте. Але часом дуже важливе в житті проходить повз вас.
Поміркуйте над цим.
Менше
15 балів. Навряд чи поруч з вами є справжній друг. І винні в цьому ви самі. Бо вам і
самому не хотілося б мати такого друга. Намагайтеся змінити свої стосунки з
товаришами, якщо не хочете залишитися самотнім.
Завершуючи роботу,
порадьтеся зі своїми однокласниками: чи збіглися ваші думки про себе з
результатами тесту? Що вам хотілося б у собі змінити?
Додаток
СІМ ЛОЗИН
(Азербайджанська
народна казка)
Було це чи не було,
жив колись один чоловік, і мав він семеро синів. Брати були нерозлийвода: разом
їли-пили, разом сумували й раділи, разом на полювання ходили. Не те що серед
інших людей, а навіть серед звірів не було сили, здатної подолати їх.
Спливали місяці,
роки, всі брати оженилися, у них народилися діти. Кожен звив своє гніздо, й не
зоглянулися вони, як відцуралися один від одного.
Батько постарів і
жив сам. Часом діти приходили до батька, та вже не було між ними ні колишньої
злагоди, ні дружби. Бачить батько, що коли й далі так буде, то стануть вони
зовсім чужими між собою.
Покликав він якось всіх синів до себе та й каже:
—
Сини мої, завтра кожен принесіть мені по гранатовій
лозині товщиною з палець.
—
Гаразд, тату, — відповіли сини та й пішли.
Уранці кожен із них
приніс по лозині. Батько взяв ті лозини докупи й посередині міцно зв’язав
мотузом.
—
А тепер, сини мої, — звелів батько, — я хочу побачити,
чи подужає хто з вас переламати цей пучок лози.
Кожен син брав той
пучок і, хоч як старався, не міг виконати батькового побажання.
Тоді батько розв’язав пучок і роздав кожному сину по лозині.
—
Ану побачу, чи хоч одну лозину ви подужаєте
переламати?
Сини виконали батьків наказ та й питають:
—
То що з того, що ми переламали ці лозини?
—
Ці сім лозин, — відповів батько, — це ви, сім братів.
Якщо ви тримаєтесь купи, ніхто вас зламати не зможе, як і оці сім лозин. А ви
роз’єдналися, кожен себе гладить, через те у вас немає того ладу, що був
раніше.
Послухали сини батькової поради й з
того дня почали жити в мирі й злагоді.
Немає коментарів:
Дописати коментар