Етика 4 клас
Тема. У світі
етики. Етика як наука. Складові етики. Етика і духовний світ людини
Мета: формувати
уявлення про етику як науку, її складові; розширювати словниковий запас;
виховувати інтерес до вивчення предмета, бажання збагачувати свій духовний
світ.
Обладнання: плакати «Робіть так,
щоб людям, які вас оточують, було добре» (В. Сухомлинський); «Добрі манери має
той, хто найменшу кількість людей ставить у незручне становище» (Дж. Свіфт);
запис пісні «Про дружбу»; портрети Василя Сухомлинського. Джонатана Свіфта.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний
момент
Створення
позитивно-емоційної атмосфери уроку. Аутотренінг (під музичний супровід).
II. Активізація уваги
та мислення учнів
Постановка
проблемного завдання (на дошці — плакат зі словами
В. Сухомлинського).
1.
Поміркуймо над висловом Василя Сухомлинського: «Робіть
так. щоб
людям, які вас
оточують, було добре».
—
Як ви розумієте ці слова? (Висловлювання учнів.)
—
Що таке доброта? З якими словами пов’язане це поняття?
—
Тепер уявімо, що доброта — це сонечко, домалюємо його
промінчики
—
Правильно, всі ці слова є складовими доброти.
2.
Робота над змістом прислів’їв.
•
Доброму всюди добре.
•
Хто шанується, того й люди шанують.
•
До доброї криниці стежка втоптана.
3.
Життєвий досвід вчить, що мало бути добрим, необхідно
ще й бути тактовним. Чуйність — доброта серця, тактовність — його розум.
Поняття ці нерозривні, як нерозривні зміст і форма. Щоб бути тактовним завжди і
всюди, необхідно знати основи культури поведінки. Без такого знання людина
справляє враження невихованої, хоч би якою доброю вона не була.
А наука про те, як
потрібно і слід поводитися в тій або іншій ситуації, називається етикою. Спробуємо детальніше розібратися з даним поняттям.
III.
Повідомлення теми і мети уроку
—
Отже, на сьогоднішньому уроці ми познайомимося з
етикою як наукою, дізнаємося про її складові, збагатимо свій словниковий запас
новими термінами, встановимо взаємозв’язок етики з духовним світом людини.
IV.
Мотивація навчальної діяльності
За допомогою
уявного мікрофона дайте відповідь на запитання: «Навіщо необхідно вивчати
етику»?
—
Обмінявшись думками, доповніть твердження: «Етику
потрібно вивчати для того, щоб...»
V.
Вивчення нового матеріалу
1.
Вступна бесіда-розповідь
—
Зі словом етика тісно пов’язане
слово етикет.
Яке слово, схоже на
слово етикет, використовується часто у повсякденному
житті?
—
Так, це — етикетка. Що таке етикетка?
(Висловлювання дітей.)
2.
З історії етикету.
—
А тепер послухайте уважно і скажіть, який факт
зацікавив вас найбільше?
Дуже давно у
Франції, за часів короля Людовіка XIV, на одному із бучних королівських
банкетів усім гостям роздали картки із переліком правил поведінки. Від
французької назви карток — етикеток — і походить слово етикет. Згодом воно увійшло в мови багатьох країн, а означає вихованість, вишукані
манери, вміння поводитися в товаристві.
Безперечно, що
етикет сучасний дуже відрізняється від придворного етикету Людовіка XIV. А
втім, найбільш потрібні правила, пройшовши через фільтр часу, стали нам в
пригоді.
Зокрема, збереглося
чимало звичаїв народів різних країн та епох. З часів Стародавнього Риму прийшов
до нас звичай гостинності. Скандинави запровадили правило надавати чільні
місця за столом жінкам і найбільш поважним гостям. Красиво й безшумно їсти і
правильно поводитись із столовими приборами вміли ще стародавні єгиптяни. В
часи Середньовіччя, в XI—XIII ст. (часи трубадурів) ознакою вихованості вважали
те, що кавалери сідали за обідній стіл поруч зі своїми дамами. Уважне та
шанобливе ставлення до жінок збереглося й до наших часів.
За Петра І тричі
видавали книжку для молоді «Юности чесное зерцало, или показание к житейському обхождению». Там йшлося не лише про абетку та арифметику, а й про те, як сидіти за столом, як тримати виделку й ніж, на якій відстані
скидати капелюха, коли зустрічати знайомих, як поводитися вдома. Вчили поважати
батьків («отца и матерь в великой чести содержать») і чемно відповідати на будь-яке
запитання, картаючи за таку, приміром, відповідь: «Що-о? Як? Що ти теревениш?
Чого треба?»
То що ж з почутого
найбільш вразило вас?
—
Правил поведінки, тобто етикету, ми повинні
дотримуватися змалку. Повага до старших, до жінок, особливо до батька й матері,
— обов’язкові для кожного, незалежно від його віку, навіть для маленьких дітей.
І якщо хлопчик поступиться своїм місцем дівчинці, це доведе його вихованість та
культурність.
Однак, етика — це наука, що досліджує правила поведінки, вивчає не лише ті з них, що
передбачені етикетом (повторювання), а передусім такі, на яких ґрунтуються
стосунки між людьми. Саме вони визначають нашу поведінку, допомагають людям
жити громадою, не заважаючи й не завдаючи шкоди іншому. Отже, етика — наука про мораль. (Приклад із життя.)
3. Словникова робота
—
Які нові поняття-терміни ви запам’ятали? (Робота в
зошитах.)
Етикетка — товарний знак, ярлик якого наклеюють на товар або
його упаковку.
Етикет — 1) правила поведінки; 2) зведення норм поведінки, порядок дій, правила
чемності у вельможних домах, нині — ще й в дипломатичних колах.
Мораль — норми та правила поведінки в ставленні людей один до одного й до
суспільства.
4. Тепер спробуємо
з’ясувати, як пов’язані етика та духовний світ людини.
Спочатку поміркуємо
над тим, що є духовним світом людини. (Учні висловлюють свої думки.)
Духовним світом
людини називають усе, що пов’язане з людською душею,— почуття, думки, бажання,
прагнення, інтереси. Духовність кожного народу відображається в прислів’ях,
приказках, казках, де слово душа часто є синонімом
слова людина. Найкращі людські риси, на яких
ґрунтуються моральні правила, називаються чеснотами. (До словника.)
Чеснота — позитивна моральна риса в характері людини, доброчинність. (Учні
називають людські чесноти: доброта, мудрість,
гідність, справедливість...)
— Але з досвіду ми
знаємо, що людям притаманні не лише чесноти, а й пороки, вади.
5. Гра для закріплення
даних правил «Відшукай протилежне поняття».
Клас розподіляється на дві групи.
Перша група називає чесноту, а друга — ваду.
Наприклад:
щедрий — жадібний;
добрий — злий.
VI. Набуття практичних
умінь та навичок етичної поведінки
1.
Опрацювання ситуації.
БАБУСЯ
Прийшов до Борки товариш. Товариш
сказав:
— Здрастуйте, бабусю!
Борка весело підштовхнув його
ліктем.
—
Ходімо, ходімо! Можеш із нею не вітатися. Вона стара
стару- шенція.
Бабуся обсмикнула кофту, поправила
хустину і тихо поворушила губами:
—
Образити — що вдарити, приголубити — треба слово шукати.
А в сусідній кімнаті товариш казав
Борці:
—
А з нашою бабусею завжди вітаються і свої, і чужі.
Вона у нас головна.
— Як це — головна? —
зацікавився Борка.
—
Ну, старенька... всіх зростила. Її не можна кривдити.
А чого ж ти зі своєю так? Гляди, батько прочухана дасть за це.
—
Не дасть! — насупився Борка. — Він сам з нею не
вітається.
—
Та ми свою бабусю не кривдимо, — зашарився Борка. —
Вона у нас... сита і здорова.
Прощаючись із товаришем, Борка
затримав його біля дверей.
— Бабо, — нетерпляче
гукнув він, — іди-но сюди!
— Іду, іду! —
зашкутильгала з кухні старенька.
—
Ось, — сказав товаришеві Борка, — попрощайся з моєю бабусею.
Після цієї розмови Борка часто ні з
того, ні з сього запитував у бабусі:
— Кривдимо ми тебе?
А батькам сказав:
—
Наша баба — краща за всіх, а живе гірше від усіх —
ніхто про неї не піклується!
—
Хто це тебе навчив батьків осуджувати? Гляди мені,
малий ще!
І, розхвилювавшись, накидалися на бабусю:
—
Це, мабуть. Ви, матусю, дитину підбурюєте? Якщо
невдоволені нами, могли б й самі сказати.
Бабця, м’яко всміхаючись, хитала головою:
—
Не я вчу, життя вчить. А вам би, дурненькі, радіти
треба, для вас син зростає. Я своє віджила на світі, а ваша старість ще
попереду. Що уб’єте, те не вернете.
(В. Осєєва)
Питання
Кого із хлопчиків можна назвати люблячим онуком і чому?
Як можна
охарактеризувати ставлення батька Борки до своєї матері?
Як ви розумієте
слова бабусі: «...Не я вчу, життя вчить... Що уб’єте, те не вернете?»
2.
Розвиток творчої уяви (РТУ).
—
А тепер уявімо, що ви опинилися на місці хлопчика
Борки. Як би ви поводилися в такій ситуації? (Міркування і висловлювання
учнів.)
—
Пограємо в гру «Добре і погано»,
—
Що в цій ситуації є доброго?
— Що поганого?
VII. Підсумок уроку
—
З якими поняттями ми сьогодні ознайомилися?
—
Що вивчає етика?
—
Які враження від уроку залишились?
—
Якого висновку ви дійшли?
—
Дякую за співпрацю!
VIII. Домашнє завдання (на вибір)
1.
Дібрати прислів’я про добро, справедливість, любов.
2.
Намалювати етикетку.
3.
Дібрати матеріал з історії етикету.
Немає коментарів:
Дописати коментар