Етика 4 клас
Тема.
Етикет ввічливої людини. Поняття етикету. Поведінка ввічливої людини
Мета:
дати поняття етикету; обґрунтувати значення етикету для кожної людини;
спонукати до вироблення власних суджень та оцінок; на основі практичних дій
довести пріоритет старшого.
Обладнання: фішка світлофора,
таблиця «Правил ввічливої людини», серія малюнків на тему «Що таке добре, що
таке погано».
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу
II.
Мотивація навчальної діяльності
—
Діти, ви — жителі найпрекраснішої країни, що має назву
Дитинство. Ви — майбутнє нашої України, її гордість. Якими ви станете людьми,
за якими правилами будете жити, залежить від вас.
III.
Оголошення теми і мети уроку
—
Сьогодні на уроці ми поговоримо про ввічливість. А чи
знаєте ви, що таке ввічливість? Чи можете себе назвати ввічливою людиною?
IV.
Вивчення нового матеріалу
1.
Розповідь вчителя про ввічливість.
—
Ввічлива людина дотримується правил пристойності
(етикету), виявляє уважність, люб’язність, чемність. А що таке етикет?
Етикет
— це гарні манери, правила поведінки. Дотримуватися його — володіти гарними
манерами, знати та виконувати правила поведінки. Слово етикет за походженням
французьке.
Є версія, що слово ввічливий утворилося від
вислову «той, хто дивиться у вічі». Справді, правила етикету передбачають, що
співбесідники дивляться один одному в очі: у вічі — ввічливий. Ввічлива людина
не ховатиме своїх очей, щиро дивитиметься у вічі. Вона не забуде подякувати за
зроблене їй добро.
2.
Розвиток мовлення.
—
Як ви думаєте, діти, чи можна дібрати в українській
мові слова- синоніми до слова ввічливий?
Ввічливий
|
Вихований
Тактовний
Привітний
Шанобливий
Чемний
Уважний
Ґречний
|
3.
Розгляд ілюстрованих ситуацій.
—
Поряд із вами живуть старші люди, які особливо
потребують ввічливого ставлення до себе. То ж яку людину можна назвати
ввічливою, а яку — ні?
—
Давайте розглянемо серії малюнків. Подумайте і
скажіть, хто із дітей чемний, ввічливий, а хто — ні. Із кожної ситуації ми
зробимо висновок і сформулюємо правило ввічливої людини.
Ситуація 1. На зупинці стоять
люди. Підійшов автобус. Першими в нього забігли хлопчики і зайняли вільні місця.
Ситуація 2. На зупинці стоять
люди. Підійшов автобус. Діти спершу пропустили літніх людей, а тоді зайшли
самі.
—
Скажіть, яких дітей можна назвати ввічливими, а яких —
ні? Давайте сформулюємо перше правило ввічливої людини.
В транспорт першими
пропускають літніх людей
Ситуація 1. Хлопчик біжить
сходами, а по сходах піднімається бабуся із валізами. Хлопчик зупиняється і
допомагає бабусі занести сумки до квартири.
Ситуація 2. Хлопчик біжить
сходами, а по сходах піднімається бабуся із валізами. Він мчить щодуху, мало не
збиває бабусю з ніг, і навіть не зупиняється.
—
То який із хлопчиків повівся ввічливо?
— Сформулюємо друге
правило ввічливої людини.
Завжди допомагай
старшим людям
Ситуація 1. В гості до Галинки
приїхала бабуся із села. Вона була старенька. Галинка радо зустріла бабусю.
Вони разом пообідали, і бабуся багато цікавого розповіла дівчинці.
Ситуація 2. В гості до Оленки
приїхала бабуся із села. Вона була старенька. Коли сіли обідати, у бабусі
тремтіли руки, і вона пролила суп на скатертину. Оленка засміялася.
— То ж сформулюємо
третє правило ввічливої людини.
Поважайте старших
людей та їхню старість
4.
Проблемні ситуації.
—
Ми розглядали ілюстрації за участю інших дітей. Як би
ви вчинили в таких випадках і чи змогли б назвати себе ввічливою людиною?
Ситуація 1. Вас на вулиці
чекають товариші, а мама попросила сходити в магазин. Ваші дії?
Ситуація 2. По вулиці іде
старенький дідусь. Він несе в сумці яблука. Сумка випала із рук, яблука
розсипалися.
Ситуація 3. Ви з татусем ідете
по лісовій стежині. Назустріч вам
—
незнайома жінка. Ви привітаєтеся?
5.
Робота в зошитах. Запис правил ввічливої людини.
V.
Закріплення матеріалу
Гра
«Світлофор ввічливості».
1.
Хлопчик звертається до мами: «Дай їсти». (Червоний
колір світлофора)
2.
«Пробачте, будь ласка, я штовхнула вас ненавмисне», —
сказала дівчинка в автобусі. (Зелений колір світлофора)
3.
«Давайте, бабусю, я вам допоможу», — сказав хлопчик,
беручи у бабусі відро води. (Зелений колір світлофора)
4.
Оксанка пройшла по щойно вимитій мамою підлозі, а на
ній залишилися брудні сліди. (Червоний колір світлофора)
VI.
Підсумок уроку
—
Яку людину можна назвати ввічливою? Чому? За які
вчинки?
—
Як називають людину, яка не дотримується цих правил?
—
Як необхідно поводитися, щоб люди могли назвати вас
ввічливою людиною?
Немає коментарів:
Дописати коментар