Українська мова 2 клас
Тема Звуки. Звукові моделі слів
Мета: закріплювати знання учнів про звуки; розвивати навички звукового аналізу слів, спостережливість; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Ознайомлення з підручником «Українська мова»
— Розгляньте підручник і скажіть, як він називається і хто його автор.
— Які умовні позначення треба знати, щоб правильно користуватися підручником?
— Прочитайте вірш Г. Барадуліна. Яке побажання висловлює автор?
— Прочитайте назву першого розділу. («Звуки і букви. Склад. Наголос»)
— Що ми будемо вивчати у цьому розділі?
— Про що дізнаємося?
— Куди здійснимо подорож?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми згадаємо, з чого утворюються слова.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 4–5)
Вправа 1
Учитель читає вірш Л. Костенко.
— Про яку пору року говориться у вірші?
— Що робила осінь?
— Про що попросило листя в осені?
— Назвіть звуки у слові осінь.
— Яка осінь?
Вправа 2
— Прочитайте і відгадайте загадку.
— Виразно вимовте слово-відгадку.
— Назвіть усі звуки в цьому слові.
— Складіть звукову модель слова книга.
— Перевірте правильність виконання завдання за підручником.
— Що означають рисочки, кружечки?
— А на які дві частини поділене слово?
— Отже, звуки ми чуємо і вимовляємо. З них утворюються слова.
Вправа 3
Учні читають вірш Ю. Федьковича.
— Розгляньте звукові моделі слів.
— Що означає кожен значок?
— Знайдіть у вірші слова, які відповідають поданим звуковим моделям. Чітко вимовте кожен звук у цих словах.
— Отже, звук — елемент людської мови, утворений за допомогою органів мовлення.
Вправа 4
Учні складають слова з поданих звуків: школа, урок, учень.
— Послідовно назвіть звуки в утворених словах.
Вправа 5 (робота в парах)
Учні читають прислів’я і пояснюють одне одному їх зміст.
- Земля багата — народ багатий.
- Земля — наша мати, усіх годує.
— Вимовте звуки у записаних словах.
2. Ф ізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
V. Уз агальнення й систематизація знань
Гра-змагання між рядами «Хто більше?» Учитель пропонує дітям розглянути малюнки на набірному полотні та відібрати лише ті, назви яких починаються з певного звука:
- серед овочів — з [к];
- серед меблів — з [с];
- серед одягу — з [п].
— Запишіть назви овочів.
— Складіть звукові моделі записаних назв.
— Придумайте з одним зі слів речення.
Заслуховуються відповіді чотирьох–п’яти учнів, краще речення записується.
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Закінчіть речення: «Звуки ми... і...»; «З них утворюються...».
VII. До машнє завдання С. 5, вправа 6.
Тема Звуки. Звукові моделі слів
Мета: закріплювати знання учнів про звуки; розвивати навички звукового аналізу слів, спостережливість; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань
Ознайомлення з підручником «Українська мова»
— Розгляньте підручник і скажіть, як він називається і хто його автор.
— Які умовні позначення треба знати, щоб правильно користуватися підручником?
— Прочитайте вірш Г. Барадуліна. Яке побажання висловлює автор?
— Прочитайте назву першого розділу. («Звуки і букви. Склад. Наголос»)
— Що ми будемо вивчати у цьому розділі?
— Про що дізнаємося?
— Куди здійснимо подорож?
III. По відомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми згадаємо, з чого утворюються слова.
IV. В ивчення нового матеріалу
1. Р обота за підручником (с. 4–5)
Вправа 1
Учитель читає вірш Л. Костенко.
— Про яку пору року говориться у вірші?
— Що робила осінь?
— Про що попросило листя в осені?
— Назвіть звуки у слові осінь.
— Яка осінь?
Вправа 2
— Прочитайте і відгадайте загадку.
— Виразно вимовте слово-відгадку.
— Назвіть усі звуки в цьому слові.
— Складіть звукову модель слова книга.
— Перевірте правильність виконання завдання за підручником.
— Що означають рисочки, кружечки?
— А на які дві частини поділене слово?
— Отже, звуки ми чуємо і вимовляємо. З них утворюються слова.
Вправа 3
Учні читають вірш Ю. Федьковича.
— Розгляньте звукові моделі слів.
— Що означає кожен значок?
— Знайдіть у вірші слова, які відповідають поданим звуковим моделям. Чітко вимовте кожен звук у цих словах.
— Отже, звук — елемент людської мови, утворений за допомогою органів мовлення.
Вправа 4
Учні складають слова з поданих звуків: школа, урок, учень.
— Послідовно назвіть звуки в утворених словах.
Вправа 5 (робота в парах)
Учні читають прислів’я і пояснюють одне одному їх зміст.
- Земля багата — народ багатий.
- Земля — наша мати, усіх годує.
— Вимовте звуки у записаних словах.
2. Ф ізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
V. Уз агальнення й систематизація знань
Гра-змагання між рядами «Хто більше?» Учитель пропонує дітям розглянути малюнки на набірному полотні та відібрати лише ті, назви яких починаються з певного звука:
- серед овочів — з [к];
- серед меблів — з [с];
- серед одягу — з [п].
— Запишіть назви овочів.
— Складіть звукові моделі записаних назв.
— Придумайте з одним зі слів речення.
Заслуховуються відповіді чотирьох–п’яти учнів, краще речення записується.
VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія
— Закінчіть речення: «Звуки ми... і...»; «З них утворюються...».
VII. До машнє завдання С. 5, вправа 6.
Немає коментарів:
Дописати коментар